Dionice: Kupovina dionica u vrijeme krize

“Primjerice Njemačka ima BDP od 3,863 milijardi eura, a predvidjela je intervenciju s 822 milijarde eura. Dakle gotovo s 35 posto od ukupnog BDP-a. Hrvatska ima BDP od 60 milijardi eura, a do sada je odlučila intervenirati s oko 6 milijardi eura, ili manje od 10 posto BDP-a. I upravo sve te brojke pokazuju koliko su mjere hrvatske vlade nedovoljne.”
Ma što znaju Nijemci :slight_smile:

Njemacka i uzima godisnje 47% BDP-a kroz poreze. Hrvatska vlada uzme oko 36%. Takodje, hrvatski dug je za 17% veci od njemackog (u poredjenju sa bdpom, s tim da Njemacka ima dosta bolji kreditni rejting pa moze lako doci do novih sredstava ao zatreba). Takodje, Njemacki penzioni sistem nije pod istim pritiskom kao i Hrvatski gdje je gotovo 100% penzionog sistema zasnovano na “ti radis sad, plati penzioneru, pa ce tebi neko kasnije platit”. Takodje, pitanje je koliko je brojka od 822$ milijarrde tacna s obzirom da svi ostali izvori stavljaju drugacije brojke, uglavnom se pominje oko 600 milijardi i “up to” 700.

600 podijeljeno sa 3863 je 15%
822 sa 3863 je 21%… Ne znam otkud tu brojka od 35% bdpa

Lako je intervenisati kad imas cime, ali ako bi drzava mogla “intervenisati” kroz par mjeseci sa 35% bdpa, to onda nesto nije u redu sa drzavom- mozda bi mogla malo harace i rekete smanjiti

1 Like

Ulazem u NIS,jer trenutna cena nije losa za ulaz,a mislim da ce moci jos jeftinije da se kupi uskoro.
Dividenda je bila svake godine redovna,a ove ce kasniti zbog pandemije.

Bio nekad :slight_smile: U vrijeme dok sam ja trgovao na ZSE prosječni dnevni prometi su bili redovno preko 100 milijuna kuna. Mislim da su danas jedva desetak milijuna :wink:

Teško (ili nemoguće) je biti siguran, ali nije isključen novi veći pad. To što je palo djeluje kao veliki pad, ali ti padovi su zapravo samo vratili cijene na ATH koji je bio prije samo nekoliko mjeseci, a to je u svakom slučaju bilo debelo prenapuhano. Dok su S&P 500 preko cca 2500, Nasdaq preko cca 8000 i Dow preko cca 20000 moje mišljenje je da su cijene prenapuhane.

Meni se čini vrlo mogućim novi veliki past, a i kroz cijelu ovu godinu se mogu očekivati padovi. S druge strane, teško je predvidjeti jer je tržište pokazalo da ga je napustila logika i da se manipulira cijenama i da ih se diže bez opravdanih fundamenata.
Hrpa firmi nije radila ili je radila smanjenim kapacitetom. Ove koje su nekako radile i one koje će uskoro opet proraditi neminovno će imati pad prihoda, pa samim time i lošije rezultate poslovanja. Preko 20 milijuna Amera je dobilo otkaz u cca mjesec dana. Tržište je to skoro pa ignoriralo što je suprotno zdravom razumu. Zato je očito da su prisutne manipulacije.

Realno i logično, i zbog pred korona sranje stanja (nerealnih i neopravdanih cijena dionica), a onda i zbog trenutnog korona sranja i posljedica, treba očekivati barem još jedan turbo pad cijena dionica. S druge strane, trenutno na tržištu nema logike i moguće je da tako bude i nadalje, pa onda nije isključeno da neće biti daljnjeg pada i da možda čak dođe i do rasta pogonjenog pokretanjem gospodarstava koje je već počelo.

Nisam valjda ništa konkretno rekao, ali to je zato što je stvarno teško predvijeti jer se pokazuje da na tržištu nema logike pošto logika govori da bi sve moralo još jako pasti. Ako nema logike, onda može i gore i dolje :slight_smile:

Svejedno, ja bih sada radije shortao nego longao. Ako baš želiš longati, ulazi sa DCA metodom (to je metoda kojom budget raspodjeliš na određeni period i onda svakih par dana ili kako odabereš investiraš samo dio budgeta).

1 Like

Hvala kolega na savjetu, cijenim to. :partying_face: :sunglasses:

Što se ovoga tiče, nedavno sam čuo zaključak da se po tome Europa bolje drži od Amera po pitanju broja nezaposlenih, to su pogotovo ameromrsci dočekali sa osmijehom, no zapravo je sve to isto… Europske zemlje daju milijarde ne bi li poslodavci zadržali radnike u firmama i time smo dobili lažnu zaposlenost, dok su se Ameri odlučili za sistem da ljudi odu na burzu, pa će im država milijarde davat kroz burzu… a to je zapravo ista stvar… dva slična modela, ovi platili na mostu, a ovi na ćupriji.

Teško je prognozirat, niti najbolji ekonomisti današnjice se ne usude davat nekakve velike procjene, sve je ovo novo, do sada su uvijek tržišta uzdrmavali nekakvi baloni, zadnji put 2008. godine sa nekretninama i kreditima koji nisu vraćani, a ovaj put je drukčija situacija, u vrijeme najveće zaposlenosti u svijetu ikada, svi radili, i oni koji su imali kredite vraćali ih uredno… i dogodi se korona… banke dale moratorije, ljudi malo troše i ne upadaju u znatnije dugove… hmm, vidjet ćemo, teško je prognozirat…

1 Like

Ima li ko da predlozi iz Srbije kako kupiti akcije stranih kompanija, revolut ne radi za Srbiju.

https://trader.kombank.com/11-05-kb_trader-server/app/index.html

1 Like

Jel uložio još netko na kraju, ovo sve raste toliko da to nisu istine :partying_face::partying_face:

Kada sam puknuo prve pare u American Airlines, vrijedio je 9$, danas se popeo na 20🙊

1 Like

Moje isto raste nenormalno ili bolje receno nelogicno, sve mi smrdi nesto, cekat cu do prvog pada i onda izvadit lovu van i udaljit se od ulaganja dok se sve ovo ne smiri, jer vecina firmi radi s minusom ili ne radi, a vrijednost im raste, mislim nisam ekspert, ali mi zdravi razum govori da nesto ne stima :smiley:

Baš to, znači najveća rent-a-car firma na svijetu Hertz je pokrenula bankrot, ali ne samo to, nego je desetak dana poslije i najveći dioničar Hertza odustao i prihvatio poraz čime je izgubio u jednom danu nevjerojatnih 2 milijarde dolara… pritom im knjige teška katastrofa na svim područjima, i bez korone su bili loši, totalni minusi!

A Hertz jučer skoči sa 0.82$ po dionici na 1.87$ :scream: :exploding_head: što je debelo preko 100%, a sada je opet skočio na 2.55$ :exploding_head:, a NY burza se još otvorila nije… haha, je.be lud zbunjenog.

ja već dva dana tražim da nađem vijest što je tome razlog, kada ono nigdje apsolutno ništa… čovjek bi očekivao da će pročitat kako je Google kupio kupio 30% dionica, haha…

I nakon tweeta lagani pad, i onda opt nastavak rasta…

image

Bas gledam sad hertz ludnica :smiley:
Ja sam kupio Total sa dionice, bila im je cijena oko 25$ kad sam kupovao, trenutno su na 40$, ista stvar i s oneok-om… takodjer u 3 mjeseca bitcoin je skocio s 5k na 10k$
Za sad imam odlican profit i cekat cu jos malo da vidim dal ce rast ili naglo padat, ukoliko naglo pocne padati prodat cu i kao sto rekoh maknuti se dok se trziste ne stabilizira posto je sve puno nelogicnosti.

Prosle godine me Hertz momacki izj.eb.o u Gruziji da nam je policija htjela zaplijeniti auto. Dali su nam fotokopirane papire od auta i s njima smo se 3 sata na gruzijsko-armenijskoj granici navlacili oko toga, a nitko se u rentu nije javljao na telefon i to sve u 1 u noci. Kad smo ga zadnji dan vracali, zazelio sam frajeru na pultu da propadnu. Eto, ostvarilo se.

Meni su nelogicne dionice cruiser kompanija, znaci objavljeno je da produzuju najmanje do kolovoza mirovanje kompletne flote, a dionice lete u nebo. Isto tako jako mnogo tura otkazano i za zimski period. Znaci flote ne zaradjuju ni 1$ a dionice lete, ko je tu lud. A kao da ce i svu posadu moci odmah vratiti u pogon…
Ja cekam iduci pad, definitivno mora biti, pa nadokupovati odredjenih stvari koje drzim portfoliu na duzi period.
Danas potpuno ludilo avio, kruzeri sve luduje na premarketu… a promet npr. https://www.tsa.gov/coronavirus/passenger-throughput

Vjerojatno je ovo potaknulo reversal https://www.usnews.com/news/us/articles/2020-06-05/another-huge-blow-to-us-workers-expected-in-may-jobs-report

Sve je puno nelogicnosti, ja volim otic na kruzere, a imam i dobrih prijatelja koji rade, pojedini kazu da nece natrag na brod do 10. mjeseca i da im kompanije ne isplacuju nista (jedan od njih je na visokoj poziciji) i sad kad gledam ovo sto si postavio jos vise mi je cudno, sve je puno nelogicnosti, ali u pravu si, ponovni pad ce se desiti i biti ce veliki i onda dolazi vrijeme kad se kupuje na duze staze.
No opet s druge strane, puno je ljudi kao i nas koji sad u ovo doba dosta kupuju i mislim da to drzi stabilnost cijene i poneki rast, posto mi drugog logicnog objasnjenja nema, treba biti jako oprezan uglavnom jer se nesto kuha.

S&P 500… planirao sam mozda ubacit u neki fond koji prati index…s tim da sam racunao da ce situacija biti dosta gora nego sad- situacija je skoro istao kao prije ovog pada zbog korone?!

Što se tiče dionica ima ih gomila koje se nisu vratile niti blizu brojkama od prije Korone… primjerice ja sam kupio California resources (kalifornijska INA ajmo reć), još uvijek imaju 75% manju vrijednost nego prije Korone, ili Groupon 48% manju vrijednost…

Mislim ima ih puno kojima je za vrijeme Korone i porasla vrijednost, poput Zooma, Shopifya, Sonya, Blizzarda itd… ali generalno, mnogi nisu niti blizu starim brojkama.

Ja bih rekao da ne treba tu pametovati, ulozis u nekih index koji prati S&P 500 ili 1000, manje vise istoi zaboravit na to. Sanse da dobijes bolji povrat su ti gotovo nikakve (2-3% cini mi se)

Stim da Revolut ne podrzava zemlje koje nisu clanice EU, koja je jos platforma dobra za kupovinu akcija? za nas koji nismo u HR :smile:

Jesi proba trading212?