Kupovina drona - nabavka, cijena, recenzije

Rekao bih da razlika moze biti i puno veca nego kod laptopa. Nekakav kamera-dron vs race-dron je negdje razlika kao laptop i x-box

1 Like

Snimanje, zaboravih napisati…

Phantom 3 standard. Cijena novog malo preko 3000kn.

1 Like

Ima netko tko bi dao svoj review iz iskustva ili barem mišljenje o ovom dronu:

https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_009452737054.html?wid=1433363#goodsDetail

Onako, prednosti i mane kao nekome tko nema pojma o dronovima. Svrha? Snimanje određenih lokacija za potrebe izrade web stranica, promo materijala i slično.

Heh… Bijeli je kao redovna cijena $108.84, a crnome $52.36? Wtf, to samo zbog boje ili ima neka caka? :thinking: Jer izgleda kao navlakuša da je 61% popust. Fake popust.

Druga opcija mi je ovo:

https://www.aliexpress.com/item/New-FPV-RC-Drone-With-Live-Video-And-Return-Home-Foldable-RC-With-HD-720P-1080P/32920119145.html?spm=2114.search0104.3.1.3fff634aZO1BgA&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10924_454_10083_10618_10920_10921_10307_10922_10820_10301_10821_10303_537_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103,searchweb201603_1,ppcSwitch_0&algo_expid=6c330f8e-8621-496f-b25a-1e1c9404f7d3-0&algo_pvid=6c330f8e-8621-496f-b25a-1e1c9404f7d3

Taj mi se čini masu bolji.

PS2 Ako imate neki black friday ludi popust, cjenovni rang je do 100 dolara, ali s obzirom da će većinom skupljati prašinu onda mi je nekako draže baciti 50 dolara.

A jesi se raspitao kakva je procedura kad ti ga otvore na carini? Jel su potrebni jos neki papiri tj dozvole za dronove?

Da ga uvezem mi vjerujem ne trebaju nikakvi papiri, eventualno mi mogu naplatit carinu. Za korištenje je potrebna dozvola, to znam. No, ja dron mogu kupiti u Hrvatskoj bez te dozvole, zašto ne bi mogao iz Kine? Ako me uhvate da snimam bez te dozvole onda me mogu kazniti. Ili sam nešto propustio? :thinking:

Koliko sam skuzio, za snimanje u hr ti treba dozvola vlasnika zemljista koje se snima, ako mislis u komercijalne svrhe trebao bi i slati u dgu ili kam vec snimku, oni se sastaju svakih 15 dana i gledaju snimke pa odobravaju ili odbijaju, tak nes… U firmi imam dron i sef je rekao da je morao i padobran uzeti jer je on obavezan ako snimas u naseljenom mjestu, i da pilot treba u svakom trenutku moci vidjeti dron u letu, a max udaljenost smije biti 500m. To je samo okvirno kolko sam skuzio iz citanja po netu i razgovora, a sad kaj jos treba, ne znam. Znam samo i da ima neko osiguranje bespilotne letjelice…

Hahaha, pravi zakoni nema sta. U pravnoj drzavi pravi zakoni, briznost za gradjane u najboljem izdanju, da kad odes na polje koje nitko ne obradjuje da slucajno nebi tog nikog pogodio u glavu. Bravo Croatia.

I ja gledam te dronove da kupim, napisao sam preko 100 reviewa o dronovima i to pregledao vjerojatno 200 dronova. Onos to sam uocio je da oni koji nikad nisu letjeli bi trebali prvo uzet neki sa propeller protectorom. Ova dva koja si ti @mrcina naveo nemaju te protectore, barem ih ja ne vidim. Sto bi ispalo da svaki crash moze biti koban.

Heh, zakoni isto nisu crno/bijeli.
Ovo od zakona su tek nijanse svjetlo sive…gdje i oni lagano evoluiraju za moment kada će nam konstantno tisuće dronova letiti nad glavom.
A slažemo se da će tada koristiti nekakva regulacija, i nama je u interesu da se što kvalitetnije formira.
A sada se već formira…tako da svi sudjelujemo u tom formiranju, htjeli…nehtjeli. I krsenjem pravila sudjelujemo. I izazivanjem neočekivanih nesreća sudjelujemo. Mi smo develop testeri :slight_smile:

@mrcina, iz mog trenutnog iskustva nemaš brige. Ja sam letio po svuda, zahebavao ljude po prozorima …neke uplašio… s nekima se družio. Letio oko 5 km izvan dosega oka xd … ostajao bez signala među zgradama, molio Boga da se pametno biće vrati kući. Vratio se zasad svaki put xd.

Hmm…letio na 500m visine, koliko je softwerski limit, a briem da sam i time prekrsio zakon.

Koliko znam, ako te netko baš privatno ne krene ganjat, policija još ne dežura na nebu :slight_smile:
A ako ja nikoga nisam isprovocirao do te mjere…vjerujem da neces ni ti koristeci za normalne stvari.
Jedino budi svjestan da letenje iznad nekih okupljanja može ipak biti nadzirano…a realno je i opasnije/odgovornije. Jer svaki pad je gotovo sigurno pad nekom na glavu…

Ma opušteno ljudi, ne brinem se ja za to toliko. Ne planiram raditi gluposti s dronom, a ne vjerujem da će me kazniti ako snimim nečiju firmu, privatnu zabavu, amatersku nogometnu utakmicu ili nešto tako slično. Ne planiram ići na trg snimati nečiji koncert ili doček nogometaša ilištajaznamšta. I to ne bi išao jer nisam izvježban koristiti to, više mi je bed da nekog ne ozlijedim nego što se bojim neke kazne.

Zato sam i pitao za review, ne za zakon. Konkretno me zanima kakav vam se čini (primarno) ovaj drugi koji sam linkao, prvi mi se čini dosta loš. Ovo za protektore nije loša stvar, muči me samo kolika može biti razlika u cijeni? Imaš neki prijedlog?

Zato sam napisao da je to okvirno kolko sam skužio, nisam 100% siguran u sve, kad si na polju vjerojatno ti ne treba padobran, nego samo u naseljenom, znači oko zgrada, parkova, cesta, tamo gdje ima ljudi… Naravno da ima glupih dijelova u zakonu, kao to da ga moraš okom moći vidjeti, pa ako je drvored između tebe i drona, ne vidiš ga, ali imaš kameru kojom možeš okretati kak god oćeš i vidiš kud letiš… A opet da nema nikakvog zakona onda bi se našli i pametni pa bi letjeli oko zračne luke i sličnih mjesta.

A i ovo kaj @bozoou kaže, ako nekog ne iživciraš da te krene ganjat, teško da će te netko dirat

A evo ti i jedan razlog zašto treba padobran…

1 Like

Hehe, to je poznat snimak. Čisto ok upozorenje svima nama …ali niti su automobilske nesreće makle aute, nit će dronovi biti bez nesreća. Samo će očito biti potrebna stroža regulacija s vremenom kako će se stvari razvijati…

Ovo je trenutna situacija, u budućnosti će sve ići po automatizmu. Prekršiš limit, automatski se pali lampica i doma ti stiže kazna. A vožnja neregistriranih dronova će biti kažnjeno djelo tipa poput vožnje neregistriranog automobila. Tako da …treba uživat dok još stignemo :slight_smile:

A uvijek će tu biti i drone racing & freestyle-ing za one koji će htjeti malo adrenalinskog iskustva. To je inače trenutno najbrže rastuća sportska industrija…tako da, slobodno se zapitatje što nas tu sve čeka :smiley:

@mrcina, teško će ti netko usporediti te dronove tko ih nije imao u rukama. Najbolje je pogledati nekoliko youtube recenzija i dobit ćeš ideju koje mogućnosti ti nudi jedan koji drugi.
Vidit ćeš usporedbe kvalitet kamera…duljine leta drona. Posebnih opcija koje ima jedan drugi nema…

Definitivno baci pogled na youtube, da nebi bilo da je kvaliteta snimki preloša za ono što tražiš …

Izgleda da prvome je kamera tek kao opcija, to ništa, ali drugi mi se čini baš dobar, ne nalazim mu manu, pogotovo za tu cijenu. :blush:
Snima u rezoluciji 1080p, doduše ne spominje se fps (frames per second), ali vjerojatno je i to u redu ako i nije profi fps, za taj cjenovni rang je :+1:
To je moje mišljenje mada nisam expert za dronove, pisao sam iznad o nekim momentima koje je potrebno imati barem na umu. Svejedno, od drona je teško odustati, pa nisam ni ja, :blush: a ti Mrcino sretno s kupovinom i izvijesti nas kako ide, molim. :wink: :o:

P.S. Vidim da imaš opciju 720p ili 1080p, naravno, preporučujem drugu. :film_strip:

FPS vjerojatno nije preko 30FPS, to je kao neki standard, ako je ispod 30FPS onda je to vec problem.

A sto se tice gore spomenutog zakona, ja sam sarkastican i @mrcina ja ti toplo preporucujem da pratis taj zakon osim ako nisi 100% siguran da snimas i letis negdje gdje nece doci policija. Imao sam iskustva da sam bio u masi ljudi i netko je letio dronom daleko od nas ali se culo i vidjelo drona. Da si smao cuo komentare mase, to je zabranjeno, nije prijavio letenje, predaleko je dron od njega, gdje je uopce tja pilot nevidimo ga, to je kazna, u zatvor s njim. najednoms vi pametni i sve zakone o dronovima znaju, a kad voze kroz naselje tisce se stotka samo tako i nikom nist, pa eto pripazi, ljudi bi te mogli prijavit, a policajci ako te i vidiju bi stvarno mogli reagirat.

Nije lose sto gore neko rece pogledat recenzije na yt kao i izbjegavat one sto su cisto placeni da odrade dobru recenziju, da se to lako skontati ko zaista prica o prednostima i manama a ko cisto promovise. Pogledaj i iz recenzija na aliexpresu kvalitet slika i videa da li je zadovoljavajuc za tebe. I jos neko gore spomenu zastitu za propelere, nemam dron ali cijenim da je to dobar savjet. Obavezno i potraziti isti dron na banggood gearbest i jos nekima i cijene uporedit jer znaju odredjeni sajtovi imat bolje cijene i nije lose cisto da se vidi okvirna cijena koja okvirno govori o kvalitetu

Ništa niste konkretni, samo palamudite :rofl:

Zapravo sam htio da mi neko kaže, evo mrcino, ovaj ti je best buy u cjenovnom rangu 50-70$, ako se hoćeš malo isprsit, još koji dinar gore, kupi ovaj za 96$.

Ovo za YT recenzije sam batalio jer sam shvatio da nakon XY pogledanih video (sponzorskih) uradaka više ni sam ne znam šta je istina i tko laže, a tko krade. Suma sumarum, ohladio sam od drona za danas :smiley:

Eto, puko sam danas i naručio sam onaj drugi dron. :alien:

PS Moram stat s kupovinama, bankrot je na vidiku :smiley:

1 Like

Kad je već tema o RC uredjajima

MJX 401H - FPV 0.3MP camera, 2.4Ghz 4CH

  • 0.3MP WiFi kamera
  • vraćanje sa jednim pritiskom na taster
  • automatsko slijetanje i polijetanje
  • LED svjetla za noćnu vožnju
  • domet do 100 m (300 m bez FPV)
  • 8 minuta leta
  • punjenje 70 minuta
  • dimenzije 31.5 x 31.5 x 7.0 cm
  • težina 128g

300,00 kn u RH :slight_smile: