Kupovina u EU, kako knjižiti,

Eto, do sada nisam nikada ništa na obrt kupovao u EU, pa još nemam niti VAT broj.
Obzirom da sam vodim knjigovodstvo, a da je ovo sada nepoznanica za mene, lijepo bih molio da mi netko odgovori na konkretna pitanja:

  1. Ako nešto kupim na ime obrta u EU, oni znači meni ne zaračunavaju svoj porez. Koliko sam ja shvatio, ja zatim obračunavam naš porez 25 % , ali kako ? Da li se to radi nekakvim dokumentom ili jednostavno prilikom pisanja PDV obrasca ?

  2. Gdje u PDV obrazac ja upisujem , u koje točno polje, te podatke . Ima li kakav primjer za vidjeti negdje , link ?

  3. Obzirom da je iznos u Eurima, na koji datum ili kako je preračunavam u kune da upišem to u svoje knjige ?

Zasad toliko.
Zahvaljujem unaprijed.

Pozdrav,

odmah da se razumijemo, nisam knjigovodstveni expert … no imam firmu-dvije :slight_smile: Pa se podrazumijeva da nekog vraga i znam.

Dakle … prije bilo kakvog poslovanja sa inozemstvom (da bi mogao pravdati ulazne fakture) moras imati VAT ID … dobijen od porezne … i naravno samim time si registriran unutar VIES sustava i sve clanice EU a i ostale mogu vidjeti koja se firma krije iza tvog VAT ID-a i provjeriti … dali postojis u sustavu … da bi ti zapravo mogli fakturirati.

Nakon sto dobijes VAT ID … mozes kupovati iz EU … i naravno knjiziti to na firmu kao trosak.

Sad neznam sto hoces tocno kupiti … no recimo usluge koje se dostavljaju elektronickim putem (hosting, domene, eknjige, neki bonovi, download pjesama, ili nesto XY) na to placas direktno njihov PDV. Odnosno ako nesto u njemackoj kosta 100 eura … ti placas 100 eura + njihov porez od 19% … i to knjizis kod sebe kao dobra iz inozemstva. U PDV obrascu su ti to usluge primljene iz inozemstva i odbijas njihov PDV od 19% bez obzira sto je kod nas 25%. NE placas nikakvu razliku … vec odbijes 19% njihovog PDV-a i to je to.

Ako recimo ides fizicki i kupis nesto u bilo koju zemlju e onda ti isto zaracunaju automatski PDV s postokom koji ta drzava ima i na isti nacin odbijes taj postatak PDV-a kod sebe.

No ako recimo nesto narucis … tipa aparat za kavu iz EU … e onda ti zaracunavaju 0% PDV-a i platis samo osnovicu, a PDV od 25% si duzan obracunati kod nas i platiti u HR.

Preracunavas u kune po srednjem tecaju HNB na dan placanja.

Tehnikalije oko konti-salda to neznam buduci da nisam knjigovodja … no tako ti to u praksi funkcionira :smile:
Ako te jos nesto zanima, pitaj :smile:

Nadam se da sam pomogao.

Puno ti hvala na pojasnjenju, ali te molim da mi pojasnih jos par stvari o cemu si mi pisao.
Ok, kazes da ako kupujem online onda na primjeru njemacke placam taj njihov PDV. Ali gdje i kako upisujem te iznose u PDV obrazac. Jer u PDV obrascu ima polja:
PRETPOREZ OD PRIMLJENIH USLUGA IZ EU po stopi 5%
PRETPOREZ OD PRIMLJENIH USLUGA IZ EU po stopi 13%
PRETPOREZ OD PRIMLJENIH USLUGA IZ EU po stopi 25%
Kuda da upisem po stopi 19% kada su vec utvrdjene stope ?

Ali sada i jedna druga stvar. Upravo kod tog placanja online ja sada vidim nesto drugacije. Naime, vecina koja sada trazi VAT broj za firme , pise da ako upisem VAT broj onda ne placam porez (valjda njihov) ili pak pri zavrsetku kupovine ako je upisan VAT broj i drzava, onda odmah racunaju po HR poreznoj stopi 25 %.
Ako po tome ja ne placam porez nego samo osnovicu, da li onda trebam platiti tu kod nas porez na tu osnovicu, tj. kako to onda upisati u PDV obrazac.
Puno hvala !

ovo za PDV obrazac ti provjerim pa javim, buduci da mi to knjigovodja radi.

Ovo drugo pitanje, odgovor si dao sam sebi :slight_smile: “pak pri zavrsetku kupovine ako je upisan VAT broj i drzava, onda odmah racunaju po HR poreznoj stopi 25 %.” -> u tom slucaju ako si ga platio vani (samo ako se raci o e-uslugama) ne placas ga u HR, buduci da se izbjegava duplo oporezivanje.

Ok, javi mi kada saznas.

A ovo drugo, sto ako upisivanjem VAT broja dobijem mogucnost placanja bez poreza, kako to onda odraditi, kako to provesti u papirologiju (PDV obrazac).