Laravel 5 by Taylor Otwell

Ja mislim da laravel koristi objavi.net , vidio sam da su mu odobrili na codecanyon skriptu, samo pod engleskim jezikom je, ali skripta je ista, a i naš je čovjek, ako te interesuje nije loša na prvi pogled…

ja imam blog na wordpress ali bas bih volio da laravel izucim i predjem na njegovo koriscenje tako da imam potpunu kontrolu super im izgleda ovo.

Laracasts.com ti je super i da naučiš sami PHP. Ne vrijedi ti pogledati niti jedan video ako nemaš znanje OOP-a. Naučit ćeš samo napamet kako stvari rade koje ti Jeffrey u videima pokaže, a nećeš nikad znati zašto radi tako kako radi. Preporučam da prvo prođeš “Object-Oriented Bootcamp” playlistu (mislim da se tako zove).
Kad s te playliste zaista sve budeš razumio, udri po videima o Laravelu i napraviš običan jednostavni blog ili forum za par dana, čak s pauzama, i to da blog bude lak za extendanje. :]

@leffe https://twitter.com/laravelphp/status/560112591868276736

Pratiš li? :]]

Yes, yes, followan taylora na twitteru tako da sam u toku :wink:

I? Da čujem nakon nepuna dva tjedna dojmove. :]

Ja cu samo reci prva liga.

Puno ljudi se žali da laravel ima prevelike razlike između verzija. Ja sam isprobao laravel pa se i meni tako čini. Sljedeće je to da se u laravel5 koristi previše design patterna pa manje iskusnim programerima treba puno više vremena da sve pohvataju, a i nekad su neke stvari puno jasnije bez design patterna, sada ovo sve izgleda da je napravljeno prema pravilima programerske struke ali je to može biti dvosjekli mač. Sljedeće što bi zamjerio je teška sinkronizacija i ažuriranje za sva proširenja i library-e koja su napravljeni za laravel4. Ono što meni najviše smeta je mogućnost generiranje koda, koje je najbolje kod yii kada gledamo sve php framewoks. Još jedna stvar koju nisam previše isprobao je kako laravel radi sa IDE-om, ovaj Homestead teoretski zvuči super, ali je po meni to sve teško sinkronizirati.

Stoga je zbog svega navedenoga moj favorit yii.
Isto tako dokumentacija yii-a mi se subjektivo bolje sviđa od dokumentacije laravela.

meni 4 mnogo jednostavnija i laksa bila tu sam se barem snalazio, odje sve su izmjenili.

@fico7489 ako si imao Laravel 4 u malom prstu, Laravel 5 ćeš kucati bez ikakvih problema ako jednom sjedneš i pročitaš dokumentaciju jer je API jako sličan.

Design patterni se ne forsiraju, ali je kod tako strukturiran da te tjera da ih naučiš dok radiš. I dalje možeš “brljati” kao što si mogao i u L4, ali ćeš sad još brže pohvatati najkorištenije design patterne, poput facade, repository, strategy patterna.

Teško ažuriranje za proširenja koja su napravljeni za Laravel 4? Ne bih se složio, ali to je dosta relativan pojam.

Homestead je samo virtualka na kojoj imaš unaprijed instalirane i podešene najnovije tehnologije koje Laravel koristi tako da za manje od dvije minute imaš optimiziran server opremljen s najnovijim tehnologijama.
Što se tiče code IDE-a, PHP Storm je tu alfa i omega.

Nisam te shvatio ovo za generiranje koda pa bi bilo dobro ako možeš pojasniti?

Veliki sam pobornik Laravela pa ću rado pomoći tko god ga želi naučiti, a iskreno mislim da ga osuđuješ bez da si mu dao šansu.
Mislio sam možda i blog početi pisati ili čak screencastove raditi na našem jeziku ako bude zainteresiranih (uglavnom je Balkan slaba publika), ali korak po korak… volio bih na ovaj način pokazati na prednosti Laravela. Yii je dosta iza Laravela, samo mu daj šansu. :]

Inače jedva sam dočekao da netko na forumu koristi Laravel, bilo bi super da nas je još puno više pa da ova tema bude aktivnija.

1 Like

@tony sve više i više developera ima u RH koji se bave iskljucivo samo l4, l5 etc.

Do sad sam radio na cakephp zbog toga jer sam preuzeo neke projekte u cakephp(nije bio moj odabir). Sada vidim da je cakephp2 zastario, a cakephp3 ima možda premalo comunity-a, odlučio sam prijeći na nešto drugo. Prvi odabir mi je bio Laravel jer ga svi oko mene hvale i vidim da ga je dosta poznanika počelo koristiti. Pogledao sam još i symphony i yii. Meni je (napominjem subjektivno) dokumentacija i općenito sve na webu vezano uz yii nekako puno jasnije, logičnije i lakše za pohvatati nego kod laravela. Jako bitno kod frameworka mi je i generiranje koda za CRUD što sam vidio da laravel nema po defaltu nego ima u proširenjima što opet nije standardizirano i to je za mene nedostatak. Laravel5 je kako sam prije napisao sve počeo raditi prema strogim pravilima struke(design patterni itd.), što nužno ne mora značiti poboljšanje, jer to ima smisla raditi kada se radi neki jako ozbiljan sustav kao što su fiskalizacija, google api itd. Za srednje velike portale itd to po meni možda i nema prevelikog smisla.

Ajde ako želiš promovirati laravel imam par pitanja?
Kako radiš crud u admin dijelu. Da li sve radiš iz nule ili generiraš preko onog artisan-a i da li postoji neki default html i css za administracijski web dio? Jer u yii ti odma generira html tablicu prema tablici iz baze koja se može sortirati, filtrirati i straničiti, te isto tako odma dobiješ lijepo strukturiranje i jasne forme za kreiranje i editiranje i izbornik. Meni je to super jer onda postoji standardizirani način u administraciji weba pa ako uskočiš u neki yii projekt odma znaš što trebaš.

Evo to je za početak.

Nemaš default CRUD administracijsko sučelje koje dolazi sa samim Laravelom, ali u tome i jeste sva njegova čar - ogromna je zajednica pa možeš izabrati koji paket (package) poželiš. Ukoliko poželiš raditi svoj, ništa te u tome ne sprječava. Po mom mišljenju je dobra stvar što nije uključen po defaultu jer mnogi projekti to niti ne zahtijevaju pa s tim je manji codebase - a ukoliko to tvoj projekt zahtjeva, doslovno se radi o jednoj liniji koda (composer require vendor/package_name) i to je sve, sad tvoja Laravel instalacija koristi package.

Aha super. Da li ti koristiš koji?
Ja osobno ne bi smatrao nedostatkom, nego prednosti da se nalazi u osnovnom codebase-u. Jer da postoji neki dobar u osnovnom codebase-u opet bi ga mogao koristiti, ali nebi morao i mogao bi po želji koristiti druge vanjske pakete. A kako su današnji frameworki napravljeni da učitavaju samo stvarno potreban kod iz codebase to nebi smetalo performansama. Po meni kad je paket vanjski često se plača ili ima slabu podršku, a kada je ugrađen u sam framework to je već nešto drugo.

I dalje se dvoumim yii ili laravel jer sam gledao malo po elance, odesk, stackoverflow i stvarno laravel i symfony imaju najviše poslova/pitanja tako da bi laravelu korištenosti velikog kruga ljudi bila prednost. Iako mi se osobno yii bolje sviđa.

Osobno nisam nikada koristio niti jedan u Laravelu. Jako je jednostavno napraviti vlastiti i unutar nekoliko minuta možeš sam sebi složiti kada dosta dobro poznaješ Laravel, pa kad već nije tako kompliciran i time-consuming task onda više volim sam uraditi i imati potpunu kontrolu oko toga što se događa u pozadini.

Nisam zagledao stranice za freelancing. Šta zaista se Laravel probećario i tamo? :] Morao bih pogledati, koje preporučaš?

Nisam nikad radio na tim servisima, samo sam pogledao koliko poslova ima pretraživanje za laravel, yii i symfony. Pogledao sam i veće firme u hr koje sade u PHP-u i koliko vidim većina radi sa symfony frameworkom. Našao sam i link gdje neki lik navodi nedostatak laravela koji sam naveo i ja:
http://www.emanueleminotto.it/open-letter-taylor-otwell-laravel-lts

Ja jos nisam stigao nesto konkretno napisati u L5.

@fico7489 trpanje tako specificnih stvari u defaultni codebase bi bio veliki minus frameworku, pogotovo danas kad je postalo normalno i pozeljno potpuno odvojiti backend i frontend. Composer je okej rjesenje za takve stvari; jednom kad se naucis jednostavno composerom povlaciti sve sto ti treba, vise neces imat nedoumica i nervirat ce te frameworci koji pokusavaju pogodit sta ti zelis :wink:

Jednom davno sam da probao i izgledalo mi je kao da su ga previse zakomplicirali, pocetna hello world stanica je inkludala preko 100 fajlova.
Kao da je moto bio ajmo izlistati sve paterne koje znamo pa ih ubaciti u framework jer inace framework nece valjati.

Skinuh sada verziju 5…
Kad pokrenem pocetnu stranicu (welcome) inkluda se 47 fajlova, sto mi je nekako malo.
Ondak skontam da ima “storage/framework/compiled.php”. Otaj file nije bio prije kad sam probao, vald su i oni skontali da su preterali.
Kad njega iskljucim ondak je broj inkludanih fajlova 227.

Je li ti toliki problem što se autoloada/includa toliko datoteka?

I da se autoloada 7 datoteka dobio bi na brzini (premda ne tako puno) jer su sve datoteke definicije klasa ili helper funkcija, a one se uopće ne izvršavaju u runtimeu, prema tome nema čekanja.

Pročitaj ovo. Sljedeća rečenica se odnosi na Laravel:

If the file only contain functions or classes definitions, this will not take much time : nothing will get executed.

Sve te datoteke koje se includaju su, kao što prethodno rekoh, definicije klasa i metoda unutar njih, ili eventualno helpers.php datoteke koja pruža neke funkcije za lakši rad s nizovima/arrayevima, ali svejedno ništa se ne izvršava tako da čekanja nema.

Što se tiče compiled.php datoteke - ona se automatski generira radi poboljšanja performansa - baš da se ne moraju includati datoteke i trošiti resursi servera… ono, mali način uštede ako želiš.
Laravel 4 taj feature nije niti imao. :]

Vele da je svako vrsljanje po file sistemu vremenski skupo.
Jasno da se funkcije ne izvrsavaju dok se ne pozovu. No, buduci je to PHP, izvorni kod se parsira i kompajlira sa svakim zahtjevom.
Samo taj compiled.php ima 17000 linija cistog koda.
Jedini problem sto mi se to cini prekomplicirano za PHP framework.