Laravel: molio bih malo objašnjenje (get(), get('key') )

Sretno.

Baci pogled i na Stackoverflow Jobs, imas dosta jako kvalietnih oglasa i firmi tu.

Dosta njih te nece pitati uopste specificna pitanja o FW.Vecinu vise zanima kako razmisljas, te obicno dobijes neki problem da rijesis na sto efikasniji nacin.

U biti od svakog intervjua ocekuj neocekivano :smiley:

1 Like

Posalo i jednom recruiteru upravo, vidjet ćemo, ne žurim :slight_smile:

Ajd sad da pitam, od jučer se nešto zamaram (bezveze) koji IDE koristiti za Laravel/Vue? Ja navikao na Notepad++, ali prelazim na Visual Studio Code i to samo zato jer me tako tutorial navodio (Traversy media u svom tutorijalu). Sviđa mi se što je CLI unutar Visual Studio Code “radnog prostora” (nije u zasebnom prozoru) pa sve izgleda kompaktno.

Šta koristite? Jel to samo do osobnih preferenci ili postoji kakav “profesionalan super alat” koji se koristi u industriji?

VSCode i ponekad Vim.

Po mom nekom misljenu VSCode je danas najbolja stvar, kada pricamo o Free editorima.

Znam da je u PHP krugovima popularan PHPStorm od Jetbrains-a, medjutim taj IDE se placa i pisan je u Javi, tako da pripremi se na gutanje RAM-a :smiley:

1 Like

Je, čitao sam za PHPStorm. Ne pada mi na pamet, rađe pišem u windows Notepadu. Običnom. :smiley:

Za PHP 50% ljudi koje sam susreo (a sigurno i dosta veći procenat od toga si mog’o vidjeti na klipovima) koriste JetBrains IDE alate. Konkretno za PHP je PHPStorm. Imaju i za frontend specifično WebStorm. Tj., ako si pretežno frontend sa HTML, CSS, JS-om u radu. Mada, svakako da PHPStorm može da se koristi i za to. Inače dobar dio developera koristi kombinaciju Sublime (umjesto Notepad++) i PHPStorm. Sad za besplatne varijante nisam 100% stručan ali vjerujem da je Netbeans najzastupljeniji IDE.
Od lakih alata lično koristim Atom i Sublime a (od teških) PHPStorm k’o IDE.
Kako sam položio ZCPE dobio sam od Zend-a Zend Studio (koji je isto tako full blown IDE a nije ni jeftin cca. $200) i koristio sam ga dvije godine dok nisam ukapir’o da preko 80% (ne računam Indijce i Kineze) developera s kojima sam radio koristi PHPStorm. Prije par mjeseci sam kupio PHPStorm i bio je negdje oko 90 (e ne mogu da se sjetim da l’ dolara ili evra; vidm da mi sad kad pogledam izbacuje cijenu u evrima) da bi nakon par dana JetBrains proglasio popust od 50% na sve proizvode (za individualnu upotrebu je to 250 tj. 125 s popustom). Odlučim se da ga uzmem a što je dobra stvar uračunali su mi tipa 84.60 (od prve kupovine tj. uzeli su par dolara) za korištenje tih nekih 7 dana. Sada imam instalisan JetBrains full package za sve moguće programske jezike i ostale alate (Datagrip za rad sa bazama recimo).
To je faktički cijena licence za korištenje i nakon godinu dana ukoliko bi’ se odlučio da ne produžim licencu po toj cijeni, mog’o bi’ koristiti posljednju verziju/update/patch koji se desio dok je licenca vrijedila (ukoliko bi htio nastaviti sa update-om, mor’o bi’ platiti godišnju cijenu licence).
Mislio sam napisati neki dan, ulažite u posao, ne samo vrijeme već i novac jer će se višestruko isplatiti.
Prije toga, nekad ljetos, sam koristeći isto neki silan trenutni popust kupio lifetime korištenje pastebin-a za $20 i riješio problem c/p koda.
Sto se tiče RAM-a PHPStorm mi nije preš’o 2.7 GB. :slight_smile:

2.7 gb… Da mi neka aplikacija tolko resura jede, krenuo bih reinstalirat windowse jer bih mislio da je nešto opako po zlu pošlo… :smiley:
Ok, mislim da ću ostati pri VSC, barem još neko vrijeme. Notepad++ mi je super koristio. Ima nedostataka ali ga brzina vadi :slight_smile:

VSCode ti je stvarno super.

Odlican tooling, i masa korisnih ekstenzija i tema, a pored toga jako je brz i stabilan.Pisem u njemu Javascript i Go, i do sad mi se nikada nije srusio ni zaledio.

Fun Fact: Pisan je u JS-u, uz pomoc Electrona :smiley:

1 Like

Nekad se zna desiti da imam podignute 3 ili 4 Vagrant ili Docker instance kojima treba dati barem po 2 GB tako da mi za rad ostaje samo nekih 6 GB (nikad nisam vidio da je zauzeto svih 16, čak ni 14 - najviše je bilo 13-nešto, moguće da OS drži tu rezervu za sebe?), plan za sljedeću mašinu je (barem :stuck_out_tongue: ) 32 GB.

1 Like

Phpstorm je mrak.

Ima integrirane alate za git, vagrant, terminal , za dubug itd., brutalno radi, to sto trosi malo vise rama, koga briga, ram je danas jeftin.

Danas je standard imati minimum 16 gb, a realno 32 gb u kanti.

Sve me sram reć na kolko ja radim

Sasvim dovoljno za 32bit-ni sistem? :blush:

On topic:
vjerujem da si vidio kroz ovih par dana ali napomene radi, nikad ne zatvarati ?> PHP tag u fajlovima.

Note :
The closing tag of a PHP block at the end of a file is optional, and in some cases omitting it is helpful when using include or require, so unwanted whitespace will not occur at the end of files, and you will still be able to add headers to the response later. It is also handy if you use output buffering, and would not like to see added unwanted whitespace at the end of the parts generated by the included files.

Vidio za tagove, ali vjeruj mi, ne mogu :smiley: (to sam primjetio još u wordpressu). Imam osjećaj da radim polovičan posao. Ne diram u Laravelu jer ionako sve datoteke radim artisanom, pa se koncetriram samo na kodiranje, ne na otvaranje i zatvaranje tagova (na sreću, jer bih sve u suprotnom zatvorio :smiley: )

Da. :smiley:
Klinac mi ima jače računalo od mene koji mu zarađujem za čokoladu :smiley:
Držim se zlatnog pravila: dok radi - ne diraj! Vrti Win10 i ono što mi treba, nema potrebe za mijenjanjem (još) :slight_smile:

Hehe (za klinčev komp).
A ovo za tagove može zadati probleme. Mogu se javiti problemi i glavobolje da čovjeku ne padne na pamet uopšte do čega je.

Been there - wordpress - “bijeli ekran smrti” :smiley:

Aha. Mislim da sam ga isto vidio bar jednom nekad.

1 Like

Zujiš u kod, sve ispravno, nema typo grešaka, sve na mjestu, upališ da se greške vide i vidiš: Cannot modify header information - headers already sent… I briši tagove na kraju (nekad pomaže i samo brisanje whitespacea nakon zatvarajućeg taga).
Al ajd, kak velim, u Laravelu ne otvaram i ne zatvaram tagove. U svojim aplikacijama sam ih zatvarao ali sam pazio što se i gdje šalje (poput cookiesa i sessiona) pa nisam imao problema (jer sam znao što kako radi i gdje šta mora biti)

Samo da pitam. Bacih pogled na Laravel i kako mi se cini, nema mogucnost klasicnog prebacivanja fajlova projekta, sa kompa na shared hosting, kao sto bih to uradio sa Codeiniter projektom?
Kako se ustvari pokrece Laravel na shared hostingu, ako nemam mogucnost koriscenja SSH?

Inace, sto se tice editora, koristim jednostavni PSpad i Notepad++

1 Like

A meni je moja djeca preporučila da pogledam :joy:

Najjednostavnije je da prekopiraš .htaccess iz public direktorijuma u root lokaciju i preimenuješ
server.php -> index.php

Pazi se jer potencijalno može biti jako opasno: ako nisu pravilno postavljene restrikcije biće čitljivi i .env fajl moguće i drugi fajlovi i direktorijumi. Moguće je da se može riješiti kroz .htaccess fajl ali definitivno se mora istestirati prije davanja u produkciju.

Da ni ne pitam onda da li su ponudila i Happy! :blush:

3 Likeova