Linux Endless OS3 pitanje?

Eto imamo isti hobi i isti izvor prihoda. Ne tvrdim ja nista, samo iznosim svoje misljenje i jeste kompletniji. Sta ces to da radis na Linux bolje za desktop resenje pricam, eto u tom nasem interesovanju, a neces na Windows. Prvo ne mozes da pokrenes pograme eto iz Adobe i da ti funkconisu i rade kao na Windows, server ako ti treba za dev isto dignes preko vagrant, xampp evo sad imas i Linux na Windows imas bash, a o programima da ne pricamo i drajverima u stabilnost da ne ulazimo koliko je bolje. Linux kao desktop resenje je lose po svakom pitanju, ali idemo ovako u nedogled :slight_smile: ja svoje misljenje ti svoje.

Nigdje ja nisam reko da je najbolji daleko od toga, ja i ne sporim da je Linux dobar, samo desktop resenje nikako pored Windows i macOS smijesno ga je spomenut. Kako god obrnes vratice se na Windows, ako ne zbog neceg drugog to ce bit zbog programa koji su mu potrebni za rad, zabavu sta god to bilo. Tu na zalost Linux zaostaje i naravno drajveri, stabilnost itd. ja bih prvi volio kad bi se kompanije malo okrenule ka njemu i odradili Adobe programe koje vecinu nas stopa, i jos mnoge druge. To ako ikad se dogodi i krene u tom smjeru nema razloga da koristim Windows, ja prvi volim promjene, ali sigurno ne nesto 10x gore od ovoga sto radi savrseno i funkcionise.

Osobno sam probao ubutntu i mint linux ali samo isprobao jer mi zbog igrica nije bila zanimljivo rješenje.
Što se tiče macOS: zabavan je za korištenje,intuitivan,jednostavan,usklađen i to kod mac-a radi sve savršeno bar kod mene i za moje potrebe što koristim mac.

Što se tiče windows10 u samom početku mi je bio bzvz i žalio sam za windows7, ali sad više koristim windows nego macOS iako će mi apple uvijek biti draži :slight_smile:

Sviđa mi se kako su “ispeglali” 10-tku i sad sve radi kako treba. Naravno skroz drugačije je kad kupite legalno windows nego kad skidaš s torrenta pa tko zna šta sve još radi u pozadini.
Dostupnost programa,drivera,kompaktibilnost sve je na njihovoj strani.

Odgovor na pitanje šta je bolje je individualan ali za desktop korisnike mislim da windows definitivno pobjeđuje jer za macOS “moraš” koristiti imac ili macbook, linux napredno korištenje nije za svakoga…

1 Like

To je pravi odgovor istog smo misljenja, ja isto MacBook Pro 13" 2015 samo mi je stojao za ukras. Drazi mi je cak, ali jbg ovamo to sve radi brzo jednostavno takodje za dosta toga sam i na macOS ogranicen, ali eto dosta brze i te programe odradjuju da ne moram za sve trazit neku tuznu alternativu kao sto je to za Linux na zalost.

Ja isto povremeno sad koristim mac ali gledo sam da si isto kupim novi ali od 13" dobro će mi doći manji baš kad mi treba u pokretu, ali vidjet ćemo još dal je potreban još jedan za skupljanje prašine :slight_smile:

Zato trenutno Windowsi su najbolji izbor za mnoge a i sve ozbiljnije rade, možda na kraju naprave i oni nešto dobro :smiley:

Zasto bi se zezao sa Vagrantom i ostalim glupostima kad mogu imati pravo Linux iskustvo potpuno besplatno i bez dodatnog utroska RAM-a, CPU-a i ostalih stvari ?

Plus i ja isto mogu tebi reci, digni Virtualku na Linuxu i vrti te programe sto ti trebaju, a nemas ih na Windowsu - to ti dodje kao neki ekvivalent.

Sto se tice stabilnosti, na Ubuntu 16.04 nisam imao nikakvih problema, dok sam na 17.10 naletio na neke bug-ove, ali to nema nikakve veze sa stabilnoscu.Izmedju ostalog, za koji je ono sistem propoznatljiva fraza “BSOD” ?

Shvati da ja nemam nista protiv Windowsa, ja samo koristim ono sto se bolje uklapa u moj main workflow i to je to.Ima tu faktora poput navike, prethodnog iskustva sa Windowsima, sta se ne poslu koristi itd.

Pravo Linux iskustvo pa sve si i odgovorio sa time, to je nesto sto ti zelis i to niko ne moze promijenit odje uopste nije rijec o tome sta mi volimo koristit vec sta je bolje za korisnika kao desktop resenje. Icemo u nedogled zaustavljamo se odje covjek je odlucio i instalirao Windows.

Sad ce mu Microsoft pomoci da krene korak naprijed :slight_smile: