Ljudi sve manje vremena provode na Facebooku, a on ruši rekorde u zaradi

Izvor: https://geek.hr/webmajstori/ljudi-sve-manje-vremena-provode-na-facebooku-a-on-rusi-rekorde-u-zaradi/

Facebook je objavio financijski izvještaj za prethodni kvartal u kojem je zabilježio odlične financijske rezultate. No, istovremeno, na najvećoj društvenoj mreži ljudi provode osjetno manje vremena, što je dobar razlog za ozbiljne rasprave unutar kompanije. Već neko vrijeme Mark Zuckerberg na svojem profilu govori kako mu je cilj za 2018. godinu u potpunosti od Facebooka…

1 Like

Sjeća li se iko Enron-a… ili je bar gledao film :grin:

da li se zarada sa instagrama računa kao zarada fejsbuka ili?

Ljudi manje provode vremena na fejsbuku ali zato oglasivaci mnogo vise placaju, smanjen reach na objave odmah vise novca za fejsbuk = cista matematika

Možda nisam objektivan, ali FB je za mene do prije godinu dana bio afla i omega za marketing… a već nekih pola godine smatram da će se Mark ugušiti u svojim govnima i da ce doći neka društvena mreža koja će zamjeniti FB.
Trenutno povećanje prihoda je samo privremeno.
Ne znam, možda sam u zabludi…

Na kraju ljudi uniste sami sebe, a citavo to vrijeme branili su se od drugih!?

Ovo s FB je postalo prekomplikovano za bilo koga…

Cisto sumnjam da nece trajati i lihvariti jos godinama. Ali iskreno, taj pad bih vrlo rado zalio Moetom. Politika i pohlepa tog gada, svakako je dosta unistila tu mrezu(drugim smislom, ne prihodima), ali dugo ce on tu da bere $.

1 Like

Ja bi to prikazao kroz jednu metaforu:

Fb je napao i pobjedio u toj bitci i sve nas je okupirao. U početku je bio savršen gospodar kojem smo svi plaćali danak, a s vremenom je uvidio moć i postajao sve grublji prema okupiranima… što će ga koštati kada se okupitani pobune.
Ja sam se pobunio i nisam im dao ni kunu u 2018. godini za razliku od 2017. u kojoj sam im dao preko 1000e. No, “gospodaru” se toliko omilila moć da će mi reći: briga me za tvoju sicu od 1000e.
Mojih 1000e je stvarno kap u moru, ali mislim da nisam jedini pobunjenik i da će nas biti sve više i više, što će gospodaru uskratiti veliki broj kapi koje ce na kraju isušiti barem dobar dio mora, ako ne cijelo.

2 Likeova

Klasicni beskicmenjak i kradljivac, prvo je ukrao tudju ideju oko cijele price Facebook-a. Vremenom je gurao i ruke u nase dzepove, jos se predstavlja kao neki mozak. :angry:

1 Like

Pohlepa je nažalost stvar ljudske prirode i rijetki su se uspjeli s njom izboriti na ispravan način.

Ja sam obožava da mi gura ruke u dzep i uzima mi 10-50%, više od 50% mu jednostavno ne dam.

Tacno tako, misljenja sam da kada vide jaki brendovi uvide da im fejsbuk ne donosi zaradu da ce im se zarada mnogo smanjiti. Vrijeme ce pokazati sta ce desiti

Tesko, ja sam ubjedjen da oni velike “maze”, nisu to bas glupi ljudi. Evo ti cist primjer, kako ce da ih “pomaze” sa novom “precicom” gdje ce da vrte vijesti od samo velikih. Kao, grupacija provjerenih informacija…

Ovo sve sto radi, samo udara na manje.

Da sam na mjestu gazde FB, puno bi se više bazirao na to da se nama malima posao preko FB isplati… nego onima velikim.
Veliki igrači na fb ne traže zaradu, nego imidž.
Mi mali smo ti koji donose veliki novac. Nas ima vjerojatno barem 1 000 000 (vjerojatno više) i kad se naši ulozi zbroje, siguran sam da su veći od uloga 100+ najvećih.
No, bitni su i jedni i drugi, naravno.

1 Like

Oglasivaci nece otisi sa fb jer su tu ljudi do kojih treba doci i cim se agencije oglasavaju iz mjeseca u mjesec, znaci da izvlace pozitivan ROI i cim neko ode od oglasivaca dodje drugi i sve tako. Jbg. tako funkcioise kapitalizam a i sam sistem bidovanja je takav.

Onaj ko ne moze da izvuce pozitivan ROI on se i ne oglasava i sve tako u krug.

Prekomplicirana je ovo tema u kojoj se doslovno svaku minutu dogadja nešto novo. Ja npr puno o tom razmišljam, al tema je vrlo složena pa često sam sebi budem kontradiktoran u zaključcima.

Ugl, opću sliku svog mišljenja sam iznio više manje jasno… a to mišljenje može biti potpuno pogrešno.

Znaš ono kako kažu… mišljenje je ko šu*ak, svi ga imaju :slight_smile:

Slazem se sa tvojim misljenjem. A sto se tice nas sa manjim stranicama zbog novog algoritma mislim da ce nam stranice sluziti kao ukras ali ne bi dobro da bude tako

Gledaj to pozitivno, uvijek mozes da dobijes lajKEVE na sliku :joy::joy:

Glavni problem je sto svi mi jurimo jedno trziste, a to je US, Au i Eu.A tu ima mnogooo jakih igraca i feed-ovi korisnika su pretrpani, pa onda kao i na G zbog autoriteta publiku dobijaju najveci a manji dok ne isplivaju ne mogu da se vide. Sem ako nije ekstra specificna nicha.
Ja sam eto igrom slucaja dosao do neke Poljske stranice, 84k ljudi a reach bolest, na slikama prosek 100k, a imam 63k US stranicu i borim se za reach od 6-7-8k i to na slikama. Problem je sledeci “mala bara puno krokodila”.
Jednostavno malo je slobodnog prostora gde mogu sve stranice da se vide. Ranije su ljudi imali 10-15 lajkovanih stranica, a sada imaju stotine, i zamislite na feed-u koja je guzva kod njih… Vrlo malo prostora ima da se vidimo…

1 Like