Lokalni izbor u HR

Ima li netko iskustva sa kandidaturom na lokalnim izborima ili je već aktivan u radu vijeća lokalne zajednice?

Trebaju li neki potpisi prije izbora?
Znam da se može biti solo igrač, ali da li je lakše nešto napraviti unutar neke afirmirane liste (ne stranke)?

Mislim da jedino za predsjednika treba potpis, za drugo ne.
A mislim da je lakše kroz stranke, jer pokupiš glasove i ljud koji nisu čuli za tebe, još ako se dogovoriš sa koalicijom sa nekom od pozntajih stranka a prvi si na listi to ti je siguran ulaz.
A fora je u tome što poznatije stranke na državnoj razini nisu uvijek politički aktivne na lokalnoj iako imaju ogranke.
Tako da u tom smjeru možeš nešto istražiti. Recimo da dobiš umirovljenike, hsls, zelene i tako.

Znam da je lakše kroz stranke, ali moraš biti u stranici da bi bio na njihovoj listi. Da te stave na vrh moraš biti “istaknuti” član.

Ovo je sadašnje stanje, šta misliš li da “mali” i nezavisni imaju šanse :slight_smile: :

Vijeće Mjesnog odbora

Vijeće ima sedam članova.

Na osnovi rezultata izbora održanih 17. svibnja 2009. u raspodjeli mjesta u Vijeću sudjeluju tri kandidacijske liste:

•     koalicijska lista HDZ – HSS – HSLS s tri mjesta,

•     koalicijska lista SDP – HSU s dva mjesta i

•     lista HSP s dva mjesta. 

Vijeće je konstituirano 16. lipnja 2009.

Članovi Vijeća su:

I.M. (HSP), predsjednik Vijeća
S.B. (HDZ), potpredsjednik Vijeća
B.B.M. (SDP)
M.H. (HSS)
M.H. (SDP)
N.K.T. (HDZ)
Z.Z. (HSP)

Sve to je interesantno jer su lokalni izbori iduće godine.

Evo nema HNS, nema umorivljenika, ako te stranke nemaju nekih loklanih ambicija možeš tražiti njihovu podršku.
Ljudi su dosta apolitični prema politici kad nema love. Za neka mjesta na Jadranu se vjerovatno vode gadne borbe za vijećničko mjesto, no ovjde na sjeveru je puno ležernije ako se radi o siromašnijem kraju ili kraju koji je bio devastiran krizom.
Sirotinja nije ni bogu draga, a bogami ni politika ako u njoj nema para:)

Pričekati da veliki formiraju liste i onda vidjeti koga nema i probati s njim nešto dogovoriti. :doki: Dobar savjet.

Ma nije lova u igri nego nezadovoljstvo.

znam da recimo u manjim mjestima su nezavisni kandidati ili neke nove stranke dosta uspijele i zgurale se u fotelje.
jer su već nama poznate stranke izbugile povjerenje zbog svega kaj se je događalo.

[quote=“chief_wolfinjo”]znam da recimo u manjim mjestima su nezavisni kandidati ili neke nove stranke dosta uspijele i zgurale se u fotelje.
jer su već nama poznate stranke izbugile povjerenje zbog svega kaj se je događalo.[/quote]

:frowning:
Istina. Nisam za politiku, više sam za građanske inicijative.

Niti jedna stranke te nece staviti na listu ako nisi njihov član, iznimka je da stave nekog nestranačkog ako je poznata osoba u društvu i ako im može donijeti glasove, bez da ugrozi vec glasove njihovih birača. Za predaju liste moraš samo imati ovjerene izjave o suglasnosti kandidata s liste(kandidati moraju doci osobno u izborno/kandidacijsku komisiju) i moras ih imati onoliko koliko se bira osoba u opcinsko ili gradsko vijece.

Svatko moze napraviti listu, no nastane ti problem oko suglasnosti i javnog objavljivanja lista(obavezno po zakonu, objavljuje se ime, prezime, datum rođenja, mjesto i narodnost), tako da puno ljudi bjezi od toga, pa cak i clanovi stranaka da ne ugroze svoje poslove ili stagod.

Potpisi se skupljaju samo za kandidate za gradonačelnika, načelnika i župana, a broj ovisi o funkciji za koju se kandidiras. Skupljanje potpisa ide na posebne obrasce koji ce biti objavljeni na dan kad se potpisi i pocinu skupljati, a mogu se nabaviti u narodnim novinama. Za potpisivanje treba ime, prezime, adresa i OIB ili broj osobne iskaznice. Skupljanje traje 14 dana ako se ne varam.

TNX zero
Jesi li siguran da se mora imati lista, da se ne mogu kandidirati kao neovisni - samostalni kandidat?

Pitam jer nisam siguran da mogu naći još 6 ljudi spremnih na to.

Našao sam ovo što piše zero:
http://www.izbori.hr/izbori/dipFiles.nsf/0/48885627C5755001C12575980060B39B/$FILE/OLS-2.pdf

[quote=“trnac”]TNX zero
Jesi li siguran da se mora imati lista, da se ne mogu kandidirati kao neovisni - samostalni kandidat?

Pitam jer nisam siguran da mogu naći još 6 ljudi spremnih na to.

Našao sam ovo što piše zero:
http://www.izbori.hr/izbori/dipFiles.nsf/0/48885627C5755001C12575980060B39B/$FILE/OLS-2.pdf[/quote]

Mozes se sam kandidirat za nacelnika/gradonacelnika/zupana ako skupis dovoljno potpisa, ne treba ti lista. Liste za opcinska/gradska/zupanijska vijeca su odvojena od kandidata za nacelnika/gradonacelnika/zupana i ne moras imati oboje ako ne zelis. Samo da ti napomenem da za nacelnika/gradonacelnika/zupana moras imat i zamjenike odnosno do(zupana/gradonacelnika/nacelnika) kad predajes kandidaturu.

Samo nacelnik/gradonacelnik/zupan bez vecine u vijecu ima velike probleme i oni mu mogu lagano krojiti politiku jer sve sto on treba donijeti moraju oni izglasati. Prica se i o doradi zakona o lokalnoj samoupravi, a vezan je za proracun: ako se ne donese proracun ici ce se automatski na oboje izbore(i za nacelnik/gradonacelnik/zupan i vijeca), sada je samo izbor za novo vijece ako se ne donese proracun kojeg predlaze nacelnik/gradonacelnik/zupan.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja