Macbook pro 13" 2017 zagrijavanje

I koji trenutno ne radi. :stuck_out_tongue:

Instališi ga za ovaj slučaj pa ga poslije ukloni ako* ti se ne svidja.

*Fun fact: prva aplikacija koju sam instalis’o (radi besprijekorno)

Realno gledajuci ne radi kako spada, kasno se bas pali a mac bude uzasno vruc.

Instaliram ga sad pa javim situaciju kakva ce biti, znaci ti nemas problem sa grijanjem dijela koji sam opisao?

Doći ćemo i do tog dijela dok završimo predradnje. :wink:

1 Like

Instalirao sam Macs Fan Control, za sada sam podesio da se pali sensor based na CPU Peci od 50C do 90C (vjerujem da ce se od ovih temp paliti po range od 1200rpm do 7200rpm?)

EDIT: Prebacio sam ipak sa CPU Peci na CPU proximity jer se fan palio na 5000rpm ako promijenim tab haha

Tbh. ne znam šta je PECI tamo.
Stavi gornju granicu i manje da bi se ventilator (eventualno) intenzivnije ubrzav’o kad već kažeš da se dešava to da je takoreći standarna temperatura u radu u posljednje vrijeme 60°-65°+.
Kod sebe sam podesio lijevi na CPU proximity (45-81) i desni GPU proximity (45-71).
Možeš ići i sa temperaturnim limitima 45-75 umjesto 50-90 tek da primijetiš kako ventilatori ubrzavaju porastom. Da, na donjoj granici će raditi na minimumu i ubrzavati aproksimativno do granice maksimuma.

Edit: naš’o

Hvala na savjetu, postavio sam sada CPU proximity od 45 do 81 bas kao ti pa da provjerim kako ce se ventilatori sada vrtiti i da li ce se zagrijavati.

Radit cu danas dok su postavke na Macs Fan Control takve, pa javim rezultate i da li se stanje popravilo.

Ma radi 10-15 minuta režimom kojim si navik’o (30+ tabova + par težih aplikacija il’ neki teži video) i biće jasno.

Dio sa 30+ tabova se odnosio na PC, nisam sigaran da bi nesto takvo mac uspio da podnese uopste haha

EDIT: Otvorio sam figmu da pregledam neki dizajn, CPU Core 1 i CPU Core 2 su otisli na 70C, CPU Proximity na 57C (otprilike) a ventilatori na 2500rpm i sve ovo je otvoreno preko Safari web browsera.

Ovo ti je jedna dosadna srijeda u mom Chrome-u - 23 tab-a:

Evo temperatura (uz upaljen Docker i PHPStorm)

Uredjaj mi je stariji od tvog tri godine i kusur.
Nemoj zasad gledati pojedinačne temperature za CPU jezgra jer one mogu ići dosta visoko, u zavisnosti od procesa koji obavljaju.
Al’ aproksimacija i predvidjanje rasta je dobar statistički podatak.

Moj prvi tip je zacementiranost unutrašnjosti kućišta prašinom i prljavštinom.
Prije mjesec i po sam radio servis mijenjanja baterije i ujedno čišćenja kućišta te mijenjanja termalne paste na procesoru.
Dakle na uredjaju starom 6 godina (kod mene je 4) je radna temperatura bila oko 55°C.
Najgore je bilo sa Video aplikacijama kad su temperature išle na preko 60°C (Skype, Discord,…) a u posljednjih mjesec dva prije nego sam ga odnio na servis je to znalo ići i na 70°-72° pri video konferenciji.
Poslije servisa i čišćenja uglavnom temperature su spale na ispod 50°C pri laganom radu.
A pri većem opterećenju su ispod 60°C (uglavnom 57°-58°).
Evo sad dok kucam, u pozadini ide jedan video sa nekog YT tab-a, PHPStorm je u idle-u a temperatura prikazana je 47°C.

To je moje iskustvo, činilo mi se skoro identično.
Najjeftinije bi i bilo da je to i kod tebe slučaj.

1 Like

Prije svega, hvala puno na opsirnom odgovoru i pristupu problemu.

Ja se plasm otvoriti chrome a da ne govorim o velikom broju tabova. Kod mene je 13" model i dual core je (pa je logicno da se vise opterait nego tvoj quad) i ne mogu kontrolisati left I right side ventilatore vec samo zajedno (ako su uopste odvojeni).

Tvoje temperature zvuce odlicno s obzirom da ja koristim dosta laksi IDE i nemam upaljen Docker nikada. Ja takodjer nisam kupio novi mac, kupio sam ovaj prije 15 dana i odmah ga odnio u servis gdje su mu zamijenili cijeli top case (baterija, touchpad i keyboard) ali nisu mi rekli da li su mu ventilatore ocistili od prasine (vjerujem da ako su vidjeli da se nakupila to im je sekunda da uklone?)

Ja kada imam otvoren chrome nikada nisam ispod 50C, mozda kada ostavim mac da miruje i ne radim nista onda spadne drugacije nema sanse.

Ja trenutno dok kucam ovo nalazim se u Safariju, uz ovaj tab imam otvoren neki web lokalno (koji je jako light), spojen sam na jedan full hd monitor na kojemu drzim Visual Studio Code otvoren, preview image i slack (s tim da je slack layer ispod vsc, mislim da ovo mozda utice na koristenje WindowServer taska koji nekada uzima veliki procenat procesora).

Temperatura mi pokazuje 50C i ventilatori su na 1900rpm, iskreno meni je ova temperatura idealno dobra, MacBook se uopste ne grije a sve radi, medjutim ako otvorim chrome I par tabova i krenem da radim u VSC prebacivajuci se stalno na chrome pa nazad mislim da ce stvar da ‘podivlja’ malo i da ce da skoci na 57-58C bez velikog opterecenja (s obzirom da bi imao 2-3 max taba otvoreno).

Ono na sto ja najvise ‘sumnjam’ vrlo vjerovatno jeste to sto je dual-core pa procesori vise trpe samim tim su i vece temperature ali je uzasno iritantno kada ne koristim keyboard i mis spojen i hocu nesto da radim a on jako zagrijan.

EDIT: Skrolam kroz malo veci mail gdje su slike takodjer i temperatura skace na 58C, ventilatori na 2600rpm, slucajno pogledam temperature u iStat CPU Core 1 i CPU Core 2 oba su na 81C (sekundu, pa su spale na 57-58)

Cijenim da su očistili prašinu i prljavštinu u tom slučaju.

Ovo gore su mi temperature bez eksternog monitora jer je [i] on sigurno on glavni krivac™ više temperature.

Ja više sumnjam na nedostatak zasebne grafičke kartice u uredjaju a uz intenzivan rad u grafičkom okruženju (slike, video i posebno dodatni monitor).

Evo da se javim drugi dan nakon primjenjenog savjeta od @tpojka, rezultati su i vise nego dobri.

Iskljucio sam iStats da se ne bavim stalnim promjenama temperature procesora i ostavio sam samo Macs Fan Control koji prikazuje rpm i CPU proximity.

Uglavnom spojen monitor, otvoren vsc, slack, chrome sa minimalno 8 tabova i jos par aplikacija, Macs Fan Control podesen da se pali na CPU Proximity od 45 do 81C i hladi nevjerovatno dobro, u toku rada temperatura je najcesce oko 53-54C, ponekad ode do 58-59C i tu se ventilatori malo jace pale (3500 rpm) i sve se vraca na ovu average (53-54) gdje ventilatori konstantno rade od 2000 do 2500rpm.

Mac se ne zagrijava (ako se zagrijava to je bas neosjetno, pogotovu kako se znao grijati prije toga) a ventilatori se ne cuju jer stignu ohladiti sve to dok su jos necujni (citaj ispod 3500rpm).

Tako da ako neko ima slicnih problema toplo preporucujem da uradi sve onako kako je tpojka preporucio (naravno prije toga provjerite da su vam ventilatori cisti i da nemate malware neki).

@tpojka hvala jos jedno! Zivio!

1 Like

Super si proš’o tj. da nije bilo nikakvog kvara.
Problem je izgleda bio što se ventilatori iz nekog razloga nisu palili (ubrzavali) uopšte.