Mariadb pitanje

Je li Mariadb ista stvar kao mySQL?

Kada instaliram cms-ove (lupam smf forum) i odaberem mySQL kao vrstu baze… dok mi je na VPS-u mariadb hoce li imati kakvih problema?

Imam Centos 7 i uz njeg mi je dosla mariadb prilikom pokusaja instalacije mysql-a obicnog (wtf se desilo al nema veze).

Da mariadb je ustvari neka verzija mysql-a sa dodatnim mogućnostima. I neces imati nikakvih problema. Većina shared hostinga koristi mariadb :slight_smile:

1 Like

ok hvala za info

Zapravo prica ide ovako… mysql je proizvod firme MYSQL AB. I to je bio free posto je bio pod GNU GPL licencom. Ali onda jednog dana Oracle kupi MYSQL AB i naravno njegov proizvod mysql.

MySQL was owned and sponsored by a single for-profit firm, the Swedish company MySQL AB, now owned by Oracle Corporation.[

Oracle inace ima tako nacine(citaj pare) da kupi tako neke firme, tipa Sun koji je inace napravio javu. Uglavnom, imaju sredstva da kupuju manje u cilju suzbijanja konkurencije, itd. Dio razvojnog tima MYSQL AB je odlucio da nece tako da radi posto od kada je mysql kupljen stalno je najavljivan prestanak razvoja mysql i onda je taj dio razvojnog tima odlucio da ih napusti. Oni su tvorci MariaDB. Nije to pravljeno ispocetka, nego gdje su stali sa razvojen mysql-a, nastavili su sa mariadb. Znaci isti proizvod, drugo ime.

Sto se tice funkcionalnosti, kazu da je mariadb ima puno vise novina u odnosu na mysql.

1 Like

Da budem precizan, instalirao sam VestaCP i uz njeg dodje mysql kad je na Ubuntu ili Centos 6

Ali prvi put koristim Centos 7 za server i umjesto mysql automatski mi je instaliralo mariadb, pa mi je bilo malo wtf situacija.

Mysql je kupio Oracle pa su distre presle na mariadb zbog licenciranja, napredniji fork iste baze, do neke verzije je full drop in replacement. Od neke novije verzije postoje razlike pa kad se seli s mysql na mariadb i obratno treba paziti ako se koriste funkcionalnosti jedne,a druga ih ne podrzava. Na centosu 7 si miran zasada i ne moras razbijati glavu, jer su na istim verzijama, a kako ce bit rjeseno u buducnosti, vjerojatno ce se gurat mariadb, a seljenje ce se morat testirat ili ce dbadmin ili aplikativac imati posla oko migracije. Radije se brini o tome da guras krpanje bugova u Vesti na njihovom bug trackeru jer ih ima : ))

2 Likeova