Marketing SMS-om

Prije par minuta sam dobio sljedeći SMS sa broja 0996541534:
“Puno srece i veselja za blagdane zeli Vam www.hitoglasnik.hr
Prodaj, kupi, iznajmi, unajmi, svi oglasi na jednom mjestu. Predajte Vas oglas besplatno.”

Nikada prije nisam čuo za ovaj portal/oglasnik, nikada se definitivno prije nisam registrirao, a na stranici ne vidim nikakve podatke o vlasniku/obrtu/tvrtci.

Ovo me je toliko naživciralo da ne mogu opisati. Poslao sam im preko kontakt forme žalbu i pokušao riječima što uljudnije prikazati gnjev svoj pa sada čekam odgovor, ali me zanima koliko je ovo legalno? Odakle njima moj broj mobitela? Smiju li se ovako reklamirati? Što se ukratko sve može učiniti?

Jesi možda imao oglas na njuškalu?

Jesam. Zašto?
Misliš da su ručno prikupljali podatke sa Njuškala i sada se tako reklamirali? Što se može učiniti po tom pitanju? Pretpostavljam da masovno reklamiranje na taj način nije čisto po zakonu, ili se varam?

Lako moguće, i ja sam jednom dobio takav SMS - imao sam oglas na njuškalu - i došao mi je SMS kao da reklamiram taj isti oglas na njihovom oglasniku, radilo se o nekom ne-općenitom oglasniku.

btw. i sam imam bazu od nekih 120 000 brojeva mobitela s prostora RH.

Posve je moguće da čovjek negdje dadne podatke i automatizmom prihvati nekakve takve odredbe o reklamiranju, naprosto zato što ne čitamo. Naravno, tko je kriv pošiljatelju ako dobije flejm i probleme jer nije jasno i istaknuto stavio tu obavijest.

Zakon o zaštiti osobnih podataka (ZOS - u cjelosti, a posebno čl. 7. st. 2. i čl. 21.) i Zakon o elektroničkim komunikacijama (ZEK - čl. 107) govore o ovoj situaciji.

Ukoliko nikakav pristanak nije dan, a telefonski broj je osobni broj (dakle ne vodi se, odn. pretplatu ne plaća pravna osoba) onda je pošiljatelj prekršio čl. 107. st. 1. ZEK-a, te ga se može prijaviti HAKOM-u. Prijavu je najbolje vršiti preporučenim pismom, obavezno s povratnicom.

Ukoliko je pristanak dan, pošiljatelj poruka je dužan uvažiti povlačenje datog pristanka bilo kada, temeljem ZOS-a - čl. 7. st. 2. i/ili čl. 21.

U slučaju slanja SMS-a je situacija čista, jer ZEK vrlo eksplicitno definira situaciju. Općenito, gdje ZEK nije jasan, važniju ulogu igra ZOS, a više o tome možeš pročitati na ovom mom člančiću ako te zanima:

Odlično tsereže, i mislio sam da ćeš me razriješiti svih neodumica i pitanja. Zahvaljujem!

Sve najbolje za praznike želim.

[quote=“mestro67”]btw. i sam imam bazu od nekih 120 000 brojeva mobitela s prostora RH.[/quote]I vrlo vjerojatno kršiš čl. 16. Zakona o zaštiti osobnih podataka. Ali krši ga skoro svako poduzeće koje u računalu ima osobne podatke svojih zaposlenika, svaki forum koji ima e-mail adrese svojih korisnika, itd. pa nisi usamljen. :slight_smile:

To znači da i svaki imenik na mobitelu krši zakon ako nije prijavljen agenciji za zaštitu osobnih podataka?

Dobio sam neki dan mail od ove firme SMS Marketing - novi i povoljniji način marketinga.sms reklame i sms obavijesti
nije mi se dalo čitati sčime se bave pa me sad ova tema podsjetila…

[quote=“mestro67”]To znači da i svaki imenik na mobitelu krši zakon ako nije prijavljen agenciji za zaštitu osobnih podataka?[/quote]Dobro primjećeno.

Načelno - DA, ja osobno ne vidim baš ništa u Zakonu što bi isključivalo bilo kakvu zbirku osobnih podataka iz tog zakona - zakon je nadležan za sve i svaki osobni podatak. To nije čudno, jer taj zakon proizlazi izravno iz Ustava - pravo na kontrolu osobnih podataka je dio pravo na privatnost, a postoji dosta široki kosenzus da je pravo na privatnost života jedno od temeljnih ljudskih prava.

Potrebno je, međutim, biti pravnik da bi se znalo kako interpretirati točno čl. 16. Zakoni nisu pisani kao programi koje korisnik pokrene na svom računalu i on “odvrti” što u njemu piše, već su pisani kao stručni dokumenti čija primjena nije moguće bez same struke - dakle točno se zakonodavni okvir utvrđuje radom struke (npr. mišljenjima agencija poput AZOP-a u pojedinačnim slučajevima), te u konačnici i sudskom praksom i odlukama Ustavnog suda.

Osnova da se prijavi nekoga tko ima osobni telefonski imenik AZOP-u, ja mislim da postoji. Ali ako AZOP, po obavljenom uvidu, utvrdi da se radi o vlastitom telefonskom imeniku koji sadrži ili podatke koje su njihovi vlasnici osobno dali voditelju imenika ili podaci koje su njihovi vlasnici sami objavili (npr. u javnom tel. imeniku), te ako taj iste podatke nije zloupotrebljavao, vjerujem da bi AZOP donio mišljenje/rješenje da takav imenik ne treba prijavljivati u Središnji registar (već i iz pragmatičnih i praktičnih razloga). Tu se ipak radi o privatnim i socijalnim kontaktima gdje upravo socijalna i dobrovoljna narav tih kontakata isključuje opasnost od zloupotrebe i kršenja ljudskih prava, pa da bi bio potreban nadzor upisom u nekakav središnji registar (baš stavljanje osobnih kontakata pod nadzor bi učinilo suprotno - prekršilo pravo na istu tu privatnost koja se tim zakonom štiti).

Međutim, da netko prijavi tvoj telefonski imenik od 120.000 upisa, duboko sumnjam da AZOP ne bi našao konkretnih razloga zašto bi taj imenik ipak trebao biti pod strožom kontrolom. Ti bi, naravno, mogao tvrditi da su to sve podaci skinuti s javnih tel. imenika ili prikupljeni s web-stranica i drugih mjesta gdje su ih njihovi vlasnici sami objavili i ja ne mogu tvrditi kako bi AZOP tumačio čl. 16. u tom slučaju, ali mi se čini da ga oni mogu tretirati samo na dva načina: ili da su svi ti ljudi stvarno tvoji prijatelji ili da si ti te podatke (posve legalno!) skupljao i tako sačinio svoju zbirku s nekom namjerom (gospodarskom i sl. - u svakom slučaju nekom koja nije privatne, socijalne naravi). U ovom potonjem slučaju, dužnost je AZOP-a staviti takvu zbirku pod svoju kontrolu i stvarno bih se iznenadio da ga oni ne ocijene kao zbirku koja treba biti prijavljena u Središnji registar.

prije nekoliko mjeseci sam i ja dobio takve poruke, i da razlog je jer sam imao oglas na njuskalu -.-
a ova stranica je koma tak da joj ni ova losa strategija spamanja ljudi ne donosi nikakav +

Onda je sasvim sigurno uputno obavijestiti i upravu Njuškala o tom činu – siguran sam da je takvo “skupljanje” podataka s njihovog weba suprotno uvjetima pod kojima oni douštaju korištenje svog sadržaja, a vrlo će vjerojatno zaključiti da im nanosi i štetu njihovom dobrom imenu. Pa će i sami poduzeti neke korake.

A da ne govorimo o čistom “šamaru u lice” od strane “konkurencije”. :slight_smile:

Nakon prve poruke (prije pisanja ove teme) nisam dobio nikakav odgovor. Nakon tsežerovih linkova i proučavanja istih, napisao sam drugu poruku gdje sam rekao da ću čekati na odgovor 24 sata prije nego mi odgovore u pisanom obliku, te onda slijediti zakon i prijaviti sve između ostalog HAKOM-u (dakle počeo prijetiti).

Zatim me je neki, čini se, običan gospodin nazvao maloprije i rekao kako je vidio poruku te nazvao da se ispriča i da ne zna odakle im njihov broj u bazi podataka. Pričali smo kojih 6-7 minuta, u kojima sam okvirno i ukratko rekao kako je šteta već počinjena, oglas sam dobio međutim kako pokušavam stati na kraju takvim nelegalnim radnjama u moju korist jer mi je najblaže rečeno jadno da sam ja nekada kupio jedan usisivač na TopShopu prije 5 godina, a onda dobivao ponude i trošio svoje vrijeme na raznorazne gluposti.

Da ne duljim previše i da ne prepričavam razgovor, dotični se ispričao međutim ni na samom kraju nije znao reći odakle mu moj broj, osim što je spomenuo činjenicu da su reklamu SMS-om dobili svi koji su postavili oglas na (nisam razumio baš koji).

Na stranu to što, IMO, on jako dobro zna odakle mu svi brojevi. Mislim da ga pravno, to što tvrdi da ne zna odakle mu broj, stavlja u lošiji, a ne bolji položaj. Pokazuje nemar ili nepostojanje kontrole. Ljudi često puta misle da su zakoni nešto kao mamini “zakoni” - da se njima određuje je li netko bio “dobar” ili “loš”, pa odatle slijedi logika da ako se nešto desilo nenamjerno, onda taj ne može biti “loš”. Srećom, pravo se ne bavi “pravdom”, već pravima i obvezama - a zašto je netko propustio ispuniti svoju obvezu ili kako je došlo do toga da je prekršio tuđe pravo je samo diskusija o olakotnim okolnostima koje mogu utjecati na visinu kazne, ne i na samu krivnju. Njega, po nekom mom iskustvu, HAKOM ne bi kaznio, već upozorio i naložio. Tek ako bi se stvar ponavljala i posljedice bi bile drugačije.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja