Menjanje linkova i struktura linkova

Pozdrav trenutno imam jedan sajt koji nije bas lepo poslozen niti mu se artikli trenutno rangiraju nesto to jest na 5toj strani googla su jer nema ni linkova a i content je slab tako da sto se toga tice nemam problem. E sad evo sta ja hocu da uradim prvo artikli imaju suvise dugacku strukturu linka znaci za pocetak ako je struktura linka

/ja-sam-juce-isao-u-skolu-u-8-popodne-zbog-ucenja
stavio bih
ja-sam-juce-isao-u-skolu

A drugo sto bi uradio ubacio bi artikal u kategoriju posto sad stoji samo mojsajt.com/struktura-linka
a ja bi napravio mojsajt.com/kategorija/struktura-linka

Nisam do sad nikad ovo radio pa ne znam dal zbog ovog mogu dobiti neki google penal jer je sajt star oko godinu ipo dana ali nema zapravo nikakav traffic tako da sto se tice poseta ne gubim nista nego samo me interesuje dal mogu da dobijem zbog ovoga neki google penal, jer fakticki svi artikli ce promeniti strukturu linka.

I jos nesto jel treba da stavljam redirekt sa starih url-ova na novi?

Pozdrav i hvala. :slight_smile:

Google generalno gledajući ne voli promjene linkova, ali to ne znači da ćeš sigurno zbog toga dobiti penal (moguć je)

Ako se radi o wordpess-u:

Yoast SEO u svojim postavkama ima vrlo jednostavnu mogućnost edutiranja što će pisati u linku stranice. (Free verzija je dovoljna za to)
Samu strukturu likova mijenjaš: stettings->permalinks.
Ja redikciju linkova radim također preko Yoasta, ali mislim da za to treba imati PRO verziju (nisam 100% siguran)

Ja sam mijenjao na jednom sajtu samo sam ja dodavo to sto ti mices, ali meni sajt bio star 2-3 mjeseca nije imao mnogo posjete i nisam imao sta da izgubim, ali sad vec ima malo vise posjeta…