Prisluškivanje mobitela... mislim da nas slušaju 📵

Ovo ne moze biti slucajnost. Taman sam jucer ujutro tamo dobio kaznu za parking 🤦

1 Like

Da nas slušaju to definitivno i verovatno imaju algoritme kojima vade ključne reči i posle koriste za retargeting, ili šta već. Dovoljno je da imamo mobilni telefon kod sebe i da smo ulogovani na neku od društvenih mreža i ne treba filozofije da nas u svakom trenutku mogu pratiti i videti gde se nalazimo. Verujem da postoji i sistem za praćenje i prisluškivanje i van društvenih mreža, daleko sofisticiraniji. Nije isključeno da je nekad i slučajnost po sredi, ali lično mislim da je manje od 5% slučajnost, a preko 95% prikupljena informacija na neki način špijunažom.

E sad, tu nema ničeg mističnog, pošto vidim da se pojavila diskusija i na tu temu - onaj fazon “the secret”, univerzum nam pomaže da manifestuje naše želje i sl. To su sve gluposti.

Jedna od fascinantnih stvari bar meni je mreža linkedin. Prosto je neverovatno kako mi izbacuju ljude koje znam kao predlog povezivanja. I to ljude sa kojima nisam imao kontakt po nekoliko godina i sa kojima nemam zajedničke konekcije, niti sam ih negde pominjao. Čak i nevezano za druge društvene mreže, kao i za količinu informacija koje sam prosledio linkedin-u. Facebook nije toliko intuitivan (da se tako izrazim :slight_smile: ) ni približno.

E sad u svemu tome ono što mene interesuje kao nekog ko se bavi BH marketing-om je kako i da li mi možemo doći nekako do tih informacija i iskoristiti ih u svoje svrhe…

https://help.instagram.com/155833707900388

Evo recimo za IG. Skupljaju podatke o dostupnim wifi mrezama u blizini, ne na koju si spojen, uredaji koji su na istoj mrezi. Sa tom ogromnom kolicinom podataka i ML na nama nezamislivim razinama znaju sve o svakome :slight_smile:
Vjerujem da je linkedin koji korak iza, a google jos koji korak ispred.

Pa ako ste cesto s nekim na istoj mrezi predlazu kao poznanike itd. Za google kada se registrira racun se prihvaca da smiju slusati zbog OK Google. Ima i u postavkama povijest pretrazivanja na accountu dje mozes naci svoje snimke.

Pitanje je koliko podataka skupljaju i kako ih koriste.
Ali ako si na wifi mrezi od kafica, musko od 30ak godina. Sigurno je da ce ti izbacivati reklame od pive. A staropramen konkretno ima jaku kampanju zbog 150 godina.

1 Like

Evo sad sam bas isao opet pogledati svoj acc i imam snimku frenda koji je nesto pricao i rekao je OK u recenici i moj mobitel je njega snimio. Da napomenem nema veze sa “leto 2019” jer smo bili u kaficu pa je bila polubuka.


Ideja. Ako hoces zajebati nekoga kad si u njegovom drustvu svaki put kazi usput OK i neku “pedersku” foru, nek njemu pocnu iskakakati reklame za to. (Po mogucnosti ugasi svoj mob)

3 Likeova

Sto je lose u tome da si covjek odredi ciljeve i usko se fokusira na realizaciju njih? Ja sam 100% siguran da ce takav covjek svoje ciljeve obaviti. Naravno ako na The Secret i ostale gluposti gledas da ces sada ti misliti o miljun Bitcoina i da ce oni onda tebi pasti iz vedra neba, onda da, slazem se s tobom da su to gluposti…

2 Likeova

U ned me nazvao prijatelj da mi ponudi neki motor.

U pon ujutro sam nazvao ured za gospodarstvo jer bi u firmu htio ubaciti djelatnost za izradu sportskih camaca. Mene konkretno zanimaju hovercrafti, ali…

U sri sam bio kod prijatelja automehanicara i imao je Volvo u garazi i radio na njemu.

Jucer sam se cuo s frendom pricamo i zezamo se i cijelo vrijeme govorimo Alaha mi. Nismo muslimani, ali jedan nas prijatelj je i stalno to govori.

Moj sin bi htio macku i jutros smo pricali o tome.

Nijednu od tih stavki nisam pretrazivao u guglu, a sve reklame sam danas ujutro dobio.

3 Likeova

ma neee, moras odraditi test od Bozouu, mi smo glupi jbg to je sve slucajnost naseg uma

Nisam ni obrać’o pažnju do ovog posta. Kako god, isključio sam
https://myaccount.google.com/activitycontrols/audio
i još jednom pregled’o ostale opcije te isključio šta mi ne treba/ne koristim.
Ionako surfam iz private browser pa ni ne primjećujem biased marketing.
Ali može se sve isključiti.

Testeri, prije svih pomenutih testova, obrišite kompletnu istoriju, isključite (o|s)ve opcije u myaccount-u i ne bi trebali imati problema.

1 Like

Ja nista od ovoga nisam pretrazivao pogotovo ne o Islamu.

  • motori me ne zanimaju
  • camci isto tako
  • od auta na netu gledam japance i oldtimere neke -Volvo nikad.
  • macke i psi isto 0 bodova

sve sam ove activity controls pogasio, sunce im poljubim

Već sam rekao: (više puta zapravo)

…samo apeliram da zaista ima tu i puno slučajnosti. Ja sam 100% siguran da sam puno puta samo razmišljao o nekom proizvodu pa me zatekla reklama.
Kada se nebi reklame mogle isprovocirati po mom testu, onda bi ovo bila velika zagonetka što se tu dešava. Ali pri tome sigurno nebi bile reklame i toliko precizne i očite. Bile bi više onako tu i tam…da pogode nekoga.

Da rezumiram, onaj koga reklame pogađaju tako lako…sigurno da može lako i isprovocirati iste. Onaj tko ih ne može isprovocirati s namjerom, u posrijedi je onda najvjerovatnije ipak nešto drugo. “Just random occurence…”
To sigurno ovisi o tome tko koristi kakve aplikacije i kakve im je dozvole dao.

@bozoou
Krkane gledaj trailer

Pogotovo od 00:03, pazljivo slusaj sta covjek pita ucenike.

Zena i ja imamo sve pogaseno, privacy na mobitelima (iphone xs i samsung s9) maksimalno sredjen. I opet jucer pricamo na pojam Maldiva, ona ulazi u pretrage kad na mobu sve reklame o aranzmanima za Maldive

Ako ti ti toliko smeta lijepo odes na https://adssettings.google.com/authenticated?hl=hr i iskljucis personalizirane oglase i tjt.
Vjerujem i da na FB ima slicna opcija.
Znam iz licnog iskustva, kad sam iskljucio dolazile su mi reklame veze s vezom nema, tako da sam kroz kratko vrijeme vratio personizirane jer ako vec moraju izbacivati reklame vise volim da izbacuju one za koje se zanimam neg neke lijeve.

Pokricam kameru, gasim mikrofon :grin:

Nije problem kad te prate preko cookies i browsanja. Problem je kad te slusaju a mob je zakljucan.

Ma to je po meni cista koincidencija. Dnevno covjek prica o milion stvari, normalno je da mu neka od ti stvari izleti. Sad zanimljivo je kako mozak zaboravi na sve ostale stvari i sjeti se samo te jedne…

Svi smo svjesni da Google prati šta tražimo, tako da me ne bi čudilo ni da koriste mikrofone, jer kad instaliraš aplikacije traži ti odobrenje za mikrofon. Meni lično ne smeta jer nemam šta sakriti, mada mi smeta što mi nudi to što sam tražio poslije kroz reklame.

Da nema reklama, tada bi uz mobitel kad bi ga kupovao , placao i android OS koji vjerojatno ne bi bio manje od $200-300.

Proizvodjaci mobitela placaju nesto za android google, ali je to sitno.

2 Likeova

Na ovom forumu skoro svako ima svoj web sajt, i 99% nas ne uzima podatke korisnika nasih a nismo ni sposobni ucinit da ih pretvorimo u pare sve i da ih imamo.
Onda dolaze vlasnici velikih stranica, i daju sebi zapravo trgovat informacijom na sta ja drkam i slicno, to mi je malo bolesno i creepy.

Ne znam da li bi ovo mogli ovako reci… mi indirektno uticemo na to imajuci google oglase na sajt.