Mislite i dalje zarađivat online bez tvrtke ili obrta? Nećete

I Carić uvijek pogodi bit:

Ne možeš kriminalce odvratiti novim kompleksnijim procedurama. Pošteni ljudi se gnjave s tim procedurama i svakodnevnim poslom, a kriminalci se rado bave procedurama, jer njima je sve ostalo for free. Kompliciranjem poslovanja samo će se potaknuti da i firme, poput ljudi, počnu odlaziti van - što se zapravo već i događa.
Na primjer, mi imamo firmu u Irskoj, sada i u SAD-u i meni je svejedno. Ako mi je zakon prekompliciran ili poslovanje preskupo, mi ćemo biti zaposlenici Irske firme ili neke druge i goodbye Croatia. To je tužna priča. Na žalost neke firme se iz toga ne mogu izvući jer ovise o hrvatskom tržištu, ali one koje mogu će pobjeći. Ovo komplicira poslovanje i čini hrvatsku još neatraktivnijom nego što je dosad bila, a da se pritom ne dira u glavni problem - činjenicu da kod nas ne postoji vladavina prava, a to se ne može popraviti nikakvim procedurama

3 Likeova

Nece to proci, jer ako krenu s time, pljustat ce tuzbe na sve strane i jos vise iseljavanja.

Na racunalu koristim iskljucivo linux, a pristupne podatke ne moze dobiti nitko jer cu imati amneziju. I nakon toga tuzba kod suda za ljudska prava.

Ako cu imati osjetljive podatke, podaci ce biti kriptirani.

Ovo nije po ustavu, tako da opet nista od toga, osim ako drzava ne zeli placati odstete.

Ovlastena osoba za skeniranje – izmisljeno radno mjesto za nesposobne uhljebe.

1 Like

Što se novih firmi van sustava PDV-a tiče, novost je da će se firme ubacivati u sustav PDV i prije isteka kalendarske godine ukoliko pređu prag 300.000 kuna.

" Upisivanje u registar obveznika PDV-a i tijekom godine poreznih obveznika koji su i tijekom razdoblja (godine) oporezivanja ostvarili isporuke u vrijednosti većoj od praga za upis u registar obveznika PDV-a (300.000,00 kn)."

Mnogo toga je donijela EU, kao nešto super.
Baš čitam jučer naslov na fejsu, nekakvo povjerenstvo (OLAF???) u EU koje prati/istražuje pronevjere s EU fondovima potrošilo je 60 milijuna ojra.
Tko tu koga…

Možda @Olaf zna nešto o tome? :blush:
Dobar je naš Olaf, ne vjerujem da je on među njima. :smile: :o:

Ja se trudim da spriječim prevare, a vi to ne cijenite :rofl:

3 Likeova

@trnac, ak sam dobro shvatio nece firma upast odmah u pdv nakon ostvarenih 300 000kn, nego predajes zahtjev poreznoj za upis u pdv za sljedecu godinu. Sada je bio slucaj do 15.01. u novoj godini. Znaci, nista se ne mjenja, mozes imati dvije firme i rotirati svake godine i ne placati pdv.

I? Kao da je ne biti u sustavu PDV-a nužno - prednost? :thinking:
Predlažem pročitati knjigu koju često spominju ovdje na Forumu; Bogati otac siromašni otac, i mnoge će se stvari razjasniti. :blush: :o:

1 Like

Da, hoće. U toku kalendarske godine. Tako sam ja protumačio. Do sada je bila praksa ulaska samo s početkom kalendarske godine, po novom će ulaziti u sustav PDV-a vjerojatno s prvim idućim mjesecom u kojem su dosegli plafon prihoda.

Kafić koji nije u sustavu PDV-a (bez điđa o porezu na potrošnju, ZG 2%):

  • kupi pivo po 7 kuna u nabavi s PDV-om (PDV mu je trošak, znači trošak je 7 kuna)
  • proda to isto pivo po 15 kuna
  • zarada 8 kuna

Kafić u sustavu PDV-a

  • pivo je 7 kuna, ali trošak je 5,6 kuna (1,4 kuna je priznati PDV)
  • proda pivo po 15 kuna (12 kuna + 3 kune PDV-a)
  • zarada 6,4 kune

Na jednom pivu razlika je 1,6 kuna.

Ima puno caka oko isplativosti ulaska / ne ulaska u sustav PDV-a i treba ih sve uzeti u obzir i dobro razmotriti.

4 Likeova

To bi bilo odlicno i prvo nesto korisno od ove vlasti.
@c3po, hvala na savjetu, procitati cu knjigu. Nije meni problem placati pdv, veci mi je problem sto mi konkurencija rotira firme i spusta cijene jer ima prostora. Ajmo biti zajedno u pdvu pa spusti cijenu.

A zašto ti ne rotiraš firme? :wink: Nije teško, a nije ni skupo. Čak je i legalno.

Dok država poduzetnicima komplicira posao do maksimuma, najnormalnije je očekivat razna snalaženja u zakonskim okvirima.

Nisam takav tip. Ne želim da mi radnik svake godine mjenja firmu. Ovakve stvari pogoduje velikim igračima i zato se to dopušta. Sutra ako oko toga izbije afera, veliki će se progurati, a mali će popadati. Na taj način država godišnje gubi veliki novac i pitanje dana kada će se to dogoditi. Sad zamisli da si na takav način sakrio milijun kuna i sutra ti kažu da to moraš vratit, izgorio si.

Ima ljudi koji zaduže firmu i onda je nasukaju pa otvore novu. To ne podržavam, ali ako se snalaziš unutar zakona to smatram normalnim.

Što se radnika tiče, njemu ili njima bi trebalo biti svejedno sve dok mu uplaćuješ doprinose i isplaćuješ plaću.

To se ne može desiti čak ni u Hrvatskoj. Ok, tu se može svašta desiti, ali ipak bi to bio ogroman presedan. Trenutno je mijenjanje firmi potpuno legalno, i ako to sada radiš dok je legalno ne mogu te kazniti kasnije ako se promijeni zakon kasnije jer se gleda zakon koji je bio na snazi u vrijeme dok si to radio.

Poduzetništvo je borba, a suprotna strana nije samo konkurencija nego i država jer često otima i više od konkurencije. Ako imaš legalno oružje za borbu glupo je ne iskoristit ga. To je barem moje mišljenje.

Ne znam, svi ti nameti uz poreze meni dignu tlak. Ja to poistovjećujem sa konjanicima u srednjem vijeku koji su dolazili u sela i buzdovanima udarali seljake koji nisu platili porez ili su premalo dali. Znam da se mora i da nemaš izbora ako ne želiš snosit posljedice, ali svejedno to ne opravdavam i ne pada mi napamet plaćat više nego što zakonski moram, tj. ne iskoristit zakonski okvir da bolje prođem. Plaćam porez kao i većina, ali nikad se neću pomirit s tim, za razliku od mnogih, jer meni nije u redu da mi netko uzme 50% zarade na ime raznih pizdarija koje ja uopće ne opravdavam. Nekima je to u redu, nekima je u redu biti rob, meni nije.

Sustav PDV-a je nešto malo drugačije, ali je činjenica da si nekonkurentniji, barem za fizičke osobe, i zato mi je skroz razumljivo koristiti zakonsku mogućnost izbjegavanja ulaska u sustav PDV-a.

1 Like

Evo da se nadovežem, već su najavili prva blokiranja stranica: blokiranje stranih online kladionica.

U zakonima se nalaze bube.
:beetle::beetle::beetle::beetle::beetle::beetle:
:smile::smile::smile::smile::smile::smile:

Zato sto je po zakonu i zasto gubit vrijeme i novce? :smile::smile:

Ma ne, to je vezano uz “ma kaj pričaju gluposti, to je nemoguće blokirat”…
Kad zablokiraju velike i krenu na male, onda bu panike (iako bi već sad trebali paničariti)

Iskreno bojim se bilo sto komentirati na ovo. Ako je ovo istina nama se crno pise, a znamo vec unaprijed kako ce izbori proci, znaci nema nam spasa. Ako je ovo dosad bilo lose, pricekajte par godina da vidite sto nas ceka.

Da ne bi ispalo da izmišljam