Mobilni internet

Trebat ću tu stvarčicu uskoro pa me zanimaju iskustva.
Da li,kako i što. Ima neka flat opcija?

Moje iskustvo - nađi bilo koje drugo rješenje :slight_smile:

Imam Vipnetov, 3GB promet, i nužnost mi je jer živim tamo gdje nema nikakve druge opcije (a nisam iza 7 gora u nekoj vukojebini).

Za flat ne znam, kada sam uzimala nije bilo, možda se promijenilo što u međuvremenu.

Tamo gdje bi bio koristan - na putu, po vukojebinama, po poljima - nema 3g signala, a ovo drugo je ko dial-up (odustala nakon 2 minute). Ak ne svijetli plavo, ko’ da ga i nema.

Naravno, ako si poslovni čovjek koji se bavi poslovnim poslovima i baš iz te vukojebine moraš poslat taj mail ili propada posao, a onda - ajd.

Ali ako imaš opciju da hvataš nečiji wireless, radije plati čovjeku služidbu neg ovo. Ovo je samo dobra ideja a loša izvedba.

A da ne budem kompletno negativna, prije godinu dana je bilo dosta problema s pucanjem veze, sad je stabilna većinu vremena. Gdje jednom uhvati signal ne pušta ga :slight_smile:

Brzine su polupristojne, ak si navikao na dsl ili bolje, ovo će ti biti kao kameno doba, ali ako trebaš povremeno korištenje onda se da izdržat.

(Koristim spomenutu stvarcu 3 godine)

Problem je u stanu bez žica tak da nije vukohebina. Žice neće stići tako brzo pa bi mi poslužilo za prelazno razdoblje mobilno rješenje.
Bez neta nemrem zamisliti dan a kamoli kojih mjesec dana :smiley:
Zanima me jel se daju postići zadovoljavajuće brzine bar u gradovima.

Ovisi šta smatraš pod zadovoljavajuće brzine :slight_smile:

Ak misliš nešto skidat, zamoli prijatelja. Ili pusti preko noći.
Ak želiš live streaming, ne bu išlo, osim ak ne pustiš da odvrti pa ti pogledaš kasnije. (Youtube mi redovito kašljuca)
Stranice u flashu izbjegavam isto tako.
Ako misliš igrat WoW, može se i to, al moraš 5 sekundi ranije reagirati na situaciju nego da si na dsl-u. 10 sekundi ako je 25 man raid :slight_smile:

A za generalnu visidbu po netu, može se. Dosad već i imam neki otklon, pa me to čekanje i ne živcira toliko (npr t-portal, net.hr se učitavaju 2-5 sekundi duže neg na dsl-u, kompleksnije stranice od toga u principu izbjegavam). Vjerojatno se brzina može povećati ak staviš da se ne prikazuju slike, reklame, multimedia itd.

A ako si u stanu, i imaš susjeda s wirelessom, i s njim si u polupristojnim odnosima, zamoli radije čovjeka da se spojiš i plati mu pol računa. Cifra te dođe čak i manja, a brzina (osim ak nema neke fore s najsporijim opcijama) veća.

Kad smo već tu, pa nek usput meni kao laiku netko objasni ovo:

dakle, taj mobile internet je na 3g mreži - piše HSDPA i EDGE. Ovo prvo bi bilo brže, koliko čitam.
Na samom sticku, skakutanje među ta 2 se očitava kao svjetloplavo i tamnoplavo.
Najčešće u korist onog sporijeg.

A pošto baš ne jurcam po stanu s laptopom, kako dolazi do tih skakutanja? Zašto ne ostane na HSDPA cijelo vrijeme?

Imam USB web’n’walk (T-mobile) i koristio sam ga preko ljeta, na otoku pored Šibenika.
Zdravo seljački, ako je EDGE na 5 ili eventulano 4 crtice jačine, još se i može nešto raditi. To je jednostavno surfanje i rad na daljinu - remote desktop na uredski komp koji ima adsl preko žice.
Ispod 4 crtice je mučenje.

HSDPA sam imao u ZG i to je već sasvim ugodan doživljaj.

Možda možeš smanjiti potrošnju megabajta ako radiš kao što sam ja radio, remote na uredski (kućni) komp, naravno ako ti to odgovara.

Gore sam napisao “koristio sam” zato što je ovo ljeto lokalna ekipa složila free wireless u uvali. :klanjamse

@Jasna
Vjerojatno si na području gdje postoji HSDPA ali očigledno nije dovoljno jak da ima stabilnu vezu. U tom slučaju je čak bolje ručno podesiti da radi na sporiji EDGE ali barem će biti stabilan signal.

Na području sam gdje i EDGE i HSDPA nikad ne prelaze jednu crticu. Izmjenjuju se svaku minutu plus minus. Čak sam vidjela da piše - 0 crtica, nema signala, a spojeno i ide.

Ne kužim se baš u to. :frowning:
Kakav ti je prijem mobitelom na toj poziciji? Nadam se da isto koristiš VIP.
Jesi li probala neki drugi uređaj i jesi li probala isti uređaj negdje u “civilizaciji” da vidiš da nije do tvoga uređaja?

Uh, sad već upadamo u moje svađarije s Vipom i službom za korisnike :slight_smile:

  1. “Civilizacija” - gle, ja jesam u “civilizaciji”, u takvoj “civilizaciji” gdje nema ni dsl-a, al kad se prodaje stan kažu da je elitni dio jednog popularnog turističkog grada.
    Šta oću reć ovim? U 4 sela gdje sam testirala (a zbilja se radi o selendarama kakvih prije Google maps nije bilo ni na karti) i mobile i dsl su na razini Zagreba. (googlaj “t-com sramota”, mi smo drugi u rezultatima :slight_smile: )

  2. Signal za mobitel je isto pučko veselje. Jurcam stanom ko luda krava da bi razgovarala.

Nije da sam frustrirana, niti ljuta, niti da ne shvaćam probleme, ali eto, tak je to.

Isti slučaj u viksi na otoku. U samoj vikendici signal na kapaljku, mob isto. Onda lap u ruksak i pravac birc na rivi.
Znam kako ti je. :zub:

Ne znaš :slight_smile: ja tu živim! /cry

Šta se žališ, tebi je cijeli život produljeni vikend. :zub:

Ajd, priznajem ovaj argument. (fale mi 2 mjeseca da bi kupanje proglasila cjelogodišnjom aktivnošću :slight_smile:

Zanima me nešto o uređajima koji navodno love wireless na nekoliko kilometara. Ovo sam našao na ebayu, 155$

[quote=""]SuperPass Long Range 50dBm USB WIFI Adapter 802.11b/g/n

* Our new generation of WIFI Signal Booster. Longest range in the world.
* Extremely long range. Powered by our Patented design 20.5dBi antenna and 1000mW WIFI adapter, boost extremely high 50.5dBm output. More than 20 times longer range than regular WIFI adapter(D-link, Linksys etc). 5 times the range of Alfa & GSKY 1000mW unit. Connect to your neighbor, even your office blocks away!
* Easy to mount panel antenna design.
* High speed transfer Data rate up to 150Mbps(802.11n), or 54Mbps for 802.11b/g.
* Detect and connect to FREE Internet signal. Easy to use Wireless Utility software supplied.
* Plug and play. Good support on most of the OS. Drivers for Windows7, Vista, XP,  MAC OS 10.3/10.4/10.5/10.6, Linux. We will supply the CD.
* Weather-proofed high gain Antenna! Line of sight is the key of WIFI connection, outdoor ability means maximum line of sight, which ensure possible longest range.
* Complete solution! You need nothing else, just plug in, load the driver and point, you are ready to go.
* For receiving end computer. Function just like the WIFI adapter built-in in the laptop, but with much longer range. 
* Made in Canada.

This adapter has more than 20 times transmission range of regular USB adapter at Line of Sight . Inside is a very powerful 802.11b/g/n 1000mW WIFI adapter and our patented design of 20.5dBi 15° H-Beam 16° V-Beam embeded antenna. Antenna gain 20.5dBi plus the WIFI card TX power 30dBm, total TX power is 50dBm.

Antenna gain is the key for the transmission range. Theoretically every 6dBi gain increase will double the transmission range. Compare to other products in the market, this unit has the highest gain and more than 20 times longer range.

Plug and play, no hassle setup.

This unit is fully weather-proof, ideal for indoor and outdoor using. Outdoor use is very important to long range transmission of 2.4Ghz signal, we recommend you mount it outside to get clear line of sight(If use an active USB extension cord, be sure to seal the USB cable connector with silicone when you use it outdoor).

SuperUSB-ASN20 WIFI USB adapter provides users to launch IEEE 802.11b/g/n wireless network at 150 Mbps in the 2.4GHz band, which is also compatible with IEEE 802.11b/g wireless devices at 54 Mbps. You can configure this adapter with ad-hoc mode to connect to other 2.4GHz wireless computers, or with Infrastructure mode to connect to a wireless AP or router for accessing to Internet. It includes a convenient Utility for scanning available networks and saving preferred networks that users usually connected with. Security encryption can also be configured by this utility.

Free pole mounting hardware included.

USB cable comes with the unit is 5 feet. USB extension cable available in our ebay store, pay only $3.5 shipping cost for each cable shipped with the USB unit. Make sure use a USB “active” extension cable (also known as a USB repeater cable). This cable contains active electronics which boost the USB signal for maximum reliability and performance over extended distances.

Items are in stock, will ship in the same business day when get the payment (before 4:00pm Eastern time).

Manufacturer’s model number: SuperUSB-ASN20.

Package Contents:

*

  USB Wireless 802.11b/g/n adapter Antenna
*

  CD with user's guide and drivers
*

  Pole mounting hardware

Transmission Range:

*
  Indoor: 200 ~ 500 Meter
*
  [b]Outdoor: 3220 ~ 20000 Meter[/b] (2~13 Mile, based on same unit on each end, in clear line of sight, no interference from other network)[/quote]

Jezuš, 1000mW :slight_smile:

U HR je dozvoljeno 100 mW.

http://forum.wifi.hr/wifi/odg-hr-zakoni-t778.0.html

[quote=“iggysick”]Trebat ću tu stvarčicu uskoro pa me zanimaju iskustva.
Da li,kako i što. Ima neka flat opcija?[/quote]

VIP Vodafone internet, 15 minuta pješke od trga BJ u Zg - UMTS ili HDSPA 3-4 crtice najčešće. Trenutno HDSPA 4. Koristim paket od 10 gb, što je trenutno maksimum. Pitao sam ih za flat, rekli su da ga nemaju kao opciju i najvjerojatnije neće ni imati, jer kao mobilni usb internet mora biti ograničen. :ludjak: Gotovo da i nema prekidanja veze, pouzdanost solidna, vipova podrška 0, ali to je neka druga priča. :smiley:

Ovakog nečega se nisam sjetio iako odavno znam za takve solucije!
Daj malo pojasni kako to šljaka.

[quote=“iggysick”]Ovakog nečega se nisam sjetio iako odavno znam za takve solucije!
Daj malo pojasni kako to šljaka.[/quote]

Nema neke mudrosti. U stvari “surfa” uredski komp, a ti samo gledaš sliku.
Znači sve se skida na uredski komp, svi elementi stranice i sve što ide pod temporary internet files.
Kako gledaš sliku niže kvalitete to radi sasvim prihvatljivo brzo.

Za spajanje, port forwarding na routeru + dyndns.org


http://www.speedtest.net/result/1155893099.png

tele2 na mojoj trenutnoj lokaciji :cp:

Jedna banalna stvar za uštedu bandwidtha, koju ja koristim kad sam na mobile netu, ali ne bih se tog sjetio da nisam pročito negdje

disableaš slike u browseru

uglavnom za zajebanciju po forumima i po netu ti netrebaju slike, a uštediš brdo bandwidtha