Moderni načini kadroviranja u poduzeću

Evo ljudi moji, dogodilo mi se danas nešto što ni u najluđim snovima nisam očekivao.

Ljetos zaposlim lika, proda mi dobru priču i učini mi se da će bit dobar prodavač u firmi.
Već nakon mjesec-dva počinju problemi s njim, ali ajde, prodaje on nešto i prelazim preko nekih “stinica”.

Nakon 4-5 mj te sitnice postaju sve veće i veće.
Već 2 mj pokušavam liku dat otkaz, al ne ide. On ne želi dobrovoljno otic, a meni zakon ne dopušta da mu tek tako dam otkaz. Poticaji, ovo ono…

Danas, napokon se nekako “nagodimo” da on ide ća… Kažem mu da ne mora odradit otkazni rok i da je slobodan. Sve to završi u mirnom ozračju.

Nakon par sati ulazim na trello, odnosno u bazu podataka koju koristi cijela firma (upiti, projekti, podaci o kupcima, napomene, dokumenti…), kad tamo… Lik mi je obrisa kompletnu bazu podataka za 2020. godinu. Nemam pojma trenutno tko su mi kupci u postupku kupnje kod nas, mogu se samo nadat da će oni zvat nakon nekog vremena i pitat “gdje je zapelo s ponudom i projektom koji dogovaramo?”

Šta je tu je, idemo dalje. Ima tu i moje greške, nisam napravio nikakav backup podataka… Ali, pogledaj opet 1. rečenicu ove teme :sweat_smile:

Je li tko sa foruma koristio metodu psihotestova za potencijalne zaposlenike? Ima li to smisla?
Na koji način se branite od ovakvih i sličnih situacija?
…ili je to jednostavno faktor rizika koju preuzima svaki poduzetnik u svom poslovanju?

1 Like

Pa ima x firmi koje rade testiranje radnika prije nego ga tebi preporuce kao ispravnog.

To u mojoj branši, nažalost, nije rješenje. Riječ je o iznimno rijetkoj radnoj snazi koju, koliko ja znam, nitko ne istražuje. Nikada još nisam našao prodavača namještaja PO MJERI preko neke agencije.

Ako griješim, volio bi čuti preporuku :slight_smile:

Pa mislim da agencije mozda i pruzaju samo uslugu ove druge vrste, a to je psiho testovi i sl.

Recimo iz vlastitog iskustva prije 6-7 god. Pozvao me je teh. direktor jedne firme da bi htio da radim za njih. A neovisno o struci koju sam obavljao trebao sam proci agencijski proces provjere koja ukljucuje razgovore psihotestove i sl.

Nije me agencija pronasla nego poslodavac.

1 Like

Trebo si backupovati naravno… al ovo je katastrofa. Daj nekom 300e nek uprlja ruke da mozes spavat mirnije po noci :smiley:

Moze li se odradit neki system restore il tako nesto?

I sto se tice prodaja, ako nije tajna, kako plata ide, jel posve fiksna, il fiksna+procenti ili samo procenti?

Nažalost ne može se ništa napraviti za povrat tih informacija. Koristim basic paket na trellu u kojem backup nije jedna od opcija.

Ma, nije moj stil… Skupa lekcija, ali jakoo kvalitetna :slight_smile:

Zasto mislite da ovaj lik nebi prosao psiho test kao i neki klosari sa ovog foruma koji su xx puta nekoga sjebali i dalje to rade. To su takvi ljudi i kuze kakva prava im daje drzava i to koriste.
Evo neki dan se pojavio kaputic mislim da se predstavlja da je zena. Sirocek nije znao do jucer da je imao 5 btca a prodao bi komad i pol. On ce se opet pojaviti i netko ce opet popusiti.
Tako i u ovom slucaju, danas je tesko nekome dati otkaz i lik to iskoristava.
Danas kad bi trebao zaposlit covjeka isao bi vise na geek varijantu. To su ljudi koji ce imati malo deblji okvir naocala, bijele traperice i dolcevitu sa uzorkom pahuljica i djeda mraza…ak me kuzis :grinning:
Ovi sto mi dodu sa zalizanom kosicom i podignutom guzom to su uglavnom supci :slight_smile:

1 Like

Opet ti kontaktiraj support i objasni situaciju, ko zna, možda je sačuvano unatoč osnovnom paketu.

Famozna stvar - probni rok.
Prijaviš ga na 3 mjeseca i čekaš. Nakon 3 mjeseca u radnom okruženju svakako bi trebale isplivati na površinu sve kvalitete.

a jbg…

koristio je poticaje za zapošljavanje, a to ti je godinu dana onda ugovor

Sorry, to mi je promaklo.

Opečeš se jednom i onda drugi puta znaš da se više nećeš upecati na njihove poticaje jer nisu vrijedni živaca i na koncu troškova koji nastanu.

Ovde ima vise tacaka, osim osnovnog sto se potencira " ja verujem ljudima" i " nisam napravio bekap" , bekap najmanji problem. Kao oni sto zaradjuju od photoshopa a koriste krekovanu verziju pa dobiju virus koji im izbrise ceo hard , mislim ako je neki alat toliko bitan za posao, ne koristi se neka basic opcija nego najbolje sto postoji , ne znam za taj alat ali generalno uzima se najveci premium i jos se trazi jos . Takodje to verovanje ljudima mora da je necim maskirano , a postoji mogucnost da je maskirano sa time, " dao sam mu posao, ucinio sam uslugu" , ovo ne mora da bude tacno ali cest je slucaj kod preduzetnika . Generalno ima jos tu tacaka ali dugorocno nece se problem resiti sa outsorsom neke HR agencije nego sa samostalnim napredovanjem .

U ugovoru u radu se sve definira, ukoliko radnik nacini bilo kakvu stetu , istu mora nadoknaditi.
I sve ostalo. Za brisanje podataka definiras 100 k eura odstete u ugovoru i onda si miran.

Zna li tko kako zabraniti ili barem privremeno obustaviti recenzije na Googleu?

Jutros je već sletila recenzija na google, nakon 5/5 maksimalnih ocjena, nekim čudom smo danas dobili prvu jedinicu u povijesti firme…

Sve je to lijepo i krasno što vi govorite, i hvala svima na savjetima. Uvijek se trudim i nastavit ću se trudit da rastem u svakom mogućem pogledu kao menadžer… Ovo će na kraju ispast vrijednija lekcija od bilo kakve knjige i kurseva koje čitam/ pohađam :slight_smile:

1 Like

Ne možeš ugasiti, ali ti možda nešto iz ovog članka pomogne:

1 Like