Mogucnost tuzbe zbog domene

Postovani,

Imam iskustvo koje je pomalo cudno, usudio bih se reci negativno. Naime radim za poslodavca (freelance) jedan projekt vec duze od godine dana. Projekt napreduje i u zavrsnoj je fazi razvoja.

Tu pocinju nastajati problemi. Naime jucer sam dobio od jedne kompanije email jer se zale na moju domenu. Konkretnije kompanija zeli da ukinem web stranicu ili dolazi do tuzbe.

Domena je imena slicnog poznatim servisima (npr. facebook-hrvatsko.xxx) i jedna dosta velika tvrtka zeli da se stranica ugasi.

meni osobno nije problem ugasiti domenu i uzeti drugu jer mi to nije od presudne vaznosti, ali iskreno me zanima dali je i koliko je realno ocekivati neku tuzbu ?

Ovo mi je prvi susret s necime ovakvim. Kontaktirao sam odvjetnika ali on bas i nije nesto upucen morat cu potraziti neko drugo misljenje.

Ukoliko je netko imao iskustva ili ima neke savjete slobodno neka komentira :slight_smile:

p.s. ispricavam se ako sam pogrijesio topic, nisam znao gdje da stavim

Ako ti domena nije jako bitna, moj savjet je da odustaneš od nje i izbjegneš komplikacije oko svega toga. Bilo je vec slučajeva da je konkretno facebook tražio gašenje nekih stranica, i uspjevao je u tome, tako da je sve moguće.

Bilo je slucajeva i da nije uspio facebook ugasiti domen, jer nemaju osnove za toga. Pa nisu oni vlasnici facebook rijeci, to jeste njihov brand ali ne mogu tako prijetiti.

Mogu te tuziti ako imas socialnetwork sajt, ali za ostale tipove sajtova nikako.

Pogleda koliko na webu ima domena koje su vrlo posjecene pa imaju facebook unutra naziva.
Mozes zamisliti koliko bi bilo smijesno da ti imas neku stranicu za jabuke, a apple te tuzi jer imas apple u nazivu domena.

http://www.facebokemoticons.com/

Slicnu prijetnju je i dozvio sajt

http://www.facebooksrbija.com

pa je vlasnik promijenio naziv domena na fejsbuksrbija.com

Kontaktirao sam jos jednog odvjetnika, ali nazalost nasi odvjetnici i tehnologije :eu:

Vidjet cu sto ce osoba argumentirati za domenu, pa izvjestim ovdje sto i kako je proslo.

Hvala na savjetu

EDIT: sada sam malo razmisljao, pa da priupitam. Slucajno da sam imao whois zastitu, dali bi me mogli kontaktirati za domenu tj kako bi oni mogli doci do mojih podataka ?

@Artis
Trebaš prvo provjeriti je li ta riječ koju koristiš u imenu domene zaštićena. Npr. riječ “facebook” je zaštićena u Hrvatskoj:
http://www.dziv.hr/digitallibrary/zigovi/Obrada.asp?regbroj=20092036

Naravno, to nikoga ne spriječava da uzme domenu s tom riječi i koristi je. No za to mora imati legitiman razlog, a sadržaj i namjena ne smiju u nikojem slučaju biti povezani sa djelatnostima koje su zaštićene u gornjem primjeru.

Ako se ime domene, svrha i djelatnost sajta poklapa sa zaštićenim znakom, vlasnik žiga ima pravo od tebe tražiti naknadu za korištenje “branda” na sudu.

Stoga, moja preporuka je: pusti tu domenu i smisli nešto novo, originalno.

Ja sam zakupio domenu facebook-emoticons.com i dobio sam mail od facebooka da imam mj dana da obrišem sajt ili će me tužiti. Napravio sam to jer je sajt bio nov i nije mi bio problem, premjestio sam ga na drugu domenu. Drugi koji su dobili isti mail nisu ništa napravili i vidim da su i dalje online. Mislim da je to više zastrašivanje.

Verovatno misle da ukoliko su zakupili domen u USA da su to učinili u celom svetu, pa da su time zaštićeni, ali kao što oni imaju prava na autorsku svojinu tako i ti imaš prava na zakup domena u svojoj državi, naravno ukoliko nisi baš rešio da staviš fa…book.com, što ne bi ni mogao da uradiš jer je već zauzet, ali ako si se prvi setio nekog slbodnog domena a sa tim prizvukom onda bi trebalo da imaš sva prava ukoliko si tako nešto registrovao prvi. Mislim da je to kampanja kojom se oni dokopavaju novih tržišta jer što bi plaćali tebi za taj domen neki novac koji bi im ti tražio, ovako ti odustaneš, a oni već nadju načina da dodju do tvog domena a sve to uz pomoć jednog e-maila, a kada bi morali da se jure sa tobom, koštalo bi ih i vremena i para jer teret dokazivanja pada na njih pa zamisli samo angažovanje advokata koji bi ih zastupao u procesu protiv tebe, pa putni troškovi i tako dalje. To ti je moje mišljenje, naravno potpuno laičko i zasnovano na par priča koje sam usput pokupio.
Elem, ne znam odakle im tolika potreba da kontrolišu ceo svet, kao da niko pre njih nije postojao, a sada se oni našli pametni da kažnjavaju nas pregalnike jer hoćemo da zaradimo koji cent.

Cijela ta spika sa domenama danas polako postaje kapitalisticka prcija, a ameri glavni zandar… da ti se zivot zgadi.

Nemoj im ni slucajno dat domenu. Ljudi moji ja sam imao labtec.org domenu i nisam je dao samo tako. A nisu je ni oni trebali pa nisu je ni trazili.

E sad kako ide ta procedura s tim:
NITKO TE NEMOZE DIREKTNO KONTAKTIRAT PREKO EMAILA O NICEMU.

A stos e tice kako ce oni dobit tvoju domenu i niej tako jeftina i jednostavna stvar.
Procedura neide tako kako su oni rekli, posalji ih ICANN-u i nek tamo zatraze tvoju domenu. tek kad tamo zatraze tvoju domenu onda dobijas priopcenje da je doslo do zahtjeva i tek odna iams ti mogucnost obrane svoje domene ili je jednostavno dati ako mislis da je nemozes obraniti.

ALI da bi uopce doslo do toga oni moraju paltiti 1000 ili 1500$ neznam tocno koaj je cifra davno ej bilo dok sam to proucavao ICANN-u i ako ti ne mislis dat domenu besplatno onda i ti moras dat tu istu cifru te onda idete na sud…

Je li to tvoja domena ili od poslodavca?

[quote=“Artis”]Kontaktirao sam jos jednog odvjetnika, ali nazalost nasi odvjetnici i tehnologije :eu:

Vidjet cu sto ce osoba argumentirati za domenu, pa izvjestim ovdje sto i kako je proslo.

Hvala na savjetu

EDIT: sada sam malo razmisljao, pa da priupitam. Slucajno da sam imao whois zastitu, dali bi me mogli kontaktirati za domenu tj kako bi oni mogli doci do mojih podataka ?[/quote]

Znaci ti se sada bojis sto su te oni nasli… jao pa da i imas zastitu ako oni zele domenu oni ce je dobiti. A u psotu gore sam ti napsiao koliko to njih kosta cirka 1000$ samo da podnesu zahtjev. Zbog toga te oni i strase s emailom a zbog toga se nebi trebao uopce bojat, druga faza zastrasivanja je kada doma fedexom dobijes u 24 sata pismo iz amerike(da toliko mu treba kada prijete, a kada nesto kupujes treba mjesec dana da dodje) i onda ljepo pitaj od koga je i NEMOJ prihvatiti pismo.

Eto tu sam ti aj neodvjetnik rekao kako se postupa s ovima koji zele lihvarskim nacinima doci do necega sto im mozda i ne pripada.

[quote=“dadaas”]Znaci ti se sada bojis sto su te oni nasli… jao pa da i imas zastitu ako oni zele domenu oni ce je dobiti. A u psotu gore sam ti napsiao koliko to njih kosta cirka 1000$ samo da podnesu zahtjev. Zbog toga te oni i strase s emailom a zbog toga se nebi trebao uopce bojat, druga faza zastrasivanja je kada doma fedexom dobijes u 24 sata pismo iz amerike(da toliko mu treba kada prijete, a kada nesto kupujes treba mjesec dana da dodje) i onda ljepo pitaj od koga je i NEMOJ prihvatiti pismo.

Eto tu sam ti aj neodvjetnik rekao kako se postupa s ovima koji zele lihvarskim nacinima doci do necega sto im mozda i ne pripada.[/quote]

Ovo o čemu ti pričaš je arbitražni zahtjev za utvrđivanje prava na domenu. To je samo 1 dio priče. Kompanija/korporacija te može tužiti i na civilnom sudu za povredu intelektualnog vlasništva. I ne mora značiti da će te tužiti u Americi, mogu te tužiti direktno preko odvjetnika tu u Hrvatskoj, jer sve iole značajnije kompanije imaju danas predstavništva i zastupništva posvuda.

Ukoliko ti nije bila namjera kopirati ih, i nije ti važna domena. Zatraži naknadu za novu domenu i izgubljen novac.

Ok ali ako prica kod covjeka nije toliko cista. Recimo ako se njegova domenazove facebook nesto i on na njoj pise da je facebook los ili ako kopira logo is ve ostalo od facebooka ili je na bilo koji nacin slican facebooku onda bolje da se preda, ali ako nije onda se nema cega bojat. Nek mu posalju odvjetnika… nek ide na sud… na sudu treba nesto dokazat…

Ako si mozda dobio mail od “enforcemen​t@fb.com”, to je lazno.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja