[Tutorial] Moj put do $100 dnevno putem Facebook Instant Articles

Okej onda, sorry. Zato sam i postavio pitanje bio. Al ne bavim se Adsenseom vec dosta, vidim da je pala zarada. Sretno na daljnjem putu prwtim temu! :slight_smile:

Da li si probao koristit facebook adse za nekakvu extra zaradu?

Hvala @start77 na podršci. :slight_smile:

@d1namic ne znam, meni je prije bio mnogo veći RPM na Adsensu, i sada desktop traffic se može jako dobro unovčiti sa Adsensom, a mobilni i ne baš. Nadam se da će se i to promijeniti. Mada za neke moje sajtove i danas Adsense odlično radi posao.

@4nusnation nisam skontao pitanje? :slight_smile:

Sretna na tvome putu i da sto prije dodjes do cilja! Interesuje me kako na pocetku dobijes lajkove na fb i koliko to zapravo kosta. Znam da je content glavni i sadrzaj stranice al posto sam totalni laik za facebook marketing najteze mi se cini doci do prvih par hiljada lajkova a onda ide valjda lakse. Ako ulazes u reklame koliko ulazes i kako prepoznati da je kampanja bila dobra.

Želim samo reći da ti želim svu sreću u ostvarivanju svojeg cilja… redovito ću te pratiti i nadam se nešto naučiti. Svaka čast na trudu da podijeliš ovako nešto sa masom, ako je ikako moguće negdje da ti se pomogne (pa makar i da ti se klikne na neki članak,šalji na PM, pa da se nešto i pročita -tu sam)… SRETNO i da ostvariš svoj cilj…

Hvala @Doshi

Da budem totalno iskren, nemam pravi odgovor na to pitanje i neku skrećenicu kako to dobiti. Ja sada i ne trošim mnogo novca na kampanje. Razlog tome je što sam jako dosta novca na Fejsbuku potrošio na testiranja, a da nisam ništa dobio zauzvrat. I trebalo mi je dugo vremena da skopćam sve moguće sitnice i kako uz minimum ulaganja dobiti maksimum nazad.

Za početak mnogo čitaj o svemu i informiši se, google, youtube i onda kad skontaš da si shvatio kako šta ide, kreni u akciju.

Ugrubo, kako ja radim je da lupam, napraviš 10 različitih kampanja, pustiš ih 2-3 dana i na kraju vidiš po rezultatima koja je najbolja po rezultatima. Sranje u tome svemu počinje onda kada napraviš 50 kampanja kao što sam ja pravio i nijedna nema pozitivan ROI i za par dana izgubiš 200-300$. I to uopće nije kul i nije ugodno. Na kraju sam sa nekoliko kampanja otplatio sve te gubitke i zaradio još dosta, ali uglavnom nije lak put. Barem meni nije bio.

Mada, vjerujem da postoji mogućnost da je neko genije i da to jako brže skonta sve, kako šta, koliko, kuda, praćenje, pa da čak i nakon prvog puta uspije. A ja to sigurno nisam haha :smiley:

@tomo007 Hvala mnogo na podršci. To je više nego dovoljno. :slight_smile:

1 Like

Hvala na savjetu. Mislim da cu se okusati u par kampanja pa cemo vidjeti kako ide :slight_smile:

UPDATE:

Zbog mnogo obaveza ovih dana, rada i na ostalim projektima, nisam nikako uhvatio vremena da mogu na miru napisati update novi. Uglavnom sve ide po planu. Zarada se povećala i mislim da su dva razloga za isto:

  1. redovno postanje na stranicama. Uglavnom se trudim da postavim materijale za objave za dan poslije na svim stranicama. I za sada to funkcioniše dobro.

  2. RPM se povećava lagano vremenom (ovo sam i pretpostavio na početu). Gore iznad od fb-a je pisala obavijest: Once your placement is live and receiving ads, your placement will go through a calibration period that may cause fluctuations in your CPM. This calibration can take up to 14 days. Learn more

tako da sam sada trenutno više nego zadovoljan RPM-om kojeg dobijam.

Plan za dalje:

Mislim da ću jako brzo praviti dodatne (barem) dvije stranice na kojima ću slati promet na web.

I ozbiljno sam razmišljao da napravim neki blog na kome ću pisati redovno o ovome, jer jedina mana u pisanju na forumu je taj što ti svakavi trolovi mogu doći na temu i pametovati kako su oni nešto u pravu i kako bi oni mogli drugačije i bolje itd i na kraju upropastiti moj personalni doživljaj ovoga svega, a vjerujem i doživljaj ljudi koji čitaju. Na svom blogu ću barem imati kontrolu nad svemu:

Naravno vjerovatno ovo neće biti jedina tema o kojoj ću pisati. S vremenom ću možda napraviti i novi izazov… Šta vi mislite o ovoj ideji?

7 Likeova

Ja podržavam ideju, ali ćeš za razliku od foruma morati izdvojiti malo više vremena za detaljnije članke npr.napraviti detaljan tutorijal za 4nusnation a neko te u drugoj temi i pitao šta je to FIA, pa napisati bar 500 riječi šta je i kako sve to funkcioniše itd. I ja više cijenim blogove i to ako su na engleskom jer kada negdje pročitam npr. “podatkovna veza” umjesto “mobile data” mogu samo da zijevam.

Sretno do cilja, i ja pratim temu…

1 Like

Evo i ja sam krenuo s IA i prvi dan je prosao solidno uz $1.4 RPM sto je dobro za domaci traffic jer za usporedbu Adsense RPM mi je ispod $1. Drugi dan je zapoceo losije i bez klikova za sad.

Malo je impresija jer sam clanak objavio oko 3 ujutro (po nasem vremenu), tako da bi danas do kraja dana trebao biti veci uzorak. Pokusavam skuziti u kojim intervalima se statistike refreshaju.

Sto se tice trollova, svi znamo da znaju biti annoying pa ako zelis te postavim za moderatora foruma pa sam možeš uređivati svoje teme i filtrirati off topic postove.

1 Like

Edit: Sorry sto spammam ovdje na ovoj temi ali da ne otvaram drugu nadam se da mi netko od vas moze pomoci!

Znaci dosao sam do opcija plaćanja. Htio bih primati uplate na bankovni račun ali nije mi jasno sto da stavim tocno kod Bank name I Bank branch.

Ja vas ništa ne razumijem. Za onoga ko nema fb pageove, može li ukratko o čemu se radi ovdje, vidim neka veza između fb pageova, wordpressa i neke zarade?

Prvo drago mi je da se nižu uspesi, te polako i sigurno osvajaš uspon da stigneš do svog cilja.

Moje mišljenje je da ukoliko želiš da imaš veliki br. sledbenika, ovo bi ti bio pravi potez. Pogotovo ukoliko bude tipa step by step.
Sigurno sa dobrim prijateljima koji bi ti dali dobronamerni savet (ukoliko si prebukiran poslovima, a savet koji bi ti razmotrio da li ti je odgovarajući) šta dodati, a šta oduzeti onda bi sigurno bio među prvima u exYU sa nečim konkretnim što daje rezultat, a da nije …

Pogotovo, ako se budeš išao još dalje kao što navodiš:

Sve u svemu kako si hrabro izjavio i krenuo u ovaj trenutni poduhvat, tako kreni i sa ovim što planiraš, ne znam šta možeš izgubiti :grinning:.
Za svaku je pohvalu tvoja: nesebičnost, uspeh i ono šta planiraš.
Želim ti svu sreću u daljem radu, a voljan sam pomoći ukoliko šta treba.

1 Like

Nije to FB page. Postoji FB instant articles. Ako to imas, onda linkovi koje objavis na FB se ucitavaju brze). U taj FB instant article mozes postaviti FB audience network (to je reklamna mreza FB-a) i tako zaradjujes pare. Ako nemas instant articles mozes postavit FB audience network na svoje stranice (ali to ti je mreza samo za mobitele) i tako opet profitirati od cijele price.

3 Likeova

Da budem iskren, ja nisam znao za ovu informaciju. Thanks. :slight_smile:

Da biste mogli da objavljujete instant članke morate biti administrator ili urednik neke Facebook stranice. Znači bez Fb page nema ni FB instant articles. :wink:

1 Like

Ali nije FB page… Nisam ulazio u dubioze, ali nekak se podrazumjeva da ces ih negdje plasirat, pa ces imat i stranicu.

Nisam ja ništa loše mislio što sam gore napisao, ali kad se pročita

onda je asocijacija da je nešto drugo, a nastavljaš sa [quote=“krcmar, post:34, topic:33169”]
Postoji FB instant articles. Ako to imas, onda linkovi koje objavis na FB se ucitavaju brze).
[/quote]
Pa sam samo dopunio tvoj post sa: [quote=“start77, post:36, topic:33169”]
Da biste mogli da objavljujete instant članke morate biti administrator ili urednik neke Facebook stranice. Znači bez Fb page nema ni FB instant articles.
[/quote]
jer je Fb page fundament ili osnovna ćelija za rad sa instant člancima, te se ne može reći:

Onda se nameće pitanje šta je?
Pošto je tvoj post bio upućen za @milito kojem nije bilo jasno o čemu se radi u ovom topicu gde je on napisao:

Znači veza postoji sa Fb page i bez njega se ne može ništa raditi,a glavni akcenat cele priče je - FB instant articles.
Ovo sam napisao samo iz raloga kome nije jasno da bez Fb page ne može ništa da se radi što se odnosi na ovaj topic"Moj put do 100$ dnevno putem Fb Instant Articles" i da u buduće ne bude zabune.

1 Like

UPDATE:

Ne stižem baš da pišem postove ovdje kako sam planirao dva puta sedmično zbog dosta obaveza što je razumljivo.

U međuvremenu se nije ništa specijalno desilo, tako da sam nastavio sa planom koji sam prije odredio i zadovoljan sam rezultatima. Prvu stvar što sam primjetio da Facebook često korigira zaradu, tako da na kraju dana u 9 ujutro kad je obračuna bude jedna cifra pa poslijepodne bude veća za par dolara pa se poslije vrati na neku cifru između te dvije. Ne znam do čega to, ali bilo kako bilo, nije ništa značajno.

Zarada uglavnom ovisi o kvaliteti članaka odnosno broju klikova i reacha koji taj članak dobija, tako da nije baš jednostavno kreirati i naći uvijek najbolje članke što je nekako i razumljiva stvar.

Također shvatio sam da će mi za planiranu zaradu od 100$ dnevno trebati još nekoliko stranica, po mojoj procjeni barem 3 još. Jednu sam već počeo da gradim i lakše ide jer imam ove koje mogu nju gurati, tako da sam poprilično zadovoljan kako ide. Ono što je sigurno je to da nije baš jednostavno voditi 5 stranica (sada već 6) i još nekoliko u budućnosti i da testiraš dosta stvari, kreiraš različiti sadržaj itd… Za mene avanturistu, taj posao zna da bude malo monoton i dosadan po nekada. :smiley: tako da planiram u budućnosti da outsoursam ovaj dio. Vidjet ćemo još kako će ići u budućnosti.

Za kraj, upratio sam i onu temu oko Anteloffa i skontao sam da je sa trolovima preteško izaći na kraj, ustvari niko pametan ne želi da troši svoje vrijeme i snagu na to, tako da sam sa sigurnošću odlučio da ostale apdejte i sve ostalo oko ovog puta i nekih drugih stvari pišem na svom blogu. P.S da se zahvalim svakako @steelmaiden na ponudi za moderatora.

Ovdje ću objaviti link kada taj dio bude gotov.

5 Likeova

Pozz ponovno. I dalje imam problem sa instant articles-ima.

Naime pise mi da dodam svoj logo i dodao sam ga,ali i dalje izbacuje ovaj error

Nadam se da mi netko moze pomoci stvarno bih bio zahvalan