[Tutorial] Moj put do $100 dnevno putem Facebook Instant Articles

A moram li imati tvrtku/firmu da bi mogao zaradjivati preko FB Audience Network-a, ili mogu se tu prijaviti kao indivudalna osoba, jer vidim kod prijave na Audience traze registraciju neke kompanije, tax number, ?
Ima li neko iskustva kao individaulna osoba koje tax/porezne podatke trebam dati, konkretno iz BiH.

@mago što se tiče toga, ako si privatna osoba, nisam siguran za to, ali totalno su ti brojevi nebitni, ako ne misliš da plaćaš državi i ne bi trebao da imaš problem sa isplatom… Mislim, ne želim ništa da sugerišem pa sam to skontaj. Ako želiš sve okej i po propisima onda se pokušaj obratiti u poreznoj negdje u blizini i pitati to. Mislim da će ti oni dati najbolji odgovor.

A moguće da i neko s foruma ima više iskustva s tim i ko bi ti mogao odgovoriti na to.

Usput samo kratki UPDATE:

Početak februara je odičan i nastavio se rast od kraja januara. Ništa specijalno nisam radio, osim što sam konstantno radio na ovome i vjerovatno je trebalo vrijeme da se poveća doseg publike, broj fanova, neka standardna baza ljudi koji čitaju članke itd…

Također eCPM se ustabilio oko 2$ što je takođe pozitivno, a nadam se da će biti i bolji u narednim mjesecima.

Ako se ovako nastavi ovaj mjesec ću vjerovatno već ispuniti navedeni izazov.

Također, zarada na Clickbanku je odlična.

O svemu ću više pisati u narednim danima na blogu.

2 Likeova

Evo i ja sam podesio Instant Articles, i prikazuju se Audience Network ads. Pa da podijelim moja iskustva oko tog podesavanja i kreiranja FB Aplikacije, a ujedno me i jedan stvar kopka.


(1. Način) - Naime, pošto WP plugin (Instant Articles for WP) trazi da se unese App ID i APP Secret key od Facebook Applikacije,
ja sam tu Aplikaciju kreirao sljedecim nacinom:

  • Na mojoj FB page isao na Settings pa onda Instant Articles sekcija i unutar nje ima Audience Network link za prijavu, tu sam aplicirao za Audience Network i istovremeno dobio i Aplikaciju sa onim ID i key koji mi je trebao za wp plugin.
  • Ta Aplikacija u sebi ima Audience Network dio u kojem u kojem sam kreirao Ads Placement i dobio Placement ID koji sam onda unio u onaj wp plugin i Audience oglasi se prikazuju u Instant Articlesima.

(2. Način) - Vidio sam da ima i drugi nacin za dobijanje FB Aplikacije, koja se kreira drugim redom npr. ide se na link: developers.facebook.com/apps , kreira se aplikacija, onda se u nju dodaje audinece network product, i tu se onda moze napraviti Ads Placement samo za testiranje, pa onda treba podnijet zahtjev za odobrenje Placement-a i websajta, pa se to ceka, i kad se dobije tek se onda moze postaviti Audinece Ads na IA.


E sad koji način je pravilan ?, i jesam li pogrijesio jer sam koristio ovaj prvi način, buduci a nisam trazio nikakvo odobrenje za postavljanje Audience Ads niti za websajt, ( a odobreni su mi Instant Articles za stranicu.) nego sam samo kreirao Ads Placement i njegov ID postavio u plugin, tako da se sada Ads prikazuju u Instant Articlesima.

1 Like

Ja bih ti rado odgovorio, ali iskreno nemam pojma.

Najvažnija stvar u svemu je da li ti se učitavaju reklame normalno i da li se zarada očitava normalno. Ako da, mislim da bi to trebalo biti okej.

Btw posljednjih par dana se iz nekog razloga eCPM povećao značajno, tako da ko god ima fejsbuk stranicu i vuče posjetu s nje, mogao bi testirati i uporediti rezultate.

Jel je probao neko ovo sa domacin traficom? Kakva je zarada?

#UPDATE - Izazov ispunjen

Ukratko, ovaj mjesec sam ispunio izazov.

Kada sam poceo, mislio sam da ce mi trebati duze vremena i da ako se kockice posloze da bih mogao za pola godine doci d ovoga sada i ispuniti izazov.

Kako je svaki put jedinstven na svoj nacin, tako u cijeloj toj igri naucis mnogo stvari, pokusavas svasta nesto da bi ostvario sto bolje rezultate. I tako, nakon 3 mjeseca se doslo do zeljenih rezultata.

Kako sam imao bas mnogo obaveza ovaj mjesec, kako za svoje projekte, tako i za klijente, nisam uspio napisati blogpost, ali se nadam da hocu uskoro.

Na kraju, nadam se da ce ovo biti barem nekome inspiracija i motivacija da uradi nesto slicno za sebe i da ispuni neki svoj cilj koji se ne mora nuzno mjeriti u novcu.

To je bio prvenstveni cilj ovog svega, uz to sto sam zelio i sebe pratiti uz cijeli put.

Do sljedeceg citanja…

14 Likeova

SVAKA CAST BigTruck! ovo je najbolja motivacija vidjeti kad neko zaradjuje preko $3000/mj.
Meni je ovo inspiracija,

  • ali nikako da se odvazim da zapocnem placati oglasavnje kako bih dobio lajkove za stranicu, i jos se razmisljam koja bi nisa najbolje isla.
  • Mozes li reci koliko mjesecno imas TROSKOVA za fb oglasavanje, za pisce postova ako ih ima ili radis sam, i ostale troskove, kako bih stekao sliku sta me sve ceka na tom putu.
  • Koliko VREMENA dnevno trosis na ovom projektu, i koje su sve AKTIVNOSTI u opisu tog posla.
  • Koje trziste ciljas, (da li je USA) i koliko placas po Page lajku iz te zemlje

nesto mi ovde ne stima jedan klik ispada jedan dolar, nije facebook jaci od googla da ima neuporedivo veci klik na oglas…

Imas i na googlu takve cijene, ja sam jednom dobio 1.7€ za 1 klik (na funny images sajtu) a sad zamisli kad imas neki sajt vezano za osiguranja i organic traffic. Tu je competition divovski i cijene isto.

da ima i jacih ali evidentno je da je ovde u proseku klik dolar , meni je klik na stranom u proseku o,4o $ …pa svi ce otici onda na face …nabudjis stranicu kupis lajkove ,vezes web stranicu i gruvas…

osiguranja da i web hosting ali probijanje tu je misaona imenica

Mozda smrdljivi Mark napada google i na ovakav nacin zeli privuci sebi…Zato je ovakva cijena, pocetak svega…
Moje misljenje, sto je u neku ruku za nas dobro. Ovako adsense je monopol, gdje nemas drugog izbora, pogotovo za domace posjete.

Možda ništa nije realno, ali sve je moguće :wink:

@mago na ta sva pitanja sam odgovorio nekad ranije. :slight_smile: osim za vrijeme koje sada trošim na to, a to je u suštini pola sata do sat dnevno. To je uglavnom upravljanje kampanjama, kreiranje postova na bufferu za cijeli dan i istraživanje i smišljanje načina u kojem smjeru će ovo ići u budućnosti i kako da skaliram koliko mogu.
Otprilike mjesečnih troškova sa oglašavanjem i svim ostalim imam oko 700$ trenutno.

Na kraju krajeva, mislim da je ovo tek početak…neki vid zagrijavanja. Prave stvari su tek preda mnom.

@tomcat jednostavno objašnjenje. Ako si ikada koristio fejsbuk oglašavanje, ads manager i ako si kreirao različite kampanje i testirao koje najbolje prolaze, obično u 90% slučajeva (ne znači za sve, ipak), najbolje prolaze kampanje koje plaćaš po CPM-u, a ne po kliku. Nedavno je Fejsbuk također uveo da kada kreiraš kapmanje da ti automatski tvoje reklame stavlja u Instant articles (naravno to ti možeš izbaciti, ali večina prelazi preko toga) i zbog toga je stanje kakvo jeste.

Trenutna cijena po CPM-u za USA tržište se kreće oko 5-6$ što kada Fejsbuk uzme svoj dio, opet ja dobijam otprilike koliko je prosjek za USA tržište ili nešto sitno manje.

Kada svi skontaju (jer očito još nisu i meni nije jebeno jasno zašto) da je fejsbuk trenutno najisplativiji i najbolji vid reklamiranja za 80% niša, proizvoda i usluga, cijena za CPM- drasstično porasti, jer ono… čista ponuda i potražnja, fejsbuk neće moći da sve oglase stavi u svoju mrežu i jedino će cijena moći da raste. I zbog toga predviđanja su da će u narednih par godina cijena po CPM-u drastično ići gore, čak do 15-20$.

Možda to sada djeluje nevjerovatno, ali je totalno logična stvar za svakog ko duže vremena plaća oglašavanje na bilo kojim mrežeama distribucije, bio to adwords, fejsbuk, native, pop up itd…

Samo treba uporediti kampanje na fejsbuku od prije par godina i sada. Ja sam to baš nedavno uradio i skontao da sada plaćaš 5 puta više nego prije 3 godine.

To što postoje ljudi i meni je to jasno (jer sam i ja nekada davno bio takav) koji su romantični prema načinu na kojem sada prave pare i što osuđuju bilo šta novo na prvu iako nikada nisu probali, to je druga stvar.

Čak se možeš vratiti unazad na moje prve postove u ovoj temi i primjetiti nekolicinu ljudi koji su na neki način kritikovali moj princip i pričali da je negdje bolje i da bih mogao negdje više, i da je IA glupo, i da je adsense bolji i da ne znam više ni ja šta. :smiley:

Tako da, meni je i bio cilj ovdje, da ako budem mogao doći samo do par ljudi ovdje koji će sutra sa nule i bez posla napraviti sebi prosječnu plaću u državi. Pa ljepota realno.

8 Likeova

Ja evo krecem od nule sa I. Articlesima, pa ako i kad budem napravio neki uspjeh, za to mogu biti najvise zahvalan tebi BigTrack, i tvojim postovima, eto onako iskreno.

2 Likeova

Koje vrste oglasa ti koristis ? I kako ih postavljas mislim na kojem mjestu unutar clanka ?

Ja ne postavljam manualno uopce, nego tamo u pluginu unesem ID od oglasa prvog onog sto mi je napravljen prvi i to je u sustini to. Fejsbuk sam tada postavi reklame i rasporedjuje.

I gdje ih facebook postavi ? Koji plugin koristis ?

Meni slabo klikova ima gdje god da postavim reklame, obicno stavljam one Rectangle mada sam stavljao i Native ali nema puno razlike ako sam dobro ukapirao.

Gore u postovima sam pisao koji plugin koristim, mada moze i onaj oficijelni plugin od fejsbuka. Imas u opcijama plugina da uneses svoj id od reklame i on ih sam rasporedjuje na svoj nacin.

Ti cak imas dosta klikova u odnosu na posjetu. Samo je posjeta relativno mala i klikovi kod nas su slabine placeni, jer pretpostavljam da je ovo na nasem trzistu.