Moje prvo čedo

Pozdrav dragi moji,

vidim da od skoro 12000 clanova na ovom forumu samo dva (marko_roi i mikibm) su imali neuspješne projekte i pisali o tome, zaista zavidni rezultati. Aferim! :bljesak:
Il se možda nema muda pričat o tome!?

Da vam ja ispričam svoju kratku pričicu.

Nekada u decembru prošle godine sam počeo da uređujem svoj prvi web sajt u životu, bila je to moja prva Joomla instalacija, prvi susreti sa CMS-om, FTP Menadžerima, hostingom, domenama, SEO optimizacijama i svim ostalim pojmovima u izradi weba… znači bukvalno prvi koraci.

Taj moj prvi sajt, na kojem sam učio prve korake je prvenstveno trebao svojim posjetiteljima pružiti najnovije informacije vezane za internet klub koji sam nekoliko mjeseci prije toga otvorio. Info tipa, koje su u ponudi nove igre u klubu, novi filmovi i slično.

Vremenom sam na sajtu počeo objavljivati i druge zanimljive sadržaje, vijesti iz svijeta informatike, tutorijali, recenzije, download itd. Dio sadržaja sam kopirao sa drugih sajtova, nešto prepisivao iz knjiga, iz informatičkih časopisa, a ponešto bi i sam skrpio. Uglavnom, ulagao sam puno vremena, truda i ljubavi u taj sajt.

Do danas je na tom sajtu Google Analitytics zabilježio preko 14 000 posjeta, preko 30 000 otvorenih stranica, iz 46 država. Oko 90 registrovanih članova.

Za sve to sam od Google oglasa zaradio pišanih 20 eura, koje naravno još nisam naplatio, tako da mi nije dugo trebalo da shvatim da sajt, na žalost nema budućnost. U februaru ove godine sam dodao zadnji članka i ostavio sve da truhne i posvetio se nekim drugim stvarima.

:ehm:
Ali, u posljdnjih nekoliko dana mi se javlja neka jebena nostalgija za taj sajt. Nekako me duša boli da pustim da sve propadne, da tamo neki lik samo jednim klikom izbriše sav moj rad, trud i uloženu ljubav, da umre moje prvo čedo. Ima tu dobrih članaka i tutorijla, koje bi bilo šteta izbrisati. Ima tu svašta čega bi mi bilo žao.

Ne znam zaista šta da radim sad sa tim sajtom!?

Šta vi radite u takvoj situaciji, šta inače radite sa svojim propalim projektima? Gdje su vaši prvi sajtovi? Dali imate neki prijedlog

Evo link: www.enter.game.ba

Unaprijed zahvaljujem.

Tako je to kad se ide na kvalitetu a ne na masu.

Ovo je primjer loše promocije. To što ja osobno zagovaram kvalitetu i rad na sadržaju, ne znači da sam protiv promocije. Dapače…

Uostalom, sadržaj bez promocije neće nitko vidjeti, pogotovo na sajtu koji obrađuje relativno široku i zastupljenu temu…

Imaš jedan backlink na sajt, i to sa svog drugog sajta… Možda da sad kreneš sa još svježeg sadržaja, orjentiraš se malo na facebook i twitter promociju…

Isto tako nisam upoznat sa optimiziranje subdomena, pa ne znam koliku ulogu ima subdomena u svemu…

Uzalud mu i najbolja promocija kada ovo nikoga ne zanima. Nemoj se naljutiti ali ako misliš zaraditi novac okani se toga, ima više takvih portala nego ljudi koje zanima to o čemu pišeš.

:roflmao:

Ahhhhhhaaaa, šta je trebao otvoriti network siteova na kojima bi bila po dva članka.

Kako nikog ne zanima imao je 14000 posjeta bez ikakve promocije, a gdje bi bio da je imao promociju i da je pokušao sa direktnim oglašavanjem i nekakve druge vidove zarade osim AdSensa. Ima mali milion načina na koji može zaraditi s takovim siteom, samo se treba malo educirati i kopati po netu. Kladim se da ga sad ponovo pokrene, da uloži vrijeme u promociju i da pronađe i neke druge visove zarade osim AdSensa da bi za godinu dana zarađivao više od tebe s cijelim svojim networkom, a sa duplo manje posjeta.

14 000 posjeta dobiješ kad na pukneš link na neku molo bolju grupu na faceu, još na mj razini. Daj ne pravi se pametan, zarada od takvog sajta može biti jedino nula (0).

Ahhhhhhaaaa, šta je trebao otvoriti network siteova na kojima bi bila po dva članka.[/quote]

Da, tako rade pravi adsense i seo majstori.

:rotfl: :klanjamse

Evo dobar primjer takvog jednog mi je prodao jedan član na forumu nedavno, 2 posta u wp-u 200 posjeta dnevno 70eura mj adsense. Dečko je dobio ljepu svoticu za ta 2 posta da ne spominjem enormne primjere gdje bi pao sa sjedalice kad bi čuo kako neki zarađuju sa 2 posta.
Što da ja tebi obajšnjavam kad si ti uvjeren u svoje.

Po opisanom, tvoja stranica je neuspješna samo ako si je radio zbog google oglasa.
Zapitaj se jesi li ili ne.

:slight_smile:

[quote=“Riba”]Po opisanom, tvoja stranica je neuspješna samo ako si je radio zbog google oglasa.
Zapitaj se jesi li ili ne.

:)[/quote]

90% ljudi na ovom forumu rade stranice radi Google oglasa.

Još više, njih 99% traži posao radi plače, sram ih bilo.

Kad sam objavio prvi članak na ovom sajtu, a ujedno i prvi u zivotu, citav dan sam ga tražio po stranici i pitao se zašto se ne pojavi negdje, pa kad sam ga pronašao, pitao sam se zašto je tu gdje jest, zašto nije npr. na početnoj, kako da ga ubacim na početnu stranicu!? :zbunj:

Pa kad sam uspio ubacit clanak na pocetnu, nailazim neke na nove problem. Čitav tekst clanka je bio vidljiv na pocetnoj, a znao sam da bi to trebao biti samo dio teksta, pa klikneš “opširnije” i otvori se čitav tekst. Pa sam onda dugo lupao glavom kako da to izvedem. :zbunj:

Pa kad sam to uspio, reko da ubacim neku sliku u članak, pa kad sam pokušao uploadovati sliku izbacuje mi nekakav eror, pa reko šta je sad ovo? Što neće? Pa dok sam ja onda skonto da nisu uključene i sređene FTP Postavke u globalnoj konfiguraciju.

Pa kad sam uspio ubacit sliku u članak, dolaze novi problemi. Tekst se zalijepio za sliku iako sam uredno postavio širinu margina. Pa štagod da uradim i dalje nema margine. Pa onda negdje na netu pronađem da mi treba neki novi tekstualni editor (JCE). Pa šta je sad JCE? Gdje da to nađem? Kako se to uopšte instalira? Šta je uopšte Jomla Component? :zbunj:

Pa onda poslije umjesto tekstualnog loga pokušavam da postavim neki svoj logo, neku sličucu, pa kako sad to da izvedem jebo te!? Pa onda poslije kako da prevedem sajt na svoj jezeik, kako se to radi? :zbunj:

Pa onda dalje nailazim na nova španska sela, module, plugine, templates itd… Pa dok sam sve to svario. :fuj:

Nisam imao nikoga da me uči, niti sam imao neku literatur, niti sam to učio u školi. A sve što bi tražio na google, ne bi znao uopšte pod kojim pojmom da nešto tražim, nebi znao kako se zove to što hoću da uradim.

■■■■■■ probijanje leda skroz!!:potboy:

Znači bio sam totalani početnik. To sam jasno napisao u opisu ovog propalog sajta. A, šta se to može očekivati od početnika? Vi izgleda ne razumijete šta znači biti početnik. Bili su to samo moji prvi koraci, učenje joomle.

Nije poenta ove priče u tome da vi meni sad govorite šta ne valja, kako ovo, kako ono. Ja sam veoma brzo bio svjestan da od tog sajta nema ništa i bez vaše priče.

Brzo sam skonto da od samog poznavanja Joomle nema hljeba. Pa sam se okrenuo učenju novih stvari (HTML, CSS, PHP, MySql, JavaScrip, JQuer). Za siguran hljeb od weba nije štos u tim sitnicama što vi pričate, već u ZNANJU. Znači samo učenje i učenje.

A, poenta moje priče je bila u nostalgiji prema prvom sajtu. Pa sam vas pitao gjde su vaši prvi radovi i šta radite sa svojim propalim sajtovima. A ne to što vi pričate.

Mislim da je CreatifCode bio najbliži poenti priče.

Jebo te izgleda sam puko!!! Šta sve napisa!

Broz, zašto to gledaš kao propali projekt ? Dizajn mi se jako sviđa još ako su tvoji tekstovi onda si dobro sve do sada radio. Započni optimizaciju, razmjenjuj linkove…
Vidi koja je ključna riječ za takav tip site-a najtraženija i nju forsiraj. Imaš samo jedan backlink, tako da ti je ovo i dobra posjeta koju si do sada skupio. Jednom ako uspiješ skupiti veću posjetu probaj nekome prodati banner, ako je adds u banani…

Isto tako slažem se sa Šimetom što piše, evo primjer:

http://www.badgerbadgerbadger.com/
-> prvi je za riječ badger

Badger mjesečno pretraživanje :

http://www.slike.com/?v=VHKBs.jpg

Lik ima sigurno solidnu zaradu, a nema na njemu niš osim jazavca i hrpu reklama :kuc:

Hvala Zgubijumf, sviđa mi se ovaj primjer Badger.

Što se tiče mog sajta mogu reći da je dobar i da je loš.

U suštini je bio zamišljen kao sajt jednog malog internet kluba u vokojebini, i kao takav ja mislim da je fenomenalan. Ipak, 14000 posjeta i 30000 otvereni stranica na stranici jednog malog ugostiteljskog objekta je više nego odlično. Mislim da je zaista malo ugostiteljskih objekata, koji imaju tako posjećene stranice.

I dobar je zato što je poslužio da na njemu poprilično dobro savladam jedan CMS i da nešto naučim iz svega toga.

A loš je po tome što od njega nije bilo nikakve finansijske koristi, ni meni, ni tom internet klubu. Jer oni koji su dolazili u klub dolazili bi i bez sajta.

A, to, dali bi ga sad mogo izvuć iz mrtvih i napravit nešto sa njim, ne znam stvarno, nekako mi je sumljivo da se može napravit nešto. Možda sa promjenom hostinga, pošto je na free hostu, promjenom domene, totalnom reorganizacijom, razmjenom linkova, promocijom itd… Al čisto sumljam, možda bi moglo, al sa jako puno truda, a rezultati bi bili pod velikim upitnikom.

Zato imam neke nove planove i projekte u glavi, koje uskoro planiram realizovat. U pitanju su neke teme koje su definitivno zanimljivije puno većem broju ljudi nego računari. Pratim šta se dešava po netu, šta je aktuelno, šta raja voli i na šta se najviše okuplja. Usput učim sve što stignem o razvoju weba. Pa možda uskoro i bude nešto dobro.

I još bi dodao nešto ne vezano sa svoj prapali sajt. To je, da mi je zaista žao što je ova kategorija foruma najsiromašnija po pitanju otvorenih tema. Žalosno je da su samo samo dva člana pisala o svojim propalim projektima, a ja im se zahvaljujem na tome.

Mislim da bi svi trebali da se puno više uključe u ove rasprave i pokažu nam ono u čemu su griješili. Da svi zajedno učimo iz svojih i tuđih grešaka. Bilo bi nam mnogo lakše da ne napravimo sutra iste. Bilo bi lakše i budućim i sadašnjim web dizajnerima. Zar nismo ovdje svi zbog toga da jedni drugima pomažemo i da uz druženje učimo.

Meni je drago kad mi neko kaže: drug, nemoj tako, ne valja ti to, ja samo tako radio pa se zajebo, i tak to. To se cijeni.

Šime broz_x nije naveo kako je dobio te posjete a bilo bi korisno navesti kao za informaciju.

Ja sam prije mjesec ipol dana pokrenuo sličan sajt tako iz dosade bez ikakve promocije ali za određene ključne riječi i posjete su za sada više nego dobre.

SEO je odrađen onako kako sam znao skupljajući informacije ovdje na forumu, po meni je SEO dobar ako su posjete sa Tražilice ne sa faceboka i sl.

Ovdje je navedeno da treba ciljati ključnu riječ što je po meni ispravno ali bi bilo pametno sve preselit na domenu a ne poddomen.

Sajt je po meni dobar i šteta bi ga bilo zapustiti.

Iskreno, ako si taj sajt radio za neki klub to automatski znači da za taj sajt znaju samo oni koji su u tom klubu (ili se varam) i to znači da tu i tamo tu stranicu posjete članovi kaj ne? Nerealno je očekivati da ćeš imati ikakvu zaradu i posjetu još sastrane jer ljudi rađe čitaju vijesti iz IT svijeta na to specijaliziranim mjestima (zar ne bi i ti?) :slight_smile: ali sve u svemu dizajn mi se čini super! Al eto sretno :smiley:

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja