Moje prvo i osnovno pitanje znalcima

Umjesto <1docktipe html> treba biti <!doctype html>

eeeeeeeee…vidi vraga -jedan na opacke…salim se --nisam dobro gledao i eto krive ulice…znaci svaka sitnica je ogromna greska !!

OT: Otvori u Sublime Text 2 editoru. Najbolji editor koji sam probao do sad, preporuka svima ako ništa probajte samo. tutorial:

Moj savjet:prvo nauči html,sa notepad++ ti je dobar izbor,npr. ja kad sam počinjao koristio sam HTML editor editor koji sve posjeduje za lakse snalazenje u html,kad savladas html polako se prebaci u css,trebat ce ti dosta vremena ali polako,na w3school je isto dobar savjet za pocetnike.Kad steknes iskustva probaj dalje sa php…

Spominjem Notepad++ jer je on napisao da ga koristi.
Sublime Text omogućuje puno brže pisanje koda, ali za početnika je vrijedna lekcija i kada umjesto <!doctype html> otipka <1docktipe html>
Tek nakon što se dobro savladaju osnove, postoje i bolji načini rada od tipkanja svakog pojedinog slova.

Decki hvala vam puno na podrsci!!
Evo tipkam polako i ide polako.Probao sam pisati u Dreamweaver-u u split modu i cini mi se i to ok-mada nista ne fali notpade jedino sto u DW odmah vidim promjene-ne trebam otvarati crome.
DW isto nudi more toga pa sve to i plasi i zbunjuje ali … i on ponudja predloske unosa koda ali treba ipak znati sta je za sta jer tih kodova ima tona :slight_smile:
Neznam mozda je cak i lakse tj brze nauciti HTML pisajuci i koristeci DW.
U njemu se moze koliko sam malo proucavao i raditi bez pisanja coda pa onda pogledati kako to izgleda u obliku HTML sto je isto dobra fora za ucenje,ali se onda pitam cemu zapravo ucenje ako se u programu moze sve napraviti dok se isti prouci sta i kako??!
Stalno mi se namece to pitanje :frowning:
Zasto su uopce i izmislili te WYSIWYG editore??
Ovo misljenje"Sa WYSIWYG editorima nemate neku veliku potrebu za učiti HTML, ali svatko tko se želi imalo ozbiljnije baviti izradom web stranica mora naučiti HTML jer je HTML majka svih web stranica i sve počinje od njega." mi govori da je svrha ucenja HTML-a sama za sebe,jer kako da drugacije shvatim da je potrebno nauciti HTML a onda ipak raditi u recimo DW i FW ??
Kao pocetniku nista mi tu nije jasno i od pomoci-sve me to zbunjuje i dezorjentira!! Radje bi da postoji samo pisanje ili samo program!

[quote=“tihi05”]…ali se onda pitam cemu zapravo ucenje ako se u programu moze sve napraviti dok se isti prouci sta i kako??!
Stalno mi se namece to pitanje :frowning:
Zasto su uopce i izmislili te WYSIWYG editore??
[/quote]
Eto ja ti predlažem da složiš jednu jednostavnu stranicu u tom WYSIWYG editoru, bez da pregledavaš kod. Dakle stranica sa 3-4 glavne stavke(o nama, proizvodi, usluge, kontakt), to posloži i nabaci negdje kod na net, a onda ću ja tu istu stranicu pretipkati ručno u Sublime textu. Na kraju ćemo vidjeti razlike, u lakoći održavanja, samoj velićini stranica, brzini učitavanja, prilagođenosti tražilici za brže indeksiranje, cross kompatibilnosti sa svim današnjim browserima itd.

Možda nakon toga shvatiš što je ručno tipkanje koda, a što slaganje stranice u Dreamweaveru ili FrontPageu.

WYSIWYG editori su izmišljeni za brzo slaganje nekakvog kostura stranice zbog radi prezentacije iliti čega već. WYSIWYG većinom koriste korisnici koji nemaju vremena, volje, želje raditi i učiti taj dio posla i kojima izgled i kod stranice nisu odviše bitni.

hmmm-a sta mislis na pisanje koda i ucenje html-a u notpade ili DW -sta je bolje i gdje cu se brze opismeniti ??
Koliko je otprilike potrebno vremena totalnom pocetniku koji radi dnevno recimo 4 sata da nauci html?

[quote=“tihi05”]hmmm-a sta mislis na pisanje koda i ucenje html-a u notpade ili DW -sta je bolje i gdje cu se brze opismeniti ??
Koliko je otprilike potrebno vremena totalnom pocetniku koji radi dnevno recimo 4 sata da nauci html?[/quote]

Trebaš ti još puno čorbe pojest :zub:

Pvo ovaj link na YOoTube tutorial šta si dao je banana, lik je amater vjerojatno veći od tebe, i uz to kopira lekcije sa w3 School-a koje su pune bagova i grešaka.

Svatko od nas je prošao sito i rešeto svega i svačega, ja sam tako došao do spoznaje da je ovo najbolji način učenja osnova weba (trenutno):

[font=Arial Black][color="#006400"]Najbolje bi ti bilo instalirat sublimetext2 (besplatan je) u njemu stisni Shift+Alt+2, to će ti otvorit 2 usporedna prozora, u jedan stavi index.html a u drugi styles.css i kreni od NULE. Koristi Chrome preglednik jer klikom na F12 u Chromeu otvaraš “inspektora” s kojim vidiš sve detalje svoga rada.[/color][/font]

Ako već moraš gledat video tutoriale onda zaobiđi ovakve prodavače magle i paraznanja, koristi se ENVATOM, Lyndom i TotalTrainingom.

Pozz :eu:

[quote=“Uber_Gosu”]Trebaš ti još puno čorbe pojest :zub:

Pvo ovaj link na YOoTube tutorial šta si dao je banana, lik je amater vjerojatno veći od tebe, i uz to kopira lekcije sa w3 School-a koje su pune bagova i grešaka.

Svatko od nas je prošao sito i rešeto svega i svačega, ja sam tako došao do spoznaje da je ovo najbolji način učenja osnova weba (trenutno):

[font=Arial Black][color="#006400"]Najbolje bi ti bilo instalirat sublimetext2 (besplatan je) u njemu stisni Shift+Alt+2, to će ti otvorit 2 usporedna prozora, u jedan stavi index.html a u drugi styles.css i kreni od NULE. Koristi Chrome preglednik jer klikom na F12 u Chromeu otvaraš “inspektora” s kojim vidiš sve detalje svoga rada.[/color][/font]

Ako već moraš gledat video tutoriale onda zaobiđi ovakve prodavače magle i paraznanja, koristi se ENVATOM, Lyndom i TotalTrainingom.

Pozz :eu:[/quote]

Evo cijele dane visim na tome i polako ucim i sabirem znanje!
Ovo ovdje sto si mi napisao je isto jako koristan savijet sa time da meni i onaj sa youtube puno znaci :slight_smile:
Sve spajam(linkove sa veba i programe) i pokusavam naci sto mi treba -jest da je tesko i da si vjerojatno pod tim mislio na onu “čorbu” ali ako toliko sati visim i ne odustajem to mi nekako daje nadu da imam i volju,jer bez dobre volje nista od svega toga :slight_smile:
Pisem primjere kodove iz W3shool tj kopiram ih u DW pa tamo vidim sta se desava dok nesto mijenjam u desing propertisu.
Dok naletim na nesto sto neznam poput “div” nisam znao kako da pronadjem objasnjenje sta je to i sta to radi,ali sjetio sam se googla i upisem tako pa me prebaci na W3 itd…
Izgleda da ce mi trebati puuno vremena dok cu znati ono sto sam si zamislio i sto bih htio znati kod izrade stranica.
Sad u ovoj fazi samo vjezbam i ucim i ne pokusavam jos raditi stranicu jer to mi sad nije ni bitno !
Hvala ti za savjet !!

Najbolje bi ti bilo instalirat sublimetext2 (besplatan je) u njemu stisni Shift+Alt+2, to će ti otvorit 2 usporedna prozora, u jedan stavi index.html a u drugi styles.css i kreni…

napravio sam kao sto si napisao i otvorio prozor styles.css i onda zastao…sta cu sa tim prozorom kad jos ne ucim i nemam pojma o css.

Da li je pametno usporedno uciti HTML i CSS ??
Kako si ti poceo jedno pa drugo ili zajedno ?

[quote=“tihi05”]Da li je pametno usporedno uciti HTML i CSS ??
Kako si ti poceo jedno pa drugo ili zajedno ?[/quote]

U današnje vrijeme ne da je pametno, nego je ono pod moraš. Učiti HTML bez CSSa ili obrnuto je potpuno besmisleno.
Ja osobno sam išao zajedno i jedno i drugo.

Vidim često spominješ da par dana stalno visiš i tražiš i da ti to nekako daje nadu da imaš volju i sl. E pa majstore kad budeš visio 10-15 godina svakodnevno pred kompom i tražio i radio i učio, e onda možeš reći da imaš volju i ne odustaješ, ali u svakom slučaju pohvalno je da se interesiraš.

Sa kad bolje razmislim, meni je za 2 mjeseca i tri dana točno 20 godina kako sam prvi put sjeo pred PC(ne računam Spectrum ZX i Commodore 64). Bila je to pila 386DX 8 MHz 4 MB RAM i 50 MB tvrdi disk, mislim da sam ga kompresijom podataka digao uvije za duplo na 100 MB. :slight_smile: U to doba me je zanimala glazba, pa je bilo puno mixanja i takvih stvari.

Hmm, ja sam ovdje još iz toga doba i sjećam se 386 DX 40 (imao sam i koprocesor) i SX 33 te SX 25.
Otkud tebi 8 Mhz, pojma nemam :stuck_out_tongue:

Potpuno smo otišli off topic, ali nije bilo i386DX sa 8 MHz.
Osim možda sa isključenim turbom?

BTW sa uključenim turbom, procesor je radio normalno, punim kapacitetom.
Botun Turbo služio je za usporavanje procesora, kako bi se mogle pokrenuti stare igre.

[quote=“CreatifCode”]U današnje vrijeme ne da je pametno, nego je ono pod moraš. Učiti HTML bez CSSa ili obrnuto je potpuno besmisleno.
Ja osobno sam išao zajedno i jedno i drugo.

Vidim često spominješ da par dana stalno visiš i tražiš i da ti to nekako daje nadu da imaš volju i sl. E pa majstore kad budeš visio 10-15 godina svakodnevno pred kompom i tražio i radio i učio, e onda možeš reći da imaš volju i ne odustaješ, ali u svakom slučaju pohvalno je da se interesiraš.

Sa kad bolje razmislim, meni je za 2 mjeseca i tri dana točno 20 godina kako sam prvi put sjeo pred PC(ne računam Spectrum ZX i Commodore 64). Bila je to pila 386DX 8 MHz 4 MB RAM i 50 MB tvrdi disk, mislim da sam ga kompresijom podataka digao uvije za duplo na 100 MB. :slight_smile: U to doba me je zanimala glazba, pa je bilo puno mixanja i takvih stvari.[/quote]

Je OT, al si mi vratio sjećanje… 26 godina od prvog susreta sa Orlom, 25 godina od prvog natjecanja informatičara (tadašnja grupa pioniri), učenje BASIC-a pa kasnije i assemblera, cijelo ljeto '88 koje sam radio kako bih zaradio za prvi komp - ATARI 130XE (128 mb RAM-a i 8 MHz 6502 procesor kao i commodore), i prvi PC negdje '90-ih, 486-ica i WIN95 (i monokromatski monitor 14")…
Da, kad se sjetim koliko učenja je iza svega ovoga, mozak ti se raspameti.
Pa se sjetim bravara, trgovaca, ekonomista i ostalih zanimanja kod kojih učenje prestaje kad završiš sa školom, za razliku od developera koji uči svakodnevno (doslovno). Posljednje 2 godine učim PHP i jQuery intezivnije nego ikada prije, a imam četiri banke…
Jednom mi je jedan stari programer (gospodin ima preko 60 godina, njegov početak programiranja bio je lemljenje žica na ploči, a kasnije bušenje kartica) kako programeri imaju “rok trajanja” odnosno da “izgore” nakon nekog vremena. U posljednje vrijeme mi se čini kako je bio u pravu, nekako u posljednje vrijeme imam sve manje entuzijazma, volje i mašte…
Sinu sam rekao da ne smije bit programer.
Nek rađe bude nogometaš.
Barem će mu mozak biti na “paši” i imat će više vremena za život :slight_smile:

A jeste me utjesili… no dobro nisam ja od juce sa kompom ali vise oko muzike posto se time i danas bavim. Web dizajn mi je hobi i ne mislim se time baviti i zaradjivati jednostavno me za sad zanima a dokle vidjet cemo. Mozda me i danas pusti a mozda i ne :slight_smile: samo bih vas molio da mi pomognete ono gdje zapnem a to je svako malo sad pogotovo dok nist ne znam.
Hvala…

[quote=“dmitrecic”]Je OT, al si mi vratio sjećanje… 26 godina od prvog susreta sa Orlom, 25 godina od prvog natjecanja informatičara (tadašnja grupa pioniri), učenje BASIC-a pa kasnije i assemblera, cijelo ljeto '88 koje sam radio kako bih zaradio za prvi komp - ATARI 130XE ([color="#B22222"]128 mb RAM-a[/color] i 8 MHz 6502 procesor kao i commodore), i prvi PC negdje '90-ih, 486-ica i WIN95 (i monokromatski monitor 14")…
Da, kad se sjetim koliko učenja je iza svega ovoga, mozak ti se raspameti.[/quote]
:zub:

Sorry svima, da istina nije bio 8, nego 16MHZ

List of microprocessors, ali čini mi se, nisam siguran da se čak radilo možda i o nekom od ovih 8086 8MHz-nim procesorima: List of microprocessors, ono što sam siguran je da je bio AMD. AMD forever. :zub:

jbg, davno je to bilo.

Ne mogu izdržati, a da ne kažem svoje mišljenje.

U jednu ruku drago mi je što je toliko ljudi pohrlilo (sada već 3 stranice) i pomažu kolegi koji je otvorio ovu temu, drago mi je što ste mu dali toliko korisnih savjeta i uveli ga u ovaj “svijet”.

Ali nikako mi nije jasno kako sada odjednom svi pružaju toliko informacija svi pišu odgovore dok je do negdje prije bilo " Prije nego postaviš ovakva pitanja pretraži Google i starije postove!!! " .

Neznam jeste li primjetili,postoji i mnogo tema na kojima nema odgovora ili je možda samo 1-2 odgovora. Ne želim podcjenjivati kolegu koji je otvorio temu, ali pitanja su konkretnija i ne radi se o ovim “osnovnim stvarima” za koje postoji brdo tutoriala i na kraju krajeva w3schools na kojemu se možete upoznati sa svim “osnovnim stvarima” vezanim za HTML,CSS,… ( Da,da,da svi koji ste sada pomislili da i svoje ne odgovorene teme navodim u ovome. Istina je! ).

@tihi05 Oprosti, ali morao sam. Nemam ništa protiv tebe i još jednom ponavljam da mi je drago što su ti pomogli.

Pardon, 128 KB ne MB

Kaj, pa to je bila “pila”. Pojma nemaš kolko stane u 128 kb rama :slight_smile: