Molim savjet kod kupnje laptopa

Tvoj problem :slight_smile: Evo pogledaj kako se jabuka sa mobilnim procesorom ponasa

1 Like

Hmmm pa baš i nije istina… Kod mene u firmi (nas preko 1200) imamo HP ProBook modele i to su extra laptopi. Neki od kolega te laptope imaju i po 6-7 godina tako da nebi se složio s time, nego s @dadaas da je stvar da za HP moras dati malo više da bi dobio nešto, iako malom sam dao HP laptop za 2400 kn i dalje je kao nov i sve radi a star je već 2 godine :wink:

Radio sa acer, lenovo, hp, toshiba… no kad je dosla jabucica sve je postalo, brze, lakse… MAC OS (sierra) je prejednostavan, sve je minimalisticko a opet funkcionalno, skroz druga prica od Win… Za tvoj budzet se nebi previse zamarao sa lenovo, acer itd…

Samo sto mu se nece isplatiti da naruci iz USA tako da bolje da ode u istyle pa tamo uzme.

Nisam ni mislio doslovce da uzima via usa, moze isto to via amazon de.

Ja sam nakraju, nakon 5 predomišljanja kupila ovaj: https://www.sancta-domenica.hr/notebook-asus-vivobook-pro-n705-n705un-gc076-win10.aspx posto ima 1tb hdd i 256gb ssd. Za sad se čini ok samo je vrlo glasan. Uvijek sam imala laptope koji se nisu uopce culi osim kad bi se pregrijali, a ovaj se bas stalno čuje. Valjda ću oglušit na to s vremenom.

1 Like

Ako je glasan dobro da si rekla da ga drugi ne kupe, ja sam svoj AMD comp istekao iz struje i vise ne palim to ■■■■■ koje zuji da popizdis.

Nakraju se ugasio ventilator nakon nekih 10 minuta i sad je lijepo tih :smiley:

Cek upalis ga i tek nakon 10 minuta se ugasi ventilator?

Ako ces igrat igrice ili ako nema prozracnost ispod laptop moze biti glasan i to na duze vrjeme. To je normalno, jer bolje da se ventilira nego da se zapali. Ali ako je na startu glasan to mi je sumnjivo.

Ha gle, ljeto je…i moj je glasniji nego inače… Svakog ljeta isti simptomi… zagrijava se, usporava, ventilator češće puše…

Uobičajeno je da se čuje vent grafičke na samom bootu, ali on bi se trebao utišati odmah nakon što driver preuzme kontrolu (moje laičko razmišljanje).
10 minuta je dovoljno da skine driver sa neta :slight_smile:

Vidjet cu kako ce se ponasat sljedecih dana. Tek sam ga jednom ukljucila i tad je bio glasan prvih 8-10 minuta.

Normalno da se cuje ako se koristi grafika mislim za tipa igre tj ventilator od graficke. Kupis odlican laptop tj sa odlicnom grafom i onda smanjis settings u igrama sto bi bilo tipa kupio laptop za igranja, a smanjio settings u igrama cisto da ne bude problema sa temperaturom i glasnocom (brzina ventilatora od grafe namjestena fiksno prema settingsu igre nakon par minuta igranja cisto da se dobije neki omjer dobre temperature i glasnoce). Ako je ovdje bas prica o igrama na laptopu, SVAKI laptop je katastrofa, uzmes laptop od 18 000 kuna i mislis sad sam car, a da uzmes desktop pc bio bi BOG. Upali laptop skini sve drajvere i updejte za windowse, vidim da imas ssd, to ide obavezno na C:\ tj gdje su windowsi da se brze upali komp, jer ako stavis hard (hdd) treba duze vrijeme da se ucita, drugim rijecima upalis laptop, ude u windowse, a ne mozes klikat ili sve skroz usporeno pa trebas cekat^^

Ventilator pri startu puse na max a kao sto kaze @trnac cim driveri preuzmu kontrolu on se stisa. Znaci da vjerojatno nisu instalirani svi driveri.

Danas mi pak cijelo vrijeme puše ventilator i poprilično se čuje :confused: Ali koliko vidim po internetu, velik broj ljudi ima taj problem tj valjda je jednostavno takav laptop da se ventilator stalno cuje i to glasno. Ali budem jos otisla u ducan gdje sam ga kupila da provjerim za sigurno.

Gledam sad po netu nacine kako utisat taj ventilator pa vidim da je dosta ljudi promjenilo u postavkama Maximum processor state na manji postotak tako da se limitira snaga laptopa a s time i zagrijavanje pa se ventilator ne ukljucuje ali mi je to bzvz posto sta cu si namjerno usporavat laptop.

Radije uzmi desktop racunalo.
Ne kuzim zasto se forsiraju laptopi za development kad za to nisu?

Koliko god da netko kaze jaci laptop od 9 k kn je dobar, sve su to lovacke price. Govorim iz iskustva.

Nije problem jedan program ili 4 programa istovremeno.

Problem je kad vrtis virtualku, phpstorm, workbench, firefox, chrome i jos hrpu drugih programa.

Phpstorm je pisam u javi i naravno da trosi puno rama.

Za 10 k kn dobijes vrhunsko racunalo sa 32 gb rama i 2 ssd diska.

Necu desktop racunalo jer koristim laptop na 3 razlicite lokacije, a s desktopom bi to bilo malo teze izvedivo.

Daj reci kako ga koristis? Mislim kada se vrti taj ventilator, jel igras PUBG? Renderas neke filmove ili koristis multicore programe ili vise programa od jednom pa se odna zavrti?

Recimo moja graficka vrti ko blesava zato jer radi, ali ako tvoja vrti ventilatore bezveze onda to niej dobro. A ovo da smanjiti koristenje procesora rjesenje je da bi uzeo taj laptop i bacio ga u glavu liku koji mi ga je prodao.

Tak da to zanemari. Prvo vidi jel koristis laptop maksimalno pa se vrte ventilatori, to je normalno.

Maksimalno sta sam imala ukljuceno na laptopu do sad je Chrome sa par tabova. Sad pak nista ne radi na laptopu, samo miruje a i dalje se cuje ventilator. Mislim da tu nesto na valja. CPU je 2% ako to ima kakve veze. Kad sam imala Chrome ukljucen je bio nekih 7%. A skinula sam onaj program koji kaze temperaturu pa pise oko 50 stupnjeva makar ne znam jel to tocno jer laptop nije uopce topao.

Ak je komp friški (a je), pretpostavljam da malac skida updejtove koji su ruku na srce prava gnjavaža.
Svakako treba pogledat jesu li updejtovi problem.
Provjeri na otvoru za ventiliranje kakav zrak malac ispuhuje. Jel hladno, toplo ili vruće.