Mozgalica - za dobre logičare

hahaha, samo pauku nedostaje 8 nogu… :slight_smile:

Dakle, dobili smo 3 točna odgovora na početnu mozgalicu.
Čestitke, trnac, Znaj i Daemien!

Evo varijacija Russellovog paradoksa kojim je krahirao naivnu teoriju skupova:

Suppose there is a town with just one male barber. In this town, every man keeps himself clean-shaven by doing exactly one of two things:

1. Shaving himself, or
2. going to the barber.

pitanje:
Who shaves the barber?

[quote=“Ariosto”]Evo varijacija Russellovog paradoksa kojim je krahirao naivnu teoriju skupova:

Suppose there is a town with just one male barber. In this town, every man keeps himself clean-shaven by doing exactly one of two things:

1. Shaving himself, or
2. going to the barber.

pitanje:
Who shaves the barber? [/quote]

Ne kužim???
Bilo bi idealno da je “brijačica” i da ne treba brijanje.
Ovako brijač brije sam sebe jer ne može otići do brijača.

Meni je nejasno postavljeno. Možda ima više brijača, od toga samo je jedan muški…
Baš me zanima što je rješenje. :zub:

[quote=“Ariosto”]Evo varijacija Russellovog paradoksa kojim je krahirao naivnu teoriju skupova:

Suppose there is a town with just one male barber. In this town, every man keeps himself clean-shaven by doing exactly one of two things:

1. Shaving himself, or
2. going to the barber.

pitanje:
Who shaves the barber? [/quote]

Ja mislim da ovdje ne postoji riješenje xD o.O

Brijač je transrodna osoba, biološki žena, pa se zbog prirođene ćosavosti ne mora brijati.

http://d37nnnqwv9amwr.cloudfront.net/entries/icons/original/000/001/987/fyeah.jpg

[quote=“Ariosto”]Evo varijacija Russellovog paradoksa kojim je krahirao naivnu teoriju skupova:

Suppose there is a town with just one male barber. In this town, every man keeps himself clean-shaven by doing exactly one of two things:

1. Shaving himself, or
2. going to the barber.

pitanje:
Who shaves the barber? [/quote]

Poslije radnog vremena se sam brije :sherlock:

ček malo…znači svaki mačo men u tom gradu:

  1. Ili se sam brije
  2. Ili ide kod brijača
    Jedno od to dvoje moraju, jel tak?

brijač je također jedan od tih menova, pa i on radi jednu od te dvije stvari…eo da to pokušam razradit…

  1. Kada bi se on sam brijao, nebi išo kod brijača…
  2. Kada se nebi sam brijao, moro bi ić kod brijača

1.a.) Ako se sam brije, onda ne ide kod brijača (a on je brijač) pa se ne brije sam…
2.a.) Ako se ne brije sam, onda ide kod brijača (on), pa se opet brije sam…

Ako se brije sam, onda se ne brije sam…
Ako se ne brije sam, onda se brije sam…

Kužite? Ni ja! What The F**?!?!

[quote=“Ariosto”]Evo varijacija Russellovog paradoksa kojim je krahirao naivnu teoriju skupova:

Suppose there is a town with just one male barber. In this town, every man keeps himself clean-shaven by doing exactly one of two things:

1. Shaving himself, or
2. going to the barber.

pitanje:
Who shaves the barber? [/quote]

Naivna teorija skupova je uistinu inkonzistentna, ali i dalje predstavlja dobar uvod u aksiomatsku teoriju skupova…

Odgovor na ovo pitanje ovisi o pristupu kojim se problem nastoji riješiti. Npr. odgovor “taj brijač ne postoji” naprosto bi značio da definicija (*onog što se nastoji definirati) nije zadovoljavajuća, a unutar određene teorije (naivna teorija skupova).


Prema naivnoj teoriji skupova svaki niz koji se može definirati predstavlja određeni skup… Neka se ima skup S koji predstavlja skup svih skupova koji nisu ujedno i vlastiti članovi (pod-skupovi). Sada se i skup S (brijač) može definirati kao vlastiti član (podskup), stoga je to kontradikcija tvrdnji da je S skup koji sadrži sve skupove koji nisu vlastiti članovi. Ako pak skup S ne bi bio isti kao i njegovi članovi, po ovoj teoriji bi se opet definirao kao vlastiti član (pod-skup).

Iz izrečene tvrdnje slijedi da se brijač brije sam ili da se brije kod brijača…
– ako se brijač ne brije sam, onda se mora sam obrijati (jer je on brijač),
– ako se brijač brije sam, onda se ne smije sam obrijati.
(Definicija brijača i ostalih muškaraca je ista, te tvore isti skup S.)

p.s. ovo je u biti Russelov paradoks, ne derivacija. Derivacija ovog paradoksa bi bila npr. da se ne definira spol brijača, onda bi ovo bila mozgalica :slight_smile:

Napisah da je varijacija… Zanimljivo je to sa Russellom u svakom slučaju, a i ostalim logičarima.

Postoji i odličan strip o tome, ako nekoga zanima.

Ako je u svakom od 7 kamiona bilo po 7 žena, a svaka od žena imala po 7 vreća u kojima je bilo po 7 mačaka koje su imale po 7 mačića - koliko je ukupno bilo nogu u tim kamionima?

[quote=“TomislavS”]

Iz izrečene tvrdnje slijedi da se brijač brije sam ili da se brije kod brijača…
– ako se brijač ne brije sam, onda se mora sam obrijati (jer je on brijač),
– ako se brijač brije sam, onda se ne smije sam obrijati.
(Definicija brijača i ostalih muškaraca je ista, te tvore isti skup S.)

p.s. ovo je u biti Russelov paradoks, ne derivacija. Derivacija ovog paradoksa bi bila npr. da se ne definira spol brijača, onda bi ovo bila mozgalica :)[/quote]

Moja teorija glasi. Brijač je Američki Starosjedilac ili ti ga Indijanac. Ne raste mu brada prema tome nema potrebe da se brije. Fuck Yeah eto rješenja paradoxa idem da apliciram za Nobelovu nagradu. Imate svi džabe hosting od mene ako je dobijem. :smiley: