MySql i PostgreSql

koliko se kod nas mysql i postgresql koriste u enterprise okuženjima tj. u većim sustavima?
ako ih ima dal i zapošljavaju db admine?

jer koliko vidim po vani dosta se te dvije baze koriste.

Na webu se uglavnom koriste MySql i PostgreSql (u korist MySql-a), dok se u korporativnom okruzenju uglavnom koristi Oracle (eventualno MS Sql i DB2).

neznam zašto MS sql sever, jer je on po kvaliteti u rangu mysql-a.

nema sve ono što enterprise baza mora imati, a što imaju recimo oracle i db2.

logiranje i pamćenje korisnika, tko je što radio itd…

po kvaliteti je recimo PostgreSql puno kvalitetniji od ms sql servera, a k tome sql server je jako trom s velikim količinama podataka, u prijevodu za jednaku količinu podataka za sql server treba imati jači server nego za postgresql ili mysql.

da, ali postgree je prije bio dosta sporiji na windows mašinama nego na linux mašinama (možda je još uvjek?), i znam da je SQL Server dosta brži, MS SQL ima veći marketshare nego Postgree, ali Oracle je #1 s dosta velikom prednošću pred ostalima

[quote=“Lola”]neznam zašto MS sql sever, jer je on po kvaliteti u rangu mysql-a.
[/quote]

Nemoj pricati bezveze, pa MS SQL za nekoliko nivoa bolji od mysql.

Funkcije, procedure… sve je puno naprednije na MSSQL, a tu je i T-SQL

[quote=“nike”]Nemoj pricati bezveze, pa MS SQL za nekoliko nivoa bolji od mysql.

Funkcije, procedure… sve je puno naprednije na MSSQL, a tu je i T-SQL[/quote]

radio sam sa sql serverom.

nije istina da je ms sql server bolji za nekoliko nivoa.

može se zvati i znj-sql i imati milijun mogućnosti kad je troma baza.
ne govorim o malim količinama podataka nego o većim, gdje sql server debelo zaostaje po performance-a.

i zato se nitko ne usudi imati veće baze na sql serveru, nego je oracle, db2, postgresql, mysql.
malo se raspitaj.
bio je članak, zašto nema baza većih od 2 TB na sql serveru, i odgovor je bio da je to veliki izazov.

dok na postgresql-u imaš baze po 10 TB pa i veće.
na mysql-u također.

postgresql je bio spor i nije valjao tamo do verziji 7.4, a sve verzije od 8.0 su bomba.

kreirate nekoliko tablica na svakoj bazi, napunite ih sa podacima tako da u svakoj tablici bude preko 100 M slogova i testirajte.

pa se uvjerite sami, gdje je koja baza.

pogotovo ako imate kompleksne query-e.

ja sam radio neke testove i znam.

sva pod istim uvjetima.

naravno, mysql i postgresql treba podesiti na najbolji mogući način.

recimo da postgresql na linuxu(64 bitnom) radi barem 40% bolje i brže nego na win, jer na win postoji samo 32 bitna verzija postgresql baze.

Slažem se sa @Lola. Moj savjet za veće projekte je obavezno korištenje PostgreSQL-a. ODMAH da napomenem da pri PostgreSQL-u ne mislim ni na kakve Windowse koji će vrtiti DBMS. PostgreSQL pokreni na 64-bitnom Linuxu i da vidiš kako sve leti.

MySQL preporučujem za manje i srednje velike projekte koji neće imati veću količinu podataka u budućnosti.

Oracle je po meni ipak vodeća baza podataka, ali bez obzira na to, mislim da je PostgreSQL jedini DBMS koji može na neki način konkurirati Oraclu.

MS SQL preporučujem samo u slučaju da stvarno nemaš drugog izbora nego koristiti neki Windows Server.

oracle koristiš kad moraš ali onda imaš i para.

svi briju na windowse i sql server, jer eto sve je na klik i jednostavno, a i uče studente na fakultetu, da osim toga ništa drugo ne postoji.

sad kako je oracle pripojio sun, neznam kako će mu ms konkurirati.
oracle je dobio: open office, mysql, virtualbox, javu,solaris, hardware i sve ostalo.

podržavat će: eclipse, netbeans i jdeveloper.
podržavat će: x86 i sparc
podržavat će: solaris, win, linux

i najavili su da će uložiti više para u razvoj mysql-a.

ako hočeš koristiti komercijalni software onda oracle + solaris (ili linux).
ako koristiš open source onda linux + postgresql (ili mysql).

trećeg nema.

[quote=“Lola”]koliko se kod nas mysql i postgresql koriste u enterprise okuženjima tj. u većim sustavima?
ako ih ima dal i zapošljavaju db admine?

jer koliko vidim po vani dosta se te dvije baze koriste.[/quote]

Kada koristiš MySql onda ne želiš da drugi znaju da ga koristiš.
Kada koristiš Oracle onda sazoveš konferenciju za novinare kada kreneš u realizaciju.

Jedini veći sustav za koji sam čuo da koristi linux i vjerojatno mysql je Konzum koji to ima (??) za svoj POS sustav.

[quote=“trnac”]Kada koristiš MySql onda ne želiš da drugi znaju da ga koristiš.
Kada koristiš Oracle onda sazoveš konferenciju za novinare kada kreneš u realizaciju.

Jedini veći sustav za koji sam čuo da koristi linux i vjerojatno mysql je Konzum koji to ima (??) za svoj POS sustav.[/quote]

linux/unix se dosta koristi u hrvatskoj.
telekomi, banke + neki drugi.

[quote=“Lola”]linux/unix se dosta koristi u hrvatskoj.
telekomi, banke + neki drugi.[/quote]

Banke da koriste linux?
Prvi glas.
Po mojim saznanjima bježe od svega što se može dovesti u konotaciju besplatnog, barem u IT-u.

Jedno sam vrijeme radio za firmu koja je šarafila bankarski SW.
Unix (AIX) kao OS i Informix baza.

[quote=“trnac”]Banke da koriste linux?
Prvi glas.
Po mojim saznanjima bježe od svega što se može dovesti u konotaciju besplatnog, barem u IT-u.

Jedno sam vrijeme radio za firmu koja je šarafila bankarski SW.
Unix (AIX) kao OS i Informix baza.[/quote]

ovo nije istina.prvi primjer ti je java.java je jako popularna u enterprise okruženju, a k tome još i besplatna i još k tome open source kao i dosta alata.i većina banaka ima aplikacije pisane u javi kao i kod telekoma.

napisao sam linux/unix.
banke su na unix-u, a telekomi linux/unix.
od unixa (AIX i solaris i eventualno HP-ux).

danas ti je većina stvari open source.

pogledaj compiler-e ili bilo koji programski jezik.
sve je open source osim .net-a.

perl (za skriptiranje na linux/unix-u), Python (za svakodnevne stvari), Java (za enterprise), Php (web, web portali), c/c++.

sve ovo imaš open source, alati -> open source.

open source ne znači besplatno.

vani je jako raširen open source.

[quote=“trnac”]Kada koristiš MySql onda ne želiš da drugi znaju da ga koristiš.
[/quote]

• Case Study: Symantec Benefits from MySQL Embedded Server’s Rock-Solid Quality and Low Administrative Costs
  • Case Study: Telenor Powers its Next Generation Mobile Broadband Services with MySQL Cluster
  • Press Release: MySQL Saves Cashpoint an Estimated Half-Million Euros per Year
  • Case Study: Ticketmaster.com Migrated from Microsoft SQL Server to MySQL and Improved Scalability by 400%
  • Case Study: thePlatform Migrates Media Publishing System to MySQL and Achieves 23x Performance Gain with the MySQL Query Analyzer
  • Case Study: Datagest selects MySQL for tour operator management application
  • Case Study: MySQL Delivers 50% Lower Database Costs as NetHawk Develops Network Monitoring Solutions
  • Case Study: SonicWALL Achieves 100% ROI in Under Nine Months Using MySQL Embedded Server

Ja znam da većina ljudi svoje negativno mišljenje temelji na MySQL<5, no očito to nije slučaj kod (nekih) korporacija.

Stvari se očigledno mijenjaju u korist open source stvari.
Kako HR kasni cca 10 godina za zapadom, tako će i potražnja za takvim meštrima porasti za 10-ak godina.

Možda i više ako većina razmišlja kao ja.
Podjela SW-a:

• na onaj za koji me BSA zaje… i onaj za koji me ne zaje…
  • na onaj koji mi treba/koristim i ostalo

Vrlo rado bi se sada prepucavao s vama oko perla/jave/pytona/mysql-a/linuxa/php-a i sličnih stvari ali na žalost o tome nemam pojma i to vodim u kategoriji “ostalo”. :slight_smile:

da otvorimo temu?

evo otvaram temu u Birtiji.

[quote=“trnac”]Stvari se očigledno mijenjaju u korist open source stvari.
Kako HR kasni cca 10 godina za zapadom, tako će i potražnja za takvim meštrima porasti za 10-ak godina.

[/quote]

za prosjekom EU-a kasnimo 30 godina, za zapadom 50 godina, za švedskom (70-100 godina).

u IT-u kasnimo više od 10 godina, barem 20 godina.

[quote=“Lola”]za prosjekom EU-a kasnimo 30 godina, za zapadom 50 godina, za švedskom (70-100 godina).

u IT-u kasnimo više od 10 godina, barem 20 godina.[/quote]

Koji su to pokazatelji koji ulaze u prosjek i gdje je to istraživanje koje pokazuje takvo kašnjenje za prosjekom?

bio je članak da kasnimo 30 godina za prosjekom EU.

pa za češkom kasnimo samo 20 godina.

To su dva razlicita segmenta baza podataka (kao da usporedjujes terence i sportska vozila).

A izmedju ostaloga, Oracle nije vodeca baza podataka samo zbog same baze, Oracle ima jos hrpu toga sta stoji iza te baze.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja