MySQL locale en_US u hr_HR

Mislim da bi treb’o da prihvataš input onako kako si odredio korisniku.
Striktno da napišeš šta se očekuje, recimo

12.345,67 // decimalna mjesta odvojiti zarezom a hiljade, milione i milijarde tačkom

Ovakva uputstva su jako bitna.

Zatim koristiš taj konvertor u jeziku (vb.net) da uzmeš koji je to tačno broj, recimo

12345.67

Ovakav broj smještaš u bazu.
Kad kupiš vrijednost iz baze, opet u vb.net-u konvertuješ output po želji u

12.345,67

a bazu ne diraš jer će ti se ispostaviti da si pokren’o lančanu reakciju izmjena.

Tako ćeš poštovati Robustness principle a ujedno ćeš po tom pitanju imati jedan failure point na input-u i output-u na mjestu gdje radiš Data validation i konverziju output podataka.

bravo @tpojka . To sam znao, ali nije dao vrag mira. Što sam sve pokušao s bazom ni sam više ne znam. Sada vidim da sam promjenama uhvatio i neke baze koje nemaju veze s ovim projektom.

Imam sada situaciju, baza (applikacija se koristi već) uredno primi naše karaktere ‘šđžćč’ ako ih ukucam kroz phpMyadmin. Uredno primi podatke iz aplikacije ALI ‘čćđ’ zamijeni sa ccd. Da napomenem, ‘šž’ uredno budu upisani u bazu. Mijenjao sam COLLATION & CHARACTER SET na bazi, tabeli, u poljima na

CHARACTER SET = 'utf8mb4' DEFAULT COLLATE 'utf8mb4_general_ci'

Nemam ideje više. I ono što sam znao, više ne znam. Ako može pomoć, koji je nama (HR) najbolji setup za odabrati?

Mujo i čupanje™. :smile:

Probaj prije (insert) query-ja da staviš

SET NAMES utf8

Pogledaj ovde, ovde odnosno ovde, ovde (obrati pažnju koje se sve vrijednosti konfigurabilne) il’ na nekim sličnim linkovanim artiklima.

U PHP-u se može postaviti u DSN

$dsn = 'mysql:host=localhost;dbname=testdb;charset=utf8';
$dbh = new PDO($dsn, 'user', 'pass');

Trebalo bi da je isto [tj. da se može postaviti] i u drugim jezicima.

1 Like

Da, ovo je OK i u vb dot net

Dim con As New MySqlConnection("server=IPADRESA;user id=korisnik;password=password;persistsecurityinfo=True;database=baza;charset=utf8mb4")

Radi na ovom projektu radi kojeg sam sve i ■■■■■■■. Na projektu koji je u produkciji nisam koristio connection string u samom kodu, nego BindSource, TableAdapter i DataSet
moram vidjeti kako da uredim charset …

Hvala na gornjim linkovima :wink:

EDIT: Radi i na drugoj aplikaciji.

1 Like