Način pristupa ljudima

Ukratko: Sastavljam mail kako se obratiti ljudima koji drze restorane i cijelo jutro nista. Uglavnom o sajtu se radi (nije jos online) da stavim mapu grada gdje se nalaze restorani, a sto trebam od vlasnika restorana je da mi dozvole da s njihove stranice i/ili s fb stranice skinem slike i stavim na svoj sajt, ime restorana, adresu te broj telefona. Kako se obratiti vlasniku za ovakvo nesto. Ovo je tako jednostavno da sam mislio da nece biti problema i sada kada sam poceo sastavljati mail toliko sam izmjenio mail da neznam jeli dobar ili ne.

Postovani, besplatno promovirajte svoj restoran na nasem novom portalu www.restportal.hr koji su prepoznali i drugi restorani (konkurencija)
Uz vasu dozvolu stavili bi slike, kontakt i opis vaseg restorana kako bi vas potencijalni korisnici sto lakse pronasli.
www.restportal.hr
potpis…

iako mislim da bi reach za takve stvari trebao ici ili osobno ili telefonski

1 Like

Cemu to?

Gubljenje vremena i resursa.

Skini slike i postavi ih na stranicu i onda im posalji mail sto si napravio. Oni koji se bune steraj ih u K****, to i nisu restorani, ti su promasili posao pa te maknes, jer tamo nezelis slat ljude jer ce ljudi popljuvat i tebe i taj restoran.

Znaci slike, kontakte koji su javno prikazani slobodno koristis u ovom tvom smislu. Jer je ocito da neces srat po restoranima pa netrebas ni trazit dozvolu, jer bi oni itekako htjeli da su njihove slike i kontakti po cjelom internetu.

1 Like

Hvala na odgovorima.

Sve ovo je odlično kako ti je rekao Vladowsky, čak i zadnja rečenica, mada ja mislim da te nitko ne priječi da na svom Websiteu objaviš informacije koje su već dostupne online, pa čak i slike (koje ćeš staviti na svoj server a ne hotlinkati). :blush:
P.S. Jer… što ako ti taj lik, hipotetski rečeno, kaže “Neću da me staviš na svoj web”? :slight_smile:
P.S.2. Sad vidim da i Dadaas to isto misli.

da to je isto opcija da uzmes bez pitanja i dovidjenja a ak se neko zali onda mislis… pogotovo jer masa tih stranica uopce nema tos djeljenje sadrzaja privatnost itd…netreba komplicirat jer ih vjerovatno imas hrpu… napravi skriptu kaj ce ti to sve sama posaugat i ubacit u bazu…

Ma bojao sam da je to kao kopiranje clanaka s drugog sajta i stavljanje na kraju link izvora clanka, pa mi onda dode mail da kopiram clanke sa stranice bez njihovog odobrenja, a neki su mi cak ne izravno, ali da se mogu pozvati na odvjetnika tako da me to zastrasilo pa se sada za svaku glupost moram raspitati prije nego sto nesto ucinim.

ima dost histerije oko tih autorskih prava jer ih je gugl mal razdrmo… ak preimenujes fajl slike i maknes one neke podatke ko moze rec da nisi ti otiso sam i usliko a opis, lokacija i telefon ne spadaju u autorsko djelo…

Mislim da je red da se pita. A opet ne možeš baš isti kadar uloviti :slight_smile:

Ma nije red. To je kao da dodjes u restoran pa pitas, dali slobodno jedem u vasem restoranu.

Ili da ih pitas u ovom slucaju:
Dali zelite da vam posaljem ljude u restoran da jedu?

Naravno da je odgovor da.

Jos jednom se na ovom forumu promovira kriminal ko nesto skroz normalno.
NE, NIJE OKEJ ukrast tuđi sadrzaj bez pitanja, razlozi krađe NISU bitni, to sta ti mislis da im cinis uslugu nije bitno, nista nije bitno osim toga da si ukrao neciji rad. Pogotovo je kretenski i infantilno krast kad je tako jednostavno pokazat malo morala i stvarno pitat za dopustenje, koje ces najvjerojatnije dobit. Svi koji ti kazu drugacije su ili djeca ili varalice.

Jedino sta svakako mozes stavit bez pitanja je informacija da je restoran XY dostupan na toj i toj adresi, ima radno vrijeme to i to itd, jer su to javne informacije i ne podlijezu zakonu o autorskim pravima. Ali nikako ne mozes uzet njihove slike bez dopustenja. Pogotovo ako se radi o profesionalnim slikama - autor tih slika je naplatio koristenje restoranu, a ne tebi.

2 Likeova

Jesi kad cuo za slike koje se slobodno javno koriste?

Jesi ti fotograf? E pa onda kad ljudima radis slike lijepo im objasni za sto ih slobodno koriste, vjerujem da te nijedan restoran nebi unajmio kada bi im rekao da slike slobodno se koriste samo na njihobim sluzbenim stranicama i da doma muz i zena gledaju slike.

Probaj prodat te fore kod sljedeceg snimanja, pa da vidimo koliko ces posla imat.

I ja tu ne govorim o nikakvoj kradji. Ako ja promoviram neciji proizvod i radim uslugu da se taj proizvod promovira i proda onda imam pravo koristit te slike. Dakle sa njegovim slikama ja sam napravio korist. Pa me zanima za sto ce me tuziti?

Tuzit ce me sto sam mu koristeci njegove slike donio X,XXX$ koristi pa sad on meni mora platiti ili enznam, tko mora kome platiti?

Fair usage? Jesi cuo za to kad?

Vrlo vjerojatno ti gledas sa aspekta slikara i slazem se s tobom. ALI tvoja je duznost ljudima za koje si napravio slike objasnit da te slike nemogu nigdje koristiti osim tamo gdje im ti dozvoljavas, naravno onda ti restorane slijati neces, ni vjencanja, ni bilo kakve druge drustvene dogadjaje gdje se slike mroaju djeliti.

EDIT:
I zasto pitat restoran za dopustenje kada kazes da oni nisu autori tih slika? Jer da jesu onda ih ne mora pitat!!! A ako bas zeli anpravit anketu nek ih zove, bas me zanima koliko restorana ce reci ne, i nek ih onda tu objavi, pa da barem ljudi znaju u koje restorane ne ic.

A i ono logicki je, da su restorani si dali napravit slike, ono 3d projekcije, sve su usminkali, da sad nitko to nesmije koristiti niti gledati.

Kradja?
Sto je kradja?
Ja bi rado da meni ukradu nesto sto sam ionako namjenio da se djeli, pa da mi donesu X,XXX$ prihoda, neznam zasto meni ne dodju pa mi ukradu tako.

Ne izmisljaj scenarije. Ne pretpostavljaj ko san ja. Sve sta si napisa je potpuno nebitno, i samo trosis svacije vrijeme. Postoji zakon, i zakon je poprilicno jasan. Da, mozes ti izmisljat nacine kako zajebat zakon, ali to te cini obicnim prevarantom. I mozes izmisljat scenarije po kojem tvoja krađa nije bas toliko grozna, ali to je sve nebitna glupost, jer se o pravima koristenja TUĐIH slika jednostavno mozes informirat jednim mailom.

2 Likeova

Prvo se kradja mora dogoditi. A kako ce on ukrasti nesto sto je postavljeno da se uzme?

Ja ne kradem slike, kao ni OP, nebi ukrao slike. On bi uzeo slike koje su postavljene na javno dobro. To sto si ti malo pomjesao kruske i jabuke je problem. Pricas o slikama koje je neki kamerman snimio i stavio na njih svoja prava. Takve slike u restoranima neces vidjeti, mozda nekim svjetskim, a i onda sva prava su prepirana restoranu, drugim rijecima restoran moze raditi s tim slikama sto god zeli.

A ti pricas da je neki fotograf slikao restoran pa je rekao da se slike mogu koristiti samo privatno ili na jednom webu, sto je nebuloza, bas bih volio vidjeti te slike tog restorana.

I da zavrsimo:
SVI restorani, automehanicari, zubari, disco klubovi, odnosno srvisi ili usluge koje zele da im dolaze sto vise klijenata su svoje slike dali na pravo koristenja u fair usage svrhe, odnosno gdje im te slike donose korist.

Znaci ne da ukrades kao sto ti tvrdis i napises da su slike tvoje i da je to neki drugi restoran, to bi bila kradja. Ali ako ti napises da je to taj restoran i da su slike iz tog restorana ti nisi nista ukrao.

Vlasnik te moze zamoliti da maknes slike, po zakonu cak mislim da ih ne moras maknuti tako dugo dok ti on ne pokaze da on ima pravo na te slike. No u ovom slucaju ti znades da su slike iz tog restorana i reklamiras njih onda bi slike morao maknuti jer si na samom svom siteu napisao da znas cije su i od kud slike.

EDIT:
Da se razumijemo, u svrhu gdje ti donosis korist vlasniku slika i ne doprinosis mu na nikakav negativan nacin on te nece kontaktirati. ALI slazem se s tobom ako govoris da se slike nemogu koristiti u neke druge svrhe. Pa pobogu po tomu su slozene sve slike i kladim se da su sve te slike creativ commons By ili ti ga:

https://creativecommons.org/licenses/?lang=hr
Ova licenca dopušta drugima da distribuiraju, remiksiraju, mijenjaju i prerađuju Vaše djelo, čak i u komercijalne svrhe, dokle god Vas navode kao autora izvornog djela. To je najotvorenija licenca koju nudimo. Preporučamo je za maksimalnu diseminaciju i daljnje korištenje licenciranih materijala.

Znaci cak da uzmes napamet neciju sliku sa Google Images vrlo vjerojatno nisi nista ukrao, jer se mozda radi o slikama koje su dozvoljene da se dijele.

EDIT:
A ove hrvatski restorani nemaju ni licencirane slike, nemaju ni tu CC BY licencu, sto zanci da su slike free. Moze te jedino davit sto ej to nejgov restoran. A to oept spada onda u druge zakone, a ne nikako o kradji autorskih djela. ili inteletualnog vlasnistva.

tudje na javnoj domeni je svacije kao i na smetlistu…
to je ista stvar kao i sa privatnosti svi kukaju o tom a istovremeno sami stavljaju svoje stvari…

foto i glazbeni autori bi bili najsretniji kad bi mogli naplacivati po pogledu i pjevusenju…
medjutoa ubila ih ekonomija djeljenja i biznis model trazilica…i nemaju vise monopol pa pizde

svako je danas autor sto znaci da je vrijednost tezi ka nuli zbog same kolicine autorskih djela a ako lopov ukrade nekaj kaj vrijedi nula jel on zapravo lopov il ne… ili se guglu moze dozvolit da krade

ev jel ne briju bas u eu veliki izdavaci oko ovog poreza na linkove i snippete…ko da su haiku jbt…proce im to al nikad

obratimo paznju na definiciju autorskog djela -to ne znaci da je slika i opis vrece s krumpirom u konzumovom letku autorsko djelo
http://www.dziv.hr/hr/intelektualno-vlasnistvo/autorsko-pravo/autorsko-djelo/

odosmo u ot

Lijepo sto me nazivas lopovom. Stvarno lijepo. I ne samo lopovom nego i prevarantom. A jedan od kodeksa kojeg se drzim je, postenje, zato i ponekad reagiram dok vidim nepostenje i nepravdu na buran ancin.

Govoris o kradjama. Kako mozes nesto ukrast sto je stavljeno na slobodnu upotrebu? Kako mozes nesto ukrast sto nema vlasnika? Jel vlasnik restorana vlasnik slika? Sto ako ja poslikam s mobitelom njegov restoran, tko je onda vlasnik?
Zar vlasnik nebi trebao oznaciti svoju imovinu da se znaje da je to njegova imovina? (citaj licencirati slike)

Eto, nije sve tako crno kao si ti napisao, odnosno napisao da nemojte uzet nijednu sliku bez da kontaktirate vlasnika. Prvo do vlasnika treba doci i taj koji ce se predstaviti da je vlasnik vrlo vjerojatno nije.

I opet sam se dao navuc u glupi topic o totalnim glupostima i slazem se u potpunosti s tobom, sto kvragu trosim vrijeme ovdje.

Svako autorsko djelo, bila to fotografija, tekst ili nesto trece, je automatikom zasticeno zakonom. Autor nije nuzan nikakve licence dodatno stavljat. Autor, ili vlasnik prava na sliku, moze dodatno napisat uvjete koristenja u kojima dozvoljava uporabu u određene svrhe. Ako ne definira to, bilo kakva neovlastena uporaba slike je protuzakonita.

Ono sta je na internetu NIJE svacije i slobodno za umnazanje. Manje pretpostavljanja, vise citanja zakona. Svako autorsko djelo ima vlasnika.

Zakon je kod rijetko cega toliko precizan i jasan, i relativiziranje i blesave polemike nemaju nikakvog smisla.
Posto je ocito da nemas bas nikakvu namjeru stvarno se potrudit saznat odgovore na svoja pitanja, evo kratki burst odgovora:

[quote=“dadaas, post:16, topic:31629”]
Govoris o kradjama. Kako mozes nesto ukrast sto je stavljeno na slobodnu upotrebu?[/quote]

Nije stavljeno na slobodno preuzimanje i umnazanje ako nije eksplicitno navedeno.

SVE ima vlasnika.

Moze i ne mora bit. Ovisi je li sam slikavao ili platio fotografa. Ako je platio fotografa, pitanje je kakvu tocno licencu je platio; je li to jedno namjensko koristenje (ie website), je li to bilo kakvo koristenje u marketinske svrhe dalje besplatno ili se dodatno placa, jesu li puna prava uporabe slika prenesena (ie, ima li prava dalje proslijedit ili preprodat slike) itd. Ovo ne mora nuzno bit definirano svakim poslom; fotograf “po defaultu” moze imat definirana prava za sve svoje slike po tipu posla.

Ti. Tvoje je autorsko djelo.

Naravno da ne! Ti usijes svoj OIB u svoje kaputice i majice?

2 Likeova

Poslušaj većinu, skini slike i ne pitaj nikoga ništa, ne radiš im ništa loše nego dobro.
Što misliš koliko njih će ti odgovoriti na mail? Ja tvrdim manje od 5%, izgubit ćeš puno vremena na slanje mailova i ostat ćeš na 5% unesenih restorana.

Možda nije 100% po zakonu, ali ako budeš radio sve po pravilima onda odustani od projekta jer si osuđen na neuspjeh.

Googlaj tu na forumu Getty images (firma koja stavlja svoje slike na web predloške, nakon što skinete predložak i uploadate ga na svoju domenu stiže vam račun od 1000 eura za autorska prava slike ili idete na sud)
1and1, transip, kompanije koje daju domene mukte da bi vas kasnije ucjenivale godinama da ste im dužni stotine $.

Takve kompanije zarađuju stotine milijuna i sve je po zakonu i nitko im ništa ne može a mi se tu bojimo hoćemo najebati radi nekih slika. Što je najgore takvi i najebu jedino.

1 Like

Pored ovakvih komentara nije ni cudo da nam je drzava u kurcu, a komentare @dadaas ne treba niti komentirati jer mi se cini da je covjek izgubio vezu sa stvarnoscu u nekim slucajevima.

@CroLog lijepo napisi i sastavi mail i posalji restoranima koje imas na listama. Oni koji ti se ne javi i ne zasluzuju biti na tvom portalu pa ti i ne treba biti zao rad njih. Bolje i 10 posteni restorana na listi nego 100 bezveznih.

1 Like

Ako ćemo tako gledati, i samo sakupljanje mailova i slanje u komercijalne svrhe je protuzakonito.