Najbitnija stvar pri pokretanju weba - pronalaženje mikro niše

Pretpostavljam da je ok da o ovome ovde pišem, ako nije neka neko premesti temu :slight_smile:

Evo o čemu se radi…

Krajem decembra bio sam na jednom predavanju na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu. To je bilo jedno od sedam predavanja u sklopu akcije “Blogeri studentima” gde su najpoznatiji srpski blogeri držali besplatna predavanja.

Tamo sam saznao mnogo bitnih stvari i žao mi je što nisam čuo za tu akciju ranije, nego sam došao tek na poslednje predavanje :frowning:

Pre nekoliko dana Istok Pavlović (na njegovom sam predavanju bio) je na svom blogu objavio tekst u kome možete pročitati deo onoga o čemu je pričao na FON-u.

Svima koji planiraju da pokrenu neki novi sajt ili su već pokrenuli nešto što nije postiglo uspeh toplo preporučujem ovaj tekst: Nalaženje “mikro niše” – ključ uspeha u Internet biznisu

Ja sam ostavio 2 komentara na tekst, preporučujem vam da pročitate ovaj: Nikola Milosevic on January 29th, 2011, 1:13 am jer ga je i autor teksta pohvalio :smiley:

Inače, svi tekstovi na Istokovom blogu su dugački, ali neće vam biti teško da čitate, jer su zaista zanimljivi i korisni.

Nadam se da ćete nešto novo naučiti, jer ja stvarno jesam :slight_smile:

Kada pročitate tekst napišite ovde ili na blogu vaše utiske :slight_smile:

Radim upravo što i taj lik iz Hrvatske, samo još nisam došao do 4500 € mjesečno. :zub:

Mikro niše mogu biti skliski teren. Ako se krene s mikro nišom npr. poslovni prostor ili poslovni prostor zagreb, mora se biti svjestan činjenice da netko veliki iz niše uz minimalni trud može doslovno pregaziti tvoju mikro nišu.

Druga stvar, tko ne riskira ne profitira.
Ja sam za da se uvijek proba i sa mainstream područjima. Probaš, vidiš, guraš ali istovremeno radiš na svojim mikro područjima.

Bitno je odabrati nišu,a ne globalno

Ne znam, znaci, jeste li fulali ovo:

Važna napomena: Iako su svi primeri u ovom tekstu bili na srpskom jeziku, to je više bilo ilustracije radi da bi ljudi bolje razumeli princip. Odmah da vam kažem da se mnogo više isplati da koristite ovo znanje za sajtove na engleskom jeziku i globalnom tržištu. U Srbiji se teško zarađuje od Interneta generalno, bilo da su niše ili mikro niše u pitanju, jer u Srbiji nema para. Mi smo siromašna zemlja.

Vrijedi isto i za HR i za BIH, mi smo “tier 3” ili čak 4 zemlje, puca svetu kiton za nas :slight_smile: Sto se odrazi na marketing budget.

Interesantne su stvari;

a) prica o autoblogovima (static pa par stranica ili autofeed pa masa, svejedno)
b) ako i ozbiljno razmisljate o ovom, ispod 20 takvih nemate sto ici. Tako da, mikro nise su super, ali then again - dođe vam isto ko da gurate jedan jaci sajt.

Isto - sto su mikro nise? Jel to niša s < 10.000 exact searcheva? Mozda, ali na takvoj vec imate konkurenciju :). Pa onda znaci, < 5000? To je vec jako malo, pa treba takvih 10-ak sajteva (takvih nisa, ne iste, jel). Sto hocu rec - oni koji sad nakon teksta misle da je to LAGANO, bolje odustanite odmah :slight_smile:

Jedini plus koji ja vidim je, da tu pričamo o adsense CPC > 1€ obično.
Eto, kratko.

1 Like

Ideja teksta je moram priznat odlična za većinu situacija pri kretanju u neki web projekt.

@trnac Ti onda pročitaj tekst još nekoliko puta :stuck_out_tongue: :smiley:

Verovatno ti još treba vremena dok počneš zarađivati… ne znam ni šta tačno radiš. Nisu sve oblasti podjednako profitabilne.

Inače, preporučio bih vam i ovaj kratak kurs SEO:
http://www.istokpavlovic.com/blog/kratak-seo-kurs-ili-kako-da-moj-sajt-prvi-iskoci-kad-neko-na-guglu-kuca/
jer je i to bitno za početnike.

Mene npr. ranije nije interesovao SEO… delovala mi je cela ta oblast previše komplikovano, pa sam maltene imao i strah da to učim :smiley: Počeo sam to malo više da istražujem krajem decembra i primenio sam neka nova znanja u prethodne 3 nedelje.

Ranije sam imao oko 50-60 poseta sa Google dnevno :frowning: Sada već imam 100-120 i nadam se da će to još mnogo rasti :slight_smile:

1 Like

Najbolje od svega što se na toj stranici može pročitati je komentar:

Koliko znam, Trnac živi od weba, ima svoju tvrtku i desetke (ili stotine?) sajtova koji su svi mikro niše.
Ako itko ima iskustva s mikro nišama, to je Trnac.

Zarada od weba je za sada takva da mogu prehraniti manje zahtjevnog kućnog ljubimca. :zub:

Trenutno je 20-ak sajtova, manje-više su mikro niše. Najvažnije je na početku puno pikati po nišama da bi ti tek svaki 10. bio pogodak u sridu. Kasnije kada se uhvati nit je lakše.
Da je to recept za uspjeh, nije. Sve se opet svodi na puno rada i puno ulaganja vremena.
Ovo sve pišem za HR odnosno jezičnu regiju: HR, BIH i RS. SLO se i tako oduvijek prave englezima :slight_smile:

P.S. Živim od desktop aplikacija.

2 Likeova

Bio sam uvjeren da imaš više od 20-ak sajtova.
Stalno otkrivam neke nove, bilo preko ovog foruma, bilo da slučajno naletim…

Istokov članak je dobar, ali samo kao polazište za razmišljanje, a ne kao apsolutna i kompletna istina. U poslovanju ništa nije tako jednostavno kao što izgleda nakon čitanja jednog posta na blogu.

1 Like

Ovaj članak opisuje ono čime se ja bavim otkada sam na netu, zapravo otkada sam skužio osnove o Internet zaradi i googlovog algoritma.

Mislim da je ovo osnova koju svak tko se bavi internet zaradom mora znati, ali dobro je rekao da ih malo njih zna. Webmajstori su naivni, upišu u google adwords tool neki pojam, vide par miliona upita mj. i onda oni idu osvojiti mont everest uvjereni da su baš oni najbolji SEO majstori i da će oni bez problema biti prvi, iako je za večinu takvih pojmove doslovno više nemoguće maknuti neke sajtove, umjesto da idu puno lakšim putem i osvoje te posjete puno lakše i brže.

1 Like

hm, nadodao bih, da je malo jednostavnije kad se pročitaju i komentari na tekst :slight_smile:

Trnac je dao iskren odgovor o zaradi, samim tim što imate mikro-nišu to vam je jedan od faktora za uspjeh - znak da ste na dobrome put. dalje treba puno truda, puno sadržaja za posjetitelje,osim toga i dizajn kao i svugdje znači dosta,ne previše jer onaj koga to zanima će doći svakako ako je site oku ugodan, treba poraditi i na SEO-u kako bi se uzdigli od konkurencije (koje nema toliko kao u globalnim sajtovima)

bravo @nosf ,

Razmisljam o pokretanju mikro niše i ulaganju truda vremena i novca isplati ti li se uloziti u mikru nišu na balkanu (u našim zemljama) kada imate mjesečno cca 200 - 250 pretraga npr za tu nišu, kako monetizirati , sta od tog postici , biti prvi na google i šta s tim ??

Kako ostvariti povrat od tog, kada ta mikro niša nije toliko ljepljiva da bi doprinjela i omogucila profit.

A ulagati sve to u 10 tak srodnih mikro ili pod niša da bi se objedinilo na taj način je isto tako rizik , a i iziskuje ulaganja samo skontaj 10 .rs domena to je odmah ulog od cca 400 - 500 evra.

Što kazes, mozda izbalansirati to izmedju glavne niše i mikro niše i izabrati onu POD KATEGORIJU tj. pod nišu koja je blaža verzija niše a jača verzije mikro niše… Tu su mozda sanse 50:50.

bravo gambo potpisujem ovaj komentar nema zarade od 200 posjeta dnevno nikakve. to je gubljenje vremena…na našim trzistima pogotovo…

Zar si morao ‘oživiti’ temu staru gotovo 8 godina :joy:

3 Likeova

Em si otvorio prastaru temu, em nisi u pravu. Ako pogodis dobru nisu, sa 200 UV/dan se moze zaraditi pristojan novac od samo jednog weba.

1 Like

POzz tek sam se priključio forumu drugovi j…iga mozda sam malo mladji od vas prijatelji…

A dobro to jeste ali kod nas govorim tesko je sta ces od 200 klikova iz bih, srbije i cg za nesto sto nije ono click and buy od adsensa tu nema zarade, pranje cilima moze proci.

Za zapadna velika trzista svaka skoro mikro nisa moze biiti profitabilna kod nas dosta teze …

al upravu si pozz

Kad je tema vec ozivljena nakon toliko godina… bilo bi lijepo sa npr. trnac kaze kako mu ide nakon 8 godina! @trnac, nakon 8 godina kakva su iskustva?

1 Like

Ne mora svaki websajt da se monetizira Adsensom. Mozes da prodajes npr nesto pa eto od 200 da kupi njih 5 eto love kao 50k Adsense.
Ja malo ne razumem zasto ljudi jure da grade Adsense sajtove, treba ti brdo posete, mnogo rada i kad se malo probijes treba jaci hosting, vise pisaca itd. Neki Aff program i na 1k mesecno mozes da zaradis fino. A 10k vec je ozbiljna lova.

1 Like