Najbolji nacin za napraviti add/edit/delete skriptu?

Programiram u PHP-u vec par godina i stalno experimentisem sa ovim, nikako da nađem nesto sto mi odgovara i da se zadrzim na tome.

U sustini zanima me koji je najbolji nacin za napraviti skriptu (recimo sada samo dio za dodavanje vijesti u bazu), njihov edit i delete. Zanima me OOP razvoj.

Zadnja stvar koju sam uradio i cini mi se nekako najnormalije je da imam jednu klasu i u njoj 3 metode add, edit, delete koje rade posao (i masu pomocnih metoda koje se mogu dijeliti među ove 3 glavne, recimo provjera podataka i sl). Html formu imam u zasebnom fajlu. I onda imam jos treci file u kojem kreiram objekat te klase i prikazujem formu. Dodavanje i brisanje je ok, mislim da ne moze jednostavnije od ovoga ali mi problem predstavlja edit, tj dio kada postojece podatke trebam ucitati u formu. To mi je najmrzi dio.

Kako ovo iskusni programeri rjesavaju?
Također ako imate link na neki dobar clanak o ovome ne bi skodilo.

[quote=“mk”]Programiram u PHP-u vec par godina i stalno experimentisem sa ovim, nikako da nađem nesto sto mi odgovara i da se zadrzim na tome.

U sustini zanima me koji je najbolji nacin za napraviti skriptu (recimo sada samo dio za dodavanje vijesti u bazu), njihov edit i delete. Zanima me OOP razvoj.

Zadnja stvar koju sam uradio i cini mi se nekako najnormalije je da imam jednu klasu i u njoj 3 metode add, edit, delete koje rade posao (i masu pomocnih metoda koje se mogu dijeliti među ove 3 glavne, recimo provjera podataka i sl). Html formu imam u zasebnom fajlu. I onda imam jos treci file u kojem kreiram objekat te klase i prikazujem formu. Dodavanje i brisanje je ok, mislim da ne moze jednostavnije od ovoga ali mi problem predstavlja edit, tj dio kada postojece podatke trebam ucitati u formu. To mi je najmrzi dio.

Kako ovo iskusni programeri rjesavaju?
Također ako imate link na neki dobar clanak o ovome ne bi skodilo.[/quote]

Trebao bi malo istraziti dobre programerske prakse sta se tice OOP-a (u PHP-u).

Ono sta tebi treba u ovom slucaju je MVC (Model - View - Controller) i CRUD (Create - Read - Update - Delete). Upisi u Google i istrazuj (imas i gotovih rjesenja).

Inace, ja sam to rjesavao na nacin da skripti koja generira HTML formu predam podatke, najcesce polje i onda gledam da li je postavljena vrijednost polja koja odgovara HTML elementu.

npr (primjer je banalan, ovako ne radim):

Ivan

Ako želiš napraviti skriptu za brisanje redova iz baze podataka to učini na način da dodaš checkboxove i klikom na submit izbrišeš označene.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja