Najvrijednije CPC kategorije

http://www.arabba.hr/najvrijednije-cpc-adwords-kategorije

Cesto se ljudi na forumu pitaju gdje i za sto raditi sitove kada je adsense u pitanju. Tu se prilicno jasno vidi na sto treba ciljat kada se radi o ENG govornom podrucju.

U hrv. nije takav slucaj ni priblizno, cak se i kod osiguranja jedva nadje par oglasa u ggl searchu. Rekao bih da je to sve plod slabe online kupnje kod nas, pa se i osiguranje slabo kupuje preko neta. Vjerujem da je to poprilicno i plod needukacije i straha ljudi da kupi nesto online, svi citaju portale gdje svako malo neki haker nesto mazne pa se ljudi boje i znaju da tesko i u realnom svijetu dobiju povrat ukradenog pa se totalno nesigurno osjecaju u ovom slucaju jer tko bi ih stitio, nikakav logo certifikata ih nece uvjerit.

Konacno vjerujem da kada (nadam se ulaskom u EU) online kupovina vise zazivi, da ce se i vise ulagati u reklame radi prodaje pa ce i Adsense biti puno jaci kod nas i konkurencija ce biti veca. Do tada savjetujem svima koji se bave webom da svojoj okolini objasne prednosti online kupnje kako bi svima nama bilo “sto prije” bolje :slight_smile:

Druga stvar je da me zanima koja su jos trzista razvijena za adsense u svijetu, zna tko? Predpostavljam da bi spanjolsko i njemacko bilo iza eng…

Te kategorije ti nista ne znace ako imas sajt koji nije bas i nesto rangiran za te kljucne rijeci.

Puno ljudi misli da ako se recimo na adwordsu placa 50$ za klik za “home insurance in usa” (samo primjer) da ce napraviti “adsense optimizaciju” da se prikazuje ta reklama ili reklame iz te branse koja se puno placa za klik.

Naravno dogodi se da i kad netko klikne na tu reklamu dobe nekokliko pisljivih centi.

Visoke cijene klika dobivaju stranice koje su “pridobile googleovo povjerenje”. Starost domene, sadrzaj, PR, broj posjeta itd itd. Inace bi bilo prelagano dici sajt za te “skuplje” keyworde i raditi PPC arbitrage. Kupis traffic za jeftino, posaljes 1000 ljudi za 15$ 2-3 klikne i zaradio si 100$… Da je tako bilo bi super :).

Ovo vrijedi samo u slucaju ako se misli puno truda i vremena uloziti, te tek nakon nekog vremena bi se poceli dobivati klikovi koji su vise od tih par centi na pocetku ;).

Uglavnom, koristan infographic :wink:

Vidis nisam to do sada cuo. Tj da ti google negdje kaze kada uzmes adsense da “neces dobit pare dok ne budes veliki i siguran”. Znam dosta dobro kako adwordsi rade searchu ali nisam bas previse proucavao za content network, predpostavio sam da je slican sistem.

Ti kazes da cu npr sa novim siteom dobiti samo one neke niske ponude, kazem to pod predpostavkom da ggl daje svima istu kolicinu, tj 60ak posto od klika kako su nedavno javno obznanili?
Druga stvar koja mi je upitna je kako ggl “zna” da npr bas klik sa mog sitea koji je novi nece dovest do kupnje ili krajnjeg kontakta kupca sa prodavacem?
Sve skupa mi onda izgleda kao rupa u njihovom sistemu da kao vlasnik adwordsa bidas namjerno samo na neke manje, losije sitove i imas reklame za male pare u visoko kompetitivnim bransama i time imas dobar ROI.
Molio bi da obrazlozis to sto si rekao, na kazem da si u krivu nego nisam do sada cuo bas takvu teoriju.

Mozda bi trebalo razluciti ipak da ovaj infographics pokazuje maximalne CPC vrijednosti za odredjene keywordse sto ne znaci da je svaki/neki longtail isto toliko vec da moze biti i znantno manje. Opet to su branse gdje bi ipak i svaki long tail trebao vrijediti vise nego u nekim puno slabijim (npr flash igre) i gdje bi vrijedilo napraviti micro niche site.

[quote=“Nikola Cvrtnjak”]upis traffic za jeftino, posaljes 1000 ljudi za 15$ 2-3 klikne i zaradio si 100$… Da je tako bilo bi super :).
[/quote]

Daj mi neki info gdje mozes kupiti traffic (pravi ljudi) za 15$ da imas 1000 posjeta.

Imas po $5 za 10k ljudi… BlackHatForum, tako nešto.

Joj na tom forumu sam nasao samo sranja do sada. Sranje profil linkovi, bot promet…
Dali si to vidio ili si probao bas jer vjeruj mi 90% toga sto se prodaje okolo za SEO su muljaze.

Usput bi dodao da je ovaj infographics vezan za adwordse koji su vecinom na google searchu gdje su bidovi uvijek veci nego na content networku, ipak neka referenca je i za taj dio oglasa.

Stvarno je nevjerojatan podatak da je 97% prihoda googla od oglašavanja a imam dojam da imaju pola svijeta i bez interneta.

Evo jedan primjer targetiranog i pravog traffica. Sve su pravi ljudi, preko facebook ad platforme. Ako ides racunat po korisniku sam platio manje od pola centa ;). Naravno puno ljudi se zaleti pa ide reklamirat nesto na fb-u i na kraju izgube puno jer ili placaju po pola dolara ili vise klik ako idu na CPM ili preko CPC-a najamnje sto vecina uspije je cca 15 centi klik.

K tome da preko googleove oglasivacke mreze mogu i znam takoder kako mogu dobiti klikove za po 1 cent ;). Takoder pravi real human traffic, a ne botovi :). (Tamo brijem da niti nema bot traffica)

Mogucnosti uvijek postoje, samo treba naci nacina ;).

http://nikola.cvrtnjak.com/stuff/sc1.jpg

http://nikola.cvrtnjak.com/stuff/sc2.jpg

Sto se tice mojeg prvog posta samo cu napisat da potrazis na google-u koliko ljudi je vec pokusalo ici na “insurance” i sl. i na kraju se cudili zasto su im klikovi po 1-2 centa ;).

Znam da sam davno jos pitao to pitanje na dp-u ili kojem vec vecem forumu dok sam namjeravao tako nesto pokrenuti… Review site za insurance firme i dali bi dobivao klikove u vrijednosti nekoliko dolara onda su mi rekli da se niti ne trudim jer nije to bas tako. Treba zavrijediti googleovo povjerenje da bi dobio nesto zauzvrat od njega :). Znaci stranica treba zadovoljiti neke visoke standarde koje sam gore naveo.

Vjerujem da pricas za FB o ovako necemu?

Usput, daj mi objasni ukratko kako se taj CPC smanjuje, nisam nikada to dobro proucio. Jeli ti stavis npr 1$ pa imas jako dobar CPC pa ti FB ili Google sam smanji cijenu klika ili moras manualno sam onda, mozda onaj auto settings kod toga pomaze?

[quote=“marko_roi”]Vjerujem da pricas za FB o ovako necemu?

Usput, daj mi objasni ukratko kako se taj CPC smanjuje, nisam nikada to dobro proucio. Jeli ti stavis npr 1$ pa imas jako dobar CPC pa ti FB ili Google sam smanji cijenu klika ili moras manualno sam onda, mozda onaj auto settings kod toga pomaze?[/quote]

Sto se tice facebooka ima par stvari koje su bitne:
1.) Dobro targetiranje - pod to misilim i demografiju. Primjer (za justin biebera tesko da ces imat visok CTR za cure starije od 20 godina, ali ako stavis cure izmedu recimo 14 i 17 onda mozes imat visok CTR, ali onda postoji problem monetizacije… Kako konvertirati taj promet? One ne mogu nista kupiti, nemaju kreditne, ali mogu ispuniti CPA offere iako sam skuzio da je kod mladih i to tesko… treba im sve objasniti lol sto i kako…)

2.) Naslov - mora privlaciti paznju

3.) Slika - takoder… Ono sto ja cesto radim je da ne stavim 110x80 nego 80x80 sliku koja je OKRUGLA sa debelim CRVENIM RUBOM (na taj nacin reklama je upecatljiva) - ljudi s vremenom postanu slijepi na reklame i na taj nacin izbjegnes to.

4.) Ponudeni CPM ne smijes staviti manje nego ti FB preporuca jer ces dobiti lose pozicije i tvoja reklama ce biti na dnu…

Te zatim… Recimo da stavis CPM .50 a facebook ti preporuca izmedu .40 i .80… To je tvoj BID koliko max dajes na 1000 prikaza, iako ti nikada nece Facebook uzeti maximum cak i kad imas los ctr… Ali ako ti je CTR jako velik ti si nagraden i uzima ti sve manje i manje na 1000 prikaza. Meni je recimo najmanje do sada bilo cca 5 centi na 1000 prikaza a dobivao sam 18 klikova.

I treba puno testirati. Da se ne opeces za pocetak stavis mali reach 15k ljudi recimo jer ne moze brzo napraviti puno impresija pa ne mozes u 2 min izgubit svu lovu koju si stavio za dnevni budget. Ako vidis da si sve dobro napravio stavis veci reach i to je to :). Za one koji ce se okusat u ovome preporucam da paze puno novaca se moze izgubiti. Uostalom na svojem sajtu cu napisat detaljne tutoriale za 1 cent klikove na raznim advertising networcima ukljucujuci fb, adwords itd…

Sto se tice adwordsa… Ako ti je quantity score visok jako onda mozes dobit jeftine klikove ali ne i 1 cent klikove. Puno ljudi salje ljude na page direktno sa adwordsa i QS im nije velik pa placaju puno. Kad bi napravili jedan landing page koji bi optimizirali za 3-4 keyworda da imaju visok QS puno bi usparali ;). Ovo drugo za 1 cent klikove kod google-a cu detaljnije obraditi na svojem sajtu uskoro :). Ne treba sve otkrit odmah ;). Ali da, sto ti je ad bolje targetiran, imas bolji CTR i bivas nagraden :smiley: :smiley: sa manjom cijenom klika (i za fb i za google).

Sto se tice visokog QS-a na adwordsu ovo su neke stvari na koje treba paziti (ali necete imat 1cent klik…to je nesto sasvim drugo i vezano je uz googleov content network…)
1.Napravite kampanju
2.Morate imati privacy policy, copyright statement, TOS itd na landing pageu
3.Odabrati nekoliko keyworda na koje cete napraviti super target i na koje ciljate QS 10/10
4.Grupirati te keyworde sa grupom jos barem 5-6 jako slicnih keyworda koji bi mogli takoder imat visok QS
5.Landing page napraviti na foru mojsite.com/keyword.html < ovo je landing page
6.Na landing pageu dobar onsite seo. H1, title, vise puto u textu spominjati keyword te obaveznu na pocetku i kraju texta itd… da ne nabrajam.
7.meta tagovi i descriptio staviti unutra glavni keyword i ove sporedne (ovo je po meni najmanje bitan dio, ali svejedno je malo posla i nista vas ne kosta)
8.Ad neka prikazuje url kojie je gore mojsite.com/keyword.html
9.Mora biti linkan na landing page :slight_smile: ne na index page ili neki drugi.
10. hmm mislim da je to to…

Ima li ko iskustava što se tiće RH i cijene po kliku? Smatram da recimo uređenje doma sa ključnim riječima poput krevet, prozori, jastuk, stolovi imaju veću cijenu klika nego recimo ključne riječi u zdravstvu.

Pretpostavku temeljim na broju reklama koje vidim za upisane pojmove u googlu. Za ključne riječi vezane uz određenje doma redovito ima više 5 oglašivaća što bi trebalo znaćiti i veću konkurenciju za pozicije.

U hrvatskoj je bitna i razlika od 10 lipa po kliku.

[quote=“Nikola Cvrtnjak”]
I treba puno testirati. Da se ne opeces za pocetak stavis mali reach 15k ljudi recimo jer ne moze brzo napraviti puno impresija pa ne mozes u 2 min izgubit svu lovu koju si stavio za dnevni budget. [/quote]

Ok, ali zato sluzi ogranicenje budgeta pa stavis na 20$ pa neces potrosit puno. Znaci i FB i Ggl smanjuju cijenu klika iako stavis npr 5$ oni manje uzmu ako je bolji CTR, vidis to mi nikako nije imalo logike, jer sam mislio da uvijek uzmu sto vise mogu :slight_smile:

[quote=“Nikola Cvrtnjak”]
Sto se tice adwordsa… Ako ti je quantity score visok jako onda mozes dobit jeftine klikove ali ne i 1 cent klikove. Puno ljudi salje ljude na page direktno sa adwordsa i QS im nije velik pa placaju puno. Kad bi napravili jedan landing page koji bi optimizirali za 3-4 keyworda da imaju visok QS puno bi usparali ;). Ovo drugo za 1 cent klikove kod google-a cu detaljnije obraditi na svojem sajtu uskoro :)[/quote]

QS je quality score :slight_smile: vjerovatno zabuna ali da drugi znaju. usput kada govoris taj 1 cent to je vjerovatno za content network jer ne vjerujem da kod search stranice mozes imat tako nisku cijenu? dali i za content network vrijedi pravilo da sto imas visi CTR da je manja cijena klika?

Visi CTR govori nesto o kvaliteti ad-a. Ako su korisnici zadovoljni advertising network ce te nagraditi. O tome se radi

Mozes budget ograniciti na 20$… Ali ako si za 20$ dobio 30 klikova, ko da si bacio tih 20$. Na kraju krajeva to je gubitak ;).

[quote=""]
QS je quality score :slight_smile: vjerovatno zabuna ali da drugi znaju. usput kada govoris taj 1 cent to je vjerovatno za content network jer ne vjerujem da kod search stranice mozes imat tako nisku cijenu? dali i za content network vrijedi pravilo da sto imas visi CTR da je manja cijena klika?[/quote]

Da, pisao sam na brzinu pa sam krivo napisao. tnx, nebi niti primjetio…

Da, za content network.

Sto se tice cijene klika ovisi CTR i QS ;). Ali mislim da CTR ima i nekakav utjecaj na QS ali nisam siguran. Nisam expert tako da sve sto odgovorim ovdje nemojte uzeti zdravo za gotovo, no ove stvari koje sam isprobao za to mogu garantirati da je tako ;).

Ajd jos nesto, kada pricas ovo za google adwordse.

Recimo da imamo 5 pojmova i 5 landing pageova, sa kljucnim rijecima npr Rijeka, Zagreb, Split itd
Dali onda napravim campaing za svaku od njih, dodam kljucne rijeci i napravim oglas. Ili nekako mogu sve u jednog kampanji pa izaberem kljucne rijeci za odredjene oglase i specificni land page, ne vidim bas tako neku opciju?

Zaboravi ovo zadnje. Kreiras novi ad group i to je rjesenje.

Najplaćeniji pojmovi, izrazi i ključne reči na internetu:zzzz: