Negative SEO spam linkovi

Nisi razumio ni jedno slovo koje sam napisao.

Ako neznas, a predpostavljam da znas ako imas ogroman portfolio uspjesnih siteva iza sebe, Google ima algoritmne, koji su ograniceni s obzirom da moraju voditi racuna o bezbroj stranica koje se svakodnevno kreiraju.

Kako on nemoze sve drzat pod nadzorom onda se te stranice stavljaju u kategorije, i ako je u tvom slucaju, a ja uopce nisam pricao o tvom slucaju do sada niti uopce, nego sam pricao generalno, onda tvoje klikanje po disawovu moze trigerat algoritam da se tvoj site podrobnije ispita (rekao ti je i @Jeronimo034 slicno). A i sama pojava spam linkova te stavlja u kategoriju gdje pocinje vrsta nadzora. Naravno na vecernji.hr mogu spamat do mile volje jer im je content king, pa ti linkovi nemaju apsolutno nikakav negativan SEO, jedino mogu imat pozitivan iako se radi o spam linkovima.

Drugim rijecima, na tvojem mjestu ako imas ogroman portfolio uspjesnih websiteva s astronomskim rezultatima bi se pozabavio ovim sto sam napisao, ne onim da sam ja to napisao, jer bi se taj portfolio mogao prepoloviti ili drasticno smanjiti.

Sorry na kenjanju, WC mi je zastopan pa moram ovdje.

Ja uopšte ne bežim od toga da se npr taj sajt ispita do najsitnijih detalja, jer je sve savršeno na njemu i nema nikakvog muljanja, nikakvog kopiranog sadržaja, nijednog namerno sagradjenog linka sa moje strane ni direktno ni indirektno. Sajt je https, mobile friendly, dobar UX, sve na mestu i konstantno je rastao sa posetom prirodno i postepeno do ovog update-a. Tako da ja uopšte ne bežim od toga da oni urade detaljnu proveru sajta, čak je to i poželjno, zato onda ne vidim nikakav problem tu, jer je sajt nepravedno prepolovio posetu.

Eto o tome se radi, tako da tu nema ničeg lošeg. Ako ta alatka već postoji, može se isprobati u konkretnom slučaju. Suludo je stavljati u isti koš sajt koji na kome je radjeno sve maximalno prirodno i korektno i neke blackhatere pa reći kako sve te sajtove treba trajno penalizirati a ne znaš o čemu se radi.

Ja se trudim pisat sto razumnije moguce a ti kao da citas samo onaj dio koji tebi pase.

Gdje sam ja napisao da se stavljaju posteni sitevi u isti kos kao sa blackhaterskim?
Niti sma ja to napisao niti je to google napisao niti pa bilo tko drugi.

Ako kazes da ti nisi nigdje pogrijesio onda je pogrijesio Google.

Vjerujem da ni ovu zadnju recenicu neces razumjeti…

Eto ovde si to rekao. Odmah si označio da neko ko bi dodao neke linkove u disavow, taj je više fokusiran na igranje sa algoritmon nego na kreiranje zdravog korisnog kontenta. Iako je sada mnogo češći slučaj da neko dobija neželjene linkove, nego da on ima ikakve veze sa tim.

Tako da nemoj da me zajebavaš i da prosipaš neku pamet, ja se ovde ni sa kim nisam svadjao ni prepirao, tako da neću ni sa tobom da gubim vreme, već sam ga dovoljno potrošio.

Ne može se svuda glumiti pamet, možda za kripo može, ali ovde nemoj da me zajebavaš džabe.

2 Likeova

I kao i uvijek ubijaju messangera, ako pogledas rijetko kada pisem u SEO kategoriji, ali kada pisem vjeruj mi to je onda 100% tocno.

I da opet si krivo razumio i tu recenicu, i da mozda sam je ja trebao bolje napisati pa eto da je malo ispravim.

Svatko tko prcka po disawov linkovima znade linkove, dobre, lose, pogotovo kada ga zaspamaju sa spamerskim linkovima on ih prepoznaje jer se vec s njima susreo i znade razliku izmedju dobrog i loseg linka. Takav strucnjak je vecinom vise fokusiran na backlinkovanje nego na kreiranje contenta. Pa je normalno da algoritam sve koji prckaju po disawov provjerava i ako naleti na content koji nije zadovoljavajuci naravno da salje penale. Ako je content kvalitetan (citaj: forbes, vecernji, statijaznam onda penala nema 100% pa makar su i oni sami sebe zaspamali).

A ti druskane umjesto da se svadjas samnom moras sam sebi priznati da si dobio penal. Svadjanjem samnom sigurno neces maknuti taj penal.

A ovaj topic i ovaj razgovor s tobom mi je samo jedna velika pljuska zasto se uopce javljam u ove topice… Pogotovo kada su sa druge strane webmajstori sa ogromnim portoflijima i velikim zaradama…

Ako još neko ima neka korisna iskustva osim Hellasa i Jeronima, neka napiše, možda bude korisno generalno ostalima koji rade sa sajtovima. Hvala unapred.

Ja sam koristio disavow tool jedan put prije par godina i imao sam lose rezultate nakon toga. E sad mozda nije bilo do tog ali ja mislim da jest… Trebalo je cini mi se oko 2 mjeseca i nakon toga sam pravo pao za sve pozicije. Problem je sto spam linkovi sigurno imaju neki mali efekat i ako ih ne diras vremenom nestaju brisu se itd sto ce rezultirati padom ranking-a, a ako uradis disavow slicna je situacija… ne znam sta bi ti rekao i mene interesuje vise informacija vezano za ovo ali mislim da je sve neko nagadjanje a mozda moze da objasni jedino neko je imao iskustva sa vise stranica i zna sta treba raditi. Meni je jedan profitabilan sajt unisten spam-om od konkurencije. Nisam htio da uradim disavow zbog prvog iskustva koje sam imao kad mi je pao ranking i pustio sam sve misleci da google zna ako sam vec #1 da necu praviti nove linkove pogotovo losijeg kvaliteta i u toj kolicini ali nakon nekog vremena ( par mjeseci ) pao sam na #2 pa #4 pa #8 … i vise se nisam mogao vratiti sta god da sam pokusao.

2 Likeova

Hvala na informacijama, to je isto korisno iskustvo. Inače, upravo to, slažem se sa tobom, da bi imali neku jasniju i precizniju sliku sa bar 60-70% tačnosti ( a kamoli 100% tačno :smiley: ) morali bi imati uzorak od bar 10-20 ili više sajtova sličnog kvaliteta gde je za neke radjen disavow a za neke nije pa da izvedemo neke zaključke iole preciznije.

Inače, ovako izgleda jedan od mnogobrojnih primer tih drastičnih spike-ova u broju refering domaina i linkova:

Tu npr ima na primeru ovog sajta više od godinu dana postepenog dobijanja ponekog linka, gde je sakupljeno oko 50ak linkova raznovrsnog tipa vrv sve prirodno (nije moj sajt pa ne mogu tvrditi ali mislim da su prirodni), i onda za manje od mesec dana još toliko linkova koji su svi na isti šablon, gde su neke generičke slike izlistane i hyperlinkuju na raznorazne sajtove po netu. Zato sam najviše pokrenuo ovu temu, jer se od ovog meseca dešava nešto čudno u vezi sa tim. Pitao sam sada i ahrefs podršku i poslao im neke od mnogobrojnih sajtova koji imaju ovakav graf, pa će da istraže i javiće da nije nešto do njih možda, ali izgleda ti spam sajtovi zaista postoje i da linkuju sve redom bukvalno.

Sad da li je to imalo veze sa ovim update-om ili je nešto drugo, što će se možda ispraviti na sledećem update-u videćemo ali svakako upada u oči ovaj drastičan skok na ogromnom broju sajtova na engleskom. Možda uskoro sve bude kako treba. Videćemo :slight_smile:

I meni idu na ■■■■■ ti sajtovi sto samo skrapuju slike i hotlinkuju i onda dobijas brdo smece linkova. Ja sam bio u dilemi ne dal da radim disavow tih beklinkova vec dal da zabranim hotlinkovanje slika. I sa jeronimom sam koju rijec razmijenio na ovu temu i slozih se nedje da vjerovatno ne smetaju ti beklinkovi tj ne prave stetu. Ako zelih da maknes te linkove, a ne radis disavow mozda mozes da koristis tu opciju zabrane hotlinkinga, cini mi se da ima par opcija da se to odradi, jedna je valjda preko htaccess-a. Ja nista ne uradih i necu u vezi sa tim linkovima, jedino me nervira kad ih vidim u ahrefsu.

Ja ove seo gurue strucnjake i raznorazne sto slusam po jutjubu, vecina savjetuje da se disavow radi samo u slucaju da dobijes manuelni penal. Ja nikad do sad nisam radio disavow tako da licnih iskustva nemam.

Sto se tice pada posjete kod tebe lako moze biti zbog nedostatka linkova. Ja kod sebe vidjeh da mi malo bolje rangiraju clanci za koje je napravljen po koji link. Vidi na ahrefsu ko te prestigao, imaju li ti clanci bar jedan link vise. Pogledaj i jesu li im brzi sajtovi no tvoj pogotovo iz Usa ako je za Usa trziste sajt. Pogledaj im broj koristenja glavne fraze i relevantnih fraza, title, deskripciju, slike…

Moje misljenje je da se masu webmastera medju kojima sam i ja usralo od svakog linka zbog raznih prica o guglu kaznama gugla i sl. Mislim da ce na istu temu isti autoritet isto sve bolje rangirati solidan clanak sa jednim solidnim linkom nego bolji clanak bez linka. Ali skroz razumijem nepravljenje linkova jer je laksi nacin i bezbrizniji, ali ipak mislim da nije bolji za rangiranje jer je link i dalje vjerovatno najjaci signal guglu. A kad pogledas redom sajtove sta se sve radi i koliko pbn, redirekcija, edu i raznoraznih linkova ima, onda treba malo popustit sa strahom i ipak napravit koji link jer sumnjam da je dobro nemati beklinkove.

Imas par kanala na yt dje su malo vise pricali na temu ovog apdejta. Na kanalu seo fight club imas i mjerenja onog lika ted kurbais il tako nekako, sto ima onaj softwer cora koji mjeri nekih 500 seo faktora, pa ima na cini mi se poslednjem video sta je od faktora napravilo skokove u odnosu na prije mjesec dana. Kao i neka misljena o apdejtu.

3 Likeova

Super, hvala ti puno za sve informacije, uskoro ću pogledati to na youtube-u pa ću izanalizirati još detaljnije.

Za najslabiji sajt sam dodao disavow pa šta je tu je videćemo. Ostale neću dirati i pratiću. Deluje mi da se na nekim sajtovima za nijansu vraća poseta ali izgleda da je još rano za zaključke dok se to skroz ne slegne. Možda nakon ovog apdejta bude u skorije vreme još jedan koji će ispeglati neke greške i propuste. Moraće strpljivo da se sačeka pa da vidimo :slight_smile:

Ako ti disavow ne pomogne nece ti ni naskoditi. U najgorem slucaju potrosio si vrijeme na nista.

Bilo bi fora da nakon 4-5 sedmica nas azuriras da vidimo jel bilo kakvih pomaka, ali mozda da dotad nista ne radis drugo, znaci ne prosirujes clanke, ne optimizujes stranice, ne gradis linkove, ne radis bilo kakav seo… eventualno samo pici sa novim sadrzajem ko da se nista nije desilo.

1 Like

Pa da, tako i radim i javiću baš nakon nekog vremena kakva je situacija, i mene zanima :slight_smile:

2 Likeova

Evo i kod mene neki backlinkovi na 1 site koliko trenutno vidim, upitanju je domaci sajt … Takodje sam osetio pad posjete za jedno 20-30% posjete, ali se nisam nadao ovome…
Neke domene sa slikama ne znam ni sta…
Primjer… “picswe. com”
Edit: na jos 4 sajta, takodje domace, isto neki spam linkovi, nisam pratio stanje odavno tako da ne znam od kad su se pojavili tacno, na ostale sajtove nema nikakav pad posjete…

1 Like

Mozda su posjete pale sa 6k na 3k jer nisi nista radio,a konkurencija je radila na backlinkovima. Da li se pad posjete desio nakon gubitka pozicija? 99 % sam siguran da je. Ponekad, sve ako i imamo vrhunski content,on nije dovoljan. Recimo u mojoj nisi nije dovoljan. Imam masu clanaka koji su puno bolji od bilo cega sto pise konkurencija međutim i dalje sam u prosjeku na 150 posjeta na dan,mada to sad ima tendenciju ici prema 200.

1 Like

Treba samo pisati kvalitetne clanke. Moji nakon pola godine vide rezultat…nema nista na brzinu… s ovakvim stvarima se ne zamaram. Imao sam dana kad mi je posjeta skocila i za 50 puta, al uopce ne zelim ici u detalje da ne propucam… jadno je to sto neki ljudi rade…

2 Likeova

Pa da, i ja donekle tako radim, ali sam vidio temu pa sam onda malo pregledao sajtove :smiley:

2 Likeova

Ja nisam uvjeren da ne moze odmoc. Moguce da i ti smecarski beklinkovi nekad daju boost. Ja sam jednom ne tako davno s fivera kupio za 5 $ spam komentar beklinkova i 90% sam siguran da je to uzrokovalo vrlo dobar boost iako su zaista sve smece spam beklinkovi. 90% je zbog toga sto na pravom sajtu dje se rade promjene nikad ne mozes biti siguran sta je sve dalo boost ako radis par stvari uporedo a svi radimo. Cak i sam novi sadrzaj i bez internog linka moze boostovat odredjen clanak ili cijeli sajt

U pravu si. Mozebiti da ce ukloniti neke linkove koji imaju djusa pa ce i izgubiti jos.

Da, može svašta biti jer gugl je postao lutrija. Ipak, s obzirom da sam disavow samo spam linkove koji su se počeli pojavljivati od 1.marta, skoro da nema neke šanse da je to imalo kad da stigne da se reflektuje na povećanje autoriteta, rankinga i slično, jer tek što se počelo da se gradi. Ipak, moglo je stići da se odrazi negativno, jer je stiglo taman na vreme za ovaj gugl update. Svakako videćemo, javiću čim bude neke promene, a ako ne bude promene za oko mesec dana ću svakako javiti stanje ako ostane isto :slight_smile:

1 Like

Ima li promjna za ovih nedelju dana, da li se posjeta vrsca u normalu ili pada, kod mene i dalje pad od nekih 25-30% ne znam sta je upitanju, nista nisam dirao a kao sto rekoh imamo isti problem sa backlinkovima…