Neka se javi bilo ko kome je ovo u zivotu trebalo

Neka se javi bilo ko kome je ovo u zivotu trebalo
Danas gledam matematika za 8 razred ,pa ovo ne treba nikome ni u tri zivota,a takvih lekcija iz raznih predmeta ima 70 % u skolskim programima ,

1 Like

slažem se da su školski programi obimni … puno učimo a malo naučimo … ali su neke stvari naših školskih sistema ipak bolje od zapadnih

to na slici su neke osnove koje se moraju znati …

Uvek sam bio dobar iz matematike ali ovo se ne mora znati nizasta…

Ma da, najbolje da pozatvaraju skole. Kome treba da zna gdje mu je bubreg, sta mu to treba u zuvotu, dal se zemlja vrti il je ravna ploca, ili koliko kontinenata postoji ili kako se zove koje more i jel slano?! A tek Gete, Mocart?!
Ma idi! Kad malo bolje razmislis treba u skolama da puste djeci rijaliti hehe

1 Like

Ne nego da se deca spremaju za zivot REALNI zivot ,a ne x y , znaci neko znanje
koje coveku treba u realnom zivotu a ne x y :stuck_out_tongue:

Inteligencija je sposobnost pronalaska rjesenja problema u novom okruzenju.

Matematika je najbolja stvar za razvijanje inteligencije jer tu nema bubanja, moras naucit kako se radi jer nema tu napamet ucenja rezultata pa samo upisivanja kao u drugim predmetima. Tako da… bez obzira sto ovo neces nikad koristit- ovo je jedna od najvaznijih stvari koje “ucis” u skoli…

10 Likeova

Ja bas mislim suprotno, da treba da se uvede obavezna skola za sve, do kraja zivota. Tri dana firma, dva dana skola. I to ne da ucis samo sta ti treba za taj posao, nego bas to sto ti ne treba.
Obrazovanje ne mora da bude svrsishodno, na prvi pogled.

3 Likeova

Matematika razvija logiku i logičko razmišljanje tako da koliko god te jednadzbe mozda nece trebati u životu 99% stanovnistva, one su od ogromne vaznosti za logicko razmisljanje kasnije u zivotu.

7 Likeova

I jos jednu stvar bih dodao… Javi se ucenik i pita profesora matematike tokom lekcija o logoritmima:

“Sto mi ovamo moramo ucit, nikad ovo necu koristit u zivotu!?”

A profesor kaze: “Neces ti, al hoce pametni ljudi” :smiley:

3 Likeova

Ovo je kljucno. Vecini mozda nece trebati ta jednacina. Ali bez tih jednacina ne bi mrdnuo dalje od pecinskog zivota.
Skolstvo sigurno treba reforme. Ali ne tako sto se ukida to sto “nikom ne treba u realnom zivotu”, nego sto se nalaze nacini da sto vise ljudi u buducnosti treba to u realnom zivotu.
I to ne samo matematiku, nego i literaturu, muziku, i sve ono sto se olako ocijenjuje kao jos manje bitno od matematike.
U osnovnoj smo imali poznavanje prirode i drustva. Sve je to bitno…

1 Like

Kada profesor kaze ovo djaku ,misli da je on pametan ili NEKI ljudi da su pametni ,a da je taj djak glup, e tu pocinju sve nedace ovoga sveta JA ,ja ,ja ja ,

Pa jest. Bas nije fino sto je rekao taj profesor. Ali shvatam da je ovo bio vic :smile:

Matematika je divna. To sto je vecini djece bauk, je uistinu problem sto mnogo nastavnika vjerovatno ne zna da prenese to djeci…

Matematika bi trebala biti isforsirana u skoli, razloge smo naveli gore. Vjerovatno i najvazniji predmet koji imas.

Jedino sto je problem sto imas previse djaka- a ne znaju svi jednako, i onda ispastaju svi- i oni koji su dobri jer ne dobijaju dovoljno paznje, a i oni koji kasne jer se materijal nakuplja.

Bilo bi fino kad bi na jednog profesora/nastavnika bilo najvise 15 djaka i da su djaci u grupama podijeljeni po svojim sposobnostima- ako imas 90 djaka jedne generacije onda u prvom razredu budu najbolji a u sestom najgori i onda budu manje razlike medju djacima i svi nauce vise nego sto bi naucili kad su izmjesani

A i zato sto mnogi ucitelji se drze programa ko pjan plota.
Zadatke u rangu ovog gore u uvodnom postu je moj sin rjesavao napamet sa 4 godine. Sad je 4. razred i radi jos uvijek zadatke tipa 23+48… Do jednacina jos nisu ni dosli. Mogu slobodno reci da je s 4 godine bio bolji matematicar nego s 9.

Baš me potakla Corona na to razmišljanje da bi trebalo uvesti online školu sa kojom narod mora biti u toku. Nebi to bila neka napredna škola, nego najosnovnije informacije o društvu, pogotovo one aktualne.
Svatko bi tu školu pohađao samostalno, a vlada ima pravo povremeno pozvat pojedinca na online test. Ako isti loše riješi, slijedi novčana kazna “za neoprezno ponašanje i društvu”

Jer kao što se možemo neoprezno ponašati u prometu, bome svojim ne znanjem i ne zainteresiranosti za okolinu, smo jednako tako neoprezni za tu okolinu i društvo oko nas.

Htjeo bih dodati i ovo… u Americi, ovi sto su skolovani kod kuce… Ocekujes da ce oni biti losi djaci, jer kako roditelj moye biti bolji od grupe profesora?

Medjutim, prilikom upiska na fakultet, ljudi koji su se skolovali kod kuce postizu dosta BOLJE rezultate od onih koji su isli u skolu haha

To sto ti pricas je totalitarizam.

2 Likeova

Koja nostalgija me hvara, argumentaciju “kome će to ikad trebati u životu” sam zadnji put čuo od kolega u šestom osnovne.

To je ta razina razmišljanja, otprilike 12-13 godina.

Zašto bi itko bilo što učio ako sve možemo Guglati? Wow, mind blown. :hushed: Daj se ne sramoti barem, ako ništa, onda se to treba naučiti s godinama.

5 Likeova

Moze biti da se priblizavam tome dobu ,posto kazu da u starosti covek podetinji,
pa mi nekako sada u 60 mnogo toga nije jasno zasto sam ucio milion nebitnih
stvari,ULUDO,

Pa zivot i skola nije isto. Nema te skole u kojoj ces nauciti zivot

Za poete, na tu temu:

Je6o vas CV

https://www.lyrikline.org/en/poems/■■■■-vas-cv-14058