Nekretnine i turizam; Istra, Dalmacija i Slavonija. (Trebate sobu ovog ljeta?) :)

Ja sve čekam kada će na ulazu u Dubrovnik osvanut natpis da je Hrvatima ulaz zabranjen, pa onda i u drugim turističkim središtima.

Razumijem to s cijenama i naravno da ako prolazi mala piva za 20kn ili 30 kn da će se za toliko i prodavati, ali nije sve baš tako čisto i samo stvar tržišta kako se misli. Probaj otvoriti kafić sa cijenom velike pive 15 kn pa ćeš prvo naći terasu razbacanu, a onda ako ne digneš cijene ćeš imati i veće probleme. U tome je stvar…radi se o udruživanju ugostitelja i pljačkanju, a ne o tržišnom formiranju cijena.

Ove vece grupacije u DU su podigli place, tako da su sada plate preko 5300kn 8sati dnevno (normalno visak sati se isplacuje nakon ugovora (sezonac preko knjizice*)). Ljudi nenormalno traze cistacice za apartmane 50kn+ sat, jedina losa stvar u cijeloj prici je sto svaki debil otvara apartman koliko god mali bio, a problem je i parkinga jer sto ce covjeku 10 apartmana ako nema parkinga, nitko mu nece doci osim ako gosti dolaze avionom. Ali ima tu i bezobranih stvari u nekim grupacijama tipa domacima nema besplatne marende dok svi izvan DU imaju topli obrok i kasnije kolac/sendvic… Toliko su radnika izgubili da su prije 2 tjedna poceli zaposljavati makedonce -.- (stovise samo 2 u 1 hotelu, a vjerujem da ih ima vise u ostalim). Onda zaposljavanje preko agencije…majko mila pa to treba ukinut, ali kad je ovo lopovska drzava pa ne mozes nista, evo primjera obicna sobarica sa platom preko 5000kn agencija za zaposljavanje uzme 1500-2000kn svaki mjesec, kasni im plata itd, a ne mogu prekinuti taj ugovor i sami se zaposliti u tom hotelu jer ako prekinu ugovor ne smiju raditi u toj grupaciji 3 mjeseca -.- Dolaze uberasi iz Zagreba itd koji nemaju blage veze gdje je sto u gradu, stranac ne zna adresu onda ovaj googla recimo Hotel Royal Blue nade adresu dok on to stavi na gps majko mila svi retardi do retarda. Dodu turisti autobusom odmah ovaj prilazi njima, turisti mu nesto govore da su vec rezervirali smjestaj, a ovaj govori “da, da dosao sam po vas” i odvede ih u pm, ljudi ne znaju ni gdje ih je odveo, a vec trazi lovu da mu plate, uglavnom “krao turiste” koliko god to smjesno/jadno zvucalo… Lijepo je kada imas 2+ apartmana i zivis posten ko covjek, ali stvarno ima svasta.

1 Like

i od mene neum +1 hahahaha

ja jedem kao golub, samo fit i integralno hahaha

Zašto bi Hrvatima ulaz bio zabranjen? Može jedino biti naplaćen.

Može li mi netko od Vas reći po čemu je masovni (jeftini) turizam bolji od elitnog turizma?
Koji je opravdani razlog zašto bi Dalmacija trebala spuštati cijene smještaja, hrane i pića?

Da se razumjemo, cijene hrane u bilo kojoj mesnici, ili pak u Tommya su iste kao i bilo gdje u Hrvatskoj. Cijene struje, vode i svih ostalih fiksnih životnih troškova su iste kao i bilo gdje drugo… zašto turizam ne bismo masno naplaćivali i dizali svoje plaće, dizali plaće radnika itd.
Danas smo mi npr u firmi umjesto do 4 radili do 2, ugasili strojeve i okrenuli rostilj, polili koju pivu (šefu je imendan). Zašto mi to ne bismo radili, ako možemo?
(To možemo jer se radi skupi namještaj za iznajmljivače koji dobro naplaćuju smještaj pa im nije greda platiti takav namještaj)

:smile:

Ja kad dođem u kafić (znači običan kafić, ne noćni klub) u kojem je mala piva 20+ kn popijem je i odem. Kada dođem u kafić gdje je velika 15 kn s guštom ću potrošiti neusporedivo više nego tamo gdje je bezobrazno skupo. Sad računaj da li se gazdi više isplati da mu svakih sat vremena sjedne netko tko će cuclati tu jednu pivu i otići odmah nakon nje, ili netko tko će svakih pola sata naručivati novu.

Znam puno vlasnika kafića po turističkim središtima od Istre do Dubrovnika i znam da im glavninu gostiju čine oni koji sjednu na piću i sjede s tim pićem sat vremena pa odu. Isto tako znam da su terase skupih kafića po turističkim središtima prazne ili poluprazne iza recimo 10 ili 11 pm, iako rade do recimo 1am. Noćne klubove tu ne ubrajam jer je to nešto drugo.

Ako mogu u centru Zagreba koji vrvi turistima u zadnje vrijeme, čak i kroz cijelu godinu, popit veliko pivo za 15 ili maks 20 kn, onda je stvarno bezobrazluk da mi negdje drugdje naplaćuju malu pivu 20 kn ili 25 kn samo pod izlikom turizma. Neka gazda veli pohlepan sam i hoću oderat goste da ne moram puno radit i sve 5, ima pravo na to, ali ako mi pametuje onda je to nešto drugo.

U Zagrebu je jako zeznuto doći s autom u centar i naći parking, ali kad ga nađeš sat vremena košta 6 kn. U drugoj zoni samo 3 kn. Koliko je u Dubrovniku? 60 kn?

Najviše me nervira što ugostitelji trabunjaju o tom nekom tržišnom formiranju cijene, a istina je da zapravo nabijaju cijene i maltretiraju one rijetke koji bi ih možda i malo spustili. Da imam kafić i da mi netko razbaca terasu zato što mi je piva jeftinija nego kod njih vratio bih mu trostruko.

Jel bi bilo ok da se u Zagrebu dignu cijene smještaja, domova i pogotovo cijene godina na fakultetima, na razine koje mogu plaćati samo stranci? Naravno da ne bi, ali je po nekoj čudnoj logici ok da se cijene smještaja na moru dižu, cijene pića po kafićima na moru itd dižu na razinu za strance i da je to onda prihvatljivo. To nije zabranjeno, ali nemoj mi to opravdavat kao nešto skroz ok jer je to čista pohlepa i bezobrazluk. Tu se studenti bune kad poskupi smještaj u domovima za par kuna mjesečno, a ima ih hrpa koji su spremni platiti i troduplo samo da upadnu u dom. Dvostruka mjerila.

Cijene u recimo Konzumu nisu iste.

Plaće radnika nitko ne diže zato što je dobar nego zato što radnici dolaze pameti tako da nemoj to uzimat kao neki argument :wink:

Elitni turizam je nešto sasvim drugo on onog što se u većini slučajeva nudi u Hrvatskoj :wink: Kod nas se radi o deranju gostiju. Nije bitno da li Hrvat može platit 100 eura apartman ili malu pivu 20+ kn, stvar je u tome da je to realno previsoka cijena. Znam što vani na jednako dobrim ili još boljim lokacijama mogu dobiti za iste novce.

Koliko ono hotela sa 5 zvjezdica ima Hrvatska? :wink: Ili možda misliš da pod elitni turizam spada čisto more (što više nije baš na svim lokacijama), sunce, i fine stolice na terasi? :slight_smile: Da ne spominjem ostale sadržaje, pa čak i zakonodavce koji nekad kao da se trude ubiti turizam.

Nisam ja protiv turizma i zarade na njemu, nego protiv bahatosti.

Na otoku su 3 restorana. U dva je piva 15 kn, u jednom 20. Gazda želi da gosti dođu, pojedu, popiju i odu. I cijene klope su više nego u druga dva. Ne, nije propao, dapače. Radi odlično iz sezone u sezonu. Nije bahat, jednostavno je naučio kakve goste želi i kako ih dobiti.

1 Like

Ja govorim na temelju svog iskustva i na temelju priča sa vlasnicima kafića.

Kod restorana je malo drugačije. Tamo je normalno da nije cilj da se netko zasjedne i runda nego da pojede i ode da se ne bi napio i tjerao pristojne goste. Isto je bitno kakva je hrana. Ako se zna da je klopa bolja nego kod drugih onda nije problem malo veća cijena.

Sa kafićima i pivom je drugo. Becks ili Karlovačka je svugdje ista i za mene je bahatost kada je cijena previsoka. Ne kažem da propadaju kafići sa previsokim cijenama jer i oni jako dobro rade u sezoni, nego samo da su bahati i da bi zapravo vrlo vjerojatno još više zaradili da malo spuste cijene.

U pravu si. Ovaj skuplji restoran je isključivo restoran dok se jeftiniji krpaju na shemu kafića. U skupljem nitko ne ide na kavu niti na pivce.

Nije to bas tako. Recimo ako do sad nisi skuzio prije svake sezone euro ide dole a gorivo gore zato da bi gost dobio cim manje za svojih 100 €. Takodjer i u kaficima i restoranima prije sezone se dizu cijene.

O kakvom elitnom turizmu pričamo? Nije elitni turizam pivo od 30 kn, šetnja zidinama Dubrovnika 150 kn itd,itd… Ako već oćeš o elitnom turizmu to nećeš naći u Splitu,Dubrovniku,Puli,Zadru itd takva mjesta su obično vuk**** gdje bježe od mase koja hrli po gradovima. Nemožeš smatrati elitnim neki restoran u centru što je najskuplji i što tamo neki čoban jede dagnje platio 500 umjesto 50 kn.
To je turizam za “sirotinju”
Recimo po tom pitanju je Istra baš specifična i zna se da ako hoćeš nešto fino i kvalitetno pojesti da moram ići u neke od selendara do kojih na google maps-om nedođeš lako, ali kad tamo dođeš onda ćeš dobiti mir,tišinu,uslugu i top kvalitetnu hranu i piće, a to govorim o domaćim specijalitetima i kvalitetnim domaćim vinima, a ne o Tuborgu,Heinekenu i Žuji kao ni o Pelješkim vinima koja su pretočena Iločka vina.
Prije godinu dana kad smo kupovali kamp kućicu za jedan plac na moru smo išli po nju kroz šume, polja i njiva jedno 5 km dok nismo dosli do kampice i kaže čovjek ono preko vam je vila Ivana Balića i stvarno je on bio tamo s klincima i brčko noge u jaccuziju. On je jedan od 100-tina primjera gdje su se sklonili u mir i tišinu, također su tu i Antony Hopkins, Schumacher i mnogi drugi poznati za koje sam se iznenadio da su svoje utočište pronašli u Istri.

Također smo se nedavno vozali po tim selima uz more i naišli na domaći restora s terasom i pogledom na more uz mir i tišinu koji u ponudi ima 3 vrste školjaka i 2 vrste ribe i škampe. Sve je iz prirodnog domaćeg uzgoja. Bilo je nas 15-tak u restoranu. Cijena? Škampi s tjesteninom, deser i 4dcl vina i sok za malog i sve to je bilo cca 300 kn s tim da smo dobili sve više negp što je u redovnom meniju.
Rezultat toga svega je da ćemo prvenstveno doći opet zbog savršene klope, ljubaznosti, usluge i malih trikova kao što je 1 dcl vina više i s tim pokazuje da te cjeni, a ne kao kad ti burger najveće smeće od hrane što može biti naplati 70-90 kn.

I to je puno puno elitnija usluga i kvalitetnija klopa od bilo kojeg mjesta u gradu i ljudi koji se imalo kuže u to tražit će i takva mjesta, a seljaci nek jedu burgere po 70 kn i ribu iz Konzuma umjesto svježe ribe s mora.

Pa tako je. Očekuješ da zaradiš 100€ za noć a da platiš radnika 20€ dan… Pa naravno da neide i zato fino će ovo godine faliti xxxxx radnika i uvozimo iz Bosne,Srbije,Makedonije.
Čekaj radnik za plaću od 4000 na kiosku mora pričati 3 jezika, pa WTF? Da je htio učiti jezike i nešto pametnije raditi nebi odabrao da radi na kiosku. Tako da dižu plaće zbog sebe ne zbog radnika.
Pitanje šta će biti od sljedeće sezone kad nebudu mogli uslužiti goste kvalitetno jer im manjka radne snage…

Hvala sebi pa sam stvarno jeo od xx do xxxx restorana i ono što me zanima je kvaliteta, ambijent i usluga a to što netko napuše cijene da ja pojedem u podrumu nekog grada nešto bezveze me nezanima.

Evo npr:

prije neke 2 godine smo bili u Beogradu u restoranu 3 šešira na skadarliji (njihova najstarija ulica valjda i najpoznatija) i ovaj restoran mogu ocjeniti s 10+ i kao best buy.
Zašto?

  • kvalitetno i ljubazno osoblje koje vidiš da znaju raditi svoj posao i kako se ponaša prema gostu. Od trenutka kad si ušao dao ti je do znanja da si ti Bog i da je tu za tebe.
  • hrana: domaće pečeni topli kruh, domaća janjeća juha,bila je teletina ispod peke,goveđa šunka, 3 salate i nesjećam se šta je mali jeo ali uglavnom nas troje smo zauzeli stol za 6 osoba i bio je pun hrane, a kolače smo dobili gratis na račun kuće, nekih litru vinu smo popili (naravno nekog domaćeg) + mali neki sok
  • Cijena? sve skupa je bilo oko 400 kn
  • došli su cigani i svirali još jedno 4-5 pjesama za 50 kn a s obzirom da su svi skužili da smo iz Hr logično po govoru su nam još po slobodnom izboru otpjevali neku slavonsku pjesmu za kraj (nemogu se sjeiti pa neću izmišljati pjesmu)
  • napojnicu je dobio 50kn
    Zaključak: Za 500 kn smo pojeli extra klopu,extra usluga i ambijent također

Restoran “majkin Salaš” (Srbija) - ista stvar kao i ovdje gore10+/10

Ako volite fiš odnosno riječnu ribu i divljač (jelen,srna,divlja svinja,patka,zec) onda odite u restoran Citadela u Vardarcu (Slavonija)
Pojest ćete sigurno najbolji fiš u Hr (za 4 osobe 100 kn) i popiti 2 čaše vine (2x2dcl) i nakon toga pojesti palačinke u vinskom šatou i sve to skupa za nekih 180 kn.
Ocjena sa svime 10+/10 jer vi ste tamo Bog kad im dođete i tako ćete dobiti hranu i uslugu

Najčešća usluga na moru koju sam dobio i koju mogu dobiti za to je:
konobar koji me poslužuje preko k**** i govori mi TI kao da smo ovce čuvali a ne da sam došao potrošiti svoje pare kod njih, čaše su najčešće prljave, hrana većinom ispod prosjeka,kad si pojeo i popio ako nenaručiš za 10 min već je problem i čeka da odeš a kad ti donese račun onda se iznenadiš i pomisliš pa šta sam ja tu platio i zato nikad baš nikad takvim seljacima neostavlm ni jedne kune.

Kao što sam rekao uvijek ima izuzetaka i ima extra ljudi,konobara i usluga na moru, ali ovako su najčešće usluge na moru pogotovo po gradovima kao što sam napisao gore.

Mislim da je je pametnome stvarno dosta. Hrvat sam i volim svoju zemlju jako, ali mi smo bahat i k**** narod i to nam se obija i na kraju će nas to skupo koštati jer mi samo želimo musti i musti da što manje damo a što više uzmemo. Hoćemo zlato a dajemo u zamjenu za to blato i to tako neće dugo šta god rekli i mislili.
Ovim tempom još možda 5-10 godina i adios