Neregistrirane aplikacije i igre

Što ja, kao korisnik, mogu učiniti ako nabasam/otkrijem neregistriranu tvrtku/obrt koja prodaje virtualna dobra (npr. neke “zlatnike” u nekoj igri, ili aplikaciju) a nigdje na web stranici nemaju njihovi podaci (ime tvrtke/obrta, OIB itd)?

Gdje prijaviti, kome? Kakve su kazne za takve slučajeve?

A zašto želiš to prijaviti?

Ne znam što bi bila neregistrirana tvrtka/obrt - tvrtka ili obrt nastaje činom registracije, inače niti ne postoji. Pretpostavljam da misliš nekakve privatne web-stranice na kojima naprosto nije identificirana osoba koja stoji iza njih.

Teško je reći što bi prijavio i kome bi prijavio. I zašto bi upće prijavio. Naime, načelno ćeš u neki postupak ići tek ako si oštećena stranka. Tada bi išao na policiju (ako si oštećen za više od 1000 kn), a uvijek možeš pokrenuti građansku parnicu - makar i prema nepoznatom počinitelju, postoje načini na koji se identitet može otkriti.

Što se prijave zbog osjećaja građanske dužnosti tiče, to stvarno ovisi o konkretnom slučaju, o tome što smatraš mogućom nelegalnom djelatnošću ili djelatnošću koja je suprotna dobrim poslovnim običajima, a i o tome je li taj koji ima takvu stranicu građanin Hrvatske ili neke druge države. Na koncu i o tome ima li ta stranica stvarno ikakav efekt (je li se itko upecao), je li to samo nekakav maloljetnički “poduhvat” itd.

Pošto si spomenuo da se radi o virtualnim dobrima, onda osobe koje vršu prodaju tih “dobara” nvj. potpadaju pod Zakon o elektroničkoj trgovini. Prouči si zakon i vidi što sve on zahtjeva od trgovca. Jedna od stvari su i kontaktni podaci. U zakonu stoji da inspekcijski nadzor obavlja Državni inspektorat i inspektori nadležnog ministarstva. Prijavu državnom inspektoratu možeš podnijeti i online, a isto tako i pratiti kada će biti rješena. U prijavi se slobodno pozovi na zakon, ali oni će sami znati točno svoj posao.

Ako si i sam nešto kupio, prijavu također možeš podnijeti i preko Centralnog informacijskog sustava za zaštitu potrošača.

Ove sve prijave se stvarno obrađuju, samo dopusti mjesec ili dva da dođe na red - primaju oni puno prijava, ali dužni su obraditi sve u kojima nađu zakonsku osnovu za postupanje, te odgovoriti na sve prijave.

Spomenuo si isto tako da se prodaju nekakva virtualna dobra odnosna na igre i sl. Proizvođači igara i takvog često ne dopuštaju da se trguje virtualnim dobrima i sami pokreću postupke protiv takvih, pa u takvom konkretnom slučaju uvijek možeš obavijestiti onoga kojem nastaje šteta i koji bi bio zainteresiran sam poduzeti određene korake.

Na koncu, za svaku prodaju se mora platiti porez. Ako nema javno objavljenih podataka, a znaš da tamo netko nešto prodaje, a pogotovo ako si ti nešto stvarno kupio, a nisi dobio račun, Porezna uprava ima stalno otvoren kontakni centar upravo za takve stvari.

Očito, većina se ovog odnosi na građane Hrvatske. Ako bi to činili građani neke druge države, trebao bi ići sa sličnim prijavama prema tijelima u tim državama, što je svakako već kompliciranije jer treba saznati koja su to tijela. Ali sigurno postoje.

Također možeš vidjeti i tko hosta takve stranice, pa nabaciti anonimni e-mail i njima, možda oni što i sami poduzmu.

Prolaziti kroz svu tu papirologiju samo da bi nekome nanio zlo? Mislim nisi dao naslutiti da te ta stranica oštetila a sumnjam isto tako da prodajom novčića za travian ili šta već uzrokuje probleme nacionalnoj ili tvojoj osobnoj sigurnosti.
Kad bi se ljudi više koncentrirali na pomaganje a manje na podmetanje nogu, svijet bi bio ljepši :slight_smile:

Nisi razumio. On nije rekao da je problem u tome što netko prodaje novčiće za Travian. Problem je u tome što netko nešto prodaje, a skriva svoje podatke. To je protuzakonito. Kada se nekoga tko krši zakon prijavi, onda se time ne čini zlo. Zlo - i to veliko - je prozivati ljude koji se drže slova zakona i ne žele tolerirati ljude koji ignoriraju zakone, dok se istovremeno prekršitelji zakona štite kao nekakvi “slabiji”. To je veliko zlo i svijet će biti ljepši kada ćemo prestati sami sebe prezirati do te mjere da osobe koje rade na mutan način smatramo nekakvim romantičnim junacima.

Na koncu, zašto bi se netko tko nastupa bez maske i bori se po pravilima igre morao opravdavati zbog toga što se ne želi u istom “ringu” boksati s nekim tko nosi masku i igra samo po pravilima koja njemu odgovoraju?

I zašto bi takav trpio da ga se optužuje da čini zlo zato što poštuje samog sebe?

Znam da to Toniju nije konkurencija jer on nema firmu (osim ako se i on time bavi ilegalno, čime bi se smisao ove teme izgubio).

Možda taj netko živi u državi poput naše, lijepa naša Hrvatska, gdje su poticaji za poduzetništvo ravni nuli, pa tako osoba prosječnog statusa mora dizati kredit ako želi riskirati i osoviti se na noge, ili može glumiti roba državi cijeli život.

To što je nešto zakon ne znači da je ispravno, na kraju krajeva, zakone pišu političari iz svojih udobnih fotelja (za što ih ja skupa s vama plaćam).
Zato sam protiv tužakanja bilo koga tko ne čini zlo drugome a pokušava pomoći sebi (ne, ne smatram da je zlo kada državi ne platiš porez jer ta ista država isti taj (moj) novac troši na vozikanje u mercedesu i pregovore sa EU).

Država my ass.

Angažiraj se i digni glas protiv takvog lošeg trošenja novca. Ako ne želiš, onda si se neplaćanjem poreza samo pridružio tim gotovanima što se voze u mercedesu i pregovaraju s EU - na svoj način. Pa je tvoje mišljenje i moralni značaj jednak njihovom - nije li?

Znači, Toni igra po pravilima i neće tolerirati one koji ne igraju. I nema se što opravdavati, a pogotovo ga ovi koji ne plaćaju poreze ili troše porezni novac za svoju vožnju nemaju što pozivati za moral.

Digni glas? Jel trnac postigao šta svojim dizanjem glasa? Nije. Sad ulazimo u EU, ja sam svoj glas dao --> protiv ( i poticao druge na isto ).

Porez EU sigurno neću plaćati. Pravo glasa ne postoji.

I po kojim pravilima? Pravilima koje pišu ti koji se voze u mercedesu?

Sve pet. Ja te ne kritiziram. Samo nastavi tako. Uoči: nitko nije rekao da ti činiš nešto “zlo” (možda nelegalno, ali nije zlo postupati po vlastitoj savjesti).

Ja kažem da nemaš pravo nazivati one koji igraju po zapisanim pravilima “zlima”. Još da nešto činiš, da nastojiš promijeniti što je loše, onda bi imao pravo na komentar. Ali ako odbijaš bilo što činiti, onda sigurno nemaš pravo kritizirati druge, pogotovo ih prozivati da oni nanose “zlo” i željeti da nema takvih “zlih” ljudi. To je gadan komentar i to još od nekoga tko je bacio ručnik u ring.

Ma ne smatram ja Tonija zlim, samo sam mišljenja da smo mi građani na jednoj (dobroj?) strani, a država na drugoj.
Htio sam samo naglasiti da pravila pišu ljudi koji misle na sebe, a ne na nas. Zlo mi je više od politike i upravljanja ljudima, demokracije i svega šta nam se prodaje pa imam ovakve izljeve.

Uglavnom, isprike Toni ako sam te uvrijedio (kad ovo pročitaš). Ja osobno ne bih nikoga tužio državi.

Pravila su oduvijek pisali ljudi koji su mislili na sebe više nego na druge. Naime, takvi ljudi su angažirani da dođu na mjesta na kojima takva pravila mogu pisati.

Ali to samo znači da treba više angažmana ovih drugih. A inzistiranje na tome da se igra po zapisanim pravilima - ma kava ona bila - je način na koji se čovjek može angažirati. Jer marljivom čovjeku nije bitno kakva su pravila, dokle god ih se svi moraju držati.

Sebični ljudi nikada nisu pametni. I zato sebični ljudi nikada ne mogu napisati pravila po kojima marljiv i nesebičan čovjek ne bi mogao uspjeti.

Zbaci tu malodušnost i učini nešto. Hrvatskoj zadnjih 20 godina smo to fali - sve drugo su isprike i miševi koji vode kolo jer mačka spava. :wink:

APazinjan, nisam ja rekao da želim prijaviti nekoga niti sam u takvoj situaciji (kakvu sam opisao u prvom postu), već jednostavno sam želio znati nešto više o ovome za slučaj da se nađem u takvoj situaciji. Trenutno sam mišljenja da niti ja ne bih prijavio nekoga kada bih nabasao na takvo što… “dok gura, gura”.

Međutim kada se malo više dam u razmišljanje o ovoj temi, te da sam jedan od onih koji igra po pravilima (tsereg je već to dosta dobro napisao) mislim da bih prijavio. Jer zašto bih se ja ikome pravdao i ikome progledao kroz prste (a pogotovo konkurenciji) ako sam se ja toliko potrudio da igram po pravilima a da zažmirim kada vidim da neko drugi to ne radi?

tsereže, hvala na opširnijem postu, puno toga si obuhvatio i dosta si mi pomogao.

Hajde bit ću konkretniji, pa i opisati slučaj malo detaljnije:

Kao srednjoškolac imao sam mnoge browser-based ljubavi (igre, je l’). I frend mi je naletio na igru koju smo davno igrali također kao srednjoškolci, a u biti je u pitanju kopija igre OGame. Ova se zove OGamePlay i u principu sve je isto, samo što je sve ubrzano 20 puta.

I samo me zanimalo kakva je procedura recimo da sam ja autor te igre i da ja tako želim voditi stranicu? Ako je igra neprofitna, dakle samo se besplatno može igrati i ništa drugo, onda znam da ne moram nikome ništa prijaviti. Međutim što ako prodajem za stvarni novac neka virtualna dobra u igri, ako što i ovaj Turčin radi? Kako me netko može “otkriti”, a kako mogu najlakše (bez previše papirologije) da ovo sve odradim legalno? Dakle da uredno plaćam porez državi (ali kao fizička osoba, a ne tvrtka jer mi se ne bi dalo baš drndati sa knjigovođama, papirologijom svom itd)?

Eto, zato sam pitao jer me to zanimalo. Opet, nije to slučaj, ali čisto sam se pitao što bi bilo kad bi bilo… pa eto, sada možeš/te i konkretnije objasniti još ako sam nešto fulao pri prvom pitanju.