Nestala particija prilikom instalacije windowsa

Računalo je imalo 4 particije s jednog diska.
C: particija podaci
D: particija OS
E: particija media1
F: particija media2

Instaliran windows XP na D particiji OS

E sad prilikom formatiranja D particije i nove instalacije Windowsa 7 nestala je C particija podaci
te bivša D particija OS je postala C, E je postala D, a F je postala E…
Bivša c particija podaci je jednostavno nestala, kako je sigurno mogu vratiti a da podaci ostanu na njoj?

Prvo da ti kažem da to particioniranje diskova nema nikakvog smisla od kad su GB prešli 100 i od kad je 1kn 1GB ali ok, svatko ima svoje razloge
:cuga2:

Ovako, prvo odi ovdje:
[list=1]
[:i11hmsz0]Control Panel\All Control Panel Items\Administrative Tools[/:m:i11hmsz0]
[:i11hmsz0]Tu klikni na “Computer Management”, unutar “Storage” (lijevi stupac) odaberi “Disk Management”[/:m:i11hmsz0]
[:i11hmsz0]Sada bi trebao vidjet sve diskove (i particije) i stanje u kojem se nalaze, tu možeš odresiti redosljed slova diskova (recimo D:\ da postane E:\ i obratno), formatirati, kreirati particije, spajati 2 (ili više) u jednu particiju i sve ostalo…:sprst:[/:m:i11hmsz0]
[:i11hmsz0][/:m:i11hmsz0][/list:o:i11hmsz0]

PS
Koristi desni klik na oznakama diskova (donji dio ekrana) da vidiš sve opcije, i preporuka da prije petljanja po diskovima napraviš backup jer ako ovdje zajebeš nema nazad (u biti ima ali to je nauka za sebe), pozz :doki:

Ova metoda je škakljiva - Windowsi ne pitaju puno, nego samo gaze. Jedan krivi klik i ako je tvoj odgovor na pitanje “Are you sure” = YES, pa-pa s podacima. OK, uvijek ih se može izvaditi nakon formatiranja, ali tko zna u kakvom stanju.

Ja sam imao jedan takav slučaj da sam kod instalacije XP-a zabunom kliknuo na disk D kada me je pitao na koju particiju da snimi Windowse. Mislim da sam kliknuo “Delete”, ali nisam mu potvrdio onaj zadnji korak da ju ubije i nakon toga formatira. Čak mu je i to prvo bilo dovoljno da mi particija nestane i da se u drugom kompu u Windowsima pojavi ta particija kao Unrecognized i nudio mi je samo opciju da ju formatiram jer ne može ništa s njom napraviti.
Pomogao sam si sa nekim partition programom kojeg ima na Hiren’su, ali sam se pošteno uznojio dok nisam detaljno pročitao sve upute na webu i dok se nisam dobro informirao na forumima. Radnja je prošla ok i vratio sam si sve podatke.

Da li u sadasnjoj konstelaciji ima na disku slobodnog prostora velicine te izgubljene particije?

Ako nema

Kod instalacije 7 si vjerojatno previdio mjesto di da instaliras i prepeglao si c.

tokom instalacije sedmice si u samom setup-u
imao opciju odabrati gdje ćeš instalirati windowse. e sad ak si slučajno krivo odabrao
ili nekaj krivo pošlo po zlu. nema spasa više. inače ja radim tak da prvo onu particiju
na koju želim instalirati windowse formatiram i nakon toga instaliram.

Samo za informacju:
-Formatiranje diska (quick) ne briše podatke s diska nego samo MBR tablicu! Podaci su i dalje na disku i mogu se vratiti ali ISKLJUČIVO ako se preko njih u međuvremenu nešto nije snimilo…onda je baj baj :banana:

Ako želiš obrisat MBR i podatke odi na “Full Format” samo to zna trajat jako dugo…

Ima spasa čak i ako su Windowsi instalirani na tu particiju. Postoje programi koji čitaju i do 3 zadnja magnetska sloja, naravno ukoliko nije napravljen wipe.

Ovo se zna događati.
Za nekakve daljnje korake trebaju 2 informacije:

  1. Da li se radi o NTFS-u ili o FAT32 (nedaj Bože)?
  2. Da li se radi o dynamic ili basic disku?

BTW, postoje odlični Windows alati za manipulaciju diskovima i particijama, ali i 3rd party alati. Najbolje bi bilo da se pošemerio MBR ili tako nešto, obzirom da postoji kopija…

[quote=“Sljaker”]Postoje programi koji čitaju i do 3 zadnja magnetska sloja, naravno ukoliko nije napravljen wipe.
[/quote]
Ovo nisam znao, odlična stvar…

Nisam prepeglao particiju. Točno znam da sam stare windowse imao na D particiji, te sam nju i formatirao.

@ tom971 - stvar je u tome što fali taj diskovni prostor za tu particiju. Hard je od 200GB a zbroj preostale 3 particije koje su vidljive je 150, znači ova koja je nestala ili je nevidljiva ili je treba ponovno kreirati. Vjerojatno postoji negdje samo je treba postaviti vidljivom, ali cilj je da se pojavi s podacima. (da mi nije do podataka lako bi ja nju vratio - stavim instalacijski disk i vidim particiju pod “unspaced” i kreiram), ali neću ništa nabrzake činiti dok ne dobim kvalitetan i konkretan odgovor.

@Uber_Gosu - provijerit ću ovo za Tvoj odgovor.

Desilo mi se nešto slično. Ne pamtim točno, ali idi u Upravljačku ploču, servisi i uređaji pa Disk management. Tamo ćeš naći sve particije, mislim da ju w7 označi kao neaktivnu i samo ju treba aktivirati ponovo. Tamo možeš i izmjeniti nazive (C, D…)

[quote=“Uber_Gosu”]

Ovako, prvo odi ovdje:
[list=1]
[:26xa2itx]Control Panel\All Control Panel Items\Administrative Tools[/:m:26xa2itx]
[:26xa2itx]Tu klikni na “Computer Management”, unutar “Storage” (lijevi stupac) odaberi “Disk Management”[/:m:26xa2itx]
[:26xa2itx]Sada bi trebao vidjet sve diskove (i particije) i stanje u kojem se nalaze, tu možeš odresiti redosljed slova diskova (recimo D:\ da postane E:\ i obratno), formatirati, kreirati particije, spajati 2 (ili više) u jednu particiju i sve ostalo…:sprst:[/:m:26xa2itx]
[:26xa2itx][/:m:26xa2itx][/list:o:26xa2itx]

ki:[/quote]
Imas vjerojatno konflikt jer se sad dvije zovu isto.
Napravi ovo sta kolega savjetuje

Dobro je, uf :slight_smile: hvala svima.
Napravio sam tako u Storgeu, trebao sam samo particiji dodijeliti slovi i iste sekunde se pokrenuoa autorun s particijom :slight_smile:
Rješeno :wink: