Neuređena lista

Htio bih ispred rečenica staviti točku ali nikako mi ne uspijeva.

HTML

• lorem
  • lorem
  • lorem

CSS

#lista{
position:absolute;
width:305px;
margin:470px 0 0 18px;
text-align:justify;
font-family:Arial,Helvetica,sans-serif;
font-size:12px;
color:#23430a;
line-height:150%;
}

ul.disk{list-style-type:disk}

Hmm pa pokazuje točkice…

Ne radi ti zato jer imas neispravan HTML (uvijek ga validiraj!). “Type” atribut je neispravno koristiti uz “ul” element, tu bi ti trebao doci “class” atribut (sta se vidi po CSS-u koji zelis aplicirati).

[HTML]

[/HTML]

Ivane,
napravio sam ovo što si mi rekao ali i dalje ne vidim točkice.

možda trebaš naočale? :smiley: šalim se , koji browser je u pitanju?

[quote=“igoo”]Ivane,
napravio sam ovo što si mi rekao ali i dalje ne vidim točkice.[/quote]

To bi ti moralo raditi (meni radi u nekoliko browsera), a “disk” je defaultni stil neuredjene liste:

http://www.w3schools.com/CSS/pr_list-style-type.asp

disc :stuck_out_tongue:

Možda je to problem? :mda: (iako sumnjam… ne znam, meni pokazuje točkice)

[quote=“ivan.skugor”]Ne radi ti zato jer imas neispravan HTML (uvijek ga validiraj!). “Type” atribut je neispravno koristiti uz “ul” element, tu bi ti trebao doci “class” atribut (sta se vidi po CSS-u koji zelis aplicirati).

[HTML]

[/HTML][/quote]

Gdje piše da je neispravno koristit type? :mda:

[quote=“ivan.skugor”]To bi ti moralo raditi (meni radi u nekoliko browsera), a “disk” je defaultni stil neuredjene liste:

http://www.w3schools.com/CSS/pr_list-style-type.asp
[/quote]

previše si zagrizo za validan html/css najvažnije da radi u svim browserima, a da ne pričam da moj kod nije validan zato jer koristim neke specifične atribute koji i ne postoje, a ja s njima setiram neku vrijednost koja mi treba u js-u, Ja validiram sve stranice jer lijepo prikaže ako nisi neki tag zatvorio itd… A i malo je teže validirati stranice koje koriste ajax

Ionako ti taj ‘disc’ neće prikazivati isto u svim browserima,
moja preporuka ti je da napraviš bullet u obliku disca,
izrežeš ga ko sliku u .gif formatu i staviš na liste kao img u bckg…

[quote=“iGoG”]disc :stuck_out_tongue:

Možda je to problem? :mda: (iako sumnjam… ne znam, meni pokazuje točkice)
[/quote]

:smiley:

Da, to je definitivno problem. “Disc” se ipak prikaze jer je to defaultni izgled liste, a ovaj gore “disk” se ignorira (prema specifikaciji).

[quote=“iGoG”]
Gdje piše da je neispravno koristit type? :mda:[/quote]

U specifikaciji? Neispravno je mozda kriva rijec, al nepreporucuje se definitivno.

Pa to je poanta validacije. Cak ni sa validiranim kodom ne mozes znati da ce se stranica isto prikazivati u svim browserima, a s nevalidiranim se to jos i smanjuje.

Prema HTML specifikaciji, ne postoji odredjen nacin kako se opraviti od pogreske uzrokovane neispravnim kodom. Pa tako isti HTML kod prilikom opravka od pogreske se moze u razlicitim browserima razlicito ispraviti. Pa samim time potencijalno i krivo prikazati. Klasican primjer je stavljanje blok elementa u inline element, sta je po specifikaciji neispravno - a u razlicim browserima se drugacije isprave. Budem ti to demonstrirao ako budem ima vremena. :stuck_out_tongue:

ma kužim ja sve to, ali imao sam često puta potpuno validan kod, pa je opet bilo rasulo u nekom browseru, želim reči kad se svuda dobro prikazuje, to je to :slight_smile: prosječan korisnik sigurno neće ići provjeravat validnost koda, a zašto i bi ako sve dobro radi :))

Ma vraga ti kuzis :smiley:

Nece ga provjeravati ni ako mu sve ne radi, jer ne zna, niti ga je stoga briga.
Medjutim, korisnik i njegovo znanje o HTML-u i njegovoj validnosti ne bi trebali biti mjerilo kvalitete rada. Njemu je bitno da li radi ili ne. Sta ne znaci da bi jednom inzinjeru - web majstoru trebalo isto biti bitno.
Zamisli samo da npr. gradjevinar ima takvo razmisljanje, pa dok ljudi hodaju, most je dovoljno dobar (a to sta ce se kineski celik otopiti na 40 stupnjeva nema veze :smiley: ). Kad se srusi, e onda cemo ga popraviti. :smiley:

kužim kužim :smiley:
evo čisti primjer za validan css, ako želiš transparentnost u svim browserima :slight_smile: koliko se sječam taj kod nije prolazio validatora :wink:

Pa kad je transparentnost definirana kao dio specifikacije tek u CSS-u 3, a ti radis validaciju za CSS 2.

Al CSS ti je jos najmanji problem, posto se neispravan/nepoznat kod jednostavno ignorira i ne postoji mogucnost da se dogodi isto kao i kod HTML-a (da razliciti browseri razlicito isprave pogresku u kodu).

[quote=“ivan.skugor”]Pa kad je transparentnost definirana kao dio specifikacije tek u CSS-u 3, a ti radis validaciju za CSS 2.

Al CSS ti je jos najmanji problem, posto se neispravan/nepoznat kod jednostavno ignorira i ne postoji mogucnost da se dogodi isto kao i kod HTML-a (da razliciti browseri razlicito isprave pogresku u kodu).[/quote]

da i tu ti s validnim css-om makar stavio validaciju da provjerava 3 neće proći, a ako prođe znači da nisi stavio kod za IE za khtml i moz ima isto još poseban prefiks :wink: tako da na kraju onda nećeš imati transparentnost… a ima i jedan primjer u html-u isto di validan html ne prolazi… Čim se sjetim javim :smiley:

:krele:

Pa naravno da ti nece proci kad ne upotrebljavas standardna imena atributa, nego ona razvojna (-moz-blabla) - i to ne samo za transparentnost, to se odnosi na sve ostalo sta spada pod “CSS 3”, a sta je dijelom je implementirano u nekim browserima.

Pa naravno da ti nece proci kad ne upotrebljavas standardna imena atributa, nego ona razvojna (-moz-blabla) - i to ne samo za transparentnost, to se odnosi na sve ostalo sta spada pod “CSS 3”, a sta je dijelom je implementirano u nekim browserima.[/quote]

o tome ti i pričam… Ponekad moraš zanemarit validnost, jer validan kod neće radit dobro u svim browserima dok nevalidan ponekad hoće, naravno to je iznimka, ali se događa…

:krele:

Jedna stvar je upotrebljavanje nestandardnih imena atributa zbog toga jer su to njihova razvojna imena, a skroz druga stvar je upotrebljavanje neispravnog koda.

Primjer iz Javascripta:

window.alert(…) VS alert

Ispravnije je pisati prvo, iako ce u 99% slucajeva raditi i drugo.

windaw.alerg VS alerg

Neispravan kod, pisao ga ovako ili onako.

Sljedeci primjer:

{‘test1’: ‘test1’, ‘test2’: ‘test2’}

VS

{‘test1’: ‘test1’, ‘test2’: ‘test2’,}

Prvi primjer je ispravan. Razlika je samo u zadnjem zarezu (dosta ljudi radi tu gresku, narocito ako svojstva nabraja jedno ispod drugog). U IE-u drugi primjer nece raditi (bacit ce se exception i skripta ce “puknuti”), dok ce u FF raditi.

Treci primjer:

Neispravan kod, razliciti browseri ga razlicito isprave, u IE i FF ce ova forma funkcionirati, u Operi nece (ako se dobro sjecam).

Primjera ima hrpa.
Poanta nije u tome da validan kod potencijalno nece raditi (morao bi raditi ako browser propisno implementira standard) - a primjedba ti je losa, jer u tvom primjeru validan kod bi radio u browserima koji implementiraju CSS 3 standard (a u onim browserima koji to ne implementiraju nece raditi ni validan ni nevalidan kod).

Smisao validacije nije cisto da se eto prodje pa da se moze prijateljima hvaliti kako imas stranicu koja prolazi validaciju. Smisao validacije je eliminacija potencijalnih problema, ne mora se nuzno ni pod svaku cijenu proci - primjer je taj koji navodis sa transparencijom npr. A ima ih jos hrpa ako se zeli podrzati IE6 (to jest ako se koriste razni CSS hackovi). :smiley:

/

ma ne govorim za ove greškice, naravno da je korisno svaki dokument validirat, samo sam napomenuo da se dogodi da ponekad validan kod neće raditi pa moraš koristiti razne hackove zbog kojih će ti pasti validnost dokumenta ali će se dokument svuda (u svim browserima) jednako prikazivat, to je sve što sam htio reči…

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja