Neuspijeh ili da?

Tema malo čudnog naziva, možda ni ne spada u ovu sekciju, ali smatram da joj je baš tu mjesto!
Naime što me zanima, svi iza sebe imamo nekolicinu projekata više-manje uspješnih (to je sad ono manje važno), ono što ja želim pitati je koliko novaca ste spremni uložiti po projektu i koliko očekujete da vam bude ROI ?

Znam da je to teško predvidjeti, no za ozbiljniji projekt je ipak potrebno i nekakvo ulaganje (tu ne smatram vlastiti rad, trud, kao ni zakup domene i hostinga – iako i to može ići pod buđet ali ne može biti to samo to

Dakle koliko bi ste bili spremni uložiti u nekakav portal, stranicu u koju polažete velike nade, za koju mislite da nakon određenog vremena mora donijeti nekakav prihod

Eto volio bih ćuti Vaša razmišljanja (nakon nekoliko komentara staviti ću i ja svoje viđenje toga :slight_smile:

Radio portal, uložio oko 500eura u početku i brzo odustao jer nisam mogao skupiti dovoljan novac za daljnje reklamiranje, premda sam imao od prijatelja i jumbo plakate na 3 mjesta bespla, sve je to preskupo… portal je bio lokalnog karaktera i imao sam tim s kojim sam radio…

tesko je reci za projekte, no treba imati dobru zalihu novca da bi se to moglo pretvoriti u nesto vise i naravno puno vremena izgubiti…

Koja je bila tematika?

500€ nije malo, za to si mogao dobiti jako puno (barem moje viđenje situacije) - ali si izgleda odabrao krivu metodu oglasavanja

Mislim da dobra ideja i vrijeme vise vrijedi od novca. Uvijek sam spreman dati 100ak eura ako projekat ima realne sanse. Postoji neko pravilo u ekonomiji da od 10 projekata, 5 propadne, 3 otplate ulaganja, ali na ova 2 preostala se zaradi sasvim dovoljno, da se prekriju svi gubitci. Stoga, treba stalno raditi i ulagati.

Negdje sam na ovom forumu pročitao nešto što se može lako vezati uz ovu temu…Naime, online posao (iliti detaljnije zarada od webstranice) mora se shvatiti identično kao i nekakav “normalan” posao, primjerice da imaš kiosk za novinama, cigaretama, pićem i đinđama. Koliko ozbiljno shvatiš taj posao, toliko si spreman i uložit u njega. Posao je posao, razlika je samo u mediju/terenu na kojem ga obavljaš.
Ja sam krenuo sa malim projektom. Nakon par mjeseci je počeo donosit zaradu. Na konto njega proširio sam taj isti posao na još par sličnih siteova. Sad mi ti siteovi zajedno donose prihod, čiji dio ulažem u razvoj većeg projekta koji bi mi trebao donijeti “ozbiljan” novac.
Ako bi to pretočio u “real-life” (iliti offline posao) to bi ti izgledalo kao da sam imao štand na nekom sajmu, pa sam na konto tog štanda otvorio još nekoliko štandova, a sad mi ti svi štandovi zajedno financiraju izgradnju objekta u kojem će biti trgovina i poslovni prostori.
Dakle, kako shvatiš projekt, i koliko si spreman se posvetiti poslu za neki određeni portal, tako će ti se i vratiti. Ako polažeš nade, a nisi spreman na rizik - ostavi se toga. Ako si spreman na rizik, spremi se na razočarenja i grizi, kopaj, čupaj, znoji se i radi, te se nadaj da je tvoja ideja zaista ona prava.

Jedini pravi savjet kod online posla je - shvati to kao pravi posao.

Do sada sam iza sebe imao nekoliko projekata
Prvi projekt pokrenut iz ciste zabave i zelje za zaradom od AdSense-a i mogu slobodno reci da je ROI bio nekakvih 700 – 1000 % , ovih dana ce taj projekt preci u ruke druge osobe tako da ce ROI još porasti!

• U projektu sam se susreo s mnogim stvarima za koje nisam ni znao da postoje, da sad pokrećem ovaj „portal“ zarada bi bila daleko veća, i sve bih pametnije odradio. Neke tehničke mogućnosti mi sad ne bih bile na raspolaganju ali bi ih na drugi način iskoristio.
  • U njemu sam puno na gerilla oglašavanje umjesto na google optimizaciju i kvalitetu, kad sam to shvatio prošlo je 6-9 mjeseci, kad sam okrenuo ploču trebalo je još nekoliko mjeseci da počnu dolaziti ljudi s googla (u količini koja bi me zadovoljila)
  • Zapostavio sam facebook i ostale društvene mreže (Youtube kanal u prvom redu s kojim su neke stvari trebale dobiti drugu dimenziju)
    Sve u svemu zadovoljan, stekao iskustvo, u proteklo vrijeme zaradio neku lovu koja je koliko toliko bila solidna i kapala je baš onda kad je trebala

Druga dva projekta pokrenuta zbog iste stvari, no odusto sam maltene u startu. Razlozi nesdostatak vremena. Cak ovaj drugi mi je i otplatio domenu i hosting i tu mi je žao što nisam iskoristio puni kapacitet jer je zarada mogla biti puno bolja i ozbiljnija.

Treći projekt, regionalni turistički portal, pokrenut preko novoosnovane udruge u suradnji sa 3 partnera. Cilj promocija sebe i partnera a u nekom daljnjem razmišljanju možda i nekakva zarada. Iako sve radim-o dosta ozbiljno totalno sam nezadovoljan i nemotiviran za daljnji rad i suradnju. Jako je teško motivirati neke ljude da neke stvari rade kako ih čovjek zamisli, teško je naći ljude koji imaju iste interese kao i ti, itd itd… projekt ide, i ici ce (barem još 2 godine) , u njega ulažem povremeno i nekakva sredstva u marketing, i ulagat ću još i više (koliko mi prilike budu dozvolile) cilj je postati koliko toliko prepoznatljiv u tome što radimo, ne očekujem novac niti zaradu

I sad ono zbog čega sam uopće pokrenuo ovu temu: next projekt (individualni, sam svoj šef, svi koji budu uključeni u projekt na bilo koji način biti će odmah i isplaćeni prema dogovoru)

Pokretanje nove stranice, niša turizam, temeljni kapital za narednih godinu dana 10.000 kn
Buđet će biti raspoređen na mjesečnu i sezonsku razinu, te na nekoliko oblika oglašavanja.
Primarni cilj je dovući posjetitelje na stranicu , kao i kvalitetno popunjavanje i skupljanje „fanova“ na facebooku. U navedenu cifru smatram da u roku godine dana mogu skupiti minimum 50.000 fanova na facebooku koji će mi generirati oko 40% posjeta, osim toga plan je koristiti AdWords + AdRoll za određene ključne riječi te oglašavanje po portalima. Kao i plaćanje nekoliko stotina postova po određenim forumima iste tematike. Povrat uloženog očekujem kroz 1 do 3 godine

[quote=“dmitrecic”]Negdje sam na ovom forumu pročitao nešto što se može lako vezati uz ovu temu…Naime, online posao (iliti detaljnije zarada od webstranice) mora se shvatiti identično kao i nekakav “normalan” posao, primjerice da imaš kiosk za novinama, cigaretama, pićem i đinđama. Koliko ozbiljno shvatiš taj posao, toliko si spreman i uložit u njega. Posao je posao, razlika je samo u mediju/terenu na kojem ga obavljaš.
Ja sam krenuo sa malim projektom. Nakon par mjeseci je počeo donosit zaradu. Na konto njega proširio sam taj isti posao na još par sličnih siteova. Sad mi ti siteovi zajedno donose prihod, čiji dio ulažem u razvoj većeg projekta koji bi mi trebao donijeti “ozbiljan” novac.
Ako bi to pretočio u “real-life” (iliti offline posao) to bi ti izgledalo kao da sam imao štand na nekom sajmu, pa sam na konto tog štanda otvorio još nekoliko štandova, a sad mi ti svi štandovi zajedno financiraju izgradnju objekta u kojem će biti trgovina i poslovni prostori.
Dakle, kako shvatiš projekt, i koliko si spreman se posvetiti poslu za neki određeni portal, tako će ti se i vratiti. Ako polažeš nade, a nisi spreman na rizik - ostavi se toga. Ako si spreman na rizik, spremi se na razočarenja i grizi, kopaj, čupaj, znoji se i radi, te se nadaj da je tvoja ideja zaista ona prava.

Jedini pravi savjet kod online posla je - shvati to kao pravi posao.[/quote]

Jako dobar post, s kojim se u potpunosti slazem!

u offline.u ako imas financjera iza sebe, pod pretpostavkom sposobnosti, konkurencija
moze ici gudbaj <> za online mi se cini da novci ne znace puno. U offlinu lokacija znaci
vise nego kvalitet i tradicija zajedno <> u onlinu bi to bilo … ? Ozbiljni ljudi i kupci ne
prihvacaju online jako ozbiljnim, sigurnim, pouzdanim i slicno zahvaljujuci ljudima koji
se vrte oko njega. Dapace, vrlo je moguce da vecina smatra isti ugrozom za posao
razumjevajuci ga kao konkurenciju ili opasnost za egzistenciju. U online se upumpavaju
novci kako bi se stvorila nova vrijednost ali to nisu stvarni novci a onda dugo ne
traje. Oblici komunikacije i puno drugih stvari je razlicito pa ces dozvoliti da bas ne
stoji kako se radi o gotovo identicnim stvarima osim sto je online potencjalnom siri
i u njegovom sklopu se brze razvija offline

online ima jako malo kreativnog a puno rusilackog, unistava tudje poslove i egzistencije,
kratkog je daha, konzument se brzo zasiti, stalno treba raditi na njemu ( nije po
sistemu uhodaj i odrzavaj ), podlozan konkurenciji a pogotovo kad pocne ozbiljne
novce prihodovat, ne razvija nesto dugorocno ili cvrsto nego je sve virtualno i
nestalno sto posao ne voli. Kada bi ga se stavilo u okvire i granice da bude nadopuna
i kontrolni mehanizam offlina onda bi savrseno funkcionirali ali danas je sve na
trzistu i izgleda da ima funkciju truli i umrtvljeni offline rasturit

[quote=“ninohr”] U offlinu lokacija znaci
vise nego kvalitet i tradicija zajedno <> u onlinu bi to bilo … ? [/quote]

u online-u bi to bilo #1 na Google ili prva stranica. Ovo o čemu ti pricas je slucaj Hrvatske, no pitanje je koliko jos dugo.
Mnogi su poceli shvacati vaznost marketinga na internetu i sirenja poslovanja na taj segment. Je offline bez online jednostavno ne ide.
Mogu ti dati hrpu primjera gdje se vide strasni napredci… no eto ti samo jedan od milion koji sam nedavno odrađivao. Jedna turisticka agencija je dosla do zakljucka da hoce samo korisnike koji koriste Iphone, i dala zadatak da takve dovedemo kod njih… naravno odrađeno bez previse muke… nakon nekog vremena oni prodali sve skupe aranzmane, i svi sretni, a mi u cudu! Oni su dosli do zakljucka kako je to njihova ciljana publika, koja trosi vise i do 30% nego oni koji nemaju iphone i takvima su utopili all inclusive aranzmane

to je jedan od primjera, imam ih hrpu pozitivnih, - negativni su uglavnom oni koji neznaju sto zele, i za mali novac hoce cuda (ili u prijevodu za ulozenu kunu da dobio milion nazad)

[quote=“Vedran031”]u online-u bi to bilo #1 na Google ili prva stranica. Ovo o čemu ti pricas je slucaj Hrvatske, no pitanje je koliko jos dugo.
Mnogi su poceli shvacati vaznost marketinga na internetu i sirenja poslovanja na taj segment. Je offline bez online jednostavno ne ide.
Mogu ti dati hrpu primjera gdje se vide strasni napredci… no eto ti samo jedan od milion koji sam nedavno odrađivao. Jedna turisticka agencija je dosla do zakljucka da hoce samo korisnike koji koriste Iphone, i dala zadatak da takve dovedemo kod njih… naravno odrađeno bez previse muke… nakon nekog vremena oni prodali sve skupe aranzmane, i svi sretni, a mi u cudu! Oni su dosli do zakljucka kako je to njihova ciljana publika, koja trosi vise i do 30% nego oni koji nemaju iphone i takvima su utopili all inclusive aranzmane

to je jedan od primjera, imam ih hrpu pozitivnih, - negativni su uglavnom oni koji neznaju sto zele, i za mali novac hoce cuda (ili u prijevodu za ulozenu kunu da dobio milion nazad)[/quote]

nije ti dobra usporedba sa guglom i sposobnost uvaljivanja neukim i
neinformiranim strankama ne spada po nicemu u ozbiljan posao nego
u rizik da ce prije upgrada netko savjestan i bolji uletiti objasnjavajuci
stranci da ga je prijasnji prevario i okrao. Milioni se “zaradjuje” jer netko
tako zeli da izgleda ali iza toga ne stoji stvaran novac, znanje, sposobnost
ili kredibilitet koji je potreban za offline posao. Tak … pustimo deckice nek
se igraju kako bi pokazali starinama kako se moze drugacije i bolje dok se
balon ne raspukne sto starine cekaju da rjese svoje … :slight_smile:

[quote=“ninohr”]nije ti dobra usporedba sa guglom i sposobnost uvaljivanja neukim i
neinformiranim strankama ne spada po nicemu u ozbiljan posao nego
u rizik da ce prije upgrada netko savjestan i bolji uletiti objasnjavajuci
stranci da ga je prijasnji prevario i okrao. Milioni se “zaradjuje” jer netko
tako zeli da izgleda ali iza toga ne stoji stvaran novac, znanje, sposobnost
ili kredibilitet koji je potreban za offline posao. Tak … pustimo deckice nek
se igraju kako bi pokazali starinama kako se moze drugacije i bolje dok se
balon ne raspukne sto starine cekaju da rjese svoje … :)[/quote]

Takvo razmisljanje je jasno. Razlog: mali iz susjedstva! Hrpu puta nam se desilo da nam dođe klijent i kaze hoce biti prvi na Googlu (ili u prva tri), mi mu kazemo ok, 6 mj do godinu dana. cijena cca 10 k eura… ma jeste vi normalni mali od susjede mi to napravi za 1000 kn vi ste lopovi, prevaranti… ni 3 godine nakon taj covjek za trazenu kljucnu rijec nije na prvoj stranici googla - a kamoli broj 1 , nasa dva klijenta koja su dosla poslije njega 2 godine su od 2 do 4 mjesta!

Internet marketing, SERP , SMM je izuzetno mocan alat i može jako dobro podići prodaju u offline samo treba znati s tim baratati, community manager nije samo pisanje po fejsu i twitteru, internet marketing nije samo kreiranje oglasa, SEO nije samo postavljanje ključnih riječi , web dizajn nije samo izrada web stranice :wink:

i da netko ne pomisli, ja ja ja … niti sam najbolji, niti znam sve, niti mogu sve, i nisam svaki puta uspjeo… bilo je nezadovoljnih klijenata s kojima nisam mogao postici uspjeh, sto zbog previsokih ocekivanja, sto zbog ekstremno jake konkurencije. jbg desava se tko radi taj i grijesi!

[quote=“Vedran031”]Takvo razmisljanje je jasno. Razlog: mali iz susjedstva! Hrpu puta nam se desilo da nam dođe klijent i kaze hoce biti prvi na Googlu (ili u prva tri), mi mu kazemo ok, 6 mj do godinu dana. cijena cca 10 k eura… ma jeste vi normalni mali od susjede mi to napravi za 1000 kn vi ste lopovi, prevaranti… ni 3 godine nakon taj covjek za trazenu kljucnu rijec nije na prvoj stranici googla - a kamoli broj 1 , nasa dva klijenta koja su dosla poslije njega 2 godine su od 2 do 4 mjesta!

Internet marketing, SERP , SMM je izuzetno mocan alat i može jako dobro podići prodaju u offline samo treba znati s tim baratati, community manager nije samo pisanje po fejsu i twitteru, internet marketing nije samo kreiranje oglasa, SEO nije samo postavljanje ključnih riječi , web dizajn nije samo izrada web stranice :wink:

i da netko ne pomisli, ja ja ja … niti sam najbolji, niti znam sve, niti mogu sve, i nisam svaki puta uspjeo… bilo je nezadovoljnih klijenata s kojima nisam mogao postici uspjeh, sto zbog previsokih ocekivanja, sto zbog ekstremno jake konkurencije. jbg desava se tko radi taj i grijesi![/quote]

sto nije veci problem kad provider iskoristi svoje kodere koji nastrikaju
komad koda koji automatski napravi stranicu/seo/nesto za par $ dizuci
sebi vrijednost a uz to su prst-nokat sa guglovcima/fb/jahuovcima/desetim ?
Ispada da oni koji su “rusili” postojece uredjene sustave i odnose su se
poceli jesti izmedju sebe do samounistenja. Provideri blokoraju port za
internettelefoniju ali omogucuju bilo kome da ftp. bilo sto

Ako imaš dovoljno dobru ideju nije ti potreban jako puno novaca za kvalitetan marketing…S malo znanja i par stotina eura možeš napraviti čuda samo je važna ideja…

naprimjer ?

Bullshit!
Zar itko vjeruje da bi Google ili Facebook uspjeli da nisu odmah u početku dobili stotine tisuća dolara?
Da nije bilo novca nego samo odlična ideja i majstorska izvedba, danas bi o Googleu i Facebooku raspravljali u Propalim projektima.

ovo tvoje je krasno, odrazava razumjevanje materije i imanje druge
podloge inace u zivotu koja je preduvjet da bi se razvilo bilo sto,
pokazuje superiornost i talent, zdrav duh tralalala … ali iza svega
toga mora stajati netko odnosno nesto ( sustav ) koji ce takvo
necem osigurati pocetno slobodni prostor i mjesto za razvoj kao
i sprjeciti da se drka i hebe po ljudima, konceptu ili ideji od strane
ne-takvih osoba koje imaju resurse koji nemaju porjeklo iz slicnih
projekata a cesto iz ciste objesti i dokazivanja svoje malenkosti
razjebu sve oko sebe i uz to ih se svesrdno podrzava

bilo tko ozbiljniji tko ima takav projekt sigurno i definitivno se
ne bi uvaljivao direktno ili indirektno u takvo sto. Moguce da
bi ostvario suradnju ali grabez sigurno ne bi pokazivao

Primjer registarbranitelja.com bez ulaganja u marketing bili su u svim internet novinama a i u tiskanim, na tvu (dnevniku)…
Naravno nemozete to sa svakom tematikom sajta ali ako imate zanimljivu tematiku a i važno je pravi projekat plasirati u pravo vrijeme.
gambo pogledaj kako je npr index.hr poćeo bez stotine tisuća dolara Nedjeljom u 2 - Matija Babić - YouTube od 12 minute na dalje

[quote=“gambo”]Bullshit!
Zar itko vjeruje da bi Google ili Facebook uspjeli da nisu odmah u početku dobili stotine tisuća dolara?[/quote]

Totalna istina, no svi pričaju o stotim stvarima a ne novcu.
Zar nije onaj portal javno.hr preko noći postao jači portal u HR jer su uložili na desetke ako ne stotine tisuća kuna u offline oglašavanje.

[quote=“kres0”]Primjer registarbranitelja.com

gambo pogledaj kako je npr index.hr poćeo bez stotine tisuća dolara[/quote]
a) registar branitelja nije biznis

b) što je sa stotinama onih koji su imali bolje projekte od index.hr, s puno boljim idejama, a koji nisu imali šanse za uspjeh?

svaki projekt može uspjeti pod uvjetom da se ima dovoljno novca za marketing, za primjer. njuškalo - vjerujem da su uložili mu. kuna od početka do danas, ali kada vam netko spomene oglasnik vjerujem da je većini u glavi njuškalo na pameti, jer je već postao sinonim za oglasnik.
Pitajte prosječnog korisnika da nabroji nekoliko društvenih mreža i prva će biti facebook… i tako postoje deseci primjera…

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja