Nginx umjesto Apache servera za webmajstori.net forum?

[quote=“bubac85”]pauza uz kavu, dodem pogledati sto je bilo na forumu zadnjih dana i odmah ovaj fini topic :slight_smile:

@zerocoolos
Moram priznati kako ne razumijem tvoju nabrijanost u cijeloj temi. Dosao si sa dobrim prijedlogom i umjesto da je ostalo na tome krenuo si se nabrijavati na pola forumasa.

prije godinu i pol smo sjeli na sastanak s Alenom i raspravljali kako za sto manje love ubrzati postojeci server. On je tada spomenuo nginx za kojeg nikad ranije nisam cuo ali rekoh valjda covjek zna sto radi. Sa tim postupkom smo dobili cca 50% jacu masinu bez troska za novi hardware.

Zakljucak :WM forum nije mjesto gdje se samo tako moze nastupiti sa stavom “popio sam svu pamet svijeta i idem se dokazivati klincima koji instaliravaju plugine”

Od jeseni 2009g placam uredno izdane R1 racune firmi
http://www.prohosting.hr
pa su i ove tvoje prijetnje jos samo jedno “nabrijavanje na forumske klince”[/quote]

krivo si shvatio, niti je alen odmah kako treba objasnio sto je htio reci, niti sam ja bio u krivu, a dakako da nisam popio pamet svog svijeta…

Ovo za firmu je moja pogreska jer nisam mogao pronaci link impresuma zato sto je presvijetal u footeru pa ga nisam skontao i zakljucak je bio jednostavan, u uvjetima koristenja se navodi firma, ali bez podataka, a takvih hostinga imas na tone… uglavnom sto se tice firme lijepo sam se ispricao zato sto sam prenaglio i donio zakljucak prerano…

niti prijetim niti ista, ja sam svoje teze potkrijepio i dokazima, a uostalom rasprava je normalno zakljucena pa ne vidim cemu ti sad pises o nekakvim prijetnjama…

Naravno, ja nisam pisao da imam svu pamet svijeta nego sam samo pisao svoje iskustvo i probleme direktno vezane za vbulletin, tako da je alen pisao o jednome, a ja o drugome. Nije mi problem priznati pogrešku ili svoje neznanje, što je i bilo u jednom dijelu. Ovaj zaključak onda možeš u skoro svakoj temi onda postaviti jer većina i piše kao da je popila svu pamet svijeta.

Još da netko napiše kakvu konkretnu i korisnu informaciju o nginx implementaciji, gdje bi nam kraj bio…

naveo sam linkove, ako ti treba za vbulletin po meni je najbolji prilagodjen centmin mod od eve… za ostalo koristi centmin mod instaler i s njim lagano instaliras nginx… sto se tice rada s cpanelom ili nekim drugim panelom pitaj Alena na PM, on ce ti to znat objasnit da namjestis…

[quote=“SteelMaiden”]Evo Nginx je prije par sati uspjesno instaliran da radi s cPanelom pomocu plugina NginxCP koji je usput i besplatan. Posto radi u kombinaciji s Apache-om, na Wordpress i vBulletin sajtovima nije trebalo praviti nikakve izmjene.

Ako imate jos kakvu informaciju kako bolje tweakati nginx i server opcenito, bit ce mi drago procitati.[/quote]

+1 :slight_smile: :slight_smile:

Ne koristim cpanel niti vbulletin, svu konfiguraciju radim preko shella. :slight_smile: Pretpostavljam da me najviše zanima koje su zamke pri implementaciji nginxa u postojeći apache environment.

koja rasprava to dajte jos malo …

Ovako ako nemas iskustva onda najbolje digni doma virtualnu masinu pa se malo igraj, uglavnom poanta je “gurnuti” apache recimo na podt 8081 a nginx port 80 pa u (ako je centos u pitanju) /etc/nginx/vhosts/domena.com isti fajl ispravno konfigurirati i reci nginxu da mu je apche backend server

config od domene bi iovako nekako morao izgledati : (ovo je samo primjer…)

server {
error_log /var/log/nginx/vhost-error_log warn;
listen myip:80;
server_name domana.com
http://www.mojadomana.com;

      root /home/account123/public_html;
      location / {
      location ~.*\.(3gp|gif|jpg|jpeg|png|ico|wmv|avi|asf|asx|mpg|mpeg|mp4|pls|mp3|mid|wav|swf|flv|html|htm|txt|js|css|exe|zip|tar|rar|gz|tgz|bz2|uha|7z|doc|docx|xls|xlsx|pdf|iso)$ {
      expires 7d;
      try_files $uri @backend;
      }
      error_page 405 = @backend;
      add_header X-Cache "HIT from Backend";
      proxy_pass 

http://myip:8081;

      include proxy.inc;
      }
      location @backend {
      internal;
      proxy_pass 

http://myip:8081;

      include proxy.inc;
      }
      location ~ .*\.(php|jsp|cgi|pl|py)?$ {
      proxy_pass 

http://myip:8081;

      include proxy.inc;
      }
      location ~ /\.ht {
      deny all;
      }
    }

Za početak puno hvala na informacijama. Jasno mi je otprilike što se događa i ako sam dobro shvatio ideja je da nginx servira sav statički sadržaj, dok dinamički sadržaj i dalje generira apache (pojednostavljeno rečeno)?
Koji je osnovni razlog da se apache kompletno ne izbaci iz priče? Inače je u pitanju Debian ali mislim da to ne mijenja gotovo ništa.

zamjerki nema osim sto treba paziti na nove verzije i ne ih odmah stvaljati jel su bugovite i znaju stvarati probleme, najbolje relase note dobro prouciti i da SSL je problem kod nginxa malo radi malo ne :slight_smile:

[quote=“Riba”]Za početak puno hvala na informacijama. Jasno mi je otprilike što se događa i ako sam dobro shvatio ideja je da nginx servira sav statički sadržaj, dok dinamički sadržaj i dalje generira apache (pojednostavljeno rečeno)?
Koji je osnovni razlog da se apache kompletno ne izbaci iz priče? Inače je u pitanju Debian ali mislim da to ne mijenja gotovo ništa.[/quote]

nginx odraduje jako dobro statiku a isto tako dobro i dinamiku sve je pitanje sta mu kazes u config falu kako da hendla fajlove koje si gurnuo u cache

razloga je vise a najbinije je rewrite modul, .htacces i tako jos par sitnica :slight_smile: suma sumare jedan dobar proxy ako se imas zivaca poigrati sa njima a kada nadjes dobru conf kombinaciju na konju si :slight_smile:

[quote=“SteelMaiden”]Evo Nginx je prije par sati uspjesno instaliran da radi s cPanelom pomocu plugina NginxCP koji je usput i besplatan. Posto radi u kombinaciji s Apache-om, na Wordpress i vBulletin sajtovima nije trebalo praviti nikakve izmjene.

Ako imate jos kakvu informaciju kako bolje tweakati nginx i server opcenito, bit ce mi drago procitati.[/quote]

Za tvoj server najbitnije je ovo:
}
worker_processes 8;


worker_rlimit_nofile 20480;
events {
worker_connections 5120; # increase for busier servers
use epoll; # you should use epoll here for Linux kernels 2.6.x
}

Eventualno malo spustit keepalive i dignuti kopresiju ako imas dovoljno cpua rekao si da ga imas ostalo je malo manje bitno no vrijedi pokusati tweekati sto bi se onda osjetilo na ramu no i njega imas dovoljno kako sam skuzio

dakle njabiztnije je neprelaziti gabarite masine na kojoj se vrti ince ce ti zabiti masinu u nebesa

[quote=“Alen”]nginx odraduje jako dobro statiku a isto tako dobro i dinamiku sve je pitanje sta mu kazes u config falu kako da hendla fajlove koje si gurnuo u cache

razloga je vise a najbinije je rewrite modul, .htacces i tako jos par sitnica :slight_smile: suma sumare jedan dobar proxy ako se imas zivaca poigrati sa njima a kada nadjes dobru conf kombinaciju na konju si :-)[/quote]

Hvala još jednom, kako mi je SSL i htaccess jako bitan, apache ostaje. Proučit ću dokumentaciju da ne krademo temu koja je u pogrešnom forumu za nastavak ove rasprave.