Ništa od gumba "dislike": Facebook nadogradio "Sviđa mi se"

Iako su mnogi korisnici tražili da se ugradi gumb “dislike” (Ne sviđa mi se), Facebook je ipak odlučio nadograditi gumb “Sviđa mi se”, preko kojeg sada možete izraziti svoje osjećaje za određenu objavu… Najpopularnija društvena mreža na svijetu ugradila je novu mogućnost. Do sada ste objavu mogli lajkati, komentirati i podijeliti, a sada će glavna opcija “Like” (“Sviđa…(Cijeli članak)

Ja nikako ne shvaćam zašto neki tako uživaju, da daju nekoj osobi, koju uopšte ne poznaju, negativnu ocjenu,dislajk ili nešto slično…

Zar ljudi danas nemaju nikakvu toleranciju?
Zar se ljudi osećaju “bolje” ako nekome"stisnu" minus?
Da li s tim činom “podignu” sebe?

I na kraju, da li stvarno misle, da će time pogoditi onoga, koji je objavio recimo neki tekst ili fotografije, da će taj odustati od ideje?

Pa nije život namjenjen davanju dislajkova drugim!
Jesu ti ljudi spremni ponekad da daju dislajk i sebi zbog loše učinjene stvari ili lošeg čina?

Po meni su to vrlo bitna pitanja tako zapojedinca kao i za društvo.
A davanje negativnih ocjena kao takvo: teška PATOLOGIJA.

1 Like

Ali, realno, malo je glupo kliknuti “like” na vest o saobraćajnoj nesreći, silovanju i slično…

Nesreća se desila. Šta ti tu vrijedi davati dislajk, kad nemožeš baš ništa izmjeniti?

Još veći problem je kad mnogi daju dislajk i na dobre stvari/vijesti.

Neko recimo uspeo na Kickstarteru, dobio 80.000 dolara, kampanja uspjela.
Neće svi dati lajk, ni slučajno. Dobiče najmanje 15-20% dislajkova.

Sigurno si čuo za osobinu zvanu zavist?

A šta je jaka zavist ( uz to ide u pravilu i osobna neposobnost osobe, koja daje unlajkove), ako ne - patologija?

A šta je vrijeđanje ljudi, koji imaju drukčiji stav nego - patologija?

Nemojmo se praviti, da patologije na internetu nema. Ima je, i to apsolutno previše…

Na avstrijskom forumu (provjereno više puta!) recimo komentiraš nekoga, s kojim se ne slažeš na taj način: Pa vi ste danes izgleda ustali na krivu nogu…

I za 10 minuta dobijaš upozorenje moderatora, da ako tako nastaviš, slijedi ban.

Kod nas dobiješ oznaku kreten, peder, četnik, nacist… I da to nije patologija?

Treba još dokaza o silnom nivou pojedinaca koji komuniciraju na internetu?

I od tog vrlo niskog nivoa mnogi bi zarađivali (forum svađe), čak živjeli od toga…

Na neki naćin trebaš izraziti saućešće i to su dobro uradili sa ovom “sad” reakcijom. Mnogo je primerenije nego like.

Ta patologija je, na žalost, svuda prisutna, ne samo kod nas. Iz tog razloga su i uveli ovakvo rešenje, za koje smatram da je odlično.

Nisam ramišljao konkretno o FB, razmišljao sam kako stvari stoje uopće…

Ali je interesantno, da su MNOGI koristnici FB-ja tražili unlike.
I na kraju (na sreću) dobili nešto “između”, nešto što u svakom slučaju nije tako grubo kao unlajk.

Dakle, u ponudi su nianse, a ne samo lajkujem/dislajkujem…
Što je svakako bolje od prve mogućnosti.

Bolje i zbog toga, da ljudi razmišljaju sekund više prije što opale komentar BEZ REIJEČI.
Jer toga (komentar u nekoliko redova) u velikoj većini NISU sposobni…

1 Like