Njemačka novim zakonom dovodi još više radne snage, moguć masovni odliv stanovništva

250000 eura na 30 god uz kamatu od 2%, anuitet je 924 eura.

Ako podijelis 250000 na 360 dobijes 694 eura == glavnica.

Iako se prvo placa nesto visa kamata.

A za 924 eura anuiteta, placa bi trebala bit sigurno minimum 3000 eura netto, dobra firma, dobro zanimanje i dobro radno mjesto.

Jedan moj prijatelj radi u fabrici za 1200€ sto mislim da je malo za svabe

Najveca greska koju ljudi cine je to sto pretvaraju eure u domacu valutu, u ovom slucaju KM.

Tipa vide 1500eura netto i kontaju to je 3 milje maraka, velika lova.Jeste velika u Bosni, u Njemackoj u nekom poznatijem gradu s tim primanjem ces spajati kraj sa krajem.

1 Like

Otprilike za Njemacku je kupovna moc za 1,8 puta manja nego ovdje. Znaci ako imas tamo 1500e to ti dodje ko da imas ovdje 800e. Jeste bolje nego sto imas ovdje, ali opet dosta daleko od neceg odlicnog :smiley:

Jedna zanimljivost sto se tice relativnost oko novca: sa 70.000$ godisnje u San Francisku ste SIROMASNI :smiley:

Naravno, zahvaljujuci top tech firmama :slight_smile:

Bez 100.000$ godisnje, ne treba ni razmisljati o San Franciscu :smiley:

i vi se ufatili san francisca :smiley: imaš dijelova amerike gdje još nemaju interneta kako treba :smiley:

Ma samo zanimljivost :smiley: Cisto da se vidi sta je relativnost :smiley:

1 Like

Najbogatiji americki grad, sa hrpom beskucnika po ulicama. Ali to je obicno tako u bogatim gradovima, prevelika je razlika izmedu bogatih i siromasnih. U Londonu i Liverpoolu, pa i Pragu sam vidio nevjerojatno puno beskucnika vani na ulicama, dok u Kijevu koji je jedan od najsiromasnijih glavnih gradova u Europi, nisam vidio niti jednog jedinog.

1 Like

@Aleksandar.Innsbruck

Rekao si da placas 400 eura stan, razlika do 900 eura je 500 eura.

500 eura * 360 = 180000 eura imas kad ides u penziju sa 65 god, ako si stedio na razlici.

Uzima se da covjek zivi do 85 god, 180000/20= 9000 eura god.

A 9000 eura god. ne mozes dobiti za stan kroz najam, ako i dobijes, u minusu si zbog ulaganja.

Ako ga ides prodati nakon 30 god. i dobijes 250 k eura, ok, ustedio si mj 250 eura na stanarini, ali…

Recimo u de je kvadrat stana pred 20 god bio jeftiniji nego u zg, a sad je 2-2.5 puta u prosjeku skuplji, a placa ista ili manja.

U SAD-u ne bi zivio za nikakvu lovu bez obzira na placu standard i sl.

Da bi ti banka odobrila kredit od 250 000e trebas da imas minimalno 2000e netto platu. Ovo ne pricam, cuo kazala vec sam imao do sad 4 termina u moju banku povodom toga. Stan me iznosi 160 000e ali sa sve kamatom na 30 godina izadje na oko 250 000e. Pitajte dole kod nas za kredit od 250 000e pa cete videti rakciju. :smiley: A ja ne pricam da kupujem stan da bih nesto stedeo vec da bih ustedeo citavih 250 000 eura. Jer ko ima kad dodje u penziju na konto 250 000 eura ? Prava retkost. Dok bih ja taj stan prodao za bar iste pare koje sam ulozio ako ne i vece (za 30 god) i onda bih dosao u Srbiju u penziju sa 250 000 eura. :slight_smile: Plus mesecno neka imam samo 1000 eura penziju, i 250 000e u banku. Da te vidi Bog. :slight_smile:

@aco
Onda si krivo napisao za kredit.
Kredit ti je u tom slucaju 160 k eura, a ne 250 k eura.

Kad u banci trazis kredit trazis netto iznos ne koliko ces vracati sa kamatama.

Mislim da si previse nadobudan i ucis na krivi nacin.

Ako imas 2 k eura u austriji i stan placas 400 eura, onda bez problema sa strane stavih 800 eura najmanje.

Ako do penzije(65god) jos ima cca. 35 god najmanje, sa 800 eura mj ustedis do penzije ravno 336 000 eura.

336 k eura, kad dodjes u penziju na 20 god. mj imas 1400 eura djeparac + austrijska penzija.

Ako budes zivio do 95 god. opet imas 900 eura djeparca. Uzmes kredit sad ili kasnije kroz koju god. i u Srbiji kupis stan ili kucu.

Jebote zivot u kojem samo stedis, radje ulozi tu lovu.

Nitko od vas panjeva ne racuna inflaciju 100k eura danas i prije 30g su neusporedivi…

1 Like

Pa nisu uporedivi jer pre 30g nije bilo eura :smiley:

To je jako kompleksno matematičko pitanje i ne može se paušalno odgovoriti. Ovisi ponajprije osobnim planovima i mogućnostima, i o tome jeli želiš živjeti i njemu ili ga iznajmiti. Dali se financijski isplati, ovisi i o odnosu faktora cijene kupovine na odnos cojene najma. Ljudi često ni ne znaju razlikovati to, koliko stan košta i koliko ćeš ga platiti. Ako on košta 450.000 Eura , tebe će koštati efektivno možda i 750.000 Eura. Najam je tu odnosu manja nego mjesečna rata, a razlika se može štedjeti. Kolika će razlika biti pri kraju života, opet će ovisiti o razvoju sa jedne strane kirija, a sa druge strane vrijednosti nekretnine. One mogu i rasti, a često ljudi zaborave, da mogu i padati, pa čak i neprodajive postati.
Isto tako moraš realno kalkulirati svaki 20 - 30 godina, novu fasadu, novi krov, novo grijqnje, unutranje modernazicaje, cestu ako rade moraš sudjelovati, prozore mjenjati… Ljudi to sebi često “lijepo računaju” i izostave mnoge stavke troška, koje sve nemaš kad iznajmiš stan.
I sto zaborave da kad kupiš stan od 450.000, često imas 10 do20% troška lri nabavi, makleri, porezi, prepisi itd.
I onda još zaborave, ili prešute, da, ako imaju ratu, reći mo, 1.500 Euta mjesečno, a 2% Tilgung, da samo 2% od tih 1.500 Eura ide za vracanje duga, a 98% od tih 1.500 Eira su kamate… I ond a zaborave, kažu, kredit mi ide 15 godina… Da, 15 godina, a nakon 15 godina si uvijek još duzan 300.000 Eura i moras tratiti novo financiranje, no pitanje je kakave će kamate biti za 15 godina? Teoretski mogu skočiti sa sadasnjih 2,5 % i na 8 %, i ako se (opet) dogoditi, onda masa ljudo ne mogu više placati rate, i onda imamo španjolski ili američki scenario… Sve su to činjenice o kojima se rado šuti.
No ako si našao dobar stan, u dobrom kvartu za dobru cijenu, i imaš najmanje 20% svoje love i siguran posao, onda će se (vjerojatno) isplatiti. Paušalan odgovor na to pitanje nije moguće.

4 Likeova

I ima li posla u Innsbrucku za webadmine, sistem inzinjere i slicno?

ima u irskoj, razmišljam evo već godinu dana da odem u irsku

1 Like

Ali kako iz BiH otici u Irsku?

1 Like

ovima sto imaju hrvatske pasose je mnogo lakse, ali moze se i iz bih … imaju irci dosta online recruit stranica, ima dosta fb grupa