Nokia + Windows 7 =?

Za mene osobno ocekivan potez, iako sam pomalo razocaran (olakim) odbacivanjem Symbiana. Nisam prevelik obozavatelj MS-a, ali sam veliki obozavatelj Nokie (ljubav na prvi mobitel :smiley: ) i mislim da bi ovo moglo biti jedno veliko i odlicno prijateljstvo. Sta vi mislite?

Ne znam puno o smart telefonima jer me to ne zanima (telefon mi služi za telefoniranje i eventualno ispucam 20-ak snimaka godišnje).
Međutim, od ljudi čijem mišljenju vjerujem čuo sam da je WP7 daleko najnapredniji OS danas te da mu treba samo malo vremena, tj. SP1 sa setom nekih mogućnosti…

S druge strane, Nokia je broj 1 u tom svijetu već brdo godina, a hardware im je posebno na glasu.

Obje firme imaju ogromne zalihe gotovine, posebice Microsoft (praktički jedina firma na svijetu koja može bez velikih problema kupiti Google ili Apple).

Obje firme imaju superiorne kanale prodaje.

Obje firme imaju fantastične marketing timove.

Uz Microsoft se ne bi ekskluzivno vezao niti jedan drugi proizvođač telefona.
Uz Nokiu se ne bi tako vezao niti jedan drugi proizvođač OS-ova.

=======================================================

Dakle, brak je sklopljen između dvije najjače firme, udruženi su ogromni resursi, pa je logika cijelog tog posla fantastična (za učesnike, naravno).
Na prvi bih pogled rekao da je Microsoft za nijansu bolje prošao, prije svega u strateškom smislu, ali onda se sjetih MS developer zajednice…

Uglavnom, win-win situacija za MS i Nokiu, ali vjerojatno i za korisnike.

Predviđam, u skoroj će budućnosti oni igrači koji sjede na 2 stolice (WP7 i Android) biti izloženi jakim pritiscima s obje strane. To će vjerojatno dovesti do padova istih, ali i svrstavanja.

Predviđam iliti priželjkujem, rezultati će za neko vrijeme (cca 5 godina) izgledati kao i u nemobilnom svijetu: lovu će zarađivati Apple, Microsoft i Nokia; te 3 firme će držati (puno) više od 70% tržišta; svi će se furati na Android, ali relativno malo njih će ga koristiti.

I, da ne zaboravim, mislim da je ovo ključni korak za Bing…

Htio sam komentirati a onda sam vidio da je Sljaker napisao gotovo sve identično kao što bih i ja, tako da mogu samo potpisati.

Imam Iphone 3gs, igrao se malo sa WP7 jer ga ima kolega na poslu. iOS (i Android) je jos pol koplja ispred WP7, objektivno gledano, ali prema vremenu izrade WP7, MS je napravio odlican posao. Nesto sto je Appleu trebalo godinu-dvije, MS je izveo za pola godine. Tako da ne sumnjam da ce do kraja godine, kada izađu prvi Nokia modeli, WP7 biti uz bok sa iOS i Android.

Meni osobno je to iznimno drago, jer radim kao Silverlight developer, i sada imam prodajni kanal i trziste za svoje prtivatne projekte!

Kada postave IE9 na WP7, moci ce se koristiti i HTML5/JS frameworci za razvoj jedne app za sve platforme.

Iako mi je cudno da si je jedna Nokia dozvolila ovakvo fušarenje glede svojih OS-ova Meego i Symbian.

To se vec moze, guglaj “Appcelerator” ili “PhoneGap”.

Ja bas trenutno razvijam jednu aplikaciju za Android i koristim Appcelerator.

vis vraga. Ali brine me zakrzljalost trnutnog browsera u WP7 (IE7/8). Svakako ce sa IE9 to dostici (nadam se) WebKit.

Moze par rijeci o iskustvu sa Appceleratorom?

Radim relativno kratko vremena s njim. On JavaScript kod pretvara u Java kod (koristiti Mozillin Rhino) koji onda kompajlira u nativni Android kod (za iOS nisam siguran).

Ima nekih stvari koje me zivciraju. Treba se malo naviknuti na njega. Dokumentacija im nije najbolja, ali se moze snaci. Ima velik community sta je veliki plus jer mozes naci hrpu primjera na netu i rjesenja problema na koje naidjes.
Veliki mu je plus sta ce uskoro imati IDE - Aptanu. Prema njihovim rijecima, moci ce se lako debugirati i sl. stvari. Jos ako bude u duhu Aptanine kvalitete …

Framework je relativno kvalitetno napisan, iako ima nesto bugova … svaki mjesec izadju nove verzije koje ispravalju bugove, tako da postaje sve kvalitetniji.

Jos ga nisam isprobao na nekom uredjaju (radim na emulatoru), cekam da kod nas dodje neki tablet sa Androidom 3. :slight_smile:

http://www.tportal.hr/scitech/tehno/111985/Sindikati-i-dionicari-protiv-Nokijina-partnerstva-s-Microsoftom.html

ali evo pise danas da su se pomirili…

tko god bio za kormilom Nokie, treba imati jasan cilj i cvrstu ruku da ih konacno vrati na pravi put. Netko kao Steve Jobs. Mozda bi on mogao freelance-at za Nokiu (ono, od 17 do 22h), sigurno bi dobio vecu placu od 1$ kolko ima u Apple! :slight_smile:

[quote=“Sljaker”]Ne znam puno o smart telefonima jer me to ne zanima (telefon mi služi za telefoniranje i eventualno ispucam 20-ak snimaka godišnje).
Međutim, od ljudi čijem mišljenju vjerujem čuo sam da je WP7 daleko najnapredniji OS danas te da mu treba samo malo vremena, tj. SP1 sa setom nekih mogućnosti…

S druge strane, Nokia je broj 1 u tom svijetu već brdo godina, a hardware im je posebno na glasu.

Obje firme imaju ogromne zalihe gotovine, posebice Microsoft (praktički jedina firma na svijetu koja može bez velikih problema kupiti Google ili Apple).

Obje firme imaju superiorne kanale prodaje.

Obje firme imaju fantastične marketing timove.

Uz Microsoft se ne bi ekskluzivno vezao niti jedan drugi proizvođač telefona.
Uz Nokiu se ne bi tako vezao niti jedan drugi proizvođač OS-ova.

=======================================================

Dakle, brak je sklopljen između dvije najjače firme, udruženi su ogromni resursi, pa je logika cijelog tog posla fantastična (za učesnike, naravno).
Na prvi bih pogled rekao da je Microsoft za nijansu bolje prošao, prije svega u strateškom smislu, ali onda se sjetih MS developer zajednice…

Uglavnom, win-win situacija za MS i Nokiu, ali vjerojatno i za korisnike.

Predviđam, u skoroj će budućnosti oni igrači koji sjede na 2 stolice (WP7 i Android) biti izloženi jakim pritiscima s obje strane. To će vjerojatno dovesti do padova istih, ali i svrstavanja.

Predviđam iliti priželjkujem, rezultati će za neko vrijeme (cca 5 godina) izgledati kao i u nemobilnom svijetu: lovu će zarađivati Apple, Microsoft i Nokia; te 3 firme će držati (puno) više od 70% tržišta; svi će se furati na Android, ali relativno malo njih će ga koristiti.

I, da ne zaboravim, mislim da je ovo ključni korak za Bing…[/quote]

Nemoj pucat neinformiran, zvuči smiješno da MSFT može kupiti google,od kojeg je tek za nekih 10% jači, a za apple :smiley: Pa apple je skoro za trećinu skuplji od MSFT-a

http://finance.yahoo.com/q?s=GOOG&ql=1

http://finance.yahoo.com/q?s=MSFT&ql=1

http://finance.yahoo.com/q?s=AAPL&ql=1

ne može MSFT nikog kupit od ovih, niti u svojim najvlažnijim snovima :smiley:
Bing nema nikakve šanse protiv googlea, a android lagano preuzima kontrolu, neće tu biti nikakvih 70% u iOS-u i WP7. Očekivao sam bolji post od tebe :smiley: , a ne neke neprovjerene gluposti. NHF :wink:
Inače moje predviđanje je ipak da će android preuzeti stvari, besplatan je, (Open source)-> automatski je telefon jeftiniji, a OS je trenutno IMHO najkvalitetniji. Nema nikakvih zavrzlama oko njega, svako (korisnik/proizvođač) lako modificira što god želi i to je ipak velika prednost.

[quote=“Kečko”]Nemoj pucat neinformiran, zvuči smiješno da MSFT može kupiti google,od kojeg je tek za nekih 10% jači, a za apple :smiley: Pa apple je skoro za trećinu skuplji od MSFT-a

http://finance.yahoo.com/q?s=GOOG&ql=1

http://finance.yahoo.com/q?s=MSFT&ql=1

http://finance.yahoo.com/q?s=AAPL&ql=1

ne može MSFT nikog kupit od ovih, niti u svojim najvlažnijim snovima :smiley:
Bing nema nikakve šanse protiv googlea, a android lagano preuzima kontrolu, neće tu biti nikakvih 70% u iOS-u i WP7. Očekivao sam bolji post od tebe :smiley: , a ne neke neprovjerene gluposti. NHF :wink:
Inače moje predviđanje je ipak da će android preuzeti stvari, besplatan je, (Open source)-> automatski je telefon jeftiniji, a OS je trenutno IMHO najkvalitetniji. Nema nikakvih zavrzlama oko njega, svako (korisnik/proizvođač) lako modificira što god želi i to je ipak velika prednost.[/quote]

Dečko (iliti hey kid :)),

Prije ispucavanja raznih uličarskih izraza treba malko i provjeriti određene stvari…
Možda bi trebalo i naučiti da trenutna vrijednost neke kompanije (broj izdanih dionica puta trenutna tržišna vrijednost dionice u konkretnom slučaju) baš i nema prevelike veze sa financijskom snagom, a pogotovo sa akumuliranim profitom iliti zalihama gotovine.

Npr. možeš uzeti za primjer ozbiljne kompanije koje godinama ne zarađuju, tj. rade s gubitkom (ali su solventne jer podmiruju obveze). Takav je Amazon, AMD i slični, a njihove dionice, tj. tržišna vrijednost je velika. Čak se upuštaju u akvizicije…

Dakle, Microsoft je vjerojatno jedina kompanija na svijetu koja bez većih problema može kupiti Apple (ustvari, koliko sam upućen, Microsoft i jest (su)vlasnik Jabuke). S druge strane, Google ionako ne upada u tu kategoriju, usprkos neupućenim “novinarima” i klincima koji misle da je je Google najveći. Iako je Google velika kompanija, vjerujem da ga može akvizirati ne samo Microsoft nego i neki proizvođači automobila, neke tvrtke iz naftne industrije, ali bogami i General Electrics, a možda i HP i IBM, kad bi htjeli.
Problem je utome da je Apple (usprkos ovisnosti o Jobsu) još uvijek povoljna prilika, a Google business model nikog ne impresionira toliko da bi riskirao ogromne sume novca za takvu kompaniju.

Što se tiče Binga, vidjet ćemo…
Sve je više ljudi koji se okreću Bingu prije svega zato jer je OK. Ali, sve te ljude frustriraju i mane Google tražilice:
-neučinkovitost pretrage, tj. ogroman broj nerelevantnih rezultata, uključujući visoko rangirane
-komercijalizacija pretrage, tj. lovom se može kupiti visoko mjesto
-ovisnost o SEO religiji koja im se (logično) razbija o glavu

Što se tiče Androida, uvjeren sam da će završiti kao sve besplatne stvari, ali dopuštam mogućnost da griješim.

Međutim, želim napomenuti da sam samo čekao kad će neki zaslijepljeni Google frik zapjeniti ovu temu. Iako, naravno, Google nema veze s njom… Iako, naravno, Google vjernici se s pravom osjećaju ugroženi (možda su čak i razočarani jer Google štreberi nisu osujetili ovako očit i logičan potez Nokie i Microsofta)…

Zadnjih par mjeseci svi tech blogovi pišu o tome kako google tražilica nevalja.
Pa nemojte je koristit ako nevalja. Baš me zanima da li svi koji pišu o tome da nevalja koriste bing umjesto googla.

[quote=“Sljaker”]
Međutim, želim napomenuti da sam samo čekao kad će neki zaslijepljeni Google frik zapjeniti ovu temu. Iako, naravno, Google nema veze s njom… [/quote]

Pa zapravo ima veze s temom, jer se radi o borbi za mobile tržište za čiji je daljnji razvoj ovo značajno, kad se udruže takve dve firme ko što su nokia i microsoft.
A google definitivno ima močnog konja u toj trci.

Meni je ovo drago, iako bi bolje bilo google+nokia, jer nemogu podnijet appletardove, pa što god smanji tržišni udio iOSa meni paše.

O čemu ti Sljaker pričaš?
Evo ti malo stanje keša…
MSFT ima 39.98B $ (milijardi dolara)
Google ima 34.98B $
AAPL ima 26.98B $

Ovo je čisto stanje keša, ima Microsoft nešto više keša od svih, ali da može nekog preuzeti, NE.

Nokia je bila jaka sa starim mobitelima, pregazili su ih smartphoni, jednostavno nisu uspjeli napraviti ništa brzo i dobro i pregazilo ih vrijeme, ovo im je očajnički pokuša.
Microsoft je jak sa novcima ali što im to znači, trebaju im nove tehnologije – isto očajnički pokuša da konkuriraju u mobile svijetu.
Apple izbaci iPad i isti taj dan je ludnica u svijetu za tim nečime što jučer nije postojalo, po meni njihovo udruživanje nije konkurencija apple-u a ni googlu.

[quote=“Kečko”]O čemu ti Sljaker pričaš?
Evo ti malo stanje keša…
MSFT ima 39.98B $ (milijardi dolara)
Google ima 34.98B $
AAPL ima 26.98B $

Ovo je čisto stanje keša, ima Microsoft nešto više keša od svih, ali da može nekog preuzeti, NE.[/quote]

Kao što rekoh, treba malko i znati, dijete…

Nitko normalan ne vrši akvizicije sa vlastitom gotovinom. Gotovina, kontinuiranost dobiti, vlasnički portfelj, kontinuiranost rasta, business model itd., zajedno sa još masu faktora služe samo za jeftinu nabavu novca za akviziciju. Skupi novac, pak, najčešće dovodi do problema…

Kao što rekoh, što god mislila Big Brother generacija, Google uopće ne upada u tu kategoriju igrača.

[quote=“sime_zd”]Nokia je bila jaka sa starim mobitelima, pregazili su ih smartphoni, jednostavno nisu uspjeli napraviti ništa brzo i dobro i pregazilo ih vrijeme, ovo im je očajnički pokuša.
Microsoft je jak sa novcima ali što im to znači, trebaju im nove tehnologije – isto očajnički pokuša da konkuriraju u mobile svijetu.
Apple izbaci iPad i isti taj dan je ludnica u svijetu za tim nečime što jučer nije postojalo, po meni njihovo udruživanje nije konkurencija apple-u a ni googlu.[/quote]

S ovim bih se složio.
Jedino bih napomenuo da ogromni dio mobilnog kolača i dalje drže ne-smart telefoni pa je cijela ova opservacija samo na temu manjeg dijela mobilnog tržišta…

[quote=“Rango”]Zadnjih par mjeseci svi tech blogovi pišu o tome kako google tražilica nevalja.
Pa nemojte je koristit ako nevalja. Baš me zanima da li svi koji pišu o tome da nevalja koriste bing umjesto googla.[/quote]

Pa, usudim se reći da barem 30 - 40% profesionalaca koje znam koristi Bing, uključujući i barem 80% mojih pretraga (uz napomenu da Bing nativno pokriva većinu mojih potreba vezanih uz MSDN). Ustvari, sve ih je manje zadovoljno sa Googleom.

Meni je osobno žao te situacije jer odavno tvrdim da je tražilica jedini potpuno dorađen proizvod iz te kompanije, a dovoljno sam star da se sjećam sudbine Altaviste koja je propala iz istih razloga koji se danas zamjeraju Googleu.

[quote=""]Pa zapravo ima veze s temom, jer se radi o borbi za mobile tržište za čiji je daljnji razvoj ovo značajno, kad se udruže takve dve firme ko što su nokia i microsoft.
A google definitivno ima močnog konja u toj trci.

Meni je ovo drago, iako bi bolje bilo google+nokia, jer nemogu podnijet appletardove, pa što god smanji tržišni udio iOSa meni paše.[/quote]

Sadašnja situacija je takva da Nokia, iako i dalje premoćno vodeća, gubi svoj udio. Ustvari, apsolutne im brojke rastu, ali udio pada radi većeg rasta tržišta.
Također, činjenica je da je Nokia zaostala u smartphone utrci.

Nadalje, analitičari misle da će za neko vrijeme smartphone tržište postajati udjelom sve veće i veće. Osim toga, Apple je pokazao da tu ima kruha, a Google je besplatnim OS-om dao šansu i manjim proizvođačima hardwarea.

Dakle, Nokijin potez vezivanja uz WP7 je potpuno logičan i svaka druga odluka, osim (ogromnih) ulaganja u Symbian bila bi samoubojstvo. Vrlo vjerojatno su Nokia analitičari procijenili da je jeftiniji sporazum s Microsoftom nego toliko in-the-house ulaganje.

Microsoftov potez je također logičan jer je alternativa bila ili kupnja Nokie, ili kupnja više manjih kompanija, ili dugotrajno probijanje. Sve je to osjetno skuplje od ovog partnerstva…

U svakom slučaju, jedino pitanje je koliko će ova sinergija uspjeti dobiti tržišta. Pobjednik je već poznat.

[quote=“Sljaker”]S ovim bih se složio.
Jedino bih napomenuo da ogromni dio mobilnog kolača i dalje drže ne-smart telefoni pa je cijela ova opservacija samo na temu manjeg dijela mobilnog tržišta…[/quote]

To im ne znaci puno jer za 2-3 g neće postojati vise ne-smart telefoni.

krivo, uvjek će ih biti samo kako tehnologija napreduje i oni će napredovati i ne do razine smartphonea.

Sljaker o čemu ti pričaš?

http://finance.yahoo.com/q/ks?s=msft

http://finance.yahoo.com/q/ks?s=goog

http://finance.yahoo.com/q/ks?s=aapl

Znaš li opće što su dionice? Daj malo promotri linkove i ne pričaj gluposti :smiley: Neko će te shvatiti zaozbiljno
Promotri malo tehničku i fundamentalnu analizu, pa onda dalje pričaj o ovome.

http://finance.yahoo.com/echarts?s=GOOG#chart4:symbol=goog;range=5y;compare=msft+aapl;indicator=volume;charttype=line;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=off;source=undefined

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja