Nosql baze, mongo, redis i sl

Da li ima netko da radi sa navedenim bazama, posebno redis?

Ono sto trebam pomoc jest oko zapisa php sesija u redis.

Radio sam po ovom tutorialu

Problem je ako u redis.conf dodam svoju ip adresu , onda se ne mogu spojiti na bazu. Ako zakomentiram gdje je bind, sesije se ne zapisuju u bazu, ali baza radi.

U php.ini za lokaciju sam stavio “tcp:127.0.0.1:6379?AUTH=mojpassword”

Za save handler sam stavio redis, kao sto pise u tutorialu.

jesu ti redis i server na istoj ip adresi?

Jesu, sve je lokalno. Jel redis moze biti i na drugom serveru tj. ne na onom gdje je apache?

Slozio sam zapis sesija u mysql i postgresql, ali vise bi volio da uspijem sloziti redis.

Zbog brzine koju pruza redis baza.

trebao bi bindat 127.0.0.1.

probao sam i to i ne ide.

Ovo dobijem, ako stavim u config bind localhost 127.0.0.1

Could not connect to Redis at 127.0.0.1:6379: Connection refused
not connected>

@krcmar

Imas kakvu ideju, što bi mogao još probati?

Hvala

Hmm,

probaj drugi tutorial. Mislim da je za pocetak krivi lib.
Za instalaciju redis-a koristi ovo:
https://redis.io/topics/quickstart
ili aptget, ali ne trebas dodavati nikakav PPA. Ja sam tako intalirao za local development, nije najnovija verzija, ali radi out of the box.
Po defaultu redis je bindan na localhost, a mozes dodati drugi IP samo ako pristupas s drugog IP-a ( vjerovatno nije u tome problem).
Kad instaliras redis, pokrenes redis-cli -> ping -> trebao bi dobiti pong nazad. Ako to radi, sve je ok sa redisom.

Moja pretpostavka je da je problem sa time kako se spajas preko PHP-a na njega. Tu ti nemrem puno pomoc jer se nisam zajebavao sa php-om i redisom nikad. Ali pogledaj kao prvo da je driver kompetabilan sa instaliranom verzijom, pogledaj string za spajanje, da li je ok.

Nemoj sljediti samo jedan tut, posebno ne od digital ocean-a ( posto oni vise manje objasnjavao kako nesto napraviti na njihovom serveru i ima dosta starih tutova).

Kad maknem bind iz configa, onda redis radi najnormalnije.
$ redis-cli
127.0.0.1:6379> AUTH password
OK
127.0.0.1:6379> keys *
(empty list or set)
127.0.0.1:6379>

redis sam instalirao iz paketa, verzija
redis-cli -v
redis-cli 5.0.4

uspio:

evo konfiguracije, bind je zakomentiran:

ini_set('session.lazy_write', 0);
ini_set('session.save_handler', 'redis');
ini_set('session.save_path', 'tcp://localhost:6379?auth=password');
ini_set('session.gc_probability', '1');
ini_set('session.gc_divisor', '100');
ini_set('session.gc_maxlifetime', '86400');
     
session_start();

radi samo i sa ovime.

Ono što je problem vjerojatno kod šugavog linuxa, kako treba restartati cijeli komp nekad, a ne samo servise.

To mi se već par puta dogodilo, systemd nisu dobro složili. :smile::smile::smile:

Jerane dad ti je windows morao bi ga svakidan reboot, a na linixu slozi cron da reboota svako 10ti dan i to je to

Pricam o tome, ako instaliras neki modul za php, nesto podesavas za neki servis, bilo koji i sl., nije onako kako su rekli za systemd, da je dovoljno restartati servis, nego svejedno moras restartati cijeli komp.