Nove sekundarne .hr domene u pripremi

Nastojim ne stavljat previše linkova s mog sitea, ali ovo mi se čini zanimljivo s obzirom da redovito bude razgovora o CARNetu i njegovim pravilima.

Uskoro bi se trebala pojaviti mogućnost dodjele/prodaje novih sekundarnih domena na .hr web prostoru. (sekundarne domene su one tipa .com.hr)

Nebi bilo loše da se prvo malo srede i bolje organiziraju, treba im 100 godina da registriraju jednu .com.hr domenu, očito im je i to previše posla.

Katastrofa su :slight_smile:

neznam… meni u hrvatskoj to sa domenama je prava glupost…

dok u BIH mozes .ba domenu registrovati bez problema…

naravno imamo i besplatne .com.ba domene…

istina da je .ba dosta skupa… ali i lijepa… :slight_smile:

[quote=“xapuc”]neznam… meni u hrvatskoj to sa domenama je prava glupost…

dok u BIH mozes .ba domenu registrovati bez problema…

naravno imamo i besplatne .com.ba domene…

istina da je .ba dosta skupa… ali i lijepa… :)[/quote]

oklen ti to da je com.ba besplatna

arane moj… džaba… ako ti je draze…

uz adsl dobijas i besplatan hosting i domenu… (.com.ba)

samo se trebas prijaviti…

[quote=“xapuc”]arane moj… džaba… ako ti je draze…

uz adsl dobijas i besplatan hosting i domenu… (.com.ba)

samo se trebas prijaviti…[/quote]

Stara baba već dosta dugo ne daje džabe, a kako će tek telekom kompanija.

Što se desi sa domenom kada otkažeš ADSL kod jedne i pređeš drugoj firmi?

samo BiHnet daje besplatno…

ali uz njihov hosting, a hosting nevalja k***u…
imas nesto sitno bandwitha i kad prekoracis naplacuju ti po mb…

[quote=“bbsantic”]Nastojim ne stavljat previše linkova s mog sitea, ali ovo mi se čini zanimljivo s obzirom da redovito bude razgovora o CARNetu i njegovim pravilima.

Uskoro bi se trebala pojaviti mogućnost dodjele/prodaje novih sekundarnih domena na .hr web prostoru. (sekundarne domene su one tipa .com.hr)[/quote]

stari pravilnik + clanak o stecenim pravima / napokon su shvatili da to kao institut postoji/
sprdacina bila prije a i sad je.
sporovi se i dalje rjesavaju na nacin suprotan Ustavu tj. njegovu cl.19.
arbitrazna komisija u tom pravilniku ima “moc” vecu i od sudova jer

[SIZE=“1”]Eventualno pokretanje i vođenje drugog postupka, sudskog ili arbitražnog, o istoj stvari između istih stranaka ne utječe na mogudnost pokretanja, vođenja ili meritornog okončanja postupka u skladu s odredbama iz članaka 32. do 56. ovoga Pravilnika.[/size]

i dalje se ne zna na koji nacin se ostvaruje sudska zastita…i dalje se ne zna niti stvarna niti mjesna nadleznost sudova…i dalje se ne zna tko je u nekom mogucem sporu tuzitelj a tko tuzenik…

sve u svemu: pravilnik sazorio i za ustavni sud.
za onaj se stari pravilnik jos i moglo reci:ajd, dosao internet iznenada:)), pravne lumene u CARnetu zatekao nespremne…ali nakon 20 tak godina to je stvarno pravilnik za plakanje…

Pa da i čudio sam se da ti netko nešto dadne đaba u bih LOL

pa zapravo i nije džaba… :rolleyes:

Korak dalje - CARNet planira naplaćivati dio postojećih .hr domena!?!?

[quote=“bbsantic”]Korak dalje - CARNet planira naplaćivati dio postojećih .hr domena!?!?

[/quote]

Vidio clank, strašno, ja se nadam da nece doci do toga.

Ovo je tako tipično za našu državu i političke bolide i kumove koje se uhljebljuje na mjesta ministarskih pomoćnika - tipova bez iskustva ikoje vrste (osim u svojim glavama) koji se osjećaju pozvani biti mesije koji će “sve stjerati u red”.

Lijepo bolidi slože svoja pravila i onda pozovu ljude koji te iste bolide hrane i koji im školuju djecu i “obavijeste” ih o tome da su svijet izokrenuli naglavačke.

Ako vas muči razlog toga, ovdje je dan prilično jasno, kvantificirano i tablično, a mi svakodnevno dokazujemo da je čovjek bio u pravu (iako su se svi osjetili pogođeni kada je objavljeno, tako da su i na Dnevniku našli prikladnim ironično to komentirati):

100 je inače prosjek, a negdje oko 70 je granica za biti sposoban brinuti se o sebi.

pred par godina sam upozoravao na to da svi mozemo ostati bez .hr domene.
onda se to nekima cinilo neka druga galaksija.

i taj prvi pravilnik iz 90tih je bio totalna nebuloza.
i onda kad su se nakon 10 godina rada po njemu zapetljali u vrzino kolo nije preostalo nista drugo nego da po toj šemi dalje i nastave,
jer sad se to jednostavno nemoze vise raspetljati.

i sad naravno.po novom pravilniku CARnet opet u roku 6 mjeseci donosi normu da ce svi dosadasnji korisnici domene ( jer domena nije vlasnistvo vec “pravo” ) morati proci postupak preregistracije.
dakle ,netko od tih svih silnih lumena ce odlucivati dali je domena koja mi je dodjeljena kao “pravo” prije 7 godina i dalje moje “pravo.”

i jos uvijek se kolebam dali ili ne napisat prijedlog za ocjenu ustavnosti toga pravilnika.
malo sam “za” a malo “protiv” .
samo me je strah sto bi bilo da ga se proglasi neustavnim.
sto bi bilo sa svih onih 70 k korisnika domena koji imaju i koriste domene po pravilniku koji moze biti recimo ponisten.i koji ne vrijedi.a to bi onda bio totalni cirkus i kolaps.
a s druge strane,ovo ovako stvarno ne vodi nikuda.

Strašno…upravo pročitao.

Klasika za našu državu, zašto ulagati u rast i razvoj, kad možeš ljude opteretiti dodatnim porezima, stoka sitnog zuba će uz par Facebook prosvjeda šuteći sve prihvatiti kao i do sada.

Idemo dalje…

[quote=“vir2al”]malo sam “za” a malo “protiv” . (…)
a s druge strane,ovo ovako stvarno ne vodi nikuda.[/quote]Pa to i nije neka dilema. Što procijenjuješ - je li tih 70k korisnika zadovoljno s postojećom situacijom (čak ako i jest neustavna) ili nije? I, s druge strane, imaš li ti osobno štete od ovakve situacije?

Ako većina ljudi nije zadovoljna - ocjena ustavnosti.
Ako ti osobno imaš stvarnu i objektivnu štetu - opet ocjena ustavnosti.

A što bi bilo da se ocjeni neustavnim? Ništa. Hrvati bi i to prihvatili, jer bi im bilo jasno da je jedina druga alternativa da (a) moraju mućnuti vlastitom glavom na vrijeme, (b) osobno se angažirati na vrijeme i - najgore od svega - © prihvatiti da će netko drugi misliti drugačije, te da će morati tražiti zajednički jezik s tim drugim koristeći razumijevanje drugog viđenja, analizirajući želje, tražeći idealno rješenje (uglavnom, stvarno se angažirajući na zajedničkom boljitku), umjesto da sve druge unaprije proglase budalam i utope u žlici vode jer im kvare njihove odlične ideje i tjeraju ih da rade kada misle da su “sve stjerali u red”.

A kako ništa od toga ne žele, rado im je kada netko drugi autoritativno i bezkompromisno o svemu odlučuje umjesto i za njih, ma kakve te odluke bile, jer uvijek je nekak’ bilo i nigdar ni bilo da nekak’ ni bilo. Ili, kada sami odu u ministarske pomoćnike gdje mogu sve druge utopiti u žlici vode i o svemu odlučivati dok tiskaju drekove na klozetu.

[quote=“tsereg”]Pa to i nije neka dilema. Što procijenjuješ - je li tih 70k korisnika zadovoljno s postojećom situacijom (čak ako i jest neustavna) ili nije? I, s druge strane, imaš li ti osobno štete od ovakve situacije?

Ako većina ljudi nije zadovoljna - ocjena ustavnosti.
Ako ti osobno imaš stvarnu i objektivnu štetu - opet ocjena ustavnosti.

A.[/quote]

Ma gle tsereg,
iluzorno je ocekivati i pretjerano da svi o svemu znamo sve.
ako nesto “ne znas” onda zbg toga “neznanja” ne mozes niti formirati neki subjektivni osjecaj-bilo to zadovoljstvo ili nezadovoljstvo.
ljudi su gotovani po inerciji.osim kad broje lovu.tada razmisljaju.prije nego kupe mobitel (ako nije 1 kunu ) razmislit ce i iskalkulirati koji im treba.ili njim ili njihovom egu ,sad sto vec prevlada.
al kad je nesto džabe-onda nema tih dilema.
tako je i sa hr.domenom.bila je džabe pa "me ionako oko nje nista ne zanima."
ali vremena se mijenjaju .
i to sto je bilo džabe sad se najednom treba platiti.
i sad ce tek ljudi pokusati shvatiti sto placaju i zasto.

ali ,sad je neka druga prica.domena po pravilniku i dalje ostaje “pravo” ,ali pravo koje se plaća.
i ima svoj rok.
i ono sto pise u preambuli toga pravilnika vise ne vrijedi.da je domena "pravo."
jer ako je neki pravni subjekt cinjenicom registracije kod trg.suda stekao odredjeno pravo na neku domenu onda je to pravo steceno i traje dok god taj subjekt kao takav postoji.jer je on nosioc toga prava.
tvrtka dok se ne izbrise iz registra / cak i stecaj ne znaci prestanak prava jer je domena nematerijalno vlasnistvo / a covjek dok ne umre.
ili s en epromjene okolnosti .ali te okolnosti nemogu biti formlano placanje.jer to onda nije “pravo”.
i ta prava nisu nasljedna.

i sad su se oni sjetili to isto pravo ograniciti s nekim placanjem koje je uvjet za konzumiranje toga prava a koje je dato u nekom postupku i nekim pravomocnim rjesenjem.
ako placanja nema tj ono izostane kao obvezna forma -(formalno zbog toga izostanka placanja naknade ) prestaje pravo na domenu.
nevjerojatno.ali istinito.
i sad ce se CARnet pojavljivati kao ZAMP koji ce globiti narod / jer CARnet nije trg.drustvo i u svom statutu on je tijelo s javnom ovlasti i to NEPROFITNO / i ta lova ce se slijevati u proracun.
i to je perfidan model da opljacakaju jos malo toga sto te tvrtke imaju.i sto zarade.
i opet nitko nece znati kamo ta lova ide.i kome.
ali briga one velike.
ali sto ce biti s onim jadnickom / i sam sam taj/ koji godinama gradi link building i onda mu taj isti CARnet oduzme domenu / .razlog uopce nije bitan.
a ako je nesto “pravo” onda mi to pravo moze prestati samo po sili ZAKONA a ne po sili Pravilnika.
A CARnet se u aktima koji se zovu ZAKON i koji “zakon” jesu u smislu trodiobe vlasti tj.donosenja ii zakonske procedure spominje u jednom clanku Zakona u telekomunikacijama.
Gdje im taj clanak Zakona daje to sto im vec daje .
i kad se taj novi zakon donosio onda je taj isti CARnet odbio s gnusanjem mogucnost da se njegove ovlasti reguliraju Zakonom.Jer su se upetljli u Pravilnike.
A ti pravilnici su podzakonski akti ,pohijerarhiji niži od zakona i koje je donesla izvrsna vlast a ne zakonodavna.
i koji ne mogu rijesavti o nekom ili necijem pravu.
Jer PRAVO se moze steci / i prestati/ samo Zakonom .

btw,nije vazno dali sad ja u svemu tome privremeno nesto gubim ili trpim stetu.
Ako ne danas izgubit cu sutra.

Razumijem tvoju argumentaciju. Ne razumijem dilemu - mislio sam da ti fale kriteriji, ali čini se da ih imaš.

Zašto ne zapišeš stavke koje bi inače išle u prijedlog za ocjenu ustavnosti u obliku dopisa i pošalješ ga nadležnom ministarstvu, tj. nadležnom državnom tajniku i svim drugim relevantnim subjektima (poduzeća, udruge, uključujući i evt. medije, odgovarajuće fakultete) poimenice kao svoj komentar. Također možeš uključiti na neki način i nekoga iz medija (npr. Bojana iz rep.hr) ako se ne želiš eksponirati osobno. Mislim da bi se rep.hr svakako rado aktivirao oko tog aspekta priče. Na koncu, pošto su oni bili na sastanku, nvj. su pohvatali relevantna imena iz Ministarstva znanosti prema kojima se može ići s primjedbama.

Pravne službe i nisu baš nešto u našoj državnoj upravi, treba ih educirati.

[quote=“tsereg”]Razumijem tvoju argumentaciju. Ne razumijem dilemu - mislio sam da ti fale kriteriji, ali čini se da ih imaš.

Zašto ne zapišeš stavke koje bi inače išle u prijedlog za ocjenu ustavnosti u obliku dopisa i pošalješ ga nadležnom ministarstvu, tj. nadležnom državnom tajniku i svim drugim relevantnim subjektima (poduzeća, udruge, uključujući i evt. medije, odgovarajuće fakultete) poimenice kao svoj komentar. Također možeš uključiti na neki način i nekoga iz medija (npr. Bojana iz rep.hr) ako se ne želiš eksponirati osobno. Mislim da bi se rep.hr svakako rado aktivirao oko tog aspekta priče. Na koncu, pošto su oni bili na sastanku, nvj. su pohvatali relevantna imena iz Ministarstva znanosti prema kojima se može ići s primjedbama.

Pravne službe i nisu baš nešto u našoj državnoj upravi, treba ih educirati.[/quote]

znas kao kazu tsereg: slijedi trag novca i naci ces ubojicu.;))
zar mislis da oni koji u tim ministarstvima sjede zele i hoce ( pre) piliti granu na kojoj sjede.
nece sigurno.pa izracunaj sam: 70 k domena x 100 eura = ohoho cifra.
evo ja pozivam Bojana na sljedece: ja cu pisati clanke o hr.domeni .
mozemo s e unaprijed dogovoriti za XX broj.u zavisnosti od prostora koje ima naravno .
dakle od pocetka ,kako je sva nastalo pa do danasnjeg trenutka kako jest.
i zakonska procedura …i pravilnik…i IANA …i kolizije …i stosta jos sto ti lumeni ocito nemogu ili ne zele shvatiti.
a onaj gospodim Vlah neka odgovara.jer taj covjek jednostavno “prodaje” demagogiju i ne razumije / ili s e pravi/ o cemu priča ili piše,svejedno…
na svaki moj clanak Bojan ce mu dati mogucnost opet ponuditi novo "rjesenje".
jer on nudi “rjesenja” kao da je na placu.a na placu nije ,vec je drzavni sluzbenik kojeg je tamo postavila Vlada RH aktom o osnivanju CARneta.A ta vlada je Vlada svih gradjana ove drzave a ne njegova- pa da se moze pogadjati i nuditi svakih osam dana nova rjesenja kako se njemu to vec prohtije.

dakle citiram,

[SIZE=“1”] međutim, plaćanje naknade možemo definirati kao plaćanje troškova održavanja gdje odredbom pravilnika korisnika pod određenim uvjetima oslobađamo plaćanja te naknade (iako sami troškovi nisu nestali, već ih pokrivamo na drugi način), odnosno uvjetujemo korištenje domene plaćanjem naknade, te ukoliko korisnik ne plati naknadu, domena se briše.[/size]

dakle, po ovome ispada da je domena neki oblik “obveznog odnosa” i opterecena pretplatom a ne “pravo”.
sad ajdmo se dosjetiti kako cemo za raju to formullirati : kao pretplatu ili troskove odrzavanja. tako je nekada tcom naplacivao pretplatu ali sad se to vise pretplata ne naziva.
ali gospodine dragi ,neplacanjem pretplate / ili kako je vi vec nazivate / nemate pravo domenu brisati jer je ona “pravo” vec imate pravo zbog nepostivanja formalne obveze tu istu domenu samo deaktivirati.
a pravo ostaje.dok god kako vi kazete tri reda nize:

citat :

Također ne stoji niti tvrdnja “Doživotno trajanje domena također nestaje” - [color=“Red”]domena traje dokle god postoji njen korisnik[/color]

traje njezin korisnik .a ja podcrtavam: dok taj korisnik nije prestao postojati,tj. dok god nije izbrisan iz registra pravnih subjekata kao pravna osoba ;umro kao fizicka osoba - ili mu je iz nekog razloga to pravo koje je ostvario u prijasnjem postupku prestalo postojati.
ali buduci je to “pravo” a ne plac onda mu to pravo mogu oduzeti samo sudovi a ne CARnet.
bez obzira na trenutni pravilnik.
jer je CARnet tijelo s javnom ovlasti .
Ustav sto se tice tijela koja imaju javne ovlasti."clanak 19 Ustava propisuje:

[b]Članak 19.

Pojedinačni akti državne uprave i tijela koja imaju javne ovlasti moraju biti utemeljeni na zakonu.

Zajamčuje se sudska kontrola zakonitosti pojedinačnih akata upravnih vlasti i tijela koja imaju javne ovlasti.[/b]

I sad ja doticnog gospodina pitam: rjesenje o dodjeli domene je pojedinacni pravni kat / konkretan/ ,
isto je takav akt rjesenje o oduzimanju ili prestanku prava na domenu .

Q: na kojem su zakonu utemeljeni ti akti .
odgovor je : na nikojem: jer “Zakon” ne postoji .postoji samo Pravilnik koji je donesla izvrsna vlast tj sam CARnet.A pravilnik nije Zakon i on ne moze u legalistickom i procesnom smislu odlucivati o necijem pravu.
Osim u slucaju kada izvrsna vlast u slucaju rata ima pravo / koje je unaprijed vremenski ograniceno/ odlucivati o pojedinacnim pravima gradjana i regulirati ih dok traje to izvanredno stanje.
a u ratu vise nismo.sad samo u enkom drugom,ocito .

dalje: po ustavu se zajamcuje sudska kontrola zakonitosti tih istih gore opisanih pojedinacnih pravnih akata tijela koje imaju javne ovlasti / a to CARNet jest/
Q: gdje se kod dodjeljivanja i oduzimanja domene u postupovnom smislu vidi ta ustavna kategorija “sudske kontrole”.
odgovor je nigdje.jer ne postoji sudska kontrola vec postoji “Arbitrazna komisija”.
tj postoji “kadija te tuzi kadija te sudi”.

dakle, brisanje znaci oduzimanje prava…a oduzeti pravo CARnet nema “pravo”.
za primjer: kad se ne plati racun za telefon iskljucuje se linija .ali stavke ugovora i dalje vrijede.isto tako vrijedi necije “pravo” na domenu bez obzira sto tu naknadu nije platio.
i domenu se nemoze oduzeti /brisati/ dok mu se ne oduzme “pravo” na nju.
moze se samo dekativirati u DNS smislu.
pa sad tko shvatio a tko ne.

a Ustavni sud ostaje stvarno zadnja mogucnost.
jer odluka ustavnog suda sa sobom opet povlaci neke posljedice za sve a ne samo za neke.
a kod toga ako cemo do kraja biti legalisti opet ima i nezeljenih.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja