Novi Facebook update ? Šta očekujete?

Kakav reach imaju FB grupe?

nije to neka tvoja teorija nego vise osnovna logika :smiley: ne moze fb samo “smanjiti reach”, ti moras nesto vidjet… Prije od ovih velikih stranica 100k+ bile 2-3 stranice koje su se pratile, npr neverovali ili da, dnevna doza lepog i eto i ne pada mi napamet treca… a sad kad ubacis search, imas stotine stranica sa preko 100k… u 2011 sam imao lajkovanih oko 300 stranica… mislim da je danas taj broj sigurno preko 1000 (doduse vecina je mrtva al znas o cemu pricam)

Upravo tako, ali tu logiku izgleda ljudi slabo koriste, vec svi bacaju drvlje i kamenje na FB kako reze reach. Cinjenica je da i oni obaraju reach i da traze deo kolaca (sto je i logicno) ali delom (po mom misljenju vecim delom) je za to krivo i zatrpano trziste.
Treca stranica je "Zanimljivo : ) ", ako se ja lepo secam.

Zanimljivosti :slight_smile: je jedna od novijih… on je dosao na scenu tako sto je ulozio 20k u reklamu i skupio 200k+ za par mjeseci (u tom trenutku je DDl imala milion vec)

pa je li mu se vratilo to, kako zaradjuje od stranice?

pa objavljivao je linkove onog fokusa… mislim da sad radi sa telegrafom… on moze vjerovatno poslat po npr 10000 kllikova telegrafu… od tih 10000 klikova telegraf ima 30000 pregleda, a rpm im npr 2e i njima zarada 60e, on dobije 20e po linku i eto pet linkova dnevno, i stoja dnevno… mjesec dana i dobar is 3000e

heh, kad bi to tako bilo kako ti pričaš :smiley:

1 Like

Kad bi ta matematika radila eeee gde bi mi kraj bio :slight_smile:
Imam ultra aktivnu stranicu, 61k sve top zemlje i svaki 3-4 post mi pusti na 10k reach… A 4 linka dnevno sabere zajedno u proseku oko 12k reach i od 6-10$ dnevno od te stranice… A na linkovima prosek 150 lajkova i onda pogledam neke stranice od 100k gde ima max 10 lajkova po linku al im FB pusta prosek 20-25k po linku i dodje mi da se roknem :slight_smile:
Nikako da provalim sta rade…

Broj lajkova na linku ne igra veliku ulogu na reach

Pa sta igra ulogu?
Ja sam pod lajk mislio na komplet engagement.

Ja koliko sam primjetio najvecu ulogu za to “pustanje” reacha od fb-a igra, kada objavite clanak ako veci broj krene otvarati, automatski ide u top i dobija strasan reach. Sto znaci jedan takav clanak ce vam donositi zaradu, ko 10 onih glupavih koji publika otvara u manjem broju.

vrijeme kada je objavljen link, dobna skupina fanova na stranici, najbolje je da su fanovi 35+ godina, tada imaš veliki broj ulazaka na link čak i kada nije neki reach, zanimljivost članka, ako je tematika članka prilagođena tematici stranice linkovi dosta bolje prolaze, iz iskustva znam na stranicama gdje su žene u većini da dosta bolje prolaze linkovi, suština je u tome da ima više faktora koji utiču na reach, ali po mom mišljenju broj lajkova igra gotovo nikakvu ulogu, ali broj komentara i sherova već mogu napraviti razliku :slight_smile:

Slazem sa svime sto si napisao, sem da broj lajkova ne igra nikakvu ulogu. Svaka vrsta akcije na objavi daje signal FBu da je objava dobra, naravno neka akcija daje manje neka vise, ali sve zbirno uticu na to. Po mom misljenju je br 1 share, pa komentar pa lajk.
I ova stranica o kojoj pricam je bukvalno ovo sto si ti naveo, zene 70%, 35+, nicha animal, sama po sebi dosta aktivna, linkovi naravno iskljucivo o zivotinjama ali… Nekad nece ni kad su sve kockice poslozene.

evo kod mene slučaj, često se dešava, linkovi nemaju niti jedan lajk, ali reach bude baš visok, dok neki linkovi koji imaju lajkova reach bude mizeran, slažem se za to da je share pa komentar pa lajk, nekada mi se čini da bude i do fb-a, jednostavno slab reach bude na bilo šta što objaviš, mislim da je bitno mijenjati vrstu linkova pa čak i broj linkova dnevno, ali opet ovo je sve neko moje mišljenje, možda i griješim

Ja sam imao analizatora na jednoj stranici koja je u tom trenutku imala oko 200k… sad mozda ima i 250k… Fokusss radio sa 3 linka dnevno… U prosjeku je bilo po oko 3000 klikova na clanak- bilo jenekih sa 7000-8000… bilo i onih sa 2000-2500… uglavnom- ogromne brojke…

A na ovim sajtovima tipa telegraf i slicni… po svakom pojsetu imaju po 3-5 pregelda… pogotovo fokuss gdje je svaki clanak podjeljen na najmanje 5 stranica odvojenih… oa da ti je RPM i 50 centi, imas onda u prosjeku 5e na 1000 klikova

Sto se tice reacha i lajkova… bitno je da ljudi ulaze na vijesti… Telegraf nema mnogo lajkova za clanke tipa zadruga/farmu itd… al zato tu imaju najvise klikova= najveci reach… i to najvise guraju

3 Likeova

Danas mi kolega koji je mlatio oko 800-900$ dnevno preko CPA mreza upravo fb stranicama i ovom forom rekao da mu je pogaseno 4/7 stranica i da mu se reach smanjio sa 600k na 50k… Sta reci za ovog Marka vise?

Vec je bilo reci o tome

Evo cisto podelio sta sam ja cuo od coveka koji zaista radi… Pogasise mu stranice nisu mu reach smanjili…

Osobno sam za to sto facebook radi.
Znam da je to nekima kruh, ali te cpa fore su manje vise lazne stvari koje se serviraju ljudima.
Oni koji posteno rade i koriste facebook njima je reach ok, daleko od toga da je svima pao, ali to je razlog jer je prenatrpan. Svakim danom sve vise korisnika, sve vise spam stranica, o prevarama da ne govorimo.
Naravno ovim postom ne zelim reci da ti ili tvoj prijatelj radite istu stvar vec govorim svoje misljenje.

Osobno imam jednu jako dobru stranicu koja mi je spojena s jednim sajtom i reach je uvijek tu negdje, ovisno od dana, nekad vise nekad manje. Reklame ne placam, ne bacam spam sadrzaj vec se strogo drzim niche.
Stranica je vec neki niz godina “online” i nikad nisam stavljao neke scam stvari ilitiga brza zarada i gle cudom sve ide svojim tokom. Mislim da takve stvari facebook cijeni i ne dira tolko takve stranice.

Jos malo oko CPA, prije je PPD bio vodeci dok se CPA razvijao, sad su se stvari zamijenile, ali neke stvari su ostale iste. Ne mozes se osloniti na tu zaradu, danas zaradjujes sutra ti ugase web, fb, yt kanal i na nuli si, zato je uvijek dobro imati backup plan, odnosno razvijas vise stvari u isto vrijeme i ak ti se jedan projekt ugasi imas drugi :slight_smile:
Barem sam ja tako radio prije ufffff, mozda 8-9 godina :smiley:

Htio bih napomenuti da ovim postom nisam nikoga htio uvrijediti niti pametovati previse, vec sam striktno rekao svoje misljenje o svemu i da sam za to da facebook nastavi eliminaciju svih tih prevara od cpa, preko laznih prodaja, do clickbaita i fake novosti, pa da mi kojima je facebook “pri srcu” mozemo normalno nastaviti koristiti, a ne da mi je naslovnica puna nekih gluposti. Naravno facebooku je isto vazna sigurnost korisnika, a necemo o broju onih koji su prevareni od istih stvari protiv kojih se facebook bori, tako da potpora Marku s moje strane.

3 Likeova

@keisuke
Naravno da ce reci da je to za zastitu korisnika, smanjenje spama bla bla…U stvari zele da im se sve plati, Marka i njegovu Facebook i Instagram imperiju ce pojesti pohlepa.

Mozes to da uporedis sa novim zakonima borbe protiv ‘terorizma’, kao u svrhu sigurnosti, a u stvari zele da uvedu zakone da privatnost ne postoji vise.

Kao i ove ‘drustvene’ mreze, ko zna za koga Mark i njegovi serveri skupljaju podatke i kome to daju na tacnu…

Odo ja u teorije zavere, sada cu da prestanem :slight_smile: