Novi pravilnik za .hr domene je konačno usvojen!

[quote=“Josip”]ma da. definitivno. oćemo se i pridružiti sindikalistima na jesenskom prosvijedu na trgu? ja sam zviždaljke i čegrtaljke već spremio! a i parole su spremne:

Dole registri, dole carnet, vratite nam stari sustav, šaljimo formulare snail mailom!

ili

Smrt preprodavačima nacionalnog blaga! živjela hrvatska DNS apatija! Nacionalizirajmo sav domenski prostor!

unglaublich.[/quote]

Lool…da bi se o necemu raspravljao prvo se mora s “sadrzajem” biti potkovan.
jer onda ta “potkovanost” garantira " razumjevanje problema u cijelosti a ne samo parcijalno.
u suprotnom,kad se problem “razumije ?” parcijalno onda se postane "laki plijen"za ulicu.
a na ulici je ionako ,na pocecima svega prvo “drustveni sloj” koji ili problem misli /ali samo misli/ da razumije pa mu vlastitim prisutvom na ulici daje svoj osobni ,drustveni obol,znacaj i potporu i…ili ga razumije parcijalno.
nadalje ,nema probelem onaj koji razumije vec onaj koji samo “misli da razumije”.

upravo tako. u skladu s onom: “onaj tko je pročitao jednu knjigu opasniji je od onog tko nije pročitao niti jednu”

ili da ju prilagodimo današnjem vremenu: “onaj tko je napisao 2 blog posta na neku temu opasniji je od onog tko nije napisao niti jedan.”

Vir2al je napisao podosta toga o pravnom utemeljenju tog pravilnika (potraži njegove starije postove i teme). Svakome predlažem da poprati njegove natpise, u svakom slučaju zbog obrazovnog karaktera, jer najvažnije znanje je znati koliko ne znamo.

vidis mladicu ,za mene postoje puno vaznije stvari u zivotu od pisanja postova po blogovima.
ako o necemu i pisem ne pisem zbog klika ,zbog propagiranja vlastitih biznisa, zbog siga u potpisu i incoming urla, zbog vlastitog ega , zbog nekakve virtualne reputacije …pisem zbog toga sto se nadam da postoje ljudi koji ce jednom u web prostoru , koji ima tu vrednotu da ne “zaboravlja” pronaci nesto sto ga zanima.ali
pisem o onome sto znam da “znam” .ili pak osjetim da sam ako nista a ono ovlasten na tumacenje zbog vlastite proslosti - kako one obrazovne tako i one individualne. ili samo iz vlastite ljubavi prema tome o cemu pisem.
nikakva materijalna ,klikovna ili bilo kakav dobit mi nije imperativna za to pisanje.
i veseli me sama cinjenica da sam dosad mozda nekom zalutalom posjetitelju (ili cu to u buducnosti ) svojim pisanjem dao ili cu dati .
ako nista a ono barem smjernice kuda? i kako? krenuti u onome sto ga zanima.
samo,prvo ga treba poceti “zanimat”.a onda ce vec nekako kroz kontekst googla ili pretrage doći.
sve ostalo, koliko ce netko shvatiti,razumjeti ili nauciti /ili nece/ je na njemu i na njegovim mentalnim prednostima ili individualnim “ogranicenjima” .

i ne pisem ovdje zbog tebe ( ali se pisanjem i ti slobodno posluzi/ ) vec pisem zbog toga sto drzim da je danasnju blagodat da netko klikce po tipkovnici posljedica nesebicnosti “sharenog” znanja kroz povijest.od covjeka do covjeka - “word by word " i “word by mouth”.
da je svatko svoje znanje / o onome sto “zna” da zna” / drzao za sebe dajuci mu samo i iskljucivo materijalni predznak i prodajuci znanje za dolar,link ili klik- pitanje je na kojem stadiju razvoja bi danas bili kako ja tako i ti .

medjutim , ovo o cemu govorim kao i razlozi za pisanje spadaju pod individualnu razinu dosegnute svijesti .
moje ukupno pisanje ovdje ima stotine stranica osobno odredjenih i “zadanih tema”: design,zakonodavstvo,psihologija,sociologija ,drustvene znanosti.
o ostalome ne pisem / jer znam da ne znam vec mozda imam samo "misljenje/.
ali isto citam necije tudje nesebicno podastrijeto znanje koje dijeli s drugima.i tako taj nacin citanjem / a ujedno i ucenjem/ pokusavam nabrusiti i odrzati na zavidnoj razini vlastiti intelekt.
i kada bi htio ili u sebi pronasao neki meni vazan poticaj i motiv mogao bi imati na desetke i stotine “cached” stranica.nadam se da ipak primjecujes da za “izbaciti rijec” na bijelu podlogu netrebam uloziti neki teski mentalni napor.to je valjda zbog svakodnevnog i vec opisanog “treninga”.
naravno, do svega toga o cemu pisem ili cu pisati dosao sam na poprilicno jednostavan nacin - preko dvije procitane knjige.
pa eto, zelim ti ugodan nastavak citanja tamo gdje si zastao.

Dakle, unatoc najama prema pravilniku i fizičke osobe mogu registrirati vrše .hr a ne samo .com.hr domene ?

meni vise nista nije jasno

da li su pojeftinili com.hr domene vec ili ?

Ovako, pitao sam danas Carnet vezano uz nas koji mamo registrirane HR-I domene koje jos dosta dugo važe (buduci da smo platili period od jedne godine). Odgovor je:

Prema novom Pravilniku fizičke osobe više neće moći registrirati sekundarnu domenu (HR-I iz prošlog Pravilnika). Prema Članku 12. Novog Pravilnika jednom registrirana domena neće se brisati prije isteka roka na koji je registrirana.

[quote=“Zyex”]meni vise nista nije jasno

da li su pojeftinili com.hr domene vec ili ?[/quote]

Za sad nije. Došao mi danas mail za produženje, 150 kn. Vratio sam mail nadajući se novim informacijama. :smiley:

[quote=“Dži”]Ovako, pitao sam danas Carnet vezano uz nas koji mamo registrirane HR-I domene koje jos dosta dugo važe (buduci da smo platili period od jedne godine). Odgovor je:

Prema novom Pravilniku fizičke osobe više neće moći registrirati sekundarnu domenu (HR-I iz prošlog Pravilnika). Prema Članku 12. Novog Pravilnika jednom registrirana domena neće se brisati prije isteka roka na koji je registrirana.[/quote]

a sto ce biti onda kad rok istekne? ode domena pa-pa.
e tako.na to sam upozoravao jos prije par godina.
da necija stecena prava prema onom a i prema ovom novom Pravilniku nicim nisu zagranatirana pa makar se i postovala svrha i namjena koristenja domene .
a “steceno pravo” je temelj poretka.
i sad ako si recimo imao vrapci.hr …u vrapce.hr ulozio svoje znanje ,trud ,imas zbog vrabaca 1000 klikova na Adsense koji ti daju 20 $ x 12 mjeseci = 1500 kuna godisnje i koji nisu za bacaiti jer ces tim prihodom platiti ratu stana - potezom pera bez “vrapca” si “ostao”.

ali pazi: potezom pera!! a ne zato sto si /pre/ krsio temeljene odredbe.
a potez pera moze znaciti u nekom slucaju : pravno nepismeni hostapšleri prilagodjavajuci PRAVILNIK ONAKO KAKO NJIMA PASE proglasili su jedan clanak ionako sumnjivog Pravilnika nevazecim .
jer tako tako su se oni sjetili .
i od drzave prozvani i ovlasteni odjednom, protokom vremena od prvog do drugog Pravilnika, regulirali su necija prava
a ukidajuci clanak pravilnika samim time "ubili " su i tvoja stecena prava.
jednom rijecju : konfiscirali su ti imovinu -a sve po Zakonu ili Pravilniku /potpuno svejedno/ uzeli su ono sto je tvoje nematerijalno vlasnistvo.jer su uzimajuci ti glavnu stvar ( domenu ) uzeli i ono sto s tom domenom dolazi kao sporedna stvar (tvoj web) a samim time i uskratili plodove koje donosi tvoja virtualna stvari ( AdSense prihod) .
I nikom nista.nazalost.

A tebi ce ponuditi neku drugu domenu.naravno:

[SIZE=“1”]
Članak 12.

U slučaju da temeljem stavka 2. ovog članka dođe do prestanka prava na korištenje određene domene, korisnik ima pravo, umjesto te domene, registrirati i koristiti, bez posebne naknade i drugih troškova, drugu prikladnu domenu.[/size]

i ti sad za svoju domenu ponovo gradi link building.
jer tim istim hostaplerima koji Pravilnike prilagodjavaju svojim uskim parcijalnim interesima dvije domene znace kao dva “prikladna” plava Renaulta 4.
Ako nemas “jedog” uzmi si “prikladnog”.Ne isti- jer “isti” nisu .vec prikladnog
“isti” ili "prikladni " - kao da to poluprimitivnim “rodjackim” mozgovima ima kakve svrhe pojasnjavati : da se dva renaulta 4 nemogu komparirati sa dvije domene.
i da se za pravila kompariranja izmedju te dvije “stvari” nemoze staviti znak jednakosti.
jer dvije domene nisu dva renaulta 4 iz materijanog svijeta.

Ako sam dobro skužio sad ćemo moć uzet .hr domenu i ako nemam firmu?

Pročitaj cijeli topic :0dipretr:

.com.hr se moze uzet ako se nema firma. .hr samo pravni subjekti. budem pito jel moze i obrt ili samo d.o.o.

Obrt, d.o.o., d.d., j.t.d., slobodna profesija, pa i trgovac-pojedinac - sve su to pravno gospodarski subjekti koji moraju moći poslovati pod istim uvjetima. Tako da nema dileme da svi mogu dobiti .hr domenu. Uostalom, mogli su i prije.

i kad ce taj registar biti online, ima kakvih informacija? ja sam poslao mail carnetu jucer ali nisam dobio odgovor jos.