Novi "zakon o internetu"

Ima netko više informacija ili link di bi mogao štogod konkretnije procitati?

Komentari, reakcije?

Koliko znam, ovo je zadnje izdanje Zakona o elektroničkim medijima…

To nije to, tu se ne spominju nikakve kazne.

Upis u sudski registar za svaku web stranicu? Jel se to oni zajebavaju ili što?

Gde si to pročitao?
Nadam se da neće i do Srbije doći tako što… :slight_smile:

dajte nesto vise ako netko zna a nisu normalni …

[quote=“Nightmaster”]Gde si to pročitao?
Nadam se da neće i do Srbije doći tako što… :)[/quote]

Pročitao sam u komentarima ispod članka a i mutno se sjećam da sam na nešto tako već prije naletio.

Ako je to doista točno, barem će jedan birokratski ured zaraditi svoju plaću…

Sve je ovdje:

http://www.sabor.hr/Default.aspx?art=30860

Ima i lijepa snimka Barba Luke u trajanju od 2 minute i rasprava od 2 sata, kao i konačan prijedlog zakona (PZE 403), dosta toga.

P.S. U tekstu prijedloga zakona je uz zakon dano i obrazloženje, što je korisno za razumijevanje.

[quote=“voajer”]Upis u sudski registar za svaku web stranicu? Jel se to oni zajebavaju ili što?[/quote]To nije ništa novo. Ovdje ti je rasprava o tome:

http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?t=14026

Pravilnik:

http://www.vem-mediji.hr/elpublikacije.php?l=0

[quote=“Nightmaster”]Gde si to pročitao?
Nadam se da neće i do Srbije doći tako što… :)[/quote]Pristupanjem u EU, nvj. hoće. A vjerojatno i prije.

[quote=“tsereg”]To nije ništa novo. Ovdje ti je rasprava o tome:

http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?t=14026

Pravilnik:

http://www.vem-mediji.hr/elpublikacije.php?l=0
[/quote]

http://mirjana.atspace.us/

Vlasnik ove stranice je po mom savjetu kontaktirao svojevremeno Vijeće za el. medije i rekli su da se takve stranice ne registriraju. Registriraju se npr. T portal i slični te stranice sa streamom bilo čega, npr. hkr.hr stranice sa skidanjem raznog materijala, prenošenjem vijesti i sl.

OK, jel postoji sad neka jasna linija izmedu toga što je elektronicki medij a sto nije elektronicki medij na internetu?

[quote=“w00t”]OK, jel postoji sad neka jasna linija izmedu toga što je elektronicki medij a sto nije elektronicki medij na internetu?[/quote]Ja neznam, nisam pravnik.

[quote=“w00t”]OK, jel postoji sad neka jasna linija izmedu toga što je elektronicki medij a sto nije elektronicki medij na internetu?[/quote]Zakon ima definicije pojmova (čl. 2), a u obrazloženju se specificira da su pojmovi preuzeti iz Direktive 2007/65/EC (npr. v. tč. 16 do 22). Možeš li istaknuti problematične točke, pa da probamo otkriti?

Znam da sve web stranice koje žele zarađivati oglašavanjem trebaju biti prijavljenje kao elektronički medij.
Dakle svi mi webmaster ibi trebali prijaviti sajtove vijeću za elektroničke medije.
Ja sam to radio za jedan svoj sajt i to je trajalo ■■■■■■ dugo (nisu normalni).

Ne planiram prijavljivat svoje web stranice vijeću za el medije kao i 99% vas.

Ne, to uopće to ne znači. Vrati se na tu temu od prije tri godine.

Stvar se odnosi na stranice koje pružaju programski sadržaj, što i piše u Pravilniku gore linkanome. Na neki način možeš govoriti o širenju televizije na internet, ali u bilo kojem obliku u koji će se TV pretvoriti (namjerno se ne može ići u precizniju specifikaciju jer se stvari brzo mijenjaju, no iz ovog “programski” se vidi da se radi o razvoju “programa” u smislu u kojem smo to naučili od TV-a i radija). U svakom slučaju se to odnosi na stranice koje publiciraju “pokretne slike”, a ne odnosi se na stranice kojima su “pokretne slike” incidentni, popratni sadržaj.

Ukratko, osobni blog, elektronicki medij ili ne?

[quote=“w00t”]Ukratko, osobni blog, elektronicki medij ili ne?[/quote]Samo otvori konačni prijedlog zakona na onom linku i napravi search za “blog”.

Kako ja shvaćam: da bi blog bio elektronički medij, mora biti elektronička publikacija, a da bi bio elektronička publikacija mora biti usluga pružatelja registriranog za tu djelatnost. Blog je privatna korespondencija. Ja bih to usporedio s, primjerice, otvorenim pismom ili knjigom. To nisu publikacije, ne moraju imati urednika i autor nije odgovoran davati građanima odgovore na pitanja postavljena o informacijama objavljenima u knjizi, jer knjige, blogovi i otvorena pisma ne služe informiranju javnosti, već su fikcije, osobni stavovi ili korespondencije.

Ili iz definicije u čl. 2.: blog nije elektronička inačica tiska (kao što je to, primjerice, portal zagrebancije.com ili javno.com ili nacional.hr ili index.hr), niti je site koji prenosi informacije iz medija (kao što je to tportal.hr ili net.hr ili monitor.hr).

Mislim da namjera ovih zakonskih promjena nije proširivati ono što smatramo tzv. “medijima”, već samo obuhvatiti nove, elektroničke oblike koje su stari klasični “mediji” počeli dobivati. To zahtijeva stanovitu promjenu definicija pojmova, tako da djeluju nešto općenitije, ali namjera, držim, nije širiti pojmove, samo ih tehnološki osuvremeniti. Za interpretaciju treba koristiti zdrav razum, i dopustiti da neke stvari možda neće biti jasne, što će onda naknadno definirati i javno objaviti nadležno ministarstvo (tj. zadužena agencija) pošto joj se pošalje upit za mišljenje.

Npr. ako ja napravim news-portal, i fizička sam osoba, a ne agencija registrirana za tu djelatnost, moj portal nije “elektronički medij” (iako po čl. 2. zakona zadovoljava definiciju da “prenosim informacije iz medija”) naprosto zato što uopće nije “medij”. Da bih bio medij, moram se registrirati i tada moram po zakonu imati urednika koji će odgovarati za sadržaj. Tog momenta dobivam stanovite obveze, ali i stanovita prava koja inače nemam (koji proizlaze iz Zakona o medijima i Zakona o elektroničkim medijima).

[quote=“Gigolo”]
http://mirjana.atspace.us/

Vlasnik ove stranice je po mom savjetu kontaktirao svojevremeno Vijeće za el. medije i rekli su da se takve stranice ne registriraju. Registriraju se npr. T portal i slični te stranice sa streamom bilo čega, npr. hkr.hr stranice sa skidanjem raznog materijala, prenošenjem vijesti i sl.[/quote]

Čekaj, jel se to onda odnosi samo na vlastiti stream, dakle neki tvoj proizvod kao npr televizija neka kad stavi svoj streaming ili tu spadaju i embed streamovi koja ja stavim na svoju stranicu?

Ja niš više ne kužim… ni to ni prenošenje informacija :zbunj: A vjerujem da ni većina tih koji su izglasali taj zakon nemaju pojma o čemu se tu radi…

[quote=“HYperLinK”]Čekaj, jel se to onda odnosi samo na vlastiti stream, dakle neki tvoj proizvod kao npr televizija neka kad stavi svoj streaming ili tu spadaju i embed streamovi koja ja stavim na svoju stranicu?[/quote]Taj očevidnik se spominje u dosadašnjem Zakonu o elektroničkim medijima, a u ovom novom, usvojenom prije par dana, se uopće više ne spominje. Također, ako usporediš prve članke dva zakona vidjet ćeš da su se definicije značajno promijenile, uslijed usklađivanja s EU. Tako da treba vidjeti kada novi zakon stupa na snagu.

Ako si zabrinut, naprosto pošalji upit preko stranica za Vijeća elektroničke medije.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja