O Linux-u

Pozdrav svima,
Planiram kupiti Laptop sa Linux OS pa me zanima da li je “on” drugaciji od Windowsa tj. da li mogu na njega skidati i pokretati programe kao na Windows-u (ovo pitam zato sto sam procitao na jednom sajtu da imaju samo neki posebni programi za linux koji mogu na njega i to je to).Ovi programi se prvenstveno odnose na Adobe programe(Photoshop,Illustrator,Dreamweaver i InDesign).

Ne zamjerite ako je pitanje glupo,jer prvi put se susrecem sa Linux-om. :neznam:

Mozes pokretati programe napravljene za linux, postoje mogucnosti i pokretanja windows aplikacija no za to moras imati emulatore. Ako pak zelis i dalje koristiti windows, samo kad kupiš laptop instaliras windows na njega. Taj laptop je hardverski sposoban i za linux i za windows, ne prave se laptopi po operativnom sustavu(ovo ne vrijedi za mac)…

ukratko…

Programe koje spominješ nemaš za linux, odnosno oni rade samo ‘pod’ windozama.

[quote=“zerocoolos”](ovo ne vrijedi za mac)…[/quote]Vrijedi i za Mac. I za svaku arhitekturu računala. Druga je stvar je li proizvođač OS-a izradio verziju svog softvera za tu arhitekturu. Iznenadio bih se da ne postoji Linux za Mac. Windoze postoje.

Evo imaš kvalitetne odgovore. Ja bih dodao da svakako gledaš da laptop ima intel matičnu jer s njom ima najmanje problema. Ja imam TOSHIBA Satellite C660-11G i svakako ti ga preporučujem. Klikni na link Linux u mom potpisu pa malo čitaj.

nisam na to mislio, vec da ces tesko instalirat mac os na racunalo koje ni appleovo, problem je uvijek sa procesorom… mac os je izgradjen na unixu…

oba dva os.a na kompu ili virtual machine ? Pod linuxom moze biti
problema sa driverima ( da ih nema ) i sa adsl pristupom internetu
( provider ne podrzava os i treba sam podesavat ). Za prvu butaj
win, digni vm za probu, isprobaj sve sto te zanima pa onda odluci
emulator

na njihovim forumima zamoli tko prodaje cd/dvd sa hrpom
programa ne isplati se sam skidati i traziti

Ja bi volio vidjeti kome je uspjelo pokrenuti neki od programa (adobe, corel itd.) na linuxu uz pomoć wine-a. i kad ga pokrene da na njemu stabilno može raditi. Nisam toliko upućen u emulatore no znam da sam pokušavao višekratno pokrenuti neke od spomenutih programa no bezuspješno.

Hvala svima na odgovorima.Odlucio sam da uzmem laptop pa cu uraditi reinstal na Windows! :smiley:

vjerovatno je dobra kombinacija za input/output/baza na kljentskoj
strani sto se moze rjesiti i weborjented a takvih je valjda 98.9%
poslovno.ozbiljnih koristenja. Isto tako vrlo vjerovatno postoje
linuxbased graficki ili drugi programi identicne kvalitete i outputa
pa ne vidim problem osim ako je za ozbiljan posao a onda je os
najmanji problem

meni se svidja, nabavio sam par os.a, zao mi je sto je covjek
zatvorio svoju prodaju cd/dvd pa ako tko zna nekog molim
preporuku

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja