Od 1.1.2010. PDV i na adsense i dr. inozemne usluge?

Proširen je popis usluga koje se oporezuju prema mjestu primatelja…

http://www.filipmedia.com/pdv.jpg

Dali to znaci da cemo i na prihod od npr. adsense-a placati PDV?

drzava me vec dosta pokrala nece valjda i ovo sto zaradim preko toga … nije puno no da se ziviti …

[quote=“SteelMaiden”]Proširen je popis usluga koje se oporezuju prema mjestu primatelja…

http://www.filipmedia.com/pdv.jpg

Dali to znaci da cemo i na prihod od npr. adsense-a placati PDV?[/quote]
“Proširen je popis usluga koje se oporezuju prema mjestu primatelja”.

Tako npr. mjesto primatelja za Google je SAD (ili Irska, ovisno tko je izdavatelj ceka).

Da li onda to znaci da odsad mi iz Hrvatske trebamo placati PDV ili da ovime poreznu obvezu drzava prebacuje na drzavu primatelja usluge (Google u nasem primjeru).

Moze li netko potvrditi, da ne nagadjamo?

Ja vam mogu potvrditi samo toliko da ja na AdSense placam porez ali ne i VAT, tj. PDV. Da vam slika bude jasnija, moja firma je registrirana u Svedskoj a Google-ovo sjediste je u Irskoj sto znaci da se radi o zakonodavstvu unutar EU. Kako ce se to primjenjivati na Hrvatsku nemam pojma ali neke cete zakljucke moci izvuci iz mog primjera.

Situacija je totalno drugacija kada se radi o placanju putem recimo PayPal-a: Tu naravno moram platiti porez ali u nekim slucajevima i VAT (PDV) ovisno o tome radi li se o privatnim ili pravnim licima i odakle je uplata izvrsena. Koga interesira moze pogledati http://www.katakombe.com/directory/addalink.html.

jebiga, ja ovo zadnje ništa nisam skužila…

ma mene zanima kako kad imam registriran već d.o.o ide to sa jebenim porezima

[quote=“tulipanka”]jebiga, ja ovo zadnje ništa nisam skužila…

ma mene zanima kako kad imam registriran već d.o.o ide to sa jebenim porezima[/quote]Neznam, al tvoj knjigovođa MORA znati pa pitaj.

MORA se jedino umrijeti. Sve ostalo je opcionalno.

[quote=“trnac”]MORA se jedino umrijeti. Sve ostalo je opcionalno.[/quote]Pametno rečeno, ali ja mislim da bi knjigovođa trebao razumjeti porezni sustav.

a jebo ga vi, pa da imam knjigovođu pitala bih ga!!!
pa štta je vama ljudi moji

hoću ja da znam!
šta vas to kao ne zanima?!

pa čekaj kako da plaćam knjigovođu, a ne znam ni jel moram plaćat za poreze il ne

pa može me smuljat ko budalu ako ne znam ja svoj posao

A ko ti vodi knjige za taj d.o.o. koji navodiš?
d.o.o. mora plaćati porez.
Knjigovođa te neće smuljat već ti je prijatelj i savjetnik.
Knjigovodstvo nije tvoj posal i ne moraš ga znati. Moraš znati posal za koji je d.o.o. regan.

dobro pustite knjigovodje i to nego dali mi trebamo sad taj OIB navesti negdje u adsensu?

Zar misliš da će google mjenjat svoj sustav da možemo OIB unjet tamo :slight_smile:

zvao sam poreznu upravu ali naravno nisam dobio konkretan odgovor.

hahaha nisam ni mislila da znaju…

ja sam odlučila, danas zovem ove svoje tulce iz porezne da vidim ko će koga morat učit poslu :ljuca:

javim ako kažu koju pametnu :rolleyes:

Tulipanka, koliko sam upućen, d.o.o. mora po zakonu imati knjigovođu, tj. kada si registrirala firmu si Poreznoj upravi prijaviti tko ti je knjigovođa…?


Stavci 5. i 6. članka 5. Zakona o PDV-u definiraju tko i u kojoj situaciji NE MORA plaćati PDV. To znači, ako se na slučaj odnosi popisano u stavku 6. čl. 5., onda se na računu navodi “oslobođeno od plaćanja PDV-a temljem stavka 6. čl. 5. Zakona o PDV-u”.

Slijedom toga, ako je stavak 6. PROŠIREN s DODATNIM uslugama, zar nije onda logično za zaključiti da svi koji do sada nisu morali plaćati ne plaćaju niti dalje, jer je popis samo PROŠIREN s DODATNIM slučajevima, a niti jedan slučaj nije ukinut.

Kako bi se onda iz činjenice da se stavak 6. PROŠIRUJE moglo zaključiti da se osnove za oslobođenje SMANJUJU?

Posebno kada se na AdSense odnosi točka 2 stavka 6 članka 5:

  • “promidžbene usluge, uključujući i usluge posredovanja u tim uslugama”

A ta točka nema baš nikakve veze sa u sadržajem u prvom postu skeniranog poglavlja 3.6. članka.

Na u prvom postu skeniranom članku se očito točka promidžbe obrađuje stranicu prije, dakle na str. 126 i pretpostavljam da bi iz tog dijela članka trebalo biti sve jasno.

Dakle, NOVOUVEDENE usluge na koje se ne plaća PDV ako se rade za strance, su samo JOŠ DODATNE osnove po kojoj se netko može oslobiti plaćanja PDV-a.

hahaha moram priznati da te ne pratim, uopće nisam skužila koja je poanta tvog posta…

možda sutra budem pametnija :slight_smile:

e a što se tiče knjigovođe, to sam ti već rekla na nekoj drugoj temi, znači ne moram imati knjigovođu dok firma ne započne sa poslovanjem…

slijedom toga, ni nemam ga, a pošto ja živim u dosta malom gradom, teško mi je i naći nekog dobrog, a da isti taj ima bar imalo pojma o ovakvom vrstom posla kakvim se mi bavimo.

kod nas su uglavnom starije generacije knjigovođa koji malo štekaju po tom pitanju, a i mnoštvo drugim

[quote=“tulipanka”]hahaha moram priznati da te ne pratim, uopće nisam skužila koja je poanta tvog posta…[/quote]Ukratko: ako imaš pet jabuka i netko ti nadoda još dvije jabuke, onda imaš 7 jabuka, i ne trebaš se bojati da ćeš izgubiti neku od onih pet od ranije.

[quote=“tsereg”]Tulipanka, koliko sam upućen, d.o.o. mora po zakonu imati knjigovođu, tj. kada si registrirala firmu si Poreznoj upravi prijaviti tko ti je knjigovođa…?


Stavci 5. i 6. članka 5. Zakona o PDV-u definiraju tko i u kojoj situaciji NE MORA plaćati PDV. To znači, ako se na slučaj odnosi popisano u stavku 6. čl. 5., onda se na računu navodi “oslobođeno od plaćanja PDV-a temljem stavka 6. čl. 5. Zakona o PDV-u”.

Slijedom toga, ako je stavak 6. PROŠIREN s DODATNIM uslugama, zar nije onda logično za zaključiti da svi koji do sada nisu morali plaćati ne plaćaju niti dalje, jer je popis samo PROŠIREN s DODATNIM slučajevima, a niti jedan slučaj nije ukinut.

Kako bi se onda iz činjenice da se stavak 6. PROŠIRUJE moglo zaključiti da se osnove za oslobođenje SMANJUJU?

Posebno kada se na AdSense odnosi točka 2 stavka 6 članka 5:

  • “promidžbene usluge, uključujući i usluge posredovanja u tim uslugama”

A ta točka nema baš nikakve veze sa u sadržajem u prvom postu skeniranog poglavlja 3.6. članka.

Na u prvom postu skeniranom članku se očito točka promidžbe obrađuje stranicu prije, dakle na str. 126 i pretpostavljam da bi iz tog dijela članka trebalo biti sve jasno.

Dakle, NOVOUVEDENE usluge na koje se ne plaća PDV ako se rade za strance, su samo JOŠ DODATNE osnove po kojoj se netko može oslobiti plaćanja PDV-a.[/quote]

Da izgleda da smo cijeli koncept krivo shvatili.

Hvala na objasnjenju.

Cijela priča ova oko poreza, pdv-a čega već i čekova iz inozemstva od googla npr mi niej baš jasna. Što sad jel privatne osobe trebaju plaćati ili ne? Mislim jel iko uopće plaća porez na to? Jel svejedno ako se radi o iznosima par stotina ili tisuća dolara.
Ako netko plaća na koji način se to uopće radi? Ponavljam za privatne osobe, ne doo i slično.

Ja ne plačam ništa!


Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja