Od 2017. država ima uvid u nase tekuce racune!

Možda je malo glupo otvarati temu koja vrijedi samo za Hrvatsku ali mislim da bi trebalo sve obavijestiti o ovome…

Dakle procitajte si sve ovdje: http://www.tportal.hr/biznis/politika-i-ekonomija/458135/Zasto-poreznici-traze-uvid-u-sve-vase-racune.html

Ja cu samo izdvojiti:

Dosad su poreznici raspolagali podacima o prometima na žiroračunu građana, a po novome imat će uvid i u transakcije na tekućim i štednim računima u zemlji i inozemstvu

Nisam siguran dali ovo ukljucuje i kartice poput payoonera ili skrilla (vjerojatno ne)

Ludilo brale… evo ja sam si baš zbog toga naručio Payoneer.

a zamislite da krenu istraživat povijest… uf uf…

Pitanje je implementacije, ali sansa je da da. Ameri vec sad salju izliste transakcija EU građana (zato placas VAT cak i kad placas u SAD). S obzirom da je svakoj drzavi u interesu naplatit sta vise poreza, a ovakav sistem nije hrvatska izmisljotina nego EU direktiva, ne bi me cudilo da svi ti servisi i banke koje upravljaju novcima EU građana podlijezu istim zakonima.

Sto se payoneera tice,mislim da nista od toga. Jer je to jednako kao da neki Amer dize pare na nasem bankomatu,pa kud bi se stiglo da se sve to prati?

Da ali Payoneer zna iz koje drzave dolazis ?

Tako da HR moze poslati zahtjev Payoneeru da im da sve izvjestaje o transakcijama korisnika iz HR.Zar ne ?

Ne prati se akcija dizanja novca sa bankomata, nego transakcija po racunu. Tom ili bilo kojem drugom; stvar radi automatski, radilo se o 3 milijuna transakcija mjesecno ili jednoj transakciji. I ne mora HR slat zahtjeve okolo, dosta je da se izglasa zakon, i svak ko se bavi novcima ima obavezu pridrzavanja tog zakona.

I sada treba postaviti filtere.

Kladim se da su filteri prilicno visoki.

EDIT:
Da payoonerr i paypal mogu davat podatke, ali samo ako oni dolaze zakonski, nemoze se neki sluzbenik sjetiti ajd da vidim ove podatke, nazove payooneer i oni mu dadu, nego to treba donjet nas sud, a mozda i sud u drugoj drzavi odobrit, uglavnom malo veca procedura.

To je sve bagra koja muči sve koji ne rade u javnim službama, i najvažnije žive na našim leđima, i našem trudu.
Oni ne proizvode ništa, ne izvoze ništa, samo uvoze, i troše naš novac koji bi se mogao bolje implementirati možda u državu koja pomaže i malima , onima koji nemaju, onima koji trebaju pomoć.

A ovako svi koji imaju imaju samo više… A ništa svi koji su radili na crno će raditi na crno.

Mi koji plaćamo sve uredno ćemo samo još više biti pod teretom svega…

Živjela nova vlada, nova garnitura, makar i sa svim ostalim garniturama je bilo isto.
Evo par mjeseci su gore, i mjesečno davanje džavi meni je poraslo mjesečno za cca900,00 kuna.

LIJEP POČETAK!:

Još da nešto onda imamo od te države … osim novih radnih mjesta za podobne… živjela 2017. svi se nadaju kao i ja da će biti bolja, jer jednostavno mora… a znamo da će biti katastrofa.

Za par godina kada bude ispod 1:1 samo će se bagra razbiježati možda onda bude bolje.

[quote=“belmin, post:5, topic:33872”]
Tako da HR moze poslati zahtjev Payoneeru da im da sve izvjestaje o transakcijama korisnika iz HR.Zar ne ?[/quote]

Ne bi rekao da je to baš tako jednostavno. Payoneer, Paypal ili bilo koji drugi sličan servis ne podliježe zakonima RH, tako da nisu dužni odgovoriti na takav zahtjev. Naši poreznici vjerojatno mogu doći do tih podataka, ali moraju ići s posebnim nalogom, odobrenim i poslanim od države gdje se banka nalazi, a to definitivno nije jednostavna procedura.

Sto se tice ovih komentara da hrvatski poreznici moraju slat upite okolo… ne moraju.
SAD i EU imaju potpisane sporazume o dijeljenju informacija, i informacije se salju okolo automatski, bez ikakvih posebnih zahtjeva. Znaci da firma koja se bavi novcima u SADu ima obavezu prema svojoj poreznoj slat informacije, a njihova porezna dijeli informacije s clanicama EU, i obratno. Jednako kako, sto sam vec napisao, kad vam nekakav DigitalOcean ili slicna americka firma naplati PDV od 25%, to radi jer ste drzavljanin EU, i EU zakon ih prisiljava da vode naplatu PDV-a (iako su americka firma), i salju te novce svojoj poreznoj, koja onda salje te novce dalje u drzavu iz koje kupac dolazi. Obaveza je na firmama da postuju zakone, jednako kako je obaveza vasih firmi da same vode knjige, prate sve izvode po transakcijskom racunu, i fino uplacuju poreze, bez da neki tamo poreznik posebno to trazi.

Sve se u biti svodi na jako jednsotavan zakljucak:
porezna sad moze bez ikakvih velikih procedura dobiti uvid i u payoneer i u paypal transakcije svih gradjana RH, no jedino pitanje je koliki ce si filter, odnosno najmanju cifru zbog koje bi trazili podatke, postaviti. nadam se da taj filter nece ici ispod cca 50k hrk godisnje ili cca 5k mjesecno. Ako do toga dodje, imali bi 10tak tisuca freelancera na ulicama jer im uhljebi oduzimaju zadnje kore kruha iz usta.

Točno, još jedna gadost članstva u EU. Od kada smo ušli u EU sve što online plaćam raznim firmama (puno je toga) me košta 25% više nego prije.

Nego…jel vi shvaćate mogućnosti bitcoina? :wink: Ne samo da se pokazalo da je dobra investicija (barem za sada, iako ja imam velika očekivanja i ubuduće) nego ima i puno drugih kvaliteta. Recimo može vam netko platiti nekoliko tisuća dolara u bitcoinu, a za taj prijenos je naknada smiješna. Uz to, Marić i kompanija mogu plesat na trepavicama, ali te transakcije ne mogu kontrolirat.
Ne pozivam na izbjegavanje plaćanja poreza jer je to kazneno djelo, samo komentiram :slight_smile:

Širite ljubav, širite bitcoin mrežu :slight_smile:

1 Like

sve ti je to uvijek marketing dok se nešto novo želi probiti, prvo ti nude niske naknade, kad se probiju i postanu popularni onda si fasovao…!

Ako se drastično povećaju naknadno slobodno prodaš svoje bitcoine i prestaneš ih koristiti.

Ali čini mi se da ne razumiješ koncept bitcoina.

Ne nagovaram nikoga na kupnju i/ili korištenje bitcoina niti imam išta od toga. Iako imam tu, ajmo reći valutu, to što bi eventualno petero ljudi sa ovog foruma kupili bitcoin ne bi mu niti malo podiglo cijenu kada se dnevno vrte milijuni i cijena se formira na svjetskim burzama.

Bitcoin je visoko volatilan pa je samim time i visoko rizičan, ali kao koncept me oduševio. Znam za njega barem 5-6 godina, ali tek sam se malo više informirao 2013. godine i oduševio me. Ja sam najviše kupovao te godine i tad su bile razine $600-$800 nažalost. Kažem nažalost jer je početkom te godine (2013.) cijena bila samo $13.

Mislim da je još 2009. ili 2010. neki čovjek u SAD-u platio pizzu u bitcoinu i to ga je koštalo 10,000 jer je tad vrijednost bila mizerna. Danas 10,000 bitcoina vrijedi više od $10 milijuna dolara :wink:

To nije neka imaginarna valuta jer je bitcoin itekako stvaran i možeš ga bez problema unovčit kad god poželiš, a možeš ga i trošit na sve više i više mjesta. U Zagrebu postoje kafići koji primaju bitcoin, postoji čak i jedna pekara u Zg u kojoj možeš platiti bitcoinom, a online mjesta koja ga primaju ima uhuuhuhuuuu, uključujući neke top svjetske kompanije.

Vidim da mnogi na ovom forumu uopće ne razumiju koncept bitcoina, a onda mogu mislit kako je tek među “običnom” masom, recimo što bi odgovorila jedna kuharica iz nekog malog restorana na pitanje što je bitcoin :slight_smile: Zato je potencijal ogroman, ali doslovno ogroman, neslućeno velik. Naravno da postoji i veliki rizik jer kad bankari shvate da ih može uništiti će oni pokušati uništiti bitcoin, ili će kreirati svoju kripto valutu koju će forsirati i pokušati kontrolirati. Općenito se kriptovaluta ne može kontrolirati na klasičan način, ali ako je posjeduješ jako puno onda ima raznih mogućnosti za manipulaciju.

Ma neda mi se više pisati o tome što je to bitcoin jer niti sam neki veliki stručnjak za to, niti je problem malo proguglati.

O ovoj temi sam ga spomenuo jer je bitcoin potencijalno rješenje za poslovanje koje želite potpuno sakriti od države, bez obzira kakve ugovore sa kojim državama tvoja država ima.

Mene recimo iritiraju i silne naknade banaka i PayPala. Da mogu birati, bez problema bih pristao da mi se sve veće uplate vrše u bitcoinu. Zapravo mogu birati, ali još uvijek ljudi pojma nemaju što je bitcoin, a kamoli da ga koriste. Ja pretežno trgujem sa Amerima i kod njih je mali postotak onih koji ga koriste, a u Hrvatskoj je vjerojatno u promilima.

Evo recimo zadnja uplata na PayPal mi je $400, od čega sam ja dobio $17 manje jer je to uzeo PayPal. Em što te PayPal provizije nisu uvijek iste (iako je navodno određen postotak provizije i fiksni dio od mislim $0.30, em što previše uzimaju. Evo baš gledam zadnju transakciju u bitcoinu i na iznos od $100 fee je iznosio 0.0000452. Imao sam opciju da pod “miners fee” odaberem low, normal i high i odabrao sam normal. Transakcija je bila odrađena u roku par minuta (prva konfirmacija već nakon minutu dvije), a naknada je iznosila 0,0000452 što u dolarima iznosi oko 5 centi ($0.05). PayPal mi na transakciju od $100 uzima cca $4. Pametnom dosta.
Ako ne želiš držat novac u bitcoinu i riskirat pad možeš ga momentalno prodat za dolare, ili čak na bankomatu podići kune.

Uglavnom, bitcoin je jebeni koncept. Što će biti u budućnosti ne znam, ali meni se sviđa ta valuta i prihvaćam ga jednako kao i kune, dolare, eure…

1 Like

Vidim da se prica da imaju uvid u paypal i payoneer. Pa neka mi netko objasni kako imaju uvid?

Znam da mogu dobiti podatke, ali to je daleko od rijeci da imaju uvid. Za dobit podatke moraju imati jebeno dobar razlog. A ne da sad malo pogledamo ovog, sad malo onog tek toliko.

I kako ce to imati uvid? Payoneer im daje acess svojim serverima? Ili ce Payoneer zaposliti 10-10000 ljudi da svakodnevno autoriziraju uvide u njihovo poslovanje?

Ili kako?

Ma dadaas ama bas nikako. Porezna moze po prijavi sve istraziti,ali kao sto kazes moraju imat jebeno dobar razlog.

A ljudi ako smo na upworku platiti VAT sta nije da onda nebi trebali platiti jos porez u HR radi EU i placanja samo jednog poreza?

Za konkretno šta si ti platio VAT na upworku ako oni tebi rade isplatu? Osim ako nisi pobrkao njihov dio zarade pod porez.

Ne, placam oboje, VAT i service fee evo screen:

Tako je bilo dosad. Poanta ove promjene, odnosno usklađivanja s novom EU direktivom, je da porezna vise ne mora trazit uvid u nesto (s posebnim razlogom), nego da se podaci dostavljaju automatski.