Oglasavanje na Facebook-u (plan kampanje)

Koristim ovu priliku da vas pitam za oglasavanje na facebook-u, nacin kampanje i na koji nacin napraviti kampanju sto efikasnijom (za sto manje para dobiti sto vise lajkova). Ono o cemu se radi reci cu bukvalnim rijecnikom imam 500 eura za kampanju na fb koliko mogu dobiti lajkova i koji je to vremenski period ?

Ili da formulisem na ovaj nacin, 10 000 lajkova koliko to kosta u parama. I koji je vremenski period za dobijanje tako velikog broja lajkova.

Moj predlog ti je da te pare iskoristis da kupis stranice tipa 100 000 pa nadalje i da su aktivne.

Sceko ok je to prijedlog,znam i ja da ima tih stranica sa fake (ili ne aktivinim ) userima, ja hocu prave korisnike da kliknu jer mi je veoma potrebo da prate sadrzaj kad sam vec odlucio predociti im nesto. Sve te ostale stranice nisu kompetentne za moje aktivnosti.

Pa u načelu imaš dvije vrste reklamiranja:

  1. plaćanje po broju prikaza
  2. plaćanje po broju klikova

Moguće i da postoji sada i treća gdje je plaćanje po broju lajkova međutim nisam siguran za nju. Odi na njihove marketinške stranice, imaš raznoraznih alata gdje uneseš budžet i dobiješ raznorazne izračune koliki bi ti target bio s obzirom na kriterije koje navedeš (spol, raspon godina, određene države itd).

@tony

Interesiralo me po slobodnoj procjeni i mozda neka iskustva ljudi koji su se oglasavali, pa da mi predoce to. Jer sam vidio da ima opcija “svidja mi se” umjesto da ide na web sajt …to ce biti da je po prikazivanju. Za sad me interesira matematika neka prosta ajmo reci. Hvala na odgovorima.

Ako želiš prave korisnike, a gore si to napomenuo, nikakva kampanja ne može zamjeniti “prave korisnike” koji te sami pronađu i lajkaju. To možeš postići i reklamiranjem, ali teško je reći dali je potrebno 100, 500 ili 10.000 eura za to, jer to ovisi o sadržaju koji nudiš i potrebama ljudi koji lajkaju.

S tim da moraš biti svjestan, da dio ljudi koji će ti lajkati stranicu preko reklame, napraviti će to zato što lajkaju sve i svašta. Pa eto kad se reklamiraš, sigurno si važan pa će lajkati i tebe.

Ništa ne ide preko noći i najbolji savjet je da gradiš posjetu i lajkove pomalo i prirodnim putem. Ali tko danas ima vremena za to. Da imaš vremena čekati recimo 3 godine do 10.000 lajkova? Ukoliko nemaš, moraš biti svjestan toga, da svi lajkovi skupljeni na brzinu, neće biti ujedno i ljudi koje zaista zanima tvoj sadržaj…

@lutalica

Naravno da sam ja svjestan da kod odredjenog procenta ljudi, utice sadrzaj stranice apsolutno, takodjer znam i upravu si da treba vremenski period za taj proces ili tu brojku, nema veze sto su ti ljudi lajkali iz raloga “jos jedan vise”, bitno je da to persona (pojedinac/ka), i da koristi svoj facebook racun, da ne bi pravili veliku Ilijadu ili Odiseju od ovoga, svjestan sam ja tih stvari, kako ide. Ali nadam se da je pitanje bilo na mjestu, znaci ponavljam interesuje me za nekih 500 eura budzeta otprilike koliko se moze ljudi dovesti da lajka pravih ljudi, neki presjek jer nece svi ni lajkat koji vide, a takodjer za koji otprilike vremenski period. Hvala jos jednom na odgovorima.

Da slazem se, to je sve relativno. Ja sam npr. za jedno fb stranicu koju sam reklamrao imao oko 150-200 lajkova dnevno za 10 dolara, a za drugu 10 lajkova za iste novce. (Kod prvog slucaja velika vecina je i lajkala oglas, a kod drugog bi kliknuli a nebi lajkali). Tako da je vrlo nezahvalno o tome pricat.

Evo, jucer poceo testirat na jednom page-u, dogurao sam do 0.2c / like.

Osim teme i kvalitete FB sajta, jako je bitno ciljati usku interesnu skupinu.

S ovim se slažem u potpunosti. I također je važno, osim targetiranja u postavkama oglasa, pravilno targetirati samim izgledom oglasa. Grafičkim izgledom, odnosno tekstom. Tako da na prvu privuće što kvalitetnijeg lajkača.

Hm, naravno to sve stoji od postavke graficke oglasa, pa do ciljane publike. Naravno, ovo je dobro dosla rasprava malo da vidimo svoje presijeke, i naravno tako otkrijemo na neki nacin krucijalne stvari, i naravno one “manje” bitne kod postavljanja oglasa.

@mlajimlaji

Tako nekako sam i predpostavljao, hvala puno na odgovoru. Uglavnom kad i ja sad pocnem kampanju pogledacu kako ce to ici. Jer ipak mislim da je dosta isplatljivije oglasavati se na fb nego kupiti neki baner na nekoj stranici, cak sta vise znam slucajeve gdje veoma jaki portali rade to “kupe” klikove na fb i tako impressum svoje stranice mogu dici veoma visoko odnosno, kad prodaju oglasni prostor kotiraju dobro, no to je neka druga sfera.

Ja imam iskustvo da dok su se vrteli placeni oglasi, bilo je i posete, cim je prestalo oglasavanje, prestale i posete. Uglavnom vecina poseta koja dolazi preko face-a je neozbiljna posto ljudi ionako vise tamo da bi mozak odmorili i ubili vreme. :smiley:

Meni se to učinilo kao da oduzima previše vremena, seo i reklame uglavnom radimo sami ali facebook stranice i reklamiranje i vođenje stranice na facebooku prepuštamo mlađem timu.

Da ne otvaram drugu temu, mozda je prikladno ovde da dodam ovo.
Ako admin smatra da nije OK, onda neka brise ovo:
Facebook objavljuje rat “Nećete verovati…” naslovima

Ja sam nekoliko tjedana vodio kampanju za jedan moj site. Stavio sam limit 5 dolara dnevno i za to bi dobio 20-30 lajkova. Bilo bi ih vjerojatno i vise da nisam postavio dnevni limit. To su neka moja pocetna iskustva sa fb oglasavanjem.

Neznam ali ovo mi se cini jako slabo, tako malo lajkova.

No ja sam isto nov. I evo mojeg prvog post boostanja. Neznam jel dobro ili lose. Za 3.5$ sam dobio 170 likes na postu i 13 facebook page likes.

No kako nikada nisma posvetio se ovim Facebookima, nedavno sma poceo. Nije mi jasno koju sad ja korist imam od ovih lajkova. Sta meni sad znacis to je moj post dobio 170 likeova i 13 page lajkova?

Na samom siteu nevidim da je itko uopce dosao.

Evo rezultati pa su mi sad jos bolji. 5$ dobio 330 lajkova na post, dobio 40 ikeova na page. Post reach 263 post engagement 115

1315 people reached

Website click 0

Eto od ovog gore neznam sta mi sto znaci, koliko sto vrijedi, kakvu korist imam od toga. A jedino sto razumijem od ove gore navedenih podataka je website clicks, koji je nula, lol

Pa dajte objasnite da ne palim lovu na facebook adsima.

@dadaas ako neide, don’t do it. Fb publika ocito sadrzaj ne smatra zanimljivim da bi ga posjetila.

Bas krivo, do it i nauci. Eto pa ja pitam sad imam statistiku, pa me zanima sta ta statistika znaci?
Znam da cu failat 100 puta da bi naucio ali moram probat. Eto ovo mi je inace druga kampanja, prvu sam imao direkt da site promoviram na adds, ovo je bio post boost.

Neznam zasto su onda lajkali sadrzaj i to masovno ako im se ne svidja.

Za 5$ jel ovo uspjesno ili neuspjesno?