Oktalni u Heksadekadski sustav sa nepoznanicama

Daklem, trebaju mi geniji da mi odgovore na moje pitanje.

Da li postoji način da se ovo napravi

25363xxx35x = xxxD12xF

Prvi broj je u oktalnom sustavu a drugi u heksadekadskom. X je nepoznanica

Kako saznati x?

Hvala svima unaprijed :slight_smile:

Ako samo želiš izračunati x-eve, i imaš lijevu i desnu stranu kako si gore napisao… Jedna jednadžba s 8 nepoznanica -> nerješivo.
Svaki x zapravo predstavlja jednu nepoznanicu koju množiš sa 8 na neku (nultu ako je prva s desne, treću za četvrtu znamenku…) i to izjednačavaš s desnom stranom gdje opet pišeš nepoznanice puta 16 na neku (prvu, petu…).

Dakle, na kraju to izgleda ovako:
28^10 + 58^9 + … + a8^5 + b8^4 + 8c^3 + … + d8^0 = y16^7 + z16^6 + k16^5 + 1316^4 +…

D (hex) = 13 (dec)
8^0 = 1

Ako želiš prebacit lijevu u desnu ili desnu u lijevu… Nemoguće, prvo moraš izračunat x-eve (pogledaj ovo gore što piše).

Ne znam jel si ti ovo bez veze samo natipkao gore brojke, ali nekakvim pogađanjem i namještanjem zadnje dvije znamenke bi bile 57 (oktalno) i 2F (hex). Dalje mi se više ne slaže nikako, pa pretpostavljam da si bezveze natipkao znamenke samo kao primjer.

Ne vidim rješenje, ali opet… možda postoji.

Evo ti tablica s pretvorenim brojevima, pa se malo igraj, možda ti padne kakva ideja…
http://www.ascii.cl/conversion.htm

Hmm tako mi je frend pročitao zadatak. Moguće da i je krivo. Hvala na trudu i pojašnjenju.

Svaka znamenka heksadecimalnog broja se prikazuje s četiri binarne znamenke, a svaka znamekna oktalnog broja s tri binarne znamenke. Razlika je, dakle, u grupiranju bitova.
25363xxx35x = 010101011110011bbbbbbbbb011101bbb
xxxD12xF = bbbbbbbbbbbb110100010010bbbb1111

Iz gornjeg se vidi da jedan broj ima nepoznate bitove točno tamo gdje su u drugome bitovi poznati. A svi bitovi moraju biti isti. Odatle nije teško odrediti pojedinačne znamenke svakog od brojeva.

Za kontrolu, gdje su bitovi poznati u obadva broja, tamo moraju biti jednaki. Nule s početka (lijeve strane) obadva broja se mogu ukloniti ili slobodno nadopuniti.

Ne garantiram da sam sve poznate znamenke točno prikazao binarno, radio sam brzo, pa autor neka sam provede zadatak ponovo.

[quote=“tsereg”]Svaka znamenka heksadecimalnog broja se prikazuje s četiri binarne znamenke, a svaka znamekna oktalnog broja s tri binarne znamenke. Razlika je, dakle, u grupiranju bitova.
25363xxx35x = 010101011110011bbbbbbbbb011101bbb
xxxD12xF = bbbbbbbbbbbb110100010010bbbb1111

Iz gornjeg se vidi da jedan broj ima nepoznate bitove točno tamo gdje su u drugome bitovi poznati. A svi bitovi moraju biti isti. Odatle nije teško odrediti pojedinačne znamenke svakog od brojeva.

Za kontrolu, gdje su bitovi poznati u obadva broja, tamo moraju biti jednaki. Nule s početka (lijeve strane) obadva broja se mogu ukloniti ili slobodno nadopuniti.

Ne garantiram da sam sve poznate znamenke točno prikazao binarno, radio sam brzo, pa autor neka sam provede zadatak ponovo.[/quote]

Odlično, nije mi to bilo niti na kraj pameti. Hvala puno.

Heh… Ovog se nisam sjetio. Trebao sam prvo popit kavu do kraja. :slight_smile:

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja